REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opel Zafira w najnowszej odsłonie

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

REKLAMA

64-ta Międzynarodowa Wystawa Samochodowa we Frankfurcie nad Menem, przyniesie premierę nowego modelu Opla: Zafira Tourer. 710 litrów pojemności w konfiguracji pięciu siedzeń i 1 860 litrów, przy złożonych siedzeniach. Nowa Zafira ma szokować przestrzenią.

Pierwsza generacja Zafiry została wprowadzona na rynek w 1999 roku. Jako pierwsze auto w swojej klasie była wyposażona w siedem miejsc. Od 1999 roku Opel sprzedał w Europie już ponad 2 miliony sztuk swojego vana.

REKLAMA

Innowacją w nowej Zafirze jest system gospodarowania przestrzenią we wnętrzu. Drugi rząd siedzeń składa się z trzech oddzielnych foteli, które można składać i przesuwać niezależnie od siebie, natomiast 3 rząd składa się na płasko. Dodatkowo siedzenia zewnętrzne wysuwają się o 50 mm w stronę środka wnętrza, co stanowi prawdziwą nowość w segmencie.

Zobacz też: Test Opel Astra Tourer: wielkość nie jest najważniejsza

REKLAMA

Przestrzeń we wnętrzu i elastyczny system siedzeń (Zafira Tourer oferuje 710 l pojemności w konfiguracji pięciu siedzeń (65 l więcej niż obecna Zafira) i 1 860 litrów, gdy wszystkie tylne siedzenia są złożone.) mają zapewnić wygodę w dalekich podróżach, do których auto zostało stworzone. Opel będzie oferował również zintegrowany system przewożenia rowerów FlexFix.  Jest wysuwany z tylnego zderzaka, tak jak szuflada.

Wygląd nowej Zafiry nabrał muskulatury. Charakterystyczne dla Opla zagięcie w środku i trapezoidalna osłona chłodnicy tworzą dynamiczny wygląd, raczej nietypowy dla vanów. Podobnie jak w innych modelach Opla, przednie reflektory prezentują typową dla niego grafikę świateł do jazdy dziennej w kształcie skrzydeł. Widoczność kierowcy została poprawiona dzięki przekonstruowaniu przedniej części samochodu. Wąskie słupki, a duże okna boczne i tylne zapewniają kierowcy lepszą widoczność niż w poprzedniku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wnętrze jest przestronne i widne. Na życzenie dostępna jest panoramiczna szyba przednia – wpływa ona do szklanego szyberdachu, co wizualnie rozszerza ją aż do tylnej części samochodu.

Zawieszenie

Zafira Tourer jest wyposażona w oś przednią Insignii z izolowaną ramą pomocniczą i kolumną McPhersona. Układ osi tylnej, podobnie jak Astra łączy belkę wahaczową z drążkami Watta. Taka konstrukcja zapewnia stabilność i komfort.
W opcji dostępny będzie w pełni adaptacyjny układ sterowania podwoziem FlexRide. Zwiększa on komfort i bezpieczeństwo jazdy. Automatycznie dostosowuje się do warunków drogowych panując nad prędkością, ruchem pojazdu i indywidualnym stylem jazdy w celu zapewnienia maksymalnej stabilności. Kierowca wybiera spośród 3 ustawień: Standard, Tour i Sport.

Innowacje

REKLAMA

Nową propozycją w ofercie jest radarowy system dostosowujący prędkość pojazdu (ACC) z systemem ograniczającym skutki kolizji. Monitoruje on odległość pojazdów znajdujących się z przodu. Jeżeli zadana prędkość nie jest przestrzegana, system automatycznie zmniejsza prędkość pojazdu lub w skrajnych przypadkach wyzwala hamowanie awaryjne, aby zapobiec kolizji.

Przedni system kamer Opel Eye będzie m. in ostrzegał o niekontrolowanej zmianie pasa. A jego funkcja rozpoznawania znaków drogowych została udoskonalona. Kamera obsługuje również ciekawą funkcję „Intelligent Light Ranging”. Reguluje ona snop świateł mijania stosownie do odległości samochodu jadącego z przodu i stale dostosowuje go w celu zoptymalizowania oświetlenia jezdni bez efektu oślepiania. Asystent parkowania i monitorowanie martwego punktu w lusterkach to kolejne systemy dostępne na długiej liście opcji.

Silniki:

Zafira Tourer będzie dostępna z trzema wersjami silnika diesla.
2.0 CDTI znanego z Astry i Insignii (110, 130 i 165 KM).
Propozycja silników benzynowych obejmuje dwie oszczędne jednostki.
1.4 ECOTEC z turbodoładowaniem, o mocy 120 i 140 KM.
Dostępne będą sześciostopniowe manualne i automatyczne skrzynie biegów.

Zobacz też: Skoda Yeti: konstrukcja wszechstronna

Opcjonalnie pojawi się możliwość wyposażenia silników w system Start/Stop. Na polski rynek przygotowano jeszcze jedną wersję: silnik o pojemności 1,8 l (115 KM) z manualna skrzynią MT5. Wkrótce po debiucie oferta zostanie rozszerzona o odmianę z napędem na sprężony gaz ziemny CNG i LPG.

Obecny model Opla Zafiry w dalszym ciągu będzie się znajdować w ofercie obok nowej Zafiry Tourer. Oba modele będą konstruowane wyłącznie w zakładzie Opla w niemieckim Bochum. Zafira Tourer do sprzedaży wejdzie jesienią 2011 roku.

Wnętrze pojazdu będzie można dowolnie konfigurować fot. Opel
Panoramiczna szyba jest dostępna w opcji fot. Opel
Przednie światła do jazdy dziennej w charakterystycznym dla Opla kształcie skrzydeł fot. Opel
Nowa Zafira urosła w stosunku do poprzedniczki fot. Opel
Tylne światła będą opcjonalnie wyposażone w technologię LED fot. Opel
Przestrzeń bagażowa na poziomie 710 litrów (przy 5 fotelach) będzie jedną z największych w klasie fot. Opel
Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

REKLAMA

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

REKLAMA

KGP: 110 999 interwencji, 427 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 999 interwencji. Byli wzywani do 427 wypadków drogowych.

Samochody elektryczne potrzebują teraz tyle prądu co wszystkie ładowane w Polsce smartfony. Co będzie z zapotrzebowaniem na energię elektryczną gdy będzie ich milion

Obecnie wszystkie jeżdżące po polskich drogach auta elektryczne potrzebują tyle samo prądu co smartfony. Gdyby jednak w Polsce było milion elektryków, co według prognoz może nastąpić za pięć-siedem lat, i wszystkie one ładowały się w tym samym momencie, obciążenie systemu elektroenergetycznego z tego tytułu wyniosłoby 15,2 procent.

REKLAMA