REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Test Volvo XC60 2.4 Diesel Polestar

Tomasz Korniejew

REKLAMA

REKLAMA

Volvo XC60 to popularny SUV na polskich drogach. Sprawdziliśmy, jak jeździ w wersji Polestar, czyli z silnikiem Diesla o mocy 230 KM.

Volvo XC60 to jeden z tych modeli, który większości kierowców przypadnie do gustu. Proporcjonalna bryła nadwozia, z wyrazistymi przetłoczeniami z jednej strony nie jest efekciarska, z drugiej nie jest zbyt stonowana. Zwłaszcza w widocznym na zdjęciach zestawieniu z czarnymi obręczami kół XC60 nabrało łobuzerskiego wyglądu.

REKLAMA

Zobacz też: Test Ford Kuga 2.0 TDCI 163KM AWD: krok naprzód!

Test Volvo XC60 2.4 Diesel Polestar – wnętrze

Z dziarskim wyglądem zewnętrznym dobrze współgra jasnobrązowa tapicerka, w którą wyposażono recenzowany egzemplarz.

REKLAMA

Przedział pasażerski XC60 jest przestronny i zarazem przytulny. Przyjemne odczucia wywołują nie tylko wygodne i sprzyjające długim podróżom fotele przednie oraz tylna kanapa lecz również przyjemne w dotyku materiały, którymi wykończono kokpit i boki drzwi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tablica przyrządów Volvo XC60 jest ładna, a zestaw „zegarów” i nieco archaicznych, jak na dzisiejsze standardy wyświetlaczy, przejrzysty. Konsolę środkową naszpikowano dużą ilością przycisków, co przy pierwszych kontaktach z samochodem wymaga od kierowcy skupienia np. przy obsłudze nawiewów i klimatyzacji, ale w miarę upływu czasu obsługa staje się intuicyjna.

Kierowca Volvo XC60 ma dobrą widoczność we wszystkich kierunkach. Wysoka pozycja za kierownicą, duże lusterka boczne i szereg pomocnych czujników  ułatwiają obserwowanie sytuacji dookoła samochodu.

Bagażnik Volvo XC60 ma objętość 495 l, co jest przeciętnym wynikiem w tej klasie, ale na pewno wystarczy, by rodzina spakowała się na dłuższe wakacje.

Zobacz też: Test Kia Sorento FL 2.2 CRDi 197 KM

Test Volvo XC60 2.4 Diesel Polestar – napęd/układ jezdny

REKLAMA

Pod maską recenzowanego egzemplarza pracował najmocniejszy w gamie pięciocylindrowy silnik Diesla o pojemności 2,4 l, rozwijający moc maksymalną 230 KM i maksymalny moment obrotowy 470 Nm. Przy czym warto zaznaczyć, że standardowo najmocniejsza wersja wspomnianej jednostki napędowej XC60 rozwija moc maksymalną 215 KM i dysponuje momentem obrotowym 440 Nm. Wzrost parametrów silnika zawdzięczamy w tym przypadku fabrycznemu tuningowi dostępnemu w pakiecie Polestar, który kosztuje 1000 Euro.

Jazda Volvo XC60 Polestar to przyjemność i nie ma w tym krzty przesady. Samochód, mimo sporych gabarytów okazał się poręczny w codziennym miejskim użytkowaniu. Odpowiedni zapas mocy i maksymalny moment obrotowy dostępny już od 1500 obr./min sprawiają, że podróżując XC60 używamy głównie niższych obrotów silnika. Na wyższe „wkręcamy” jednostkę napędową tylko dla przyjemności, bo dźwięk pięciocylindrowego silnika Diesla jest zaskakująco szlachetny.

Bez względu na prędkość, z która się poruszamy i ilość bagaży, z którą podróżujemy XC60 Polestar ochoczo wyrywa do przodu za każdym razem kiedy życzy sobie tego kierowca.

To co nie jest oczywiste w przypadku SUV-ów z klasy Premium, to dobre wyciszenie przedziału pasażerskiego przy wyższych prędkościach. XC60 broni się i w tej kategorii.

Zobacz też: Test Mitsubishi Outlander 2.0 MIVEC 4WD CVT

Zawieszenie komfortowo tłumi niedoskonałości nawierzchni, przy czym kierowca może według uznania ustawić tryb pracy amortyzatorów wybierając spośród trybów Sport, Comfort i Advanced (najsztywniejszy).

Podczas szybkiej, autostradowej jazdy kierowca XC60 czuje się pewnie, a na ciaśniejszych łukach Volvo zachowuje się przewidywalnie, choć amatorzy sportowych wrażeń mogą się poczuć zawiedzeni. XC60 nie jest mistrzem slalomu, ale jego „charakter” zupełnie nie zachęca do stawania w szranki w tej kategorii.

Podczas jazdy po mieście sprzymierzeńcem kierowcy jest automatyczna przekładnia. Ta w opisywanym egzemplarzu ma sześć biegów. Nie można jej zarzucić braku płynności, ale zdarza jej się działać ospale, co bywa irytujące podczas prób wyprzedzania.

W kwestii zużycia paliwa 230-konne XC60 wypada zaskakująco dobrze. Według zapewnień producenta odmiana 215-konna w ruchu miejskim zużywa 8,5 l na 100 km. Podczas jazd testowych odmiana Polestar przy sprawnej jeździe miejskiej zużywała około 10 l/100 km, co jest wynikiem bardzo przyzwoitym, jak na tę klasę pojazdów.

Zobacz też: Test Citroen DS5: samochód zagadka

Test Volvo XC60 2.4 Diesel Polestar – podsumowanie

Volvo XC60 jest samochodem, który zyskuje sympatię użytkownika. Tak naprawdę im dłużej nim jeździmy tym ujawnia się coraz więcej jego zalet. Jego najmocniejszym punktem oprócz bardzo przyjaznego wizerunku marki na polskim rynku jest komfort użytkowania. Do XC60 wsiada się wygodnie i wygodnie się z niego wysiada. Wygodnie się nim podróżuje, jest szybki, oszczędny i ładny.

Jego minusem (oprócz wspomnianych w wyższych akapitach) jest także cena zakupu. O ile podstawowa wersja wyposażeniowa z najmocniejszą 215-konną wersją silnika Diesla i napędem na obie osie kosztuje 166 tys. zł, o tyle cena najbogatszej odmiany wynosi około 207 tys. zł. Biorąc pod uwagę sporą utratę wartości modelu XC60 rozsądek każe skłaniać się ku tańszym wersjom.

Zobacz też: Test Mazda 6 2.2 Skyactiv-D 175 KM

Test Volvo XC60 2.4 Diesel - dane techniczne

Volvo XC60 2.4 Diesel 215 KM**
Typ silnika turbodiesel
Pojemność  2400 cm3
Układ cylindrów/zawory R5/20V
Maksymalna moc 215 KM/4000 obr./min.
Maksymalny moment obrotowy 440 Nm/1500-3000 obr./min.
Napęd 4x4
Skrzynia biegów aut. 6-bieg.
Pojemność bagażnika 495 l
Wymiary (dł./szer./wys.) 462,7/189,1/171,3 cm
Rozstaw osi 277,4 cm
V-max 205 km/h
Przyspieszenie 0-100 km/h 8,3 s
Zużycie paliwa* 8,5/5,3/6,4 l/100 km
Cena od 176 200 zł
*miasto/trasa/cykl mieszany
**Dane techniczne podane dla wersji 215-konnej

Volvo XC60 Polestar - widoczność do tyłu ułatwiają duże lusterka boczne i kamera cofania.
Moto.wieszjak.pl
Volvo XC60 Polestar - tył.
Moto.wieszjak.pl
Volvo XC60 Polestar - przód.
Moto.wieszjak.pl
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Automatyczny zwrot prawa jazdy. 10 września weszły w życie nowe rozwiązania

Zgodnie z opublikowanym komunikatem Ministra Cyfryzacji z 8 sierpnia 2024 r. od wtorku, 10 września 2024 r. zaczęły obowiązywać nowe rozwiązania techniczne dotyczące m.in. zwrotu zatrzymanego prawa jazdy.

Złamana ręka a prowadzenie auta. Czy można wsiąść za kółko z ręką w gipsie?

Urazy takie jak złamania, znacząco wpływają na codzienne funkcjonowanie. Nie tylko utrudniają, ale czasem wręcz uniemożliwiają wykonywanie niektórych czynności. Jedną z nich może być jazda samochodem. Czy prowadzenie pojazdu z ręką w gipsie jest legalne? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 119 918 interwencji, 545 wypadków drogowych, 41 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie pierwszego tygodnia września. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 119 918 interwencji.

Odcinkowe pomiary prędkości nielegalne? Sprawdzamy. Co grozi kierowcom i kiedy mogą nie przyjąć mandatu?

Odcinkowe pomiary prędkości to coraz popularniejszy w Polsce sposób na wychwytywanie i karanie kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów prawa o ruchu drogowym w zakresie dopuszczalnych prędkości. Nowe urządzenia rejestrujące, służące do automatycznej kontroli średniej prędkości na wyznaczonym odcinku drogi, wyrastają jak grzyby po deszczu, a wraz z nimi mnożą się pytania kierowców o legalność tej formy pomiarów prędkości. Jak się okazuje – wątpliwości te są uzasadnione.

REKLAMA

Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

REKLAMA

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

Pierwszy przepadek pojazdu. Zapadł prawomocny wyrok

W Skierniewicach zapadł pierwszy w kraju prawomocny wyrok orzekający przepadek pojazdu, którego kierowca miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Chodzi o przepisy, które weszły w życie 14 marca 2024 r. Kierująca miała ponad 2 promile.

REKLAMA