REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pierwsza jazda: Volkswagen Golf Sportsvan 2.0 TDI 150 KM

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Volkswagen Golf Sportsvan 2014
Volkswagen Golf Sportsvan 2014
Kamil Fraszkieiwcz

REKLAMA

REKLAMA

Golf Sportsvan to następca Golfa Plusa, który ma być alternatywą dla wersji kombi popularnego kompakta. Czym się różni od pozostałych wersji w gamie i jakie są jego mocne i słabe punkty? Oto wrażenia z pierwszych jazd testowych nowym modelem Volkswagena.

Volkswagen Golf Sportsvan: debiut

Mikołajki, nieformalna stolica Mazur, były miejscem polskiej prezentacji Volkswagena Sportsvana. Auto będące następcą Golfa Plusa stanowi czwartą wersję nadwoziową najbardziej popularnego w Europie auta klasy kompakt. W porównaniu do klasycznego Golfa, odmiana Sportsvan jest od  niego wyraźnie większa i potężniejsza. Nasza redakcja miała przyjemność sprawdzenia VW Sportsvana wyposażonego w 2-litrowy silnik Diesla i skrzynie biegów DSG.

REKLAMA

Volkswagen Golf Sportsvan: nadwozie

Aby zwiększyć przestronność kabiny i bagażnika zmodyfikowano m.in. modułową platformę podłogową MQB, która stanowi bazę każdej wersji najnowszego Golfa. W porównaniu do odmiany hatchback, Sportsvan oferuje dłuższy o 50 mm rozstaw osi (w porównaniu do Golfa Plusa rozstaw osi zwiększył się aż o 107 mm) i wyższe o 126 mm  nadwozie. Mimo że Sportsvan jest krótszy a przez to bardziej kompaktowy od odmiany kombi (o 224 mm) to w jego wnętrzu nie brakuje miejsca  dla pasażerów.

Co więcej bagażnik wg producenta ma pojemność 500 l, a dzięki przesuwanej w zakresie 0-18 cm tylnej kanapie można powiększyć jego kubaturę do 590 l. Co prawda pobieżny rzut oka na bagażnik Sportsvana budził pewne wątpliwości co do sugerowanej jego przestronności (ze względu na jego kształt) to jakość dopracowania i wykończenia jego elementów są godne podkreślenia. Cały kufer wyścielony został miękkim materiałem, a zawiasy foteli zostały zabezpieczone specjalną zaślepką, eliminującą ryzyko uszkodzenia przewożonych bagaży.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Volkswagen Golf Sportsvan: wnętrze

Deska rozdzielcza VW Sportsvana stanowi ewolucję tej, jaką posiada Golf VII. Większość jej elementów została zaadoptowana z kompaktowego modelu, a największe różnice dotyczą górnej jej części. Ekran systemu multimedialnego powędrował nieco wyżej, wywietrzniki ulokowano po boku wyświetlacza, a przed lewarkiem skrzyni biegów znalazł się duży schowek na drobiazgi. Na szczycie kokpitu w zależności od wyposażenia auta może znajdować się albo dodatkowy schowek na drobiazgi albo głośnik systemu Dynaudio Excite. Jakość wykonania deski rozdzielczej jest na wysokim poziomie, ale nadal nie każdemu przypadną do gustu lakierowane na wysoki połysk plastiki.

W stosunku do Golfa VII zmieniła się pozycja za kierownicą. Kierowca Sportsvana siedzi wyżej (na prawdopodobnie najwygodniejszych fotelach w klasie), a dzięki specjalnej konstrukcji słupka C ma zdecydowanie lepszą widoczność nie tylko przed autem, ale przede wszystkim do tyłu. W rezultacie manewrowanie autem jest naprawdę łatwe. Co więcej, w Sportsvaniem zadebiutował nowatorski system zapobiegający kolizji w trakcie wyjeżdżania z zasłoniętego miejsca parkingowego. Blind Spot Sensor za pomocą dedykowanych czujników analizuje sytuację wokół tylnej części i pojazdu i gdy wykryje zbliżający się do auta obiekt, automatycznie zatrzyma samochód jeśli kierowca nie zareaguje w odpowiednim momencie na niebezpieczeństwo.

Volkswagen Golf Sportsvan: zawieszenie

Pierwsze jazdy nowym Volkswagenem Sportsvanem nakreśliły bardzo pozytywny obraz nowego samochodu. Auto jest niezwykle podobne pod kątem wrażeń z jazdy do innych odmian VW Golfa. Sportowe zawieszenie (obniżone o 15 mm) w jakie wyposażono prezentowany egzemplarz z jednej strony zapewnia autu wysoką stabilność w szybko pokonywanych łukach (mimo lekko wyczuwalnych przechyłów) a z drugiej pozwala ze spokojem pokonywać nawet głęboki studzienki.

Volkswagen Golf Sportsvan: silnik Diesla

Silnik wysokoprężny 2.0 TDI o mocy 150 KM jest bardzo energiczny, porządnie wyciszony i pozwala zachować wysoką dynamikę jazdy nawet przy komplecie pasażerów. Po przekroczenie 2500 obr./min łapie on drugi oddech i z dużą werwą przekracza 4000 obr./min. Co więcej jego pracę wspiera 6-stopniowa, zautomatyzowana przekładnia DSG, która przekonuje do siebie szybką zmianą biegów i trafnym ich doborem do aktualnej sytuacji na drodze (zwłaszcza w trybie Sport). Ze względu na długość testu nie można jednoznacznie ocenić na jakim poziomie kształtuje się zużycie paliwa, ale w egzemplarzu testowym, średnia jego wartość pod koniec dnia zatrzymała się na poziomie 7,3 l na 100 km.

Volkswagen Golf Sportsvan: układ kierowniczy i hamulcowy

Układ kierowniczy Volkswagena Sportsvana ma zmienną siłę wspomagania. Zarówno w trybie ECO jak i Normal koło kierownicy obraca się ze zbyt dużą łatwością, dlatego najlepiej od razu wybrać tryb Sport. Co do precyzji z jaką pracuje przekładnia to trudno mieć do niej jakiekolwiek zastrzeżenia. Bardzo dobre recenzje zbiera także nowa, skórzana kierownica zaadoptowana z Golfa VII. Jest dobrze wykonana i zapewnia pewny chwyt. Trudno też narzekać na hamulce, które działają skutecznie a dozowanie siły hamowania jest bardzo łatwe.

Volkswagen Golf Sportsvan: wrażenia

Pierwsze wrażenia z jazd nowym Volkswagenem Sportsvanem są bardzo pozytywne. Auto dobrze wygląda, jego nadwozie zaprojektowano pod kątem wygospodarowania przestronnej i funkcjonalnej kabiny a układ napędowy Sportsvana nie daje powodów do narzekań. Wyższa kabina pozwala na łatwiejszy transport  większych przedmiotów, a krótsze nadwozie powinno ułatwić poruszanie się autem w warunkach miejskich. O sukcesie nowego modelu zadecyduje jednak jego cena, która w przypadku podstawowych wersji rozpoczyna się kwotą ok. 67 700 zł.

Volkswagen Golf Sportsvan 2014
Kamil Fraszkieiwcz
Volkswagen Golf Sportsvan 2014
Kamil Fraszkieiwcz
Volkswagen Golf Sportsvan 2014
Kamil Fraszkieiwcz
Volkswagen Golf Sportsvan 2014
Kamil Fraszkieiwcz
Volkswagen Golf Sportsvan 2014
Kamil Fraszkieiwcz
Volkswagen Golf Sportsvan 2014
Kamil Fraszkieiwcz
Volkswagen Golf Sportsvan 2014
Kamil Fraszkieiwcz
Volkswagen Golf Sportsvan 2014
Kamil Fraszkieiwcz
Volkswagen Golf Sportsvan 2014
Kamil Fraszkieiwcz
Volkswagen Golf Sportsvan 2014
Kamil Fraszkieiwcz
Volkswagen Golf Sportsvan 2014
Kamil Fraszkieiwcz
Volkswagen Golf Sportsvan 2014
Kamil Fraszkieiwcz
Volkswagen Golf Sportsvan 2014
Kamil Fraszkieiwcz
Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD uruchomiło dwa nowe fotoradary [mapa fotoradarów, taryfikator mandatów, punkty karne]

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym uruchomiło w zeszłym tygodniu dwa nowe fotoradary. Gdzie znajdują się nowo uruchomione fotoradary? Jakie są ograniczenia na drogach? Z jakimi konsekwencjami powinni liczyć się kierowcy za przekroczenie prędkości?

Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

REKLAMA

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

REKLAMA

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

KGP: 110 999 interwencji, 427 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 999 interwencji. Byli wzywani do 427 wypadków drogowych.

REKLAMA