REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Test Peugeot 308GTi: na co dzień? Idealny.

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Tomasz Korniejew

REKLAMA

REKLAMA

200-konny Peugeot 308 jest doskonałą propozycją dla kierowców ze sportową żyłką, którzy muszą wybrać samochód bardziej uniwersalny niż dwudrzwiowe coupe. Oprócz mocnego silnika użytkowanie go na co dzień uprzyjemnia wysoki komfort jazdy.

W segmencie kompaktów konkurencja jest bardzo silna, a i odbiorców cała masa. Bo przecież modelowy samochód wspomnianej klasy spełnia wymagania w zasadzie każdego kierowcy na świecie. Zwłaszcza, gdy weźmiemy pod uwagę mnogość wersji nadwoziowych i silnikowych popularnych kompaktów. Tym samym pragmatyczni kierowcy mogą wybrać kombi z dieslem lub małą jednostką benzynową, a Ci ze sportową żyłką tzw. GTi, czyli wersje usportowione. Miłośnicy sportowych emocji mogą nabyć maszyny typu Golf R32, Audi S3, czy Megane RS z mocą znacznie przekraczającą 200 KM natomiast seria GTi wydaje się być rozsądną wypadkową między zadowalającymi osiągami, a umiarkowanymi kosztami eksploatacji.

REKLAMA

Zobacz też: Test Abarth 500C: w dobrym stylu

Nadwozie

Jedynymi akcentami dodającymi sylwetce Peugeota 308 GTi zadziorności są – podwójna końcówka wydechu, subtelny spoiler umieszczony nad tylną szybą oraz większe obręcze kół. Poza tym opisywana Trzystaósemka prezentuje się podobnie do słabszych odmian francuskiego hatchbacka.

Wnętrze

Przedział pasażerski wyposażono w sportowe fotele, obszytą skórą kierownicę ze spłaszczonym na dole wieńcem, aluminiowe nakładki na pedały oraz białe tarcze cyferblatów.  Nawet gałka dźwigni biegów ma metalową rękojeść. Wszystko to sprawia, że kierowca czuje we wnętrzu 308 GTi sportowego ducha, a pozytywne odczucia potęguje wysoka jakość materiałów użytych do wykończenia wnętrza Trzystaósemki.
Przedział bagażowy ma objętość 430 l, co zaspokoi potrzeby większości rodzin.

Zobacz też: Test Opel Astra GTC: jak za dawnych lat

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Napęd/układ jezdny

REKLAMA

Do napędu najmocniejszej wersji Peugeota 308 zastosowano turbodoładowany silnik o pojemności 1,6 l (znana konstrukcja stworzona przy współpracy z BMW) w wersji 200-konnej. Maksymalna moc jest osiągana przez tę jednostkę przy 5800 obr./min, ale maksymalny moment obrotowy (275 Nm) jest dostępny od 1700 obr./min.

W praktyce wspomniany napęd sprawdza się doskonale. Może nie jest aż tak dynamiczny jak konkurenci (308 GTi przyspiesza od 0 do 100 km/h w 7,7 s) ale sprawnie napędza francuskiego kompakta bez względu na to, czy podróżujemy z dużym obciążeniem, czy nie. Silnik jest bardzo elastyczny i żwawy od dolnych zakresów obrotów. W rezultacie do dynamicznego poruszania się w warunkach miejskich nie potrzebujemy używać wyższych obrotów, co przekłada się na mniejsze zużycie paliwa i wyższy komfort jazdy (hałas). Jeżeli jednak kierowca, będzie miał ochotę wykorzystać w pełni możliwości francuskiego GTi wystarczy, że przeciągnie wskazówkę obrotomierza na pole powyżej 4,5 tys. obr./min. Wtedy kompaktowy Peugeot wyrywa się do przodu, a do uszu kierowcy dochodzi wyraźny i przyjemny odgłos pracy silnika.

Zawieszenie 308 GTi zostało odpowiednio dobrane do przeznaczenia pojazdu. Z jednej strony jest na tyle sztywne, by kierowca mógł czerpać przyjemność z szybkiej jazdy po łukach, z drugiej na tyle komfortowe by nie dokuczać pasażerom podczas jazdy po nierównościach. Kierowcy ze sportową żyłką docenią także precyzyjny układ kierowniczy. Jedynym mankamentem jest sporadycznie hacząca dźwignia zmiany biegów.

Przedni napęd w samochodzie typu GTI z dość duża mocą oznacza pewne mankamenty, których trudno uniknąć. Podobnie jest w przypadku opisywanego Peugeota. Łatwo nim zerwać przyczepność podczas ruszania na mokrej nawierzchni, samochód wykazuje także tendencję to nadsterowności.
Cieszy zużycie paliwa. Podczas jazdy w ruchu miejskim 308 GTi spalało średnio ok. 10 l/100 km, co jak na 200-konnego kompakta trzeba uznać za wynik zadowalający.

Zobacz też: Test Renault Megane Coupe Monaco GP: Auto dla pewnych siebie

Podsumowanie

Peugeot 308 GTi pozostawił po sobie bardzo dobre wrażenie, którego nie psuje lektura cennika. Na zakup opisywanego modelu trzeba wydać  93 200 zł, co biorąc pod uwagę bogate wyposażenie (w standardzie brakuje jedynie reflektorów ksenonowych, które są dostępne w pakiecie za 4 tys. zł) i ceny u konkurencji wydaje się kwotą rozsądna. Bo w zamian dostaniemy wygodne, w miarę ekonomiczne, praktyczne i komfortowe auto, które nie dość że jest ponadprzeciętnie dynamiczne, to sprawdzi się w użytkowaniu na co dzień.

Dane techniczne

Peugeot 308 GTi
Typ silnika benzynowy
Pojemność  1598 cm3
Układ cylindrów/zawory R4/16
Maksymalna moc 200 KM/5800 obr./min.
Maksymalny moment obrotowy 275 Nm/1700 obr./min.
Napęd przedni
Skrzynia biegów man. 6-bieg
Pojemność bagażnika 430/1398 l
Wymiary (dł./szer.) 427,6/181,5 cm
Rozstaw osi 260,8 cm
V-max 237 km/h
Przyspieszenie 0-100 km/h 7,7
Zużycie paliwa* 9,2/5,5/6,9 l/100 km
Cena od 93 200 zł
*miasto/trasa/cykl mieszany

Peugeot 308 GTi - fotel kierowcy
Moto.wieszjak.pl
Peugeot 308 GTi - okno dachowe
Moto.wieszjak.pl
Peugeot 308 GTi - deska rozdzielcza
Moto.wieszjak.pl
Peugeot 308 GTi - kierownica
Moto.wieszjak.pl
Peugeot 308 GTi - tył
Moto.wieszjak.pl
Peugeot 308 GTi - "zegary"
Moto.wieszjak.pl
Peugeot 308 GTi - tył
Moto.wieszjak.pl
Peugeot 308 GTi - przód
Moto.wieszjak.pl
Peugeot 308 GTi - tył
Moto.wieszjak.pl
Peugeot 308 GTi - tylna kanapa
Moto.wieszjak.pl
Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża motoryzacyjna w kryzysie, coraz więcej restrukturyzacji

Branża motoryzacyjna w Polsce i Europie przeżywa poważny kryzys – w 2024 roku zlikwidowano 54 tys. miejsc pracy, najwięcej od czasu pandemii. Według raportu MGBI wzrosła też liczba postępowań restrukturyzacyjnych do 141, co pokazuje, że firmy coraz częściej szukają ratunku poza upadłością.

CANARD uruchomiło dwa nowe fotoradary [mapa fotoradarów, taryfikator mandatów, punkty karne]

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym uruchomiło w zeszłym tygodniu dwa nowe fotoradary. Gdzie znajdują się nowo uruchomione fotoradary? Jakie są ograniczenia na drogach? Z jakimi konsekwencjami powinni liczyć się kierowcy za przekroczenie prędkości?

Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

REKLAMA

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

REKLAMA

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

REKLAMA