REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Test Skoda Superb 2.0 TSI DSG L&K

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Tomasz Korniejew

REKLAMA

REKLAMA

Flagowa limuzyna Skody od lat walczy o przyciągnięcie uwagi klientów klasy Premium. Czy zmodernizowana wersja modelu Superb w najdroższej odmianie Laurin&Klement ma wystarczający oręż do walki o wymagającego klienta?

Od premiery obecnej (drugiej) generacji modelu Superb minęło już prawie sześć lat. Co prawda producenci pojazdów z reguły rzadko zastępują swoje najdroższe modele kolejnymi, ale po sześciu latach na horyzoncie widać już zbliżającą się kolejną wersję Superba.

REKLAMA

W momencie prezentacji aktualnej generacji Skody Superb motoryzacyjny światek nie zostawił suchej nitki na osobach odpowiedzialnych z design nadwozia zarzucając wyglądowi karoserii brak proporcji i brzydotę.

Sytuację nieco poprawiło zaprezentowanie Superba w wersji Combi, którego nadwozie jest proporcjonalne, a linia nadwozia spójniejsza.

Przy okazji niedawnego liftingu zmieniono m.in. wygląd przednich reflektorów i tylnego pasa, co pozytywnie wpłynęło na ogólną estetykę nadwozia. I choć Superb nadal jest pojazdem, który nie uwodzi tłumów ponadprzeciętną urodą, to jednak nikt, kto spogląda na Superba w poliftingowej odsłonie, nie może mieć wątpliwości, że to flagowa limuzyna czeskiej marki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Test Volkswagen Passat 2.0 TDI 177 KM Highline Limousine

Test Skoda Superb 2.0 TSI 200 KM DSG - wnętrze

Najmocniejszymi stronami czeskiej limuzyny są przestronny przedział pasażerski i przepastny bagażnik.
O ile w przedniej części kabiny Skody miejsca jest dużo, o tyle w tylnej pasażerowie mają do dyspozycji nieprzyzwoicie wiele przestrzeni.
Tym samym producent jasno sugeruje, że Superb to model, w którym pasażerowie tylnej kanapy są najważniejsi. Osoby zasiadające z tyłu mają do dyspozycji nie tylko osobną regulację temperatury i siły nawiewu lecz również wygodne podnóżki, a za dopłatą mogą nawet przyciskami przesuwać fotel pasażera siedzącego z przodu.

Przedział pasażerski Superba został wykończony materiałami dobrej jakości, ale na projekcie kokpitu widać już znak mijającego czasu.
Co prawda deska rozdzielcza nie straciła nic na funkcjonalności, czy przejrzystości, ale na przykład wyświetlacz umieszczony na konsoli centralnej jest mniejszy i starszego typu niż te dostępne w tańszych Octaviach III.

Zobacz też: Test Skoda Octavia RS Combi 2.0 TDI/184 KM DSG

Nadwozie widocznego na fotografiach Superba jest potocznie określane jako sedan. W rzeczywistości Supebr to sedan i liftback w jednym. Wszystko za sprawą mechanizmu dzielonej klapy bagażnika. W zależności od potrzeby i tego, który przycisk otwierania pokrywy naciśniemy, zyskamy różny dostęp do przestrzeni bagażowej. Możemy uchylić tylko niewielką część klapy, jak w sedanie, lub klapę z tylną szybą, jak w samochodach typu liftback.
Przy normalnym położeniu tylnej kanapy przestrzeń bagażowa Superba liczy 595 l.

Zobacz też: Test Volvo S60 T6 AWD Polestar: własny styl poparty technologią!

Test Skoda Superb 2.0 TSI 200 KM DSG - napęd/układ jezdny

Flagowa limuzyna musi mieć odpowiedni zapas mocy. Recenzowany egzemplarz został wyposażony w czterocylindrowy, turbodoładowany silnik benzynowy o pojemności 2l, rozwijający moc maksymalną 200 KM przy 5100 obr./min. i maksymalny moment obrotowy 280 Nm przy 1700 obr./min.
Według danych producenta ważący niebagatelne 1465 kg, Superb rozpędza się od 0 do 100 km/h w 7,7 s i może się rozpędzić do 240 km/h. Z napędem współpracuje dwusprzęgłowa zautomatyzowana, sześciobiegowa przekładnia.
O ile 200-konny Superb z werwą nabiera prędkości i nie ma problemu ze zbyt słabą dynamiką rozpędzania nawet podczas prób przyspieszania od wysokich prędkości, o tyle długość nadwozia (483 cm) nie pozostaje bez znaczenia podczas dynamicznej jazdy po ciasnych łukach. Skoda ma tendencję do podsterowności i o wiele lepiej czuje się na autostradach niż na serpentynach i w zatłoczonych miastach. Świadczy o tym również spora średnica zawracania (11,7 m).

REKLAMA

Także układ kierowniczy nie prowokuje kierowcy do sprawdzania możliwości auta w slalomie. To zdecydowanie pojazd do dostojnego przemykania, coś w rodzaju szybkiej salonki na autostradę.
Mimo opon o niskim profilu Skoda Superb zaskakująco miękko tłumi wszelkiego rodzaju nierówności nawierzchni. Auto dobrze radzi sobie także w koleinach. Co ważne, przedział pasażerski jest dobrze wyciszony, a szum opływającego nadwozie powietrza zaczyna być wyraźnie słyszalny (przez duże lusterka boczne) dopiero po przekroczeniu prędkości około 150 km/h.

Turbodoładowany, 200-konny silnik benzynowy nie należy do mistrzów oszczędności. W ruchu miejskim auto zużywało średnio około 11,5 l benzyny na 100 km. Podczas jazdy w trasie z prędkością około 120 km/h zużycie benzyny spadało do około 7,8 l na 100 km.

Zobacz też: Test Peugeot 508 GT 2.2 HDi aut.

Test Skoda Superb 2.0 TSI 200 KM DSG - podsumowanie

Opisywana odmiana Skody Superb - 2.0 TSI DSG L&K, kosztuje 136 200 zł. To sporo, ale na liście dodatkowych opcji znajdują się głównie takie dodatki, jak elektrycznie podnoszona pokrywa bagażnika, czy panoramiczne okno dachowe, bo resztę uprzyjemniaczy podróży wersja L&K ma w standardzie. Szkoda tylko, że na liście opcji nie ma nieco nowszych technologicznie dodatków, jak ogromny dotykowy wyświetlacz wysokiej rozdzielczości znany z Octavii III, czy aktywny tempomat (z czujnikami, które w razie potrzeby samoistnie wyhamowują pojazd).

Zobacz też: Test Ford Mondeo 1.6 Ecoboost: limuzyna o sportowym zacięciu

Oceniając Skodę Superb mamy mieszane uczucia. Z jednej strony to bardzo praktyczny, porządnie wykonany i świetnie wyposażony pojazd, który jest bezkonkurencyjny jeżeli chodzi o przestrzeń dla pasażerów tylnej kanapy.
Wysoka cena na pewno odstraszy przeciętnego klienta Skody. Ale z drugiej strony Superb mierzy wyżej. Chce przyciągnąć klientów, którzy potrzebują auta reprezentacyjnego. Tutaj marce brakuje ważnego dla klasy Premium prestiżu. Ale, zerkając w stronę konkurencji z najwyższej półki, w takim zestawieniu cena najbogatszej wersji Superba wydaje się nadzwyczaj atrakcyjna.

Zobacz też: Test Hyundai i40 2.0 GDI 177 KM - piękna limuzyna

Skoda Superb 2.0 TSI 200 KM DSG - dane techniczne

Skoda Superb 2.0 TSI 200 KM DSG Laurin&Klement
Typ silnika benzynowy, turbo
Pojemność  1984 cm3
Układ cylindrów/zawory R4/16V
Maksymalna moc 200 KM/5100 obr./min.
Maksymalny moment obrotowy 280 Nm/1700-5000 obr./min.
Napęd przedni
Skrzynia biegów aut. 6-bieg.
Pojemność bagażnika 595 l
Wymiary (dł./szer./wys.) 483,8/181,7/146,2 cm
Rozstaw osi 275,8 cm
V-max 240 km/h
Przyspieszenie 0-100 km/h 7,7 s
Zużycie paliwa* 10,6/6,3/7,9 l/100 km
Cena od  136 000 zł
*miasto/trasa/cykl mieszany

Skoda Superb 2.0 TSI DSG L&K
Skoda
Skoda Superb 2.0 TSI DSG L&K
Skoda
Skoda Superb 2.0 TSI DSG L&K
Skoda
Skoda Superb 2.0 TSI DSG L&K - na kokpicie trudno doszukać się najnowszych rozwiązań, ale całość jest czytelna i wykonana z dokładnością.
Skoda
Skoda Superb 2.0 TSI DSG L&K
Skoda
Skoda Superb 2.0 TSI DSG L&K
Skoda
Skoda Superb 2.0 TSI DSG L&K - ilość przestrzeni dostępnej dla pasażerów tylnej kanapy jest imponująca.
Skoda
Skoda Superb 2.0 TSI DSG L&K - w zależności od potrzeb można uchylić tylko tylną klapę bądź również szybę.
Skoda
Skoda Superb 2.0 TSI DSG L&K - bagażnik ma pojemność 596 l
Skoda
Skoda Superb 2.0 TSI DSG L&K - w tylnych drzwiach umieszczono schowek na parasol.
Skoda
Skoda Superb 2.0 TSI DSG L&K
Skoda
Skoda Superb 2.0 TSI DSG L&K
Skoda
Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jazda na rowerze staje się ulubionym sportem Polaków

Jazda na rowerze z każdym rokiem zyskuje na popularności. Kolarstwo uchodzi za ulubioną aktywność fizyczną Polaków. Rodacy nie zadowalają się już zwykłym "góralem". Ci, którzy planują w najbliższym czasie zaopatrzyć się w dwa kołka kupują kolejny rower albo wymieniają na lepszy.

Koniec bezkarności rowerzystów i użytkowników hulajnóg! Czas na tablice rejestracyjne i wyższe mandaty

Ze statystyk policyjnych wynika, że rowerzyści są drugą, po kierowcach, grupą sprawców wypadków drogowych. Tymczasem, aby poruszać się po drodze rowerem nie trzeba mieć żadnych uprawnień (po osiągnięciu pełnoletności). Jak można poprawić bezpieczeństwo na drogach?

KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

REKLAMA

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

REKLAMA

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

REKLAMA