REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Test Volkswagen Golf Variant: Piątka czy szóstka

Michał Karczewski
Volkswagen Golf Variant przód Fot. Maciej Medyj
Volkswagen Golf Variant przód Fot. Maciej Medyj

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z tradycją Golf w wersji kombi dołącza o oferty jako ostatni. Nie inaczej było w przypadku szóstej generacji tego modelu. Producent miał w przypadku tego auta trudne zadanie.

Variant na bazie Golfa piątej generacji wszedł do sprzedaży stosunkowo późno. Niedługo potem pojawił się szósty Golf w wersji hatchback. Producent miał twardy orzech do zgryzienia. W końcu świeże jeszcze kombi okazało się już nieprzystające do aktualnej gamy modelowej. Rozwiązanie okazało się jednak proste. Aby upodobnić „nowy-stary” model do aktualnie sprzedawanej generacji zaopatrzono auto w przód przejęty z szóstki. Wizualnych zmian nie ma wiele więcej, a mimo to auto wygląda atrakcyjnie. Patrząc na samochód z tyłu lub z boku każdy może zadać sobie pytanie, czy to jeszcze piątka, czy już szóstka. Nawet klamki pozostały niezmienione w stosunku do poprzedniej generacji. Z tyłu różnicą są ciemniejsze niż dotychczas klosze lamp.

REKLAMA

Zobacz też: Opinie kierowców o Volkswagenie Golfie

REKLAMA

W środku najbardziej widoczną zmianą w stosunku do poprzedniej generacji auta jest deska rozdzielcza. Różni się ona też od tej z hatchbacka. Przykładem mogą być boczki drzwi zaopatrzone jeszcze w stary panel do obsługi elektryki oraz nieco gorsze wykończenie znajdujących się w nich kieszeni. Ogólnie wnętrze zbiera jednak bardzo dobre noty, a na uwagę zasługuje rewelacyjne wyciszenie kabiny. Silnik pracujący na biegu jałowym jest praktycznie niesłyszalny. Fotele są wygodne podobnie jak pozycja za przyjemnie grubą kierowcą.

Ergonomia bez zarzut, wszystko jest pod ręka i tam gdzie się tego oczekuje. Czytelny i ładny zestaw zegarów przejęty został bez zmian z innych wersji nadwoziowych. W kabinie Golfa kombi miejsca nie brakuje. Jest go tyle, że cztery dorosłe osoby mogą wygodnie podróżować. Warto jednak zauważyć, że pochodząca z tego samego koncernu Octavia ma więcej przestrzeni na nogi dla kierowcy i pasażera. Profilowanie tylnej kanapy sugeruje, że wygodnie mogą tam jechać dwie osoby. Bagażnik Golfa w wersji Variant to bez wątpienia jeden z większych kufrów w klasie. Ma 560 litrów pojemności i dodatkową skrytkę pod podłogą. Jego użyteczność zwiększają wnęki znajdujące się obok nadkoli, które pomieszczą na przykład pojemnik z płynem do spryskiwaczy lub torbę z zakupami.

Zobacz też: Pierwsza jazda: Nowy Volkswagen Tiguan

REKLAMA

Testowany egzemplarz wyposażony jest w nawigację z kolorowym dotykowym ekranem (niestety nie po polsku) oraz systemy SAT i Part Assist. Ten ostatni w swoim założeniu ma wykonać za kierowcę parkowanie w tak zwanej kopercie. Trzeba przyznać, że samodzielnie obracająca się kierownica robi wrażenie, ale jest jeden problem. Aby system zadziałał i wyświetlił informacje o możliwości rozpoczęcia parkowania potrzebne jest sporo więcej miejsca niż mierzy samochód. Na zatłoczonych parkingach w stolicy to raczej nieczęsty widok, wiec i tak wielokrotnie kopertę trzeba wykonywać tradycyjnie, czyli samemu.

Napęd testowanego Golfa nie pozostawia złudzeń - to jeden z najlepszych turbobenzyniaków montowanych w kompaktach. Potwierdza to również fakt, że motor ten dostał międzynarodowy tytuł silnika roku 2009. Mieliśmy już okazję sprawdzić 1.4 TSI w Golfie hatchback i podobnie jak wtedy motor robi znakomite wrażanie, a większa masa nadwozia nie ma tu znaczenia. Moc wynosząca 122 konie sprawia ze setka na liczniku pojawia się po niecałych 10 sekundach. Spalanie prezentuje sporą rozpiętość. Podczas spokojnej, płynnej jazdy w trasie udaje się zejść do około 6 litrów. Z kolei dynamiczna jazda po mieście potrafi przynieść kilkunastolitrowe zużycie. Za to brzmienie tego motoru jest po prostu znakomite. Motor sprzężono w sześciobiegową manualną skrzynią. Do jej pracy również trudno mieć jakiekolwiek zarzuty. Pracuje lekko i precyzyjnie.

Zobacz też: Volkswagen Golf VI: jakiego wybrać? Poradnik kupującego

Zawieszenie i układ kierowniczy to kolejne mocne strony Golfa. Auto prowadzi się pewnie i dobrze radzi sobie z nierównościami. Są one tłumione przyzwoicie jednak całość powinna pracować ciszej - w końcu od lidera klasy można wymagać więcej. Układ kierowniczy jest precyzyjny i zapewnia pewną kontrole nad autem nawet przy większych prędkościach. Golf wyposażony jest w system ESP, który da się trochę znieczulić, jednak nawet nawet wtedy auto jest posłuszne i zachowuje się przewidywalnie.

Ceny Golfa Varianta w wersji Comfortline zaczynają się od niecałych 70 000 zł za opcję z silnikiem 1.6 o mocy 102 koni. Testowana wersja bez dodatkowego wyposażenia to wydatek 73 540 zł. Warto wspomnieć, że najtańszy diesel z tym wyposażeniem kosztuje ponad 80 tysięcy. Silnik 1.4 przy spokojnej jedzie potrafi jednak być na tyle przyjazdy dla kieszeni, że w tym przypadku ropniak będzie się opłacał osobom jeżdżącym wyjątkowo dużo. Golf szóstej generacji to samochód pozbawiony istotnych wad. Owszem można i należy wypunktować pewne drobiazgi, jednak jest ich naprawdę niewiele, zwłaszcza w porównaniu z konkurencją.

Volkswagen Golf Variant przód Fot. Maciej Medyj
Volkswagen Golf Variant tył Fot. Maciej Medyj
Volkswagen Golf Variant przód Fot. Maciej Medyj
Volkswagen Golf Variant wnętrze Fot. Maciej Medyj
Volkswagen Golf Variant wnętrze Fot. Maciej Medyj
Volkswagen Golf Variant tylna kanapa Fot. Maciej Medyj
Volkswagen Golf Variant bagażnik Fot. Maciej Medyj
Volkswagen Golf Variant bagażnik Fot. Maciej Medyj
Volkswagen Golf Variant deska rozdzielcza Fot. Maciej Medyj
Volkswagen Golf Variant silnik Fot. Maciej Medyj
Volkswagen Golf Variant tył Fot. Maciej Medyj
Volkswagen Golf Variant przód/bok Fot. Maciej Medyj
Volkswagen Golf Variant bok Fot. Maciej Medyj
Volkswagen Golf Variant bok Fot. Maciej Medyj
Volkswagen Golf Variant bok Fot. Maciej Medyj
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Kondycja branży motoryzacyjnej. Kto będzie budować samochody przyszłości?

    Branżę motoryzacyjną czeka szereg wyzwań. Wraca do normalności po okresie pandemii, a do tego stoi u progu transformacji. I w tym punkcie warto spojrzeć na nią, ale od strony HR-u. Jak wygląda dostępność wykwalifikowanej kadry w tym sektorze?

    Jak odpalić silnik z kabli? Kierowca musi pamiętać o kolejności

    Jak odpalić silnik z kabli? To pytanie, które jest szczególnie aktualne o tej porze roku. A odpowiedź dotyczy kolejności podłączania przewodów do obydwu akumulatorów. Ta jest najważniejsza.

    MAN TGE po liftingu. Model 2024 otrzyma jakby luksusowe wnętrze

    MAN TGE przechodzi właśnie drobny lifting. I ten w stu procentach skupi się na kabinie pasażerskiej. Unowocześni multimedia, ale i systemy bezpieczeństwa. Stąd nazwa Next Level. Co konkretnie się zmieni po modernizacji?

    Paliwo E10. Wyszukiwarka z szeregiem błędów. Pozwala nawet na tankowanie benzyną... diesla

    W sieci pojawiła się rządowa wyszukiwarka, w której można sprawdzić, czy twój pojazd jest kompatybilny z paliwem E10. A lista jest naprawdę ciekawa! Czasami silnik 1,6 FSI znosi nowy typ benzyny, a czasami nie. Program zaleca nawet stosowanie benzyny E10 w... dieslu. A to nie koniec błędów.

    REKLAMA

    Miesiącami szukano sprawcy dziurawienia opon. Odkrycie, kto za tym stoi było zaskakujące

    We włoskim miasteczku od kilku miesięcy szukano sprawcy dziurawienia opon w samochodach. Odkrycia dokonano dzięki nagraniom z kamer monitoringu. Okazało się, że był to pies. Jak to się stało, że zniszczył tyle samochodów?

    Nowy Opel Corsa Hybrid. MHEV pojedzie nawet kilometr na samym prądzie

    Opel Corsa po liftingu po raz pierwszy w historii modelu otrzymał lekką hybrydę. MHEV w niemieckim hatchbacku może mieć 100 lub 136 koni mocy. A to nie koniec dobrych informacji na temat tego auta.

    Opony całoroczne a zimowe. Które są lepsze?

    Opony na zimę to opony zimowe? Dziś to już nie jest takie oczywiste. Zwłaszcza że na rynku pojawił się szereg opon całorocznych. Czy wielosezonówka może stanowić realną alternatywę?

    Mandat za jazdę nieodśnieżonym samochodem w 2023 r. Kara może być liczona w tysiącach

    Jazda nieodśnieżonym samochodem stanowi wykroczenie. A w 2023 r. na kierowców czeka wyjątkowo surowa kara. Bo gdy policjanci zaczną podliczać kolejne składowe wykroczenia, uzbiera się kilka tysięcy złotych. Ładna sumka!

    REKLAMA

    Płatność za paliwo samochodem, czyli aplikacja Skody Pay to Fuel

    Płatność za paliwo samochodem to nowy pomysł Skody. Kierowca po zatankowaniu pojazdu może uruchomić aplikację Pay to Fuel, wsiąść do auta i po prostu odjechać. Płatność dokona się automatycznie i w pełni zdalnie. Jak działa ten system? I jakie są jego wymagania?

    Ukrainiec ukarany za brak prawa jazdy. Choć prawo jazdy miał...

    Ukrainiec został ukarany przez polski sąd za brak prawa jazdy. Dokument wydany w Ukrainie posiadał, ale ten stracił ważność. To jednak mogło nie mieć znaczenia w świetle ustawy przedłużającej jego ważność w Polsce. Tego sąd jednak nie sprawdził. RPO wystąpił z kasacją.

    REKLAMA