REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na co zwrócić uwagę kupując używany samochód?

Zakup używanego auta Fot. shutterstock
Zakup używanego auta Fot. shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kupując używane auto warto studzić swe emocje i nie pozwolić, aby to ono zadecydowały o wyborze konkretnego egzemplarza. Wybór musi być podyktowany zdrowym rozsądkiem, na podstawie zimnej kalkulacji. Jakie elementy ogłoszenia mogą nam pomóc w omijaniu nieuczciwych okazji? Na co zwrócić uwagę przy oględzinach auta?

Na co trzeba zwrócić uwagę kupując używany samochód?

W pierwszej połowie 2016 roku sprowadzono do Polski prawie 550 tys. używanych pojazdów. Większość z nich jest sprzedawana przez znane portale razem z innymi samochodami z kraju. Czy każdemu ogłoszeniu należy wierzyć? Jak nie dać się oszukać i co zrobić, kiedy już uda się kupić auto?

REKLAMA

Każdy zakup używanego samochodu powinien być poprzedzony dokładnym sprawdzeniem rzeczywistego stanu pojazdu. Jednak aby nie jeździć do każdego ogłoszeniodawcy na drugi koniec Polski, warto zrobić wstępną selekcję. Przeglądając oferty, trzeba zwrócić największą uwagę na:

  • ogólniki – „super auto”, „mały przebieg” – najprawdopodobniej sprzedający chcą dzięki tym opisom ukryć część wad pojazdu;
  • zdjęcia – na niewyraźnych, rozmytych zdjęciach trudno dostrzec rysy i wgniecenia. W niektórych przypadkach fotografie w ogóle nie przedstawiają sprzedawanego auta;
  • okazje – „TANIO”, „PROMOCJA” – takie informacje są podejrzane. Dzięki nim sprzedający chcą zwrócić uwagę na samą ofertę i odwrócić uwagę od ceny auta.

Zobacz też: Ile pieniędzy trzeba zainwestować w używane auto po jego zakupie?

Po wstępnym przejrzeniu oferty można przejść do kolejnego etapu sprawdzania używanego samochodu. FeuVert przygotował listę 5 najważniejszych wskazówek, o których należy pamiętać.

1. Sprzedający – wstępna ocena

Prywatnych właścicieli pojazdu nie można sprawdzić. Jednak czasami sprzedażą używanych samochodów zajmują się komisy. Przed zakupem warto się upewnić, czy firma dodająca ogłoszenie nie widnieje w Krajowym Rejestrze Długów. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest sprawdzenie opinii o komisie publikowanych na forach, stronach internetowych czy portalach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2. VIN – podstawowa informacja o pojeździe

Każdy sprzedający ma obowiązek udostępnić VIN, czyli Vehicle Identification Number. Znajomość tego numeru pozwala sprawdzić:

  • parametry pojazdu,
  • przebiegi – i porównać je z tymi, które przedstawia sprzedający,
  • historię auta umożliwiającą sprawdzenie, czy sprzedający jest pierwszym i jedynym właścicielem pojazdu,
  • przeglądy techniczne, dzięki czemu kupujący wie, w jakim stanie jest samochód.

Zobacz też: Dlaczego warto kupić auto za granicą?

Należy pamiętać, że niektórzy sprzedawcy podrabiają VIN. Zmianę numerów może zauważyć serwis lub policja.

3. Wizyta w serwisie – specjalistyczna ocena stanu pojazdu

Oglądanie samochodu na zdjęciach, a następnie zobaczenie go na żywo to jeszcze nie wszystko. Konieczne jest także samodzielne przetestowanie pojazdu. W tym celu najlepiej poprosić sprzedającego o możliwość jazdy próbnej. W tym czasie warto skorzystać także z usług serwisu samochodowego. Mechanicy, którzy w nim pracują, będą mogli ocenić, czy auto:

  • nie ma ukrytych uszkodzeń,
  • nie było dodatkowo lakierowane,
  • ma sprawny silnik i wszystkie podzespoły.

4. Umowa kupna-sprzedaży – podstawowy dokument

Jeśli auto zostało dokładnie sprawdzone zarówno przez kupującego, jak i przez serwis, można przystąpić do transakcji. Przed podpisaniem umowy warto ją dokładnie przeczytać. Każda umowa musi zawierać:

  • dane umożliwiające identyfikację auta (przede wszystkim VIN),
  • dane sprzedającego i kupującego,
  • cenę.

Informacje, według których kupujący nie może zgłaszać roszczeń, jeśli po pewnym czasie wykryje ukryte wady, nie mają żadnej mocy prawnej.

Zobacz też: Rejestracja samochodu sprowadzonego z Niemiec

5. Po zakupie – najważniejsze formalności

Po zakupie auta przychodzi czas na wszystkie formalności:

  • Rejestracja pojazdu odbywa się w Wydziale Komunikacji. Kupujący ma na nią 30 dni.
  • Po zarejestrowaniu samochodu należy przedłużyć OC lub wykupić nowe.
  • W ciągu 14 dni od podpisania umowy trzeba również pójść do Urzędu Skarbowego w swoim mieście i zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. W przypadku zakupu samochodu jest to to 2% wartości rynkowej auta. Podatek ten płaci się tylko wtedy, gdy pojazd był kupowany od osoby prywatnej. Jeśli auto należało do komisu, to jego właściciel powinien zadbać o opłacenie tego podatku.

Źródło: materiały prasowe Feu Vert

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Odcinkowe pomiary prędkości nielegalne? Sprawdzamy. Co grozi kierowcom i kiedy mogą nie przyjąć mandatu?

Odcinkowe pomiary prędkości to coraz popularniejszy w Polsce sposób na wychwytywanie i karanie kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów prawa o ruchu drogowym w zakresie dopuszczalnych prędkości. Nowe urządzenia rejestrujące, służące do automatycznej kontroli średniej prędkości na wyznaczonym odcinku drogi, wyrastają jak grzyby po deszczu, a wraz z nimi mnożą się pytania kierowców o legalność tej formy pomiarów prędkości. Jak się okazuje – wątpliwości te są uzasadnione.

Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

REKLAMA

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

Pierwszy przepadek pojazdu. Zapadł prawomocny wyrok

W Skierniewicach zapadł pierwszy w kraju prawomocny wyrok orzekający przepadek pojazdu, którego kierowca miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Chodzi o przepisy, które weszły w życie 14 marca 2024 r. Kierująca miała ponad 2 promile.

Rozszerzenie strefy płatnego parkowania w Warszawie 3 lutego 2025 r.? Radni zadecydują już w najbliższy czwartek

W czwartek, 29 sierpnia warszawscy radni mają zadecydować, czy strefa płatnego parkowania niestrzeżonego w Warszawie zostanie rozszerzona. Zgodnie z projektem ustawy, rozszerzenie granic strefy płatnego parkowania niestrzeżonego ma nastąpić 3 lutego 2025 r. 

REKLAMA

QUIZ Dopasuj model do marki samochodu. 12/12 tylko dla fanów motoryzacji
Dopasujesz poprawnie model do marki? Pytania dotyczą także modeli i marek, które już nie są produkowane.
10 września 2024 r. wielkie zmiany dla kierowców. Chodzi o prawo jazdy

10 września 2024 r. wejdą w życie wielkie zmiany dla kierowców. Chodzi o zatrzymanie prawa jazdy. Czego konkretnie będą dotyczyły zmiany? Jakie rozwiązania wejdą w życie w pierwszej połowie września? Sprawdź szczegóły.

REKLAMA