REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Test Peugeot 308GTi: na co dzień? Idealny.

Tomasz Korniejew

REKLAMA

REKLAMA

200-konny Peugeot 308 jest doskonałą propozycją dla kierowców ze sportową żyłką, którzy muszą wybrać samochód bardziej uniwersalny niż dwudrzwiowe coupe. Oprócz mocnego silnika użytkowanie go na co dzień uprzyjemnia wysoki komfort jazdy.

W segmencie kompaktów konkurencja jest bardzo silna, a i odbiorców cała masa. Bo przecież modelowy samochód wspomnianej klasy spełnia wymagania w zasadzie każdego kierowcy na świecie. Zwłaszcza, gdy weźmiemy pod uwagę mnogość wersji nadwoziowych i silnikowych popularnych kompaktów. Tym samym pragmatyczni kierowcy mogą wybrać kombi z dieslem lub małą jednostką benzynową, a Ci ze sportową żyłką tzw. GTi, czyli wersje usportowione. Miłośnicy sportowych emocji mogą nabyć maszyny typu Golf R32, Audi S3, czy Megane RS z mocą znacznie przekraczającą 200 KM natomiast seria GTi wydaje się być rozsądną wypadkową między zadowalającymi osiągami, a umiarkowanymi kosztami eksploatacji.

REKLAMA

Zobacz też: Test Abarth 500C: w dobrym stylu

Nadwozie

Jedynymi akcentami dodającymi sylwetce Peugeota 308 GTi zadziorności są – podwójna końcówka wydechu, subtelny spoiler umieszczony nad tylną szybą oraz większe obręcze kół. Poza tym opisywana Trzystaósemka prezentuje się podobnie do słabszych odmian francuskiego hatchbacka.

Wnętrze

Przedział pasażerski wyposażono w sportowe fotele, obszytą skórą kierownicę ze spłaszczonym na dole wieńcem, aluminiowe nakładki na pedały oraz białe tarcze cyferblatów.  Nawet gałka dźwigni biegów ma metalową rękojeść. Wszystko to sprawia, że kierowca czuje we wnętrzu 308 GTi sportowego ducha, a pozytywne odczucia potęguje wysoka jakość materiałów użytych do wykończenia wnętrza Trzystaósemki.
Przedział bagażowy ma objętość 430 l, co zaspokoi potrzeby większości rodzin.

Zobacz też: Test Opel Astra GTC: jak za dawnych lat

Napęd/układ jezdny

REKLAMA

Do napędu najmocniejszej wersji Peugeota 308 zastosowano turbodoładowany silnik o pojemności 1,6 l (znana konstrukcja stworzona przy współpracy z BMW) w wersji 200-konnej. Maksymalna moc jest osiągana przez tę jednostkę przy 5800 obr./min, ale maksymalny moment obrotowy (275 Nm) jest dostępny od 1700 obr./min.

W praktyce wspomniany napęd sprawdza się doskonale. Może nie jest aż tak dynamiczny jak konkurenci (308 GTi przyspiesza od 0 do 100 km/h w 7,7 s) ale sprawnie napędza francuskiego kompakta bez względu na to, czy podróżujemy z dużym obciążeniem, czy nie. Silnik jest bardzo elastyczny i żwawy od dolnych zakresów obrotów. W rezultacie do dynamicznego poruszania się w warunkach miejskich nie potrzebujemy używać wyższych obrotów, co przekłada się na mniejsze zużycie paliwa i wyższy komfort jazdy (hałas). Jeżeli jednak kierowca, będzie miał ochotę wykorzystać w pełni możliwości francuskiego GTi wystarczy, że przeciągnie wskazówkę obrotomierza na pole powyżej 4,5 tys. obr./min. Wtedy kompaktowy Peugeot wyrywa się do przodu, a do uszu kierowcy dochodzi wyraźny i przyjemny odgłos pracy silnika.

Zawieszenie 308 GTi zostało odpowiednio dobrane do przeznaczenia pojazdu. Z jednej strony jest na tyle sztywne, by kierowca mógł czerpać przyjemność z szybkiej jazdy po łukach, z drugiej na tyle komfortowe by nie dokuczać pasażerom podczas jazdy po nierównościach. Kierowcy ze sportową żyłką docenią także precyzyjny układ kierowniczy. Jedynym mankamentem jest sporadycznie hacząca dźwignia zmiany biegów.

Przedni napęd w samochodzie typu GTI z dość duża mocą oznacza pewne mankamenty, których trudno uniknąć. Podobnie jest w przypadku opisywanego Peugeota. Łatwo nim zerwać przyczepność podczas ruszania na mokrej nawierzchni, samochód wykazuje także tendencję to nadsterowności.
Cieszy zużycie paliwa. Podczas jazdy w ruchu miejskim 308 GTi spalało średnio ok. 10 l/100 km, co jak na 200-konnego kompakta trzeba uznać za wynik zadowalający.

Zobacz też: Test Renault Megane Coupe Monaco GP: Auto dla pewnych siebie

Podsumowanie

Peugeot 308 GTi pozostawił po sobie bardzo dobre wrażenie, którego nie psuje lektura cennika. Na zakup opisywanego modelu trzeba wydać  93 200 zł, co biorąc pod uwagę bogate wyposażenie (w standardzie brakuje jedynie reflektorów ksenonowych, które są dostępne w pakiecie za 4 tys. zł) i ceny u konkurencji wydaje się kwotą rozsądna. Bo w zamian dostaniemy wygodne, w miarę ekonomiczne, praktyczne i komfortowe auto, które nie dość że jest ponadprzeciętnie dynamiczne, to sprawdzi się w użytkowaniu na co dzień.

Dane techniczne

Peugeot 308 GTi
Typ silnika benzynowy
Pojemność  1598 cm3
Układ cylindrów/zawory R4/16
Maksymalna moc 200 KM/5800 obr./min.
Maksymalny moment obrotowy 275 Nm/1700 obr./min.
Napęd przedni
Skrzynia biegów man. 6-bieg
Pojemność bagażnika 430/1398 l
Wymiary (dł./szer.) 427,6/181,5 cm
Rozstaw osi 260,8 cm
V-max 237 km/h
Przyspieszenie 0-100 km/h 7,7
Zużycie paliwa* 9,2/5,5/6,9 l/100 km
Cena od 93 200 zł
*miasto/trasa/cykl mieszany

Peugeot 308 GTi - fotel kierowcy
Moto.wieszjak.pl
Peugeot 308 GTi - okno dachowe
Moto.wieszjak.pl
Peugeot 308 GTi - deska rozdzielcza
Moto.wieszjak.pl
Peugeot 308 GTi - kierownica
Moto.wieszjak.pl
Peugeot 308 GTi - tył
Moto.wieszjak.pl
Peugeot 308 GTi - "zegary"
Moto.wieszjak.pl
Peugeot 308 GTi - tył
Moto.wieszjak.pl
Peugeot 308 GTi - przód
Moto.wieszjak.pl
Peugeot 308 GTi - tył
Moto.wieszjak.pl
Peugeot 308 GTi - tylna kanapa
Moto.wieszjak.pl
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Toyota Hilux Mild Hybrid 48V. Diesel w pick-up`ie z zastrzykiem 16 koni

    Toyota zdecydowała się poszerzyć gamę silnikową Hiluxa. Teraz 2,8-litrowy diesel w jednej z wersji może otrzymać elektryczne wsparcie. Za to odpowiedzialny jest 16-konny układ Mild Hybrid 48V.

    Ile kosztuje elektryczna Astra? Cennik modelu Electric startuje od 197 500 zł

    Pierwsza elektryczna Astra w historii modelu oficjalnie wchodzi do sprzedaży w Polsce. Za model trzeba zapłacić co najmniej 197 500 zł. Co kompaktowy Opel oferuje w zamian?

    Elektryczny SUV Mitsubishi? Japończycy uderzą w segment C

    Mitsubishi, zamiast zwijać biznes w Europie, najwyraźniej planuje go rozwijać. Po dwóch kluczowych debiutach w segmencie aut miejskich Japończycy szykują się do prezentacji elektrycznego SUV-a segmentu C.

    Czy paliwo w samochodzie może zamarznąć?

    Paliwo zamarzło w samochodzie. To hasło podczas porannej próby rozruchu silnika brzmi dla kierowcy jak wyrok. Czy to jest w ogóle możliwe? I jak radzić sobie w takiej sytuacji? O tym właśnie opowiemy w tym poradniku.

    REKLAMA

    Jaki będzie 2024 rok w branży TSL?

    Sektor TSL przechodzi przez istotne zmiany, które odzwierciedlają ewolucję całej branży. Nowe regulacje oraz kierunki rozwoju, wprowadzone w 2023 roku, jeszcze mocniej uwydatniły dynamiczny charakter branży. Jakie wyzwania i szanse z perspektywy prawa przyniesie ze sobą rok 2024? 

    Nowa benzyna E10 od stycznia 2024 r. MKiŚ: Nie wlewaj do baku jeżeli masz stary silnik, bo uszkodzisz układ paliwowy!

    Nowa benzyna 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów (E10) zacznie być sprzedawana na stacjach benzynowych w Polsce już od 1 stycznia 2024 r. - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ). Benzyna E10 zastąpi benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Ale uwaga, nie każdy silnik może pracować na nowej benzynie. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa. Służy do tego wyszukiwarka przygotowana przez MKiŚ.

    Wyższe opłaty za autostrady w Niemczech dla ciężarówek. Skok cen sięga nawet 86 proc.!

    Opłaty za autostrady w Niemczech dla ciężarówek wzrosły nawet o 86 proc. To poważny problem dla firm z branży transportowej. I nie tylko Polskich, ale także pochodzących z innych krajów europejskich.

    Mosiężna skrobaczka do szyb. Fiński wynalazek rzeczywiście nie rysuje szyb?

    Mosiężna skrobaczka do szyb to hit ostatnich lat w Polsce. Powód? Ponoć nie ma możliwości, aby porysowała szybę w samochodzie. Ile jest w tym prawdy? I czym tak właściwie jest fińska skrobaczka? Sprawdziłem to.

    REKLAMA

    Samochody autonomiczne. Kiedy pojawią się na drogach? Częściowo są już dziś

    W XXI wieku przemysł motoryzacyjny ewoluuje szybciej niż kiedykolwiek. Zmiany te napędzają wymogi prawne, wyścigi producentów, ale też wymogi klientów. A to prowadzi do jednego wniosku. Innowacje stopniowo wprowadzają wizję aut autonomicznych do naszego codziennego życia.

    Typy ładowarek samochodowych. Moc ważniejsza od liczby punktów! Przynajmniej dla ciężarówek

    Elektryfikacja oznacza konieczność rozbudowy sieci stacji ładowania. Dziś jednak coraz jaśniejsze staje się to, że do tej pory Europa szła w złym kierunku. Bo na mapie nie liczy się wcale ilość punktów, a oferowania przez nie moc.

    REKLAMA