REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Test Peugeot 508 RXH 2.0 HYbrid4 200 KM

Tomasz Korniejew

REKLAMA

REKLAMA

Podwyższony 508 kombi z napędem elektryczno-wysokoprężnym to zaskakujące połączenie. Jak hybrydowy Peugeot 508 RXH sprawdza się w codziennym użytkowaniu?

 Peugeota 508 RXH nie sposób pomylić z tradycyjną odmianą modelu 508 w wersji kombi. Hybrydowy model nie dość, że zyskał 5 cm wyższy prześwit (obecnie wynosi 18,5 cm) to jeszcze został ozdobiony m.in. plastikowymi nakładkami na błotniki dodającymi sylwetce „muskulatury”. Tym samym 508 RXH sprawia wrażenie samochodu o dużej mocy, któremu niestraszne wysokie krawężniki i grząska nawierzchnia.

REKLAMA

Zobacz też: Test KIA Optima Hybrid - oszczędna limuzyna

Test Peugeot 508 RXH 2.0 Hybrid4 200 KM – wnętrze

Przedział pasażerski Peugeota RXH został wykończony materiałami wysokiej jakości. Wszelkie tworzywa są przyjemne w dotyku, a dokładność montażu poszczególnych elementów nie budzi zastrzeżeń.

Tablica przyrządów wygląda podobnie do tablic przyrządów z tradycyjnych wersji 508. Największą różnicę widać w „zegarach”. Tam, gdzie spalinowe wersje 508 mają obrotomierz w RXH umieszczono wskaźnik poboru mocy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Test Ford Ranger 3.2 TDCi Wildtrak : ze wsi do miasta bez kompleksów!

Oprócz tego, w hybrydzie Peugeota umieszczono na środkowym tunelu pokrętło sterowania trybami napędu. Kierowca może wybierać spośród czterech programów pracy:

ZEV – tryb, w którym samochód jest w pełni napędzany przez silnik elektryczny,

4WD – tryb, w którym napęd na obie osie jest załączony na stałe (pracują oba silniki)

Sport – dla kierowców ze sportową żyłką . W tym trybie poszczególne przełożenia zmieniane są szybciej, napęd korzysta z pełnej mocy 200 KM

Auto – zalecany do jazdy po mieście, system optymalizuje dobór napędu do stylu jazdy i warunków na drodze.

Fotele kierowcy i pasażera zapewniają odpowiedni komfort nawet na bardzo długich dystansach. To samo mogą powiedzieć pasażerowie siedzący z tyłu na temat kanapy.

W stosunku do wersji z konwencjonalnym napędem, 508 RXH ma mniejszy bagażnik. Konieczność zainstalowania akumulatorów zasilających silnik elektryczny pomniejszyła przestrzeń na bagaże do 400 l.

Zobacz też: Test Opel Mokka 1.7 CDTI 130 KM 4x4

Test Peugeot 508 RXH 2.0 Hybrid4 200 KM – napęd/układ jezdny

REKLAMA

Peugeot RXH jest nietypową hybrydą z dwóch względów. Po pierwsze producent zdecydował się w jednym organizmie połączyć pracę silnika elektrycznego oraz… Diesla. Po drugie każdy z napędów odpowiada za napędzanie innej osi – silnik spalinowy przedniej, elektryczny tylnej.

Dlatego w przypadku, gdy poruszamy się tylko dzięki napędowi elektrycznemu 508 RXH jest samochodem tylnonapędowym, gdy w użyciu jest tylko silnik wysokoprężny jest samochodem przednionapędowym, z kolei gdy pracują oba, RXH jest pojazdem z napędem na obie osie.

Zobacz też: Test Peugeot 3008 HYbrid4

A jak takie nietypowe rozwiązanie spisuje się w praktyce?

Peugeot 508 RXH dysponuje mocą maksymalną 200 KM. Dwulitrowy HDI rozwija moc maksymalną 163 KM, z kolei silnik elektryczny dysponuje mocą maksymalną 37 KM.

Według danych producenta ważąca 1770 kg hybryda rozpędza się od 0 do 100 km/h w 8,8 s i może pojechać z maksymalną prędkością 213 km/h.

Duża masa pojazdu w połączeniu z wysokim prześwitem mają wpływ na zachowanie pojazdu na drodze. O ile 508 RXH rozpieszcza wysokim komfortem tłumienia nierówności o tyle gwałtowne skręty nie należą do ulubionych manewrów Peugeota. Nadwozie w takiej sytuacji mocno się przechyla, a samochód wykazuje dużą tendencję do podsterowności.

Mimo, że hybrydowy Peugeot został wyposażony w napęd na obie osie nie należy tego traktować zbyt serio. Co prawda samochód świetnie radzi sobie z przejazdem po grząskim terenie lub w kopnym śniegu, ale w cięższy teren się nie nadaje.

REKLAMA

Łyżką dziegciu jest także dla kierowcy praca zautomatyzowanej przekładni. System co prawda zmienia biegi płynnie i bezszelestnie, za to irytująco długo. Oczekiwanie na redukcję przełożenia po wciśnięciu pedału „gazu” do końca rozciąga się do wieczności. Dlatego przed manewrem wyprzedzania warto skorzystać z manualnego trybu zmiany przełożeń.

Za to jeżeli kierowca zdecyduje się na bardziej stonowaną dynamikę jazdy, 508 RXH ujawnia paletę swoich zalet. Nie dość, że samochód rozpieszcza komfortem i błogą ciszą towarzyszącą bezszelestnemu napędowi elektrycznemu, to jeszcze zużycie paliwa oscyluje w ruchu miejskim w okolicach 6 l/100 km. Podczas jazdy w trasie z prędkościami autostradowymi zużycie paliwa wzrasta o litr na 100 km.

Zobacz też: Test Mitsubishi Outlander 2.0 MIVEC 4WD CVT

Test Peugeot 508 RXH 2.0 Hybrid4 200 KM – podsumowanie

Peugeot 508 RXH jest dostępny w jednej, bardzo bogato wyposażonej wersji i kosztuje 161 500 zł. Z kosztów dodatkowych trzeba doliczyć lakier metalizowany za 2700 zł. Poza tym 508 RXH jest wyposażony standardowo nawet w automatyczną dwustrefową klimatyzację, a dopłaty wymaga co najwyżej czterostrefowa (1650 zł). System nawigacji satelitarnej nie wymaga dopłaty, podobnie do osiemnastocalowych obręczy kół ze stopów lekkich, czy półskórzana tapicerka.

Biorąc pod uwagę wysoką jakość wykończenia, komfort jazdy i niskie zużycie paliwa, 508 RXH może skusić nabywców zerkających w stronę podwyższonych kombi z wyżej klasy. A wtedy porównując ceny, RXH wypada korzystnie.

Zobacz też: Test Honda Accord 2,4 Type-S Executive: sedan z charakterem

Peugeot 508 RXH 2.0 Hybrid4 200 KM – dane techniczne

Peugeot 508 RXH HYbrid4 
Typ silnika turbodiesel
Pojemność  1997 cm3
Układ cylindrów/zawory R4/16V
Maksymalna moc 163 KM/3750 obr./min.
Maksymalny moment obrotowy 340 Nm/2000-3000 obr./min.
Silnik elektryczny:
Maksymalna moc 37 KM/2000 obr./min.
Maksymalny moment obrotowy 200 Nm/800-1290 obr./min.
Napęd 4x4
Skrzynia biegów aut. 6-bieg.
Pojemność bagażnika 400 l
Wymiary (dł./szer./wys.) 482,3/186,4/152,5 cm
Rozstaw osi 281,5 cm
V-max 213 km/h
Przyspieszenie 0-100 km/h 8,8 s
Zużycie paliwa* 4,0/4,2/4,1 l/100 km
Cena 161 500 zł
*miasto/trasa/cykl mieszany

Peugeot 508 RXH - napęd na obie osie i zwiększony prześwit przydają się na gruntowych drogach.
Peugeot
Peugeot 508 RXH
Peugeot
Peugeot 508 RXH - deska rozdzielcza jest podobna do tej z innych wersji 508.
Peugeot
Bagażnik Peugeota RXH został ograniczony do 400 l.
Redakcja
Fotele Peugeota RXH zapewniają doskonały komfort.
Redakcja
Na tylnej kanapie Peugeota RXH na brak przestrzeni nie będą narzekać nawet wysocy pasażerowie.
Redakcja
Peugeot 508 RXH - tył
Redakcja
Peugeot 508 RXH - przód
Redakcja
Prześwit Peugeota 508 RXH jest wyższy o 5 cm względem tradycyjnej odmiany 508.
Redakcja
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA