REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co się stało na autostradzie? To wypadki. Coraz więcej wypadków!

Co się stało na autostradzie? To wypadki. Coraz więcej wypadków!
Co się stało na autostradzie? To wypadki. Coraz więcej wypadków!
Policja

REKLAMA

REKLAMA

Co się stało na autostradzie? To często zadawane pytanie. Odpowiedź przynoszą statystyki. Ilość wypadków na autostradzie wzrosła o 28 proc.

Ile zdarzyło się wypadków na autostradzie?

Ilość wypadków w Polsce maleje. Tyle że to statystyki ogólne. Jeżeli przyjrzeć się im bliżej, okazuje się że jest pewna kategoria, w której wzrost jest widoczny i to dość wyraźnie. Mowa o wypadkach na autostradzie. Tych w roku 2021 było aż o 28 proc. więcej. Tak przynajmniej mówią statystyki Komendy Głównej Policji. I ten materiał jest w tym momencie szczególnie ważny. Bo zdecydowana większość zdarzeń dotyczy sezonu... wakacyjnego!

REKLAMA

Wypadki na autostradzie - ranni i ofiary śmiertelne

REKLAMA

No dobrze, ale może nieco szczegółów. W całym roku 2021 na polskich autostradach zdarzyły się 372 wypadki. W ich wyniku śmierć poniosły 74 osoby, a 510 zostało rannych. Rok 2021 był zatem prawie o jedną trzecią gorszy od roku 2020. A do tego dopisał się do krwawej historii autostrad rejestrowanej od roku 2000. W latach 2000 - 2021 na polskich autostradach doszło do 6,5 tys. wypadków. W ich wyniku zginęło tysiąc osób, a 9,5 tys. zostało rannych.

Jednym z kluczy do poprawy bezpieczeństwa jest z pewnością edukacja. Warto, aby kierowcy mieli świadomość, że przy autostradowej prędkości nawet drobne błędy za kierownicą mogą skończyć się tragicznie. Niestety, rokrocznie do największej liczby wypadków dochodzi z tych samych powodów – mówi Karolina Tworzydło z Compensa TU SA. Vienna Insurance Group.

Przyczyny wypadków na autostradzie

Jakie są przyczyny wypadków na autostradach? Główne od lat pozostają niezmienne. Prym wiedzie za wysoka i niedostosowana do warunków jazdy prędkość, niezachowana bezpieczna odległość od pojazdu z przodu, zmęczenie lub zaśnięcie za kierownicą oraz nieprawidłowa zmiana pasa ruchu.

Wypadek na autostradzie. Prędkość może być... śmiertelna!

REKLAMA

Już wypadek w drodze do sklepu po bułki jest niebezpieczny. Na autostradzie jednak prędkość jest kilkukrotnie wyższa. A to zdecydowanie potęguje ryzyko odniesienia poważnych obrażeń. I dobrym straszakiem w tym przypadku mogą się stać symulacje wypadków i ich charakterystyki. Przykład? Gdy dojdzie do kolizji przy prędkości 50 km/h, każdy przedmiot przemieszczający się w kabinie staje się 50-krotnie cięższy. Komórka przestaje ważyć 200 gramów, a zaczyna w ułamku sekundy ważyć 10 kg. Duża butelka wody ma z kolei masę 60 kg...

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niewiele lepiej wygląda sytuacja dla pasażerów. Tak, w aucie są pasy, nowoczesne systemy czy strefy zgniotu. Mimo wszystko dla ciała ludzkiego kolizja przy prędkości 50 km/h to przeciążenie, które normalnie powstaje wskutek upadku z... 3. piętra! A warto pamiętać o tym, że dopuszczalna prędkość na autostradzie to 140 km/h, czyli prawie trzykrotnie więcej...

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA