REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Używany Nissan Micra III: pasuje do szpilek

Subskrybuj nas na Youtube
Nissan Micra III jest mnie solidny niż jej poprzednicy. Jednak zdecydowanie łatwiej wyróżnia się na ulicy.
Nissan Micra III jest mnie solidny niż jej poprzednicy. Jednak zdecydowanie łatwiej wyróżnia się na ulicy.
newspress.co.uk

REKLAMA

REKLAMA

Nissan Mikra III-generacji zerwała ze swoimi poprzednikami. Zarówno pod względem stylistycznym jak poziomu solidności jest już innym autem.

Pojawianie się w 2002 roku Nissan Micry III generacji(symbol K12), wywołało pewną konsternację zwłaszcza wśród męskiej części populacji. Stylistyka auta była daleka od tej, do jakiej przyzwyczaił wszystkich przez lata Nissan. Japoński maluch praktycznie pod żadnym względem nie nawiązuje do swoich poprzedników i wyraźnie odcina się od ich stonowanych i bardzo zachowawczych linii. Adresowany przede wszystkim do przedstawicielek płci pięknej sprawia, że każdy mężczyzna wygląda nim trochę zniewieściale. Ale jednak w tym szaleństwie była metoda, bo auto dosyć łatwo można spotkać na drodze, a z jego odsprzedażą też nie ma większych problemów.

REKLAMA

Nadwozie

Początkowo Micra oferowana była z nadwoziem 3- lub 5-drzwiowym. W 2005 roku wraz z modernizacją auta, jego gamę uzupełnił 2-miejscowy kabriolet z automatycznie składanych, stalowym dachem. Nadwozie wszystkich wersji jest bardzo dobrze zabezpieczone przed rdzą, dlatego w bezwypadkowych modelach nie powinna się ona nigdzie pojawić. W testach zderzeniowych Euro NCAP samochód uzyskał 4 gwiazdki na 5 możliwych.

Wnętrze

Wnętrze jest zaprojektowane pomysłowo i z głową. Materiały użyte do wykończenia kokpitu są niezłej jakości, a w zależności od rocznika można też liczyć na kilka stylistycznych smaczków (np. w autach po modernizacji pokrętła klimatyzacji, sterowania nawiewem itd. pokryte są lakierem w kolorze kości słoniowej). Jakość tworzysz poprawiła w modelach produkowanych od 2005 roku. W tylnej części kabiny może zabraknąć trochę miejsca na nogi, ale jeśli nie przewozimy wielu bagaży, tylną kanapę możemy odsunąć maksymalnie o 20cm. W ten sposób pojemność bagażnika zostanie ograniczona z 371l do 251l, co i tak jest przyzwoitym wynikiem jak na tę klasę auta.

Zobacz też: Używany Opel Agila: miejskie wozidełko

Wersje wyposażenia

Nissan Micra III generacji występuje w pięciu wersjach  wyposażenia: Visia, Acenta, Tekna, 160 SR i najbogatszej Active Luxury. Podstawowa Visia wyposażona jest m.in. w dwie poduszki powietrzne, ABS, regulację położenia kolumny kierowniczej, elektryczne sterowane szyby przednie. Akcenta ma już w standardzie klimatyzację manualną i boczne poduszki powietrzne, w Teknie odnajdziemy jeszcze lampy przeciwmgielne, fotele o lepszym trzymaniu bocznym, sportową kierownicę wykończoną skórą oraz zewnętrzny pakiet sportowy. Najbogatsza odmiana ma klimatyzację automatyczną, opcjonalne ESP, podgrzewane fotele pokryte skórą i alcantarą, system audio ze zmieniarką płyt CD i sterowaniem na kole kierownicy. ESP było w standardzie tylko w wersji 160 SR.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bolączką auta jest usterkowa stacyjka, która potrafi się zaciąć w pozycji START i doprowadzić do kosztownej awarii rozrusznika. Nowy kosztuje ok. 1200zł.

Zobacz też: Używana Honda Civic VI: nie zawiedzie!

Zawieszenie

Zawieszenie Micry to udany kompromis pomiędzy komfortem a je stabilnością na drodze. Jest sprężyste i pewnie utrzymuje auto w zakręcie, ale mała szerokość pojazdu w połączeniu z wysokim nadwoziem, wyraźnie ogranicza zapał kierowcy do przeprowadzania gwałtownych manewrów. Zasadniczym jego problemem jest jednak niska trwałość, bowiem jest ono znacznie bardziej awaryjne niż chociażby w poprzedniej generacji Micry. Średnio co 50 tys. km zużywają się końcówki drążków kierowniczych lub łączniki stabilizatora. Dużo wcześniej o swym kiepskim stanie informują łożyska kolumn MacPhersona, wyraźnie skrzypiąc na nierównościach bądź zakrętach.

Układ kierowniczy

Micra, zawsze znana z wysokiej solidności, może poważnie rozczarować swojego właściciela, jeśli awarii ulegnie w niej wspomaganie kierownicy. Problem ten nie został objęty akcja naprawczą,  mimo że problem podobno dotyczy nawet 20-30% wyprodukowanych aut(głównie z przed 2005 roku). Silnik elektryczny jest wg ASO zintegrowany z kolumną kierowniczą, dlatego koszt naprawy sięga 7000zł. Istnieją jednak w Polsce zakłady potrafiące wymienić uszkodzony silniczek. Tego typu usługa kosztuje ok.1000zł.

Obowiązkowej kontroli należy poddać działanie wspomagania kierownicy. Przerywanie lub całkowite jego wyłączenie, oznaczać może poważny jego defekt.

Zobacz też: Używana Alfa Romeo 159: najtrwalsza ze wszystkich Alf

Silnik

Spora gama silników powinna zapewnić łatwy wybór optymalnej dla danej osoby jednostki napędowej. Podstawowa, benzynowa wersja 1.0 60KM jest rzadko spotykana oferuje niższą dynamikę  od odmiany 1.2(65- lub 80-konnej). Najlepsze osiągi w stosunku do ceny i spalania oferuje wersja 1.4 16V o mocy 88KM. Pozwala ona na sprint 0-100km/h w czasie 11,9 sekundy a jej maksymalna prędkość wynosi 172km/h. Dla osób o sportowej żyłce producent zaprojektował nawet Micrę 160 SR, która prezentuje nie tylko świetne osiągi(0-100km/h w 8,9 sekundy i V-Max 183km/h) ale i wyposażenie(m.in. inne zderzaki, tylni spojler, 16-calowe koła, białe cyferblaty, aluminiowe wykończenie detali wnętrza, ESP)

Wszystkie silniki benzynowe wyposażone są w łańcuch rozrządu. W teorii jest on bezobsługowy ale z czasem ulega rozciągnięciu i trzeba go wymienić.

Wśród jednostek wysokoprężnych nie ma aż tak wielkiego wyboru jak w przypadku benzynowych. Dostępny jest jeden silnik 1.5 dCi(pochodzący z Renault), który występuje w dwóch wariantach mocy - 65 i 86KM. Jest bardzo oszczędny(ok.4,8l/100km) a mocniejszej odmianie nawet dynamiczny(0-100km/h w 12,9 sekundy).  Trzeba liczyć się ze zużyciem przede wszystkim wtryskiwaczy(gorszej jakości są te produkowane przez Delphi) oraz pompy wtryskowej. Rozrząd trzeba zmieniać co 90tys. km.

Nissan Micra może być wyposażona w 5-przełożeniową, ręczną skrzynię biegów lub 4-stopniowy automat. Ten drugi mocno ogranicza dynamikę auta ale jest solidną konstrukcją.

Zobacz też: Używana Skoda Felicja: nieskomplikowana a przez to tania w eksploatacji

Ranking niezawodności

Nissan Micra nie jest już tak bezawaryjnym modelem jak jego poprzednicy. W raporcie TUV z 2011 roku w kategorii aut w wieku  2-3 lata zajął 53-miejsce. Znacznie lepiej wypada jego europejska konkurencja- Opel Corsa zajął 39-miejsce a  Ford Fiesta 26-miejsce. Bezkonkurencyjna okazała się jednak Mazda 2, która zajęła drugie miejsce ex aequo z Porsche 911 i Toyotą Auris. O pewnych problemach jakościowych z autem świadczyć też mogą akcje serwisowe, które Nissan przeprowadzał w trakcie sprzedaży Micry. Dotyczyły one m.in. nieprawidłowego działania poduszki powietrznej pasażera, która mogła się nie otworzyć podczas zderzenia czołowego, a także usterki przekaźnika w systemie zapłonu.

Podsumowanie

Nissan Micra, ze względu na renomę swoich poprzedników, jest chętnie poszukiwanym modelem na rynku wtórnym. Trzeba jednak liczyć się z tym, że jego obsługa nie będzie już tak prosta jak poprzednika i wymagać może sporych nakładów finansowych. Trwalsze i lepiej wykończone są egzemplarze modernizacji(po 2005r.) z silnikami benzynowymi. Diesle są bardziej narażone na nieprawidłową eksploatację, a w konsekwencji uszkodzenie, którego z podzespołów. Docenić trzeba projektantów za ciekawe i stosunkowo przestronne wnętrze, spory wybór silników w tym nawet wersji usportowionej, wysoką ich ekonomiczność oraz dobre zabezpieczenie auta przed rdzą. Ciekawą propozycją na lato jest też wersja Coupe-Cabrio ze składanym, stalowym dachem. Przed zakupem odwiedźmy serwis, by być świadomym ewentualnych kosztów, jakie trzeba będzie ponieść.

Micra III i jej wszystkie wersje nadwoziowe
Nissan
Micra 160 SR przyspiesza 0-100km/h w 8,9 sekundy.
Nissan
Micra III Coupe-Cabrio
Nissan
Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża motoryzacyjna w kryzysie, coraz więcej restrukturyzacji

Branża motoryzacyjna w Polsce i Europie przeżywa poważny kryzys – w 2024 roku zlikwidowano 54 tys. miejsc pracy, najwięcej od czasu pandemii. Według raportu MGBI wzrosła też liczba postępowań restrukturyzacyjnych do 141, co pokazuje, że firmy coraz częściej szukają ratunku poza upadłością.

CANARD uruchomiło dwa nowe fotoradary [mapa fotoradarów, taryfikator mandatów, punkty karne]

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym uruchomiło w zeszłym tygodniu dwa nowe fotoradary. Gdzie znajdują się nowo uruchomione fotoradary? Jakie są ograniczenia na drogach? Z jakimi konsekwencjami powinni liczyć się kierowcy za przekroczenie prędkości?

Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

REKLAMA

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

REKLAMA

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

REKLAMA