REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jazda testowa autem przed zakupem - dlaczego warto z niej skorzystać?

Subskrybuj nas na Youtube
Jazda testowa autem Fot. Fotolia
Jazda testowa autem Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zakup samochodu z drugiej ręki to niełatwe zadanie. Przed podjęciem decyzji należy odbyć jazdę próbną, najlepiej połączoną z wizytą u mechanika. Dlaczego jest ona tak ważna?

Samochód z drugiej ręki - trzeba go dokładnie sprawdzić

REKLAMA

Jazda testowa jest kluczową częścią zakupu używanego samochodu. Mimo to aż 75% klientów AAA AUTO nie uważa za stosowne sprawdzenie auta „w boju” przed jego zakupem. Bez względu na to czy auto kupowane jest u dilera czy od prywatnego sprzedawcy ważne jest, aby wykonać jazdę testową.

REKLAMA

„W tym roku w naszej firmie samochody używane kupiło 65% mężczyzn, 24% kobiet i 11% firm, a kluczowym czynnikiem zakupu było przeprowadzenie jazd testowych w autach wybranych przez kupujących. Uważamy, że tylko w ten sposób można dopasować właściwy samochód do swoich potrzeb i preferencji. Co więcej, istotny jest również sposób przeprowadzenia jazdy testowej, dzięki której kupujący mogą sprawdzić kluczowe elementy auta, aby nie zostać narażonymi na nieprzewidziane wydatki, jak również upewnić się, że jest to samochód dopasowany do ich oczekiwań” – powiedział Ken Scarratt, Dyrektor Generalny AAA AUTO w Polsce.

Zakup auta z drugiej ręki powinien być poprzedzony wnikliwą analizą jego stanu. Pomocna w tym na pewno będzie jazda próbna. Fot. Fotolia

Zobacz też: Rejestracja samochodu sprowadzonego z Niemiec

Nierzetelni sprzedawcy chcąc ukryć wady sprzedawanego pojazdu będą kierować potencjalnego nabywcę przede wszystkim na główne drogi i trzymać go z dala od trasy z progami zwalniającymi lub wybojami, bojąc się, że podczas jazdy ujawnią się zużyte elementy zawieszenia czy układu kierowniczego. Dlatego też warto zaplanować wcześniej trasę przebiegającą rożnymi drogami. Dobrze również zabrać ze sobą bliską osobę, która siedząc z tyłu może zauważyć coś niepokojącego, czego nie można zauważyć z pozycji kierowcy.

Jazda testowa zazwyczaj pozwala na podjęcie ostatecznej decyzji o zakupie auta używanego, dlatego warto pamiętać o kluczowych jej elementach:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1. Gdy usiadłeś za kierownicą:

REKLAMA

Sprawdź wnętrze i oceń czy łatwo wsiąść do auta, czy jest wystarczająco dużo miejsca na nogi i głowę oraz czy auto pachnie dymem lub brudem – takich zapachów raczej nie można się pozbyć bez stałego stosowania odświeżacza powietrza. Ustaw swój fotel i lusterka, żeby sprawdzić rozmiar martwego pola. Sprawdź czy otwierają się wszystkie okna.

Włącz radio, żeby sprawdzić czy łatwo do niego dosięgnąć, podkręć głośność oraz basy i nasłuchuj zniekształceń dźwięku, jeśli występują, jest to oznaka zepsutych głośników spowodowanych ich nadużywaniem. Wyłącz radio przed jazdą testową, żeby nie przegapić niepokojących dźwięków dochodzących z auta.

2. Podczas jazdy testowej:

Wybierz drogi – równą oraz wyboistą. Przed startem poświęć chwilę, aby sprawdzić czy biegi zmieniają się płynnie. Podczas jazdy oceń jak zachowuje się pedał hamulca, czy jest twardy, a następnie na spokojniejszym odcinku drogi, gdy jest bezpiecznie, gwałtownie zahamuj, żeby sprawdzić czy auto zatrzymuje się szybko i w prostej linii. Słuchaj silnika czy nie jest nazbyt głośny, a jadąc po wyboistej drodze nasłuchuj niepokojących dźwięków, grzechoczących i piszczących. Zwróć też uwagę czy auto jedzie prosto, jeśli ściąga na jedną stronę może to oznaczać poważną wadę, a ewentualna naprawa będzie wiązała się z dużym kosztem. Sprawdź też jak reaguje układ kierowniczy i czy jest precyzyjny oraz czy klimatyzacja i ogrzewanie działają efektywnie.

Zobacz też: Zakup auta od handlarza – poradnik

3. Po zakończeniu jazdy:

Odkręć korek wlewu oleju na silniku i sprawdź czy znajduje się pod nim biały osad, jeśli tak – naprawa będzie niezbędna. Na koniec, sprawdź każdy przycisk i przełącznik w samochodzie. Wymiana przepalonych żarówek, nie mówiąc o naprawie systemów elektrycznych sterujących silnikiem, mogą być kosztowne Wszelkie wady, które zauważysz, stanowią dobry argument w negocjacjach do uzyskania niższej ceny za samochód.

Źródło: materiały ekspercie firmy AAA AUTO

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
1500 zł mandatu i 10 punktów karnych za stłuczkę? Jak tego uniknąć? Wystarczy smartfon z aplikacją mObywatel

Kolizja na drodze to stres, mandaty, punkty karne i długie czekanie na patrol. Na szczęście już niedługo w niektórych przypadkach będzie można tego wszystkiego uniknąć. Legalnie, szybko i bez papierologii. Sprawdź, co się zmieni i jak wkrótce będziesz mógł oszczędzić nawet 1500 zł.

Taniej na stacjach! Już w przyszłym tygodniu kierowcy zatankują wyraźnie taniej – znamy nowe ceny paliw

Nadchodzą spadki cen paliw, które wielu kierowców przyjmie z ulgą. Analitycy portalu e-petrol.pl prognozują wyraźne obniżki cen benzyny 95-oktanowej oraz autogazu, które pojawią się już w nadchodzącym tygodniu. Dobra wiadomość dla wszystkich wybierających się w wakacyjne podróże – będzie taniej przy dystrybutorze.

Prawie ⅓ osób sprzedających używane samochody spotkała się z próbą oszustwa. Na co zwracać uwagę i jak się chronić przed nieuczciwymi praktykami?

Rynek sprzedaży samochodów używanych coraz częściej staje się polem działania oszustów, którzy wykorzystują zaufanie czy determinację sprzedających. Z raportu CARFAX wynika, że w Polsce aż 30 proc. sprzedawców zetknęło się z podejrzanymi zachowaniami, jak próba skopiowania dokumentów pojazdu, czy z kradzieżą samochodu. By zminimalizować prawdopodobieństwo strat, warto stosować odpowiednie środki ostrożności i zasadę ograniczonego zaufania wobec potencjalnych klientów.

Nowy egzamin na prawo jazdy 2025. Za te błędy oblejesz od razu – zobacz pełną listę

Od lipca 2025 roku jeden błąd wystarczy, by zakończyć egzamin na prawo jazdy wynikiem negatywnym – bez możliwości dokończenia jazdy. Zobacz, co się zmieniło, które błędy kończą egzamin natychmiast i jak się do niego przygotować.

REKLAMA

Od kiedy nowy tachograf 2025? Błędy lokalizacji, problemy z czasem pracy [OBSŁUGA]

Od kiedy w przewozach międzynarodowych Unii Europejskiej obowiązuje wyłącznie nowy tachograf (G2V2)? Jak go obsługiwać? Są błędy lokalizacji i problemy z czasem pracy. Na co uważać, by uniknąć kar?

5 tys. euro kary dla przewoźnika. 120 euro mandatu dla kierowcy. Kary za złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą [Normy]

Złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą może słono kosztować przewoźnika i kierowcę. W Niemczech przewoźnik zapłaci nawet 5 tys. euro kary, a kierowca 120 euro mandatu. Jakie są przepisy i normy w krajach UE?

Kupiłeś opony w internecie? Podatek PCC w 2025 może Cię zaskoczyć – zobacz, kiedy zapłacić i jak uniknąć kary

W 2025 roku fiskus sprawdza, kto powinien zapłacić podatek PCC za zakupy online. Jeśli kupiłeś opony przez internet: na OLX, Allegro lub Facebook Marketplace i możesz mieć obowiązek złożenia deklaracji PCC-3 i zapłacenia należnego podatku. Podatek od zakupu opon przez internet dotyczy także osób prywatnych. Zobacz, kiedy trzeba zapłacić PCC, ile wynosi kara za brak zgłoszenia oraz jak uniknąć konsekwencji.

Wakacyjny drink i… utracone prawo jazdy? Co grozi za alkohol na wodzie i ścieżkach

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu stanowi poważne zagrożenie – niezależnie od tego, czy poruszamy się po drogach, wodzie czy ścieżkach rowerowych. Przepisy są w tym względzie jasne, choć w niektórych sytuacjach mogą budzić wątpliwości. Warto wiedzieć, jakie konsekwencje grożą za nieodpowiedzialne zachowanie, w tym potencjalna utrata prawa jazdy.

REKLAMA

KGP: 122 159 interwencji, 550 wypadków drogowych, 37 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 122 159 interwencji. Byli wzywani do 550 wypadków drogowych.

Punkty karne: ile możesz mieć, kiedy się kasują, jak odzyskać prawo jazdy?

Zastanawiasz się, ile punktów karnych możesz mieć i kiedy znikają z Twojego konta? Interesują Cię najnowsze przepisy na 2025 rok dotyczące kasowania punktów, kursów redukcyjnych i tego, jak nie stracić prawa jazdy ani nie przepłacić za OC w 2025 roku? Ten kompleksowy przewodnik rozwieje wszelkie wątpliwości. Dowiedz się, co oznaczają punkty karne, jak działają nowe limity dla doświadczonych i początkujących kierowców, a także jakie są konsekwencje przekroczenia dozwolonej liczby punktów.

REKLAMA