REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Test Seat Leon ST 1.4 TSI 140 KM

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Tomasz Korniejew

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsza generacja Seata Leona przebojem wkracza na polski rynek i radzi sobie na nim coraz lepiej. Po odmianach hatchback, sprawdziliśmy jak jeździ wersja kombi, czyli ST, napędzana przez turbodoładowany silnik o pojemności 1,4 l i mocy maksymalnej 140 KM.

Wystarczy krótkie spojrzenie na najnowszą generację Seata Leona, by nie mieć  wątpliwości, że hiszpański producent poważnie myśli o powrocie na szczyt zestawień sprzedaży nowych samochodów. Bez wątpienia, droga ku temu prowadzi przez popularną klasę samochodów kompaktowych, w której konkurencja jest bardzo silna.
Ale mimo że nie brakuje wśród kompaktów modeli zgrabnych, najnowszy Leon prezentuje się ponadprzeciętnie dobrze.
Projektantom Seata udało się nakreślić Leona ST w taki sposób, by model nie stracił proporcji i niewątpliwego uroku, którym epatuje odmiana hatchback.
Tył wersji ST ładnie współgra z przednią częścią nadwozia, które w całości prezentuje się lekko i przywodzi na myśl sportowe aspiracje marki.

REKLAMA

Zobacz też: Test: Seat Leon ST 1.6 TDI 105 KM man.

Test Seat Leon ST 1.4 TSI 140 KM – wnętrze

Także we wnętrzu daje się zauważyć usportowiony sznyt hiszpańskiego producenta. Font na cyferblatach, mocno wyprofilowane fotele przednie, czy „sportowo” ukształtowana kierownica jednoznacznie wskazują na hiszpańskie geny Leona, mimo że jest dzieckiem niemieckiego koncernu.
A o tym, że nowy Leon powstał w zaodrzańskim kraju przemyślanych rozwiązań użytkownicy Seata przekonują się na każdym kroku. Począwszy od logicznie i przejrzyście rozplanowanej tablicy przyrządów, poprzez dokładne spasowanie, precyzyjną i szeroką regulację fotela kierowcy, dużą liczbę schowków i uchwytów zastosowanych w przedziale pasażerskim, a nawet dobrą widoczność z miejsca kierowcy we wszystkich kierunkach.
Cieszy spora ilość miejsca w przedniej części kabiny. Na tylnej kanapie miejsca jest mniej niż z przodu, ale nadal wygodnie usiądą tam dwie dorosłe osoby, które na pewno nie będą narzekały na brak miejsca na kolana. Jednak trzem pasażerom będzie za ciasno.
Przestronne wnętrze nie wymusiło redukcji objętości bagażnika. Obszerny przedział bagażowy (587 l) ma regularny kształt i jest wyposażony w praktyczne uchwyty na torby z zakupami.
Co więcej, Seat okazuje się samochodem nieźle wyposażonym. W recenzowanej odmianie Style zainstalowano bez konieczności dopłaty m.in. tempomat, zestaw Media System Colour z 5-calowym, kolorowym ekranem dotykowymi Bluetooth, automatyczną klimatyzację dwustrefową, elektroniczną szperę XDS, czy system ułatwiający ruszanie na wzniesieniach. O elektrycznie sterowanych szybach, centralnym zamku, czy podgrzewanych lusterkach nie wspominając.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Test Peugeot 308 SW 2.0 BlueHDi

Test Seat Leon ST 1.4 TSI 140 KM – napęd/układ jezdny

Jednak największym zaskoczeniem jest charakterystyka pracy, turbodoładowanego, czterocylindrowego silnika o pojemności 1,4 l.
Ważący 1276 kg Leon, według danych producenta rozpędza się od 0 do 100 km/h w czasie 8,4 s. Przy czym inaczej niż w przypadku wielu silników z turbinami, Seat z werwą napędza się już od ok. 1500 obr./min.
Wzrostowi prędkości towarzyszy jedynie nieznaczny wzrost hałasu w przedziale pasażerskim. Silnik bardzo dobrze wypada również pod względem elastyczności oraz zużycia paliwa. Podczas jazd w ruchu miejskim Leon zużywał około 8 l benzyny na 100 km.
Kierowcy hiszpańskiego kompaktu docenią również pracę dźwigni zmiany biegów – ma krótki skok i jest precyzyjna - oraz ustawienie układu kierowniczego –  zapewnia odpowiednie wyczucie prowadzenia.
Układ zawieszenia opisywanego Seata Leona ST sprawnie tłumi wszelkiego rodzaju nierówności nawierzchni. Szkoda tylko, że w razie uskoku zawieszenia na łączeniach mostu, czy krawędziach studzienek daje się usłyszeć nieprzyjemny odgłos.
Za to cieszy neutralne zachowanie pojazdu podczas szybkiej jazdy po zakrętach, a ich sprawne pokonywanie dodatkowo wspomaga mechanizm elektronicznej szpery.

Zobacz też: Pierwsza jazda Ford Focus 1.5 EcoBoost 182 KM

Test Seat Leon ST 1.4 TSI 140 KM – podsumowanie

Seat nie pozostawia wątpliwości, że walczy o podium w zestawieniach sprzedaży klasy kompaktów. Leon to model przemyślany, wychodzący naprzeciw współczesnym oczekiwaniom rynku.
Poza atrakcyjnym wyglądem, mocnymi atutami wersji ST są przestronne wnętrze, wysokiej jakości wykończenie wnętrza i praktyczny przedział bagażowy.
Dodatkowymi zaletami są żwawy napęd i sprytnie zestrojone zawieszenie.
Nie przeraża również cena zakupu. Bazowa wersja Leona ST z silnikiem 1.4/140 KM kosztuje 80 900 zł. Prezentowana na zdjęciach ok. 95 tys. zł.

Zobacz też: Test BMW 118d xDrive

Seat Leon ST 1.4 TSI 140 KM – dane techniczne

Seat Leon ST 1.4 TSI/140 KM
Typ silnika benzynowy, turbo
Pojemność  1395 cm3
Układ cylindrów/zawory R4/16V
Maksymalna moc 140 KM/4500 obr./min.
Maksymalny moment obrotowy 250 Nm/1500 obr./min.
Napęd przedni
Skrzynia biegów man. 6-bieg.
Pojemność bagażnika 587 l
Wymiary (dł./szer./wys.) 454/182/145 cm
Rozstaw osi 264 cm
V-max 211 km/h
Przyspieszenie 0-100 km/h 8,4 s
Zużycie paliwa* 6,6/4,5/5,3 l/100 km
Cena od 80 900 zł
*miasto/trasa/cykl mieszany

Test Seat Leon ST 1.4 TSI 140 KM
SEAT
Test Seat Leon ST 1.4 TSI 140 KM
SEAT
Test Seat Leon ST 1.4 TSI 140 KM
SEAT
Test Seat Leon ST 1.4 TSI 140 KM
SEAT
Test Seat Leon ST 1.4 TSI 140 KM
SEAT
Test Seat Leon ST 1.4 TSI 140 KM
SEAT
Test Seat Leon ST 1.4 TSI 140 KM
SEAT
Test Seat Leon ST 1.4 TSI 140 KM
SEAT
Test Seat Leon ST 1.4 TSI 140 KM
SEAT
Test Seat Leon ST 1.4 TSI 140 KM
SEAT
Test Seat Leon ST 1.4 TSI 140 KM
SEAT
Test Seat Leon ST 1.4 TSI 140 KM
SEAT
Test Seat Leon ST 1.4 TSI 140 KM
SEAT
Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża motoryzacyjna w kryzysie, coraz więcej restrukturyzacji

Branża motoryzacyjna w Polsce i Europie przeżywa poważny kryzys – w 2024 roku zlikwidowano 54 tys. miejsc pracy, najwięcej od czasu pandemii. Według raportu MGBI wzrosła też liczba postępowań restrukturyzacyjnych do 141, co pokazuje, że firmy coraz częściej szukają ratunku poza upadłością.

CANARD uruchomiło dwa nowe fotoradary [mapa fotoradarów, taryfikator mandatów, punkty karne]

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym uruchomiło w zeszłym tygodniu dwa nowe fotoradary. Gdzie znajdują się nowo uruchomione fotoradary? Jakie są ograniczenia na drogach? Z jakimi konsekwencjami powinni liczyć się kierowcy za przekroczenie prędkości?

Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

REKLAMA

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

REKLAMA

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

REKLAMA