REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Używane: Kia Cee`d II (2012 - 2018) - opinie i typowe usterki

Używane: Kia Cee`d II (2012 - 2018) - opinie i typowe usterki
Używane: Kia Cee`d II (2012 - 2018) - opinie i typowe usterki
Materiały prasowe Kia

REKLAMA

REKLAMA

W teorii to auto z Korei. W praktyce zostało opracowane i wyprodukowane w Europie. Czy rodowód made in UE stanowi dobrą informację? Dziś sprawdzimy używaną Kię Cee`d II.

Targi motoryzacyjne w Genewie w roku 2012 stały się ważnym momentem dla Kii. To wtedy koreańska firma zaprezentowała drugą generację hatchbacka segmentu C. Kia Cee`d o oznaczeniu JD była produkowana w sumie przez 6 lat - do roku 2018. W tym czasie słowacką fabrykę marki (produkującą pojazdy na rynek europejski) opuściło blisko 650 tysięcy egzemplarzy. A to bardzo dobry wynik. Co okazało się szczególnym afrodyzjakiem dla kierowców? Pomijając znacznie unowocześnioną formę pojazdu, z pewnością pomogła flotowa popularność oraz… 7-letnia gwarancja.

REKLAMA

Używane: Kia Cee`d II - nadwozie w kształcie klina

Przód jest poprowadzony nisko, a tył ma wysoko zarysowaną linię dachu. To z jednej strony pozwoliło na stworzenie sylwetki o sportowym kształcie klina, a z drugiej strony uwypukliło „uda” auta. Bardzo ważnym akcentem są też przednie lampy, które smukłą formą wspinają się prawie do słupka A. Skutek? Karoseria jest dużo bardziej masywna, przez co hatchback segmentu C sprawia wrażenie pojazdu dużo większego. Pater Schreyer podzielił gamę Cee`da na trzy wersje nadwoziowe. Najpopularniejszy był 5-drzwiowy hatchback i kombi. Zdecydowanie rzadziej spotykane były warianty 3-drzwiowe nazwane Pro Cee`d.

Zobacz również: Test Kia Cee’d SW 1.6 CRDi 136 KM

REKLAMA

Kabina pasażerska używanej Kii Cee`d II jest dużo bardziej stonowana od nadwozia. W większości wersji wyposażenia dominują w niej ciemne barwy, które dość dobrze korespondują z nieco nowoczesną, ale nadal prostą stylizacją. Jakość materiałów wykończeniowych? Ta zdecydowanie poprawiła się w stosunku do poprzednika. Plastiki oczywiście nadal są twarde, teraz jednak mocno poprawiła się jakość ich spasowania. Wnętrze Kii Cee`d II jest całkiem przestronne. A do tego pasażerowie mają do dyspozycji duży bagażnik. Ma on pojemność odpowiednio: 3d - 380/1225 litrów, 5d - 380/1318 litrów, k - 528/1642 litry.

W momencie debiutu Kii Cee`d II na rynku paleta silnikowa nie była specjalnie rozbudowana. Składała się z dwóch benzyniaków i dwóch diesli. Rolę bazowej jednostki przejął silnik 1.4 DOHC. To wolnossąca jednostka o sprawdzonej konstrukcji, w której możliwy jest montaż instalacji LPG. Do tego najpoważniejsza usterka może dotyczyć cewek zapłonowych. Niestety silnik ma pewną wadę, a tą jest niska moc. 100 koni mechanicznych sprawia, że hatchback osiąga pierwszą setkę dopiero w 12,8 sekundy. To mocno przeciętny wynik! Oczko wyżej plasowała się jednostka 1.6 GDI o mocy 135 koni mechanicznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Używane: Kia Cee`d II 1.6 GDI - moc, ale czy oszczędność?

Używana Kia Cee`d II 1.6 GDI jest zdecydowanie bardziej dynamiczna. Auto przyspiesza do 100 km/h w 9,9 sekundy. Poza tym producent deklaruje spalanie w cyklu mieszanym na poziomie 5,8 litra i wynik ten kierowcy musi wystarczyć. To motor dysponujący bezpośrednim wtryskiem. A to sprawia, że ewentualny montaż instalacji LPG jest naprawdę drogi i… mało efektywny. Wady? Nowocześniejszy benzyniak z początku produkcji miewał problemy z obróceniem panewek. Usterki pojawiały się w okolicy przebiegu na poziomie 100 tysięcy kilometrów i na szczęście nie były nagminne. Rozwinięciem tej konstrukcji jest 204-konny motor 1.6 T-GDI znany ze sportowych wersji.

Zobacz również: Kia Cee’d i Hyundai i30 z LPG

REKLAMA

Ofertę wysokoprężną Kia zaczynała od motoru 1.4 CRDI. 90-konny ropniak ma sporą zaletę - z konstrukcyjnego punktu widzenia silnik jest stosunkowo prosty. Tak, ma filtr cząstek stałych czy wtrysk typu common rail. Są one jednak naprawdę trwałe! W zamian został pozbawiony np. drogiego w wymianie koła dumasowego. Tą samą zaletę ma silnik 1.6 CRDI o mocy 110 koni mechanicznych. W wersja o mocy 128 koni i 136 koni (po liftingu) dwumasa była już standardem. Diesle są naprawdę mało awaryjne. Aby jednak wydłużyć czas ich bezproblemowej eksploatacji, kierowca powinien skrócić interwał wymiany oleju. Nowe smarowidło powinno pojawić się w silniku średnio co 10 tysięcy kilometrów.

W roku 2015 Koreańczycy zmodernizowali Kię Cee`d II. Wtedy w ofercie pojawił się 136-konny diesel oraz nowy silnik benzynowy. Mowa o jednostce 1.0 T-GDI. 120-konna jednostka otrzymała 3-cylindrową głowicę i dość dobrze radzi sobie z napędzaniem hatchbacka segmentu C. Na razie jednak jej obecność rynkowa trwa zbyt krótko, aby można było wyrokować cokolwiek odnośnie jej trwałości. Bardzo ważna informacja jest taka, że we wszystkich silnikach Kii rozrząd jest napędzany za pomocą łańcucha. I łańcuch ten w przeciwieństwie np. do konstrukcji stosowanych w nowszych BMW czy Volkswagenach jest raczej bezawaryjny!

Używane: Kia Cee`d II - zawieszenie sprawuje się dobrze!

Używana Kia Cee`d II na przedniej osi ma kolumny McPhersona. W przypadku resorowania tylnej inżynierowie zastosowali układ wielowahaczy. Zawieszenie wyważa optymalny poziom trakcji i dobry komfort. Jeżeli chodzi o układ kierowniczy, ten jest zbyt mocno wspomagany. W ten sposób ograniczana jest precyzja manewrów wykonywanych na drodze. Trwałość resorowania Kii utrzymuje się na wysokim poziomie. Jako pierwsze na ogół poddają się tanie w wymianie łączniki stabilizatora przedniej osi. Tył bezawaryjnie pokonuje nawet ponad 200 tysięcy kilometrów.

Niski poziom awaryjności to jednak domena nie tylko zawieszenia. Używana Kia Cee`d II zazwyczaj nie stanowi źródła wielu problemów. Najpoważniejsza awaria? Ta dotyczy przede wszystkim wycieków z przekładni kierowniczej. Mechanizm najlepiej regenerować za kwotę oscylującą w granicy 1000 - 1200 złotych. Poza tym znane są przypadki zawieszania się kamery cofania, czy drobnych wykwitów korozji. Znaną awarią są uszkodzenia LED-owych świateł do jazdy dziennej. Nie wytrzymuje w nich płytka. W autach serwisowanych w ASO, reflektory są wymieniane na gwarancji. W pozostałych modelach istnieje możliwość naprawy samej płytki.

Zobacz również: Kia Cee’d GT Line 5d – który silnik wybrać?

Używana Kia Cee`d II jest mimo wszystko autem stosunkowo młodym. Dlatego za najtańszy używany egzemplarz w Polsce trzeba zapłacić dziś co najmniej 23 tysiące złotych. Ceny aut pną się do góry dość szybko i w przypadku najmłodszych pojazdów potrafią osiągnąć nawet 77 tysięcy złotych. Oferta Cee`dów na rynku wtórnym jest szeroka - ofert sprzedaży jest co najmniej kilkaset. Na co uważać? Przede wszystkim na auta poflotowe. Nie, nie trzeba ich unikać. Ich zakup wymaga jednak wzmożonej uwagi oraz dokładniejszego sprawdzenia np. przestrzegania interwałów serwisowych.

Używane: Kia Cee`d II - podsumowanie:

Używana Kia Cee`d drugiej generacji mocno nie zestarzała się. I dotyczy to nie tylko stylizacji, ale i technologii. Hatchback segmentu C jest przestronny, a do tego zadbane egzemplarze raczej nie miewają poważnych awarii. A to w połączeniu z 7-letnią gwarancją fabryczną jedna z lepszych rekomendacji dla kierowcy poszukującego kompaktowego auta z drugiej ręki.

Używane: Kia Cee`d II - dane techniczne producenta:

  • Silniki benzynowe:
Silnik Moc Moment obrotowy Przyspieszenie 0 - 100 km/h Prędkość maksymalna Spalanie miasto/średnio/trasa w l na 100 km
1.0 T-GDI 120 KM 171 Nm 11,1 s. 190 km/h 6,5/5,0/4,1
1.4 DOHC 100 KM 137 Nm 12,8 s. 182 km/h 7,9/6,0/4,9
1.6 GDI 135 KM 164 Nm 9,9 s. 195 km/h 7,8/5,8/4,7
1.6 T-GDI 204 KM 265 Nm 7,7 s. 230 km/h 9,7/7,4/6,1
  • Diesle:
Silnik Moc Moment obrotowy Przyspieszenie 0 - 100 km/h Prędkość maksymalna Spalanie miasto/średnio/trasa w l na 100 km
1.4 CRDI 90 KM 220 Nm 13,5 s. 170 km/h 5,3/4,1/3,5
1.6 CRDI 110 KM 260 Nm 12,7 s. 185 km/h 4,7/4,0/3,6
1.6 CRDI 128 KM 260 Nm 10,9 s. 197 km/h 4,9/4,1/3,7
1.6 CRDI 136 KM 280 Nm 11,1 s. 197 km/h 4,7/4,0/3,6

Używane: Kia Cee`d II - ceny części zamiennych:

  • filtr oleju - od 13 zł
  • filtr powietrza - od 23 zł
  • filtr paliwa - od 33 zł
  • filtr kabinowy - od 17 zł
  • zestaw łańcucha rozrządu - od 379 zł
  • zestaw paska wielorowkowego - od 772 zł
  • tarcza hamulcowa przód - od 124 zł
  • tarcza hamulcowa tył - od 71 zł
  • klocki hamulcowe (komplet na oś) - od 47 zł
  • łącznik stabilizatora - od 37 zł
  • końcówka drążka kierowniczego - od 24 zł
  • amortyzator - od 97 zł
  • sprzęgło komplet - od 231 zł
  • zawór EGR - od 579 zł

Używane: Kia Cee`d II (2012 - 2018) - opinie i typowe usterki
Materiały prasowe Kia
Używane: Kia Cee`d II (2012 - 2018) - opinie i typowe usterki
Materiały prasowe Kia
Używane: Kia Cee`d II (2012 - 2018) - opinie i typowe usterki
Materiały prasowe Kia
Używane: Kia Cee`d II (2012 - 2018) - opinie i typowe usterki
Materiały prasowe Kia
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mandat za korzystanie z telefonu na przejściu dla pieszych? Policja nie zawsze może go wystawić

Korzystanie z telefonu lub innych urządzeń elektronicznych rozpraszających przechodnia przekraczającego drogę lub torowisko – co do zasady – jest zabronione i zagrożone mandatem. Nie jest to jednak zakaz bezwzględny. W jakich sytuacjach, policja nie może ukarać pieszego korzystającego z telefonu komórkowego na przejściu dla pieszych?

KGP: 102 799 interwencji, 437 wypadków drogowych, 30 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji do godz. 11:20 nie opublikowała danych za niedzielę ( 25 sierpnia)  dotyczących interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia z wyłączeniem ostatniej niedzieli. Policjanci od poniedziałku do soboty przeprowadzili 102 799 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 343 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

Sprzedawali wynajmowane samochody. Zatrzymano siedem osób

Sprzedawali wynajmowane samochody. Zatrzymano siedem osób zamieszanych w przestępczy proceder. Wynajmowali samochody, podrabiali dokumenty do samochodów, a następnie je sprzedawali. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Zalany samochód. Zostawić czy próbować uruchomić?

W ostatnim tygodniu, w związku z panującymi warunkami atmosferycznymi, doszło do wielu zalań i podtopień. Co zrobić w przypadku zalanego samochodu? Zostawić, czy próbować uruchomić? Ekspertka z Polskiej Izby Ubezpieczeń radzi co zrobić w przypadku zalania samochodu.

REKLAMA

Przebywasz w szpitalu i zapomniałeś wykupić ubezpieczenie OC samochodu? Możesz zostać obciążony wysoką karą. Jest stanowisko UFG po interwencji RPO: taka opłata, pobierana jest w interesie poszkodowanego

W związku z ostatnią interwencją Rzecznika Praw Obywatelskich do Ministra Finansów w sprawie wysokich i niezaskarżalnych kar za brak ważnego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, którymi – jak wynika z interwencji – niekiedy karane są nawet osoby nie ponoszące winy za niewykupienie na czas ubezpieczenia, ponieważ np. przebywały w tym czasie w szpitalu – mówi się przede wszystkim o kwestiach problematycznych z punktu widzenia ukaranych. Stawiając się w roli poszkodowanego w wypadku z udziałem nieubezpieczonego pojazdu – można jednak spojrzeć na sprawę z nieco innej perspektywy. UFG przedstawiło swoje stanowisko w sprawie interwencji Rzecznika. 

Więcej czasu dla Ośrodków Szkolenia Kierowców i wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt nowelizacji ustawy o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym. M.in. przedłużono okres przejściowy dla Ośrodków Szkolenia Kierowców i wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego.

Od 1 listopada 2024 r. obowiązek rejestracji w systemie SENT. Ważne zmiany w delegowaniu kierowców w transporcie drogowym

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt nowelizacji ustawy o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym. Chodzi o obowiązek rejestracji w systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi.

KGP: 122 607 interwencji, 479 wypadków drogowych, 45 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie całego ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 122 607 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 306 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

REKLAMA

Samochody elektryczne z dotacją Mój elektryk: już 18 tys. w leasingu. Czy wkrótce także elektryczne rowery

Kończą się pieniądze przeznaczone na dotacje w ramach programu Mój elektryk. Na szczęście rząd zapowiada kolejną edycję. Można będzie skorzystać z dofinansowania do zakupy, ale także leasingu aut elektrycznych. Być może ta forma dofinansowania będzie miała zastosowanie także w programie Mój rower elektryczny.

Kary za brak ubezpieczenia OC w 2025 r. – czeka nas kolejny wzrost. Ogromne kwoty i brak możliwości zaskarżenia

W związku z pewnym już wzrostem płacy minimalnej od 1 stycznia 2025 r. – wzrosną również kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Spóźnialski posiadacz samochodu osobowego, będzie mógł zostać obciążony karą sięgającą nawet 9250 zł. Ostatnią szansą na zahamowanie ich wzrostu, jest interwencja Rzecznika Praw Obywatelskich.

REKLAMA