REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Test Škoda Octavia Combi RS: Siła różnorodności

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Michał Karczewski
Skoda Octavia Combi RS - przód fot. Maciej Medyj
Skoda Octavia Combi RS - przód fot. Maciej Medyj

REKLAMA

REKLAMA

Kombi o sportowym charakterze? To brzmi jak oksymoron. Historia motoryzacji pokazuje jednak, że auta tego typu produkowane są od lat, a na dilerskich placach nie zagrzewają miejsca zbyt długo.

Octavię testowaliśmy wielokrotnie. Czy można powiedzieć o tym modelu coś nowego? Okazuje się, że można, bo ilość wersji w jakich jest oferowany przyprawia o zawrót głowy. Tym razem coś dla amatorów mocniejszych wrażeń – wersja RS. Z zewnątrz widać wyraźne różnice w stosunku do „cywilnej” odmiany. Są inne zderzaki, niskoprofilowe opony z dedykowanymi felgami oraz pakiet spojlerów. Są też czerwone zaciski hamulców i emblematy „RS”, gdyby ktoś patrząc na Octavię miał jeszcze wątpliwości. Do auta dobrze pasuje niebieski lakier o wszystkomówiącej nazwie „Race” oraz...nadwozie kombi. To nie żarty. Octavia RS oferowana jest nie tylko jako liftback, ale także jako pojemna bagażówka i taką właśnie wersję otrzymaliśmy do testu.

REKLAMA

Zobacz też: Opinie kierowców o Skodzie Ocatvii

REKLAMA

Wnętrze wersji RS legitymuje się równie dobrą ergonomia i funkcjonalności, jak to znane z każdej innej Octavii. Lepsze i ładniejsze są za to fotele - obite trzema rodzajami materiału i zaopatrzone w stosowne logo. Do tego trójramienna kierownica oraz srebrne wykończenie deski rozdzielczej. Są też dobrze znane i bardzo pozytywne schowki w pobliżu kierowcy i pasażera, głębokie kieszenie w drzwiach oraz przegródki w konsoli centralnej i podłokietniku. Na pochwałę zasługuje też duży bagażnik o zupełnie niesportowej pojemności 605 litrów. Po złożeniu tylnej kanapy jest ich aż 1655. Czyżby sportowy dostawczak?

Przeglądając cennik Octavii znajdziemy wiele ciekawostek. W ofercie jest bowiem silnik 1.8 TSI o mocy 160 koni mechanicznych. Takie auto występuje z kilkoma pakietami wyposażenia i nie jest określane mianem wersji sportowej. Z kolei odmiana RS dostępna jest z dwoma silnikami: 2.0 TSI o mocy 200 koni oraz jako 170-konny diesel – dobrze znany z innych aut koncernu, również tych, które testowaliśmy. Dziwi nieco fakt, że sportowa odmiana ma tylko 10 koni więcej niż ta, którą można zamówić jako „zwykłą” wersję. W tej sytuacji określenie „RS” należy traktować jako atrakcyjny pakiet stylistyki wnętrza oraz karoserii. Co ciekawe te same jednostki, które mogą pracować pod maską najmocniejszej Octavii, zasilają również sportowego Golfa (GTI/GTD) określanego mianem kultowego wzorca szybkich kompaktów.

Zobacz też: Test Skoda Octavia Scout 1.8: Pokojowy zwiadowca

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wspomniany 170-konny diesel pracuje cicho i kulturalnie. Wtrysk Common Rail przyniósł oczekiwany efekt. W trasie spalanie można utrzymać na poziomie 6 litrów na setkę, w mieście, przy dynamicznej jeździe - około 4 litry więcej. Przeniesienie napędu następuje za pomocą skrzyni DSG. Ma sześć biegów, i płynną charakterystykę pracy. Dynamiczny charakter podkreślają łopatki do zmiany przełożeń przy kierownicy. Niestety przy zdecydowanym wciskaniu gazu, przekładnia zbyt długo myśli nad redukcją, a następnie auto wyraźnie wyrywa do przodu, potęgując wrażenie dynamiki. Zawieszenie wersji RS jest twardsze niż w przypadku zwykłej Octavii. Nie bez znaczenia jest tu też niski profil 18-calowych kól. Prowadzenie – precyzyjne. Układ kierowniczy posłusznie wykonuje polecenia kierowcy. Nie jest też za mocno wspomagany.

Zobacz też: Skoda Octavia Tour II – w cenie Fabii

Octavia RS jest drogim autem. W wersji Combi, z dieslem i automatem, trzeba za nią zapłacić 124 300zł. Widać to zwłaszcza na tle innych modeli koncernu. Golf GTD, mający pod maską ten sam silnik oraz skrzynię DSG, kosztuje 116 800 zł, zaś Leon FR w takiej samej specyfikacji - zaledwie 88 755zł. Przewagą Octavii jest oczywiście nadwozie. Żadne inne usportowione lub sportowe auto tej klasy nie jest tak pakowne. O tym czy warto ją kupić, czy też lepiej przyjrzeć się innym produktom koncernu Volkswagena, każdy musi zdecydować sam.

Skoda Octavia Combi RS - lewa strona fot. Maciej Medyj
Skoda Octavia Combi RS - tył fot. Maciej Medyj
Skoda Octavia Combi RS - przednia część samochodu fot. Maciej Medyj
Skoda Octavia Combi RS - kokpit fot. Maciej Medyj
Skoda Octavia Combi RS - fotel kierowcy fot. Maciej Medyj
Skoda Octavia Combi RS - wnętrze z perspektywy pasażera fot. Maciej Medyj
Skoda Octavia Combi RS - fotel pasażera fot. Maciej Medyj
Skoda Octavia Combi RS - tylna kanapa fot. Maciej Medyj
Skoda Octavia Combi RS - tylna kanapa z podłokietnikiem fot. Maciej Medyj
Skoda Octavia Combi RS - silnik fot. Maciej Medyj
Skoda Octavia Combi RS - bagażnik fot. Maciej Medyj
Skoda Octavia Combi RS - przestrzeń bagażowa ze złożonymi siedzeniami fot. Maciej Medyj
Skoda Octavia Combi RS - lewy przód fot. Maciej Medyj
Skoda Octavia Combi RS - lewy tył fot. Maciej Medyj
Skoda Octavia Combi RS - lewy profil fot. Maciej Medyj
Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

REKLAMA

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

REKLAMA

KGP: 110 999 interwencji, 427 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 999 interwencji. Byli wzywani do 427 wypadków drogowych.

Samochody elektryczne potrzebują teraz tyle prądu co wszystkie ładowane w Polsce smartfony. Co będzie z zapotrzebowaniem na energię elektryczną gdy będzie ich milion

Obecnie wszystkie jeżdżące po polskich drogach auta elektryczne potrzebują tyle samo prądu co smartfony. Gdyby jednak w Polsce było milion elektryków, co według prognoz może nastąpić za pięć-siedem lat, i wszystkie one ładowały się w tym samym momencie, obciążenie systemu elektroenergetycznego z tego tytułu wyniosłoby 15,2 procent.

REKLAMA