REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasady jazdy w trudnym terenie

Agnieszka Kalinowska
Zasady jazdy w trudnym terenie Fot. Fotolia
Zasady jazdy w trudnym terenie Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jazda po trudnym terenie dla jednych może być przyjemnością, dla innych koniecznością i zmaganiem się z trudnościami. Dobrze, jeśli pojazd, którym podróżujemy ma napęd na 4 koła i przygotowany jest na pokonywanie bezdroży. Co zrobić w sytuacji, kiedy mamy typowe auto miejskie? Jak ustrzec się przed nieprzyjemną przygodą, oszczędzając przy tym czas, auto i zdrowie? Spróbujemy przedstawić wam to w kilku radach.

1.    Na początku musimy być świadomi zagrożeń na jakie jesteśmy narażeni. Powinniśmy uważnie obserwować drogę, ostrożnie podchodzić do przeszkód, na które może się natknąć. Jeśli wymaga tego sytuacja powinniśmy wychodzić z samochodu aby sprawdzić czy uda nam się przejechać. Należy pamiętać, że kałuża z pozoru może nam się wydawać małą ale tak naprawdę może okazać się ogromnym rowem z którego później jest się bardzo trudno wydostać. Kierowca jeżdżąc w terenie musi bardzo mocno trzymać kierownicę, pamiętając o tym, by kciuki skierowane były do zewnątrz. W przypadku mocniejszego szarpnięcia kierownicą nasze dłonie będą bezpieczne a kciuki nie zostaną uszkodzone.

REKLAMA

Zobacz też: Szkoła przetrwania w rodzinnej „terenówce”

REKLAMA

2.    Następnie należy zapoznać się z danymi technicznymi samochodu, jaki jest kąt natarcia, zejścia oraz prześwit. Wtedy świadomie można dobierać drogę przejazdu. Jeśli często pokonujemy taką drogę należy wozić ze sobą linę, saperkę oraz ubranie w które ewentualnie możemy się przebrać.

3.    Jazda off road, o której właśnie jest mowa to jazda wolna. Tylko jadąc w ten sposób można uniknąć niespodzianek. Delikatne operowanie pedałem gazu pozwoli cieszyć się przyczepnością. Należy uważać na kamienie czy konary drzew. Jeśli jest taka możliwość należy je ominąć inną drogą co pozwoli nam uniknąć uszkodzenia samochodu.

Zobacz też: Poradnik eksperta: 10 przykazań offroadera

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

4.    Jeśli zachowamy spokój i opanowanie bez większych problemów powinniśmy sobie poradzić z taką przeszkodą jaką jest woda. Należy poruszać się w niej ze stała prędkością bez zmiany biegów. W momencie kiedy ugrzęźniemy należy spróbować ruszyć z drugiego biegu bądź podłożyć coś pod koła (jeśli jest taka możliwość) wtedy złapią one przyczepność. Przed wjechaniem do wody należy sprawdzić jej dno i to co się tam znajduje. Do wody należy wjeżdżać powoli ze stałą prędkością.

5.    Pod wzniesienie zawsze podjeżdża się w linii prostej, równolegle do stoku. Jeśli zaczniemy wjeżdżać pod skosem może to skończyć się dla nas dachowaniem. Przed szczytem należy zwolnić w taki sposób aby samochód nie wyskoczył w górę. Zjeżdżając z góry należy trzymać  się linii prostej, jadąc równolegle do stoku. Bieg należy dobrać w taki sposób aby auto hamowało silnikiem. Hamulcem powinno kontrolować się prędkość.

6.    Wjeżdżając na asfalt należy umyć samochód i sprawdzić czy nic nie jest uszkodzone a szczególnie opony.

Zobacz też: Jak jeździć po piasku?

Źródło: Materiały prasowe Skoda

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA