Test: Volkswagen Touran Highline R-Line 2.0 TDI DSG - rodzinny krążownik
REKLAMA
REKLAMA
Design Volkswagena Tourana trzeciej generacji jest bardzo niemiecki. Mocno nawiązuje do takich modeli jak Golf czy Passat. To nie do końca wada, bo w tej geometrii linii jest metoda. Metoda na osiągnięcie całkiem klasycznego, a za razem dość świeżego nadwozia. Testowy egzemplarz był doposażony w pakiet R-Line. To oznacza m.in. wydłużone fartuchy boczne i zderzaki, które sprawiają że nadwozie minivana kończy się zaraz nad asfaltem i wygląda trochę jak… stopa słonia. Czy Touran jest duży? Tak i to nawet bardzo duży jak na minivana. Rozmiary auta czuć np. podczas parkingowych manewrów. Nadwozie sprawia wrażenie na tyle długiego, że Volkswagen nie wygląda jak kolejna generacja, a raczej dużo starszy brat poprzednika!
REKLAMA
Volkswagen Touran - aż 834 litry przestrzeni załadunkowej!
Co z kabiną pasażerską? Tą najlepiej opisują dwa słowa - przestrzeń i praktyczność. Zarówno w pierwszym, jak i drugim rzędzie foteli z trzema oddzielnymi siedziskami zasiąść mogą wysocy pasażerowie i będą mieli odpowiednią ilość miejsca na nogi i nad głową. A bagażnik… ma pojemność 834 litrów w ustawieniu podstawowym i jest niezwykle foremny! To więcej niż wystarczająca przestrzeń nie tylko podczas weekendowego wyjazdu, ale także dwutygodniowych wakacji z rodziną. Po złożeniu tylnych foteli tworzy się 1980 litrów - wtedy Touran staje się vanem.
Jeżeli chodzi o praktyczność, na konsoli centralnej pojawiają się trzy duże schowki. Poza tym kierowca i pasażerowie Volkswagena Tourana 2.0 TDI mają do dyspozycji duże kieszenie w drzwiach - mieści się w nich duża butelka, nieco tandetne, rozkładane stoliki w drugim rzędzie foteli oraz dwa schowki w dachu. Co ciekawe, te zostały wyłożone antypoślizgową gumą - tak żeby np. nie po ich otwarciu nie wypadły okulary. I to jeszcze nie koniec. Tylne drzwi są długie, dzięki czemu ułatwiają dostęp do tylnej kanapy i usadowienie dziecka w foteliku.
Zobacz również: Test Nowy Volkswagen Touran 1.8 TSI/180 KM DSG
Fotel kierowcy w testowym Volkswagenie Touranie 2.0 TDI został wyposażony w technologię ergoActive. A to oznacza, że nawet na długich dystansach osoba z problemami kręgosłupa - jak np. ja - nie będzie odczuwała żadnego dyskomfortu. Poza tym Niemcy pomyśleli o widoczności. Słupki A w minivanie sprawiają wrażenie jakby się rozchodziły na boki, a do tego są naprawdę cienkie. W ten sposób nie ograniczają widzenia m.in. pieszych wchodzących na pasy. Fajna jest jeszcze jedna rzecz - ekran, który nie wystaje poza konsolę i nie jest dołożonym tabletem, a stanowi integralną całość.
Volkswagen Touran - uwaga na klapę bagażnika!
Wady? Tylna klapa była sterowana elektrycznie. To dobrze, bo z pewnością jest ciężka i np. pani domu mogłaby nie mieć wystarczającej ilości siły do jej zamknięcia. Poza tym klapa bagażnika jest długa, a to nakłada na kierowcę dodatkowy wymóg. Jeżeli chce skorzystać z kufra, nie może zaparkować zbyt blisko innego pojazdu lub ściany. Klapa potrzebuje odpowiedniego miejsca na otwarcie się. Poza tym w czasie jazdy z prędkością autostradową w kabinie pasażerskie robi się naprawdę głośno, a środkowy fotel z tyłu zaczyna się… niepokojąco bujać na boki. Wyraźnie widać to we wstecznym lusterku.
REKLAMA
Testowy Volkswagen Touran był napędzany 2-litrowym silnikiem diesla o mocy 150 koni mechanicznych. Jednostka została sparowana z przekładnią DSG. Zalety tego układu? Przede wszystkim ogromna wygoda. W końcu kierowca obsługuje wyłącznie gaz i hamulec. A do tego silnik wysokoprężny ma wysoką kulturę pracy i jest naprawdę oszczędny. Średnie spalanie w teście osiągnęło wartość 6,4 litra oleju napędowego. To pozwala podejrzewać, że zasięg auta podczas spokojnej jazdy poza miastem może sięgnąć 1000 kilometrów. A to świetny wynik jak na duże auto rodzinne.
Wady układu napędowego? Volkswagen Touran 2.0 TDI nie jest typem sprintera. Ze startu przyspiesza dość dobrze, ale mimo wszystko robi to leniwie. To auto które najlepiej czuje się podczas relaksujące, spokojnej i rodzinnej jazdy. Poza tym drobną uwagę można mieć do skrzyni DSG. W sytuacji, w której kierowca głębiej wciśnie pedał gazu, mogłaby nieco szybciej zrzucić bieg na niższy. W zamian układ napędowy jest naprawdę elastyczny. Gdy już dojdzie do redukcji, a na liczniku jest akurat 60 - 70 km/h, Touran bardzo ochoczo wyrywa do przodu i nie ma problemu z wyprzedzeniem innego pojazdu w trasie.
Zobacz również: Silnik 2.0 TDI CR VAG - awarie, problemy, opinie
Volkswagen Touran Highline R-Line 2.0 TDI DSG - za kierownicą dużego… hatchbacka!
Podczas jazdy Volkswagenem Touranem Highline 2.0 TDI kierowca czuje się trochę tak, jakby mimo wszystko prowadził hatchbacka. Układ kierowniczy jest mocno wspomagany, ale mimo wszystko naprawdę precyzyjny, a do tego został sparowany z cienką i świetnie leżącą w dłoniach kierownicą. Samo auto choć wysokie, jest nisko osadzone i przysadziste. W efekcie nie wychyla się zbyt mocno na boki, a do tego nawet lubi dość ciasne zakręty. Podwozie Volkswagena Tourana ma jednak też pewną wadę. Identycznie jak w Golfie przednie resorowanie dość głośno tłumi nierówności.
Na koniec została rzecz najmniej przyjemna - chodzi o cenę. Dobrze wyposażony egzemplarz testowy Volkswagena Tourana Highline R-Line 2.0 TDI DSG otrzymuje w Polsce metkę z wartością sięgającą 164 470 złotych. A to niestety zbyt dużo jak na pojazd segmentu minivan. Tak, Touran ma ogromną wartość i jest bez wątpienia samochodem bardzo dobrym. Jednak podczas konfigurowania własnego modelu radzimy kierowcy ostrożność. Cenę Volkswagena da się utrzymać na akceptowalnym poziomie. Standard co prawda spadnie, ale aspekty związane z praktycznością, przestrzenią czy prowadzeniem zostaną.
Zobacz również: Używany Volkswagen Touran I (2003-2010) – usterki
Volkswagen Touran Highline R-Line 2.0 TDI DSG - dane techniczne:
- Silnik: R4, doładowany, wysokoprężny
- Pojemność silnika: 1968 cm3
- Maksymalna moc: 150 KM (przy 3500 obr./min.)
- Maksymalny moment obrotowy: 340 Nm (przy 1750-3000 obr./min.)
- Prędkość maksymalna: 208 km/h
- Przyspieszenie 0 - 100 km/h: 9,3 s.
- Skrzynia biegów: automatyczna 7 biegów
- Zbiornik paliwa: 58 litrów
- Zużycie paliwa na 100 km w teście (cykl mieszany): 6,4 litra
- Zużycie paliwa na 100 km - dane producenta (cykl mieszany): 4,8 litra
- Długość: 4527 mm
- Szerokość: 1829 mm
- Wysokość: 1659 mm
- Rozstaw osi: 2791 mm
- Pojemność bagażnika: 834/1980 litrów
- Cena: od 88 890 złotych
Volkswagen Touran Highline R-Line 2.0 TDI DSG - cena i wyposażenie:
- Cena: 164 470 złotych
- Światła wykonane w technologii LED
- Nawigacja satelitarna
- Wielofunkcyjna kierownica obszyta skórą
- Fotel ergoActive
- XDS - blokada mechanizmu różnicowego
- Aktywny tempomat ACC do 210 km/h z automatyczną regulacją odległości Front Assist
- System Front Assist z funkcją awaryjnego hamowania City
- Czujnik deszczu
- Oświetlenie ambientowe
- Side Assist Plus z Lane Assist
- Kamera cofania
- Pakiet stylistyczny R-Line Exterieur
- Elektrycznie unoszona i opuszczana klapa bagażnika
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.