REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na co zwrócić uwagę kupując używany samochód?

Subskrybuj nas na Youtube
Zakup używanego auta Fot. shutterstock
Zakup używanego auta Fot. shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kupując używane auto warto studzić swe emocje i nie pozwolić, aby to ono zadecydowały o wyborze konkretnego egzemplarza. Wybór musi być podyktowany zdrowym rozsądkiem, na podstawie zimnej kalkulacji. Jakie elementy ogłoszenia mogą nam pomóc w omijaniu nieuczciwych okazji? Na co zwrócić uwagę przy oględzinach auta?

Na co trzeba zwrócić uwagę kupując używany samochód?

W pierwszej połowie 2016 roku sprowadzono do Polski prawie 550 tys. używanych pojazdów. Większość z nich jest sprzedawana przez znane portale razem z innymi samochodami z kraju. Czy każdemu ogłoszeniu należy wierzyć? Jak nie dać się oszukać i co zrobić, kiedy już uda się kupić auto?

REKLAMA

Każdy zakup używanego samochodu powinien być poprzedzony dokładnym sprawdzeniem rzeczywistego stanu pojazdu. Jednak aby nie jeździć do każdego ogłoszeniodawcy na drugi koniec Polski, warto zrobić wstępną selekcję. Przeglądając oferty, trzeba zwrócić największą uwagę na:

  • ogólniki – „super auto”, „mały przebieg” – najprawdopodobniej sprzedający chcą dzięki tym opisom ukryć część wad pojazdu;
  • zdjęcia – na niewyraźnych, rozmytych zdjęciach trudno dostrzec rysy i wgniecenia. W niektórych przypadkach fotografie w ogóle nie przedstawiają sprzedawanego auta;
  • okazje – „TANIO”, „PROMOCJA” – takie informacje są podejrzane. Dzięki nim sprzedający chcą zwrócić uwagę na samą ofertę i odwrócić uwagę od ceny auta.

Zobacz też: Ile pieniędzy trzeba zainwestować w używane auto po jego zakupie?

Po wstępnym przejrzeniu oferty można przejść do kolejnego etapu sprawdzania używanego samochodu. FeuVert przygotował listę 5 najważniejszych wskazówek, o których należy pamiętać.

1. Sprzedający – wstępna ocena

Prywatnych właścicieli pojazdu nie można sprawdzić. Jednak czasami sprzedażą używanych samochodów zajmują się komisy. Przed zakupem warto się upewnić, czy firma dodająca ogłoszenie nie widnieje w Krajowym Rejestrze Długów. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest sprawdzenie opinii o komisie publikowanych na forach, stronach internetowych czy portalach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2. VIN – podstawowa informacja o pojeździe

Każdy sprzedający ma obowiązek udostępnić VIN, czyli Vehicle Identification Number. Znajomość tego numeru pozwala sprawdzić:

  • parametry pojazdu,
  • przebiegi – i porównać je z tymi, które przedstawia sprzedający,
  • historię auta umożliwiającą sprawdzenie, czy sprzedający jest pierwszym i jedynym właścicielem pojazdu,
  • przeglądy techniczne, dzięki czemu kupujący wie, w jakim stanie jest samochód.

Zobacz też: Dlaczego warto kupić auto za granicą?

Należy pamiętać, że niektórzy sprzedawcy podrabiają VIN. Zmianę numerów może zauważyć serwis lub policja.

3. Wizyta w serwisie – specjalistyczna ocena stanu pojazdu

Oglądanie samochodu na zdjęciach, a następnie zobaczenie go na żywo to jeszcze nie wszystko. Konieczne jest także samodzielne przetestowanie pojazdu. W tym celu najlepiej poprosić sprzedającego o możliwość jazdy próbnej. W tym czasie warto skorzystać także z usług serwisu samochodowego. Mechanicy, którzy w nim pracują, będą mogli ocenić, czy auto:

  • nie ma ukrytych uszkodzeń,
  • nie było dodatkowo lakierowane,
  • ma sprawny silnik i wszystkie podzespoły.

4. Umowa kupna-sprzedaży – podstawowy dokument

Jeśli auto zostało dokładnie sprawdzone zarówno przez kupującego, jak i przez serwis, można przystąpić do transakcji. Przed podpisaniem umowy warto ją dokładnie przeczytać. Każda umowa musi zawierać:

  • dane umożliwiające identyfikację auta (przede wszystkim VIN),
  • dane sprzedającego i kupującego,
  • cenę.

Informacje, według których kupujący nie może zgłaszać roszczeń, jeśli po pewnym czasie wykryje ukryte wady, nie mają żadnej mocy prawnej.

Zobacz też: Rejestracja samochodu sprowadzonego z Niemiec

5. Po zakupie – najważniejsze formalności

Po zakupie auta przychodzi czas na wszystkie formalności:

  • Rejestracja pojazdu odbywa się w Wydziale Komunikacji. Kupujący ma na nią 30 dni.
  • Po zarejestrowaniu samochodu należy przedłużyć OC lub wykupić nowe.
  • W ciągu 14 dni od podpisania umowy trzeba również pójść do Urzędu Skarbowego w swoim mieście i zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. W przypadku zakupu samochodu jest to to 2% wartości rynkowej auta. Podatek ten płaci się tylko wtedy, gdy pojazd był kupowany od osoby prywatnej. Jeśli auto należało do komisu, to jego właściciel powinien zadbać o opłacenie tego podatku.

Źródło: materiały prasowe Feu Vert

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Samochody elektryczne potrzebują teraz tyle prądu co wszystkie ładowane w Polsce smartfony. Co będzie z zapotrzebowaniem na energię elektryczną gdy będzie ich milion

Obecnie wszystkie jeżdżące po polskich drogach auta elektryczne potrzebują tyle samo prądu co smartfony. Gdyby jednak w Polsce było milion elektryków, co według prognoz może nastąpić za pięć-siedem lat, i wszystkie one ładowały się w tym samym momencie, obciążenie systemu elektroenergetycznego z tego tytułu wyniosłoby 15,2 procent.

To już pewne: będą zmiany w cenach za badania techniczne pojazdów. Co czeka kierowców i stacje kontroli pojazdów

Jak informuje resort, jeszcze w grudniu 2024 roku złożono wniosek o wpisanie projektu ustawy do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Ma ona na celu całkowitą rewolucję w opłatach za badania techniczne samochodów i innych pojazdów.

Samochód w firmie. Teraz Ford Transit we flocie Truck Care: 20 modeli z zabudową izotermiczną na wynajem krótkoterminowy

Truck Care firma oferująca kompleksowy wynajem pojazdów użytkowych zdecydowała się na powiększenie swojej floty wynajmu krótkoterminowego o kolejne Fordy. Tym razem wybór padł na 20 Transitów z zabudową izotermiczną. Zamówione samochody trafią do oferty najmu krótkoterminowego.

Cyfrowe prawo jazdy: nadchodzą rewolucyjne zmiany dla kierowców w UE [Nowe przepisy]

Będzie cyfrowe prawo jazdy. Nadchodzą rewolucyjne zmiany w przepisach dla kierowców UE. Utrata prawa jazdy w jednym państwie rozciąga się na całą Unię Europejską. 17-letni kierowcy będą jeździli z opiekunami. Początkujący kierowcy otrzymają wyższe kary za łamanie przepisów. Co jeszcze się zmieni? Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?

REKLAMA

Logistyka miejska – niedoceniane narzędzie w zarządzaniu miastem

W wielu polskich miastach, miasteczkach i gminach podejmowanie decyzji urbanistycznych coraz częściej przypomina eksperyment na żywym organizmie. Zamiast opartego na potrzebach mieszkańców, przemyślanego procesu planowania i zarządzania przestrzenią, obserwujemy kopiowanie rozwiązań z europejskich metropolii – bez refleksji, bez analizy lokalnych uwarunkowań, bez udziału społeczności.

CANARD: Fotoradar na Al. Jerozolimskich w Warszawie znowu uszkodzony. Okoliczności zdarzenia bada Policja

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało, że po raz kolejny został uszkodzony fotoradar na Al. Jerozolimskich w Warszawie. Przed kolejnym zamontowaniem fotoradaru podjęte zostaną działania, które zmniejszą ryzyko jego ponownego uszkodzenia.

KGP: 123 383 interwencji, 488 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 123 383 interwencji. Byli wzywani do 488 wypadków drogowych.

BMW ulubioną marką młodych kierowców, ale OC potrafi zaskoczyć ceną

BMW serii 3, szczególnie w wersji sprzed niemal dwóch dekad, to dziś najczęściej wybierany samochód wśród kierowców w wieku 18–25 lat. Jak wynika z danych Rankomat.pl, młodzi użytkownicy dróg zdecydowanie preferują pojazdy dynamiczne, z mocniejszym silnikiem i sportowym charakterem. Jednak ten wybór ma swoją cenę – i to niemałą.

REKLAMA

SEAT Arona: ekologia w nieznanym wymiarze. Ryż zamiast na wysypiska trafia na taśmę montażową

SEAT rozpoczyna produkcję modelu SEAT Arona z dwoma elementami wykonanymi z oryzytu – odnawialnego materiału pochodzenia naturalnego, powstającego z produktów ubocznych ryżu. Każdy egzemplarz zawiera 60 gramów ryżu, co przekłada się na roczne zużycie 5 ton surowca, który w innym przypadku trafiłby na wysypiska.

Co Polacy sądzą o Strefach Czystego Transportu?

Zdania na temat SCT są podzielone. Z danych raportu "Ekologiczna motoryzacja w Polsce – wyzwania i kierunki rozwój". wynika, że chociaż ponad 50 proc. Polaków uważa, że Strefy Czystego Powietrza przyczynią się do poprawy zdrowia mieszkańców dużych aglomeracji, to 63 proc. obawia się ich negatywnego wpływu na lokalną gospodarkę.

REKLAMA