REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co się stało na autostradzie? To wypadki. Coraz więcej wypadków!

Co się stało na autostradzie? To wypadki. Coraz więcej wypadków!
Co się stało na autostradzie? To wypadki. Coraz więcej wypadków!
Policja

REKLAMA

REKLAMA

Co się stało na autostradzie? To często zadawane pytanie. Odpowiedź przynoszą statystyki. Ilość wypadków na autostradzie wzrosła o 28 proc.

Ile zdarzyło się wypadków na autostradzie?

Ilość wypadków w Polsce maleje. Tyle że to statystyki ogólne. Jeżeli przyjrzeć się im bliżej, okazuje się że jest pewna kategoria, w której wzrost jest widoczny i to dość wyraźnie. Mowa o wypadkach na autostradzie. Tych w roku 2021 było aż o 28 proc. więcej. Tak przynajmniej mówią statystyki Komendy Głównej Policji. I ten materiał jest w tym momencie szczególnie ważny. Bo zdecydowana większość zdarzeń dotyczy sezonu... wakacyjnego!

REKLAMA

Wypadki na autostradzie - ranni i ofiary śmiertelne

REKLAMA

No dobrze, ale może nieco szczegółów. W całym roku 2021 na polskich autostradach zdarzyły się 372 wypadki. W ich wyniku śmierć poniosły 74 osoby, a 510 zostało rannych. Rok 2021 był zatem prawie o jedną trzecią gorszy od roku 2020. A do tego dopisał się do krwawej historii autostrad rejestrowanej od roku 2000. W latach 2000 - 2021 na polskich autostradach doszło do 6,5 tys. wypadków. W ich wyniku zginęło tysiąc osób, a 9,5 tys. zostało rannych.

Jednym z kluczy do poprawy bezpieczeństwa jest z pewnością edukacja. Warto, aby kierowcy mieli świadomość, że przy autostradowej prędkości nawet drobne błędy za kierownicą mogą skończyć się tragicznie. Niestety, rokrocznie do największej liczby wypadków dochodzi z tych samych powodów – mówi Karolina Tworzydło z Compensa TU SA. Vienna Insurance Group.

Przyczyny wypadków na autostradzie

Jakie są przyczyny wypadków na autostradach? Główne od lat pozostają niezmienne. Prym wiedzie za wysoka i niedostosowana do warunków jazdy prędkość, niezachowana bezpieczna odległość od pojazdu z przodu, zmęczenie lub zaśnięcie za kierownicą oraz nieprawidłowa zmiana pasa ruchu.

Wypadek na autostradzie. Prędkość może być... śmiertelna!

REKLAMA

Już wypadek w drodze do sklepu po bułki jest niebezpieczny. Na autostradzie jednak prędkość jest kilkukrotnie wyższa. A to zdecydowanie potęguje ryzyko odniesienia poważnych obrażeń. I dobrym straszakiem w tym przypadku mogą się stać symulacje wypadków i ich charakterystyki. Przykład? Gdy dojdzie do kolizji przy prędkości 50 km/h, każdy przedmiot przemieszczający się w kabinie staje się 50-krotnie cięższy. Komórka przestaje ważyć 200 gramów, a zaczyna w ułamku sekundy ważyć 10 kg. Duża butelka wody ma z kolei masę 60 kg...

Niewiele lepiej wygląda sytuacja dla pasażerów. Tak, w aucie są pasy, nowoczesne systemy czy strefy zgniotu. Mimo wszystko dla ciała ludzkiego kolizja przy prędkości 50 km/h to przeciążenie, które normalnie powstaje wskutek upadku z... 3. piętra! A warto pamiętać o tym, że dopuszczalna prędkość na autostradzie to 140 km/h, czyli prawie trzykrotnie więcej...

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Powołanie samochodu do wojska w 2024 r. Temat powraca. Jest nowe rozporządzenie

    Temat powołania samochodu do wojska powraca. A wszystko za sprawą rozporządzenia ministra o groźnie brzmiącej nazwie. To mówi o rodzajach rzeczy ruchomych podlegających ewidencji dotyczącej świadczeń na rzecz obrony. Co to oznacza dla kierowców?

    Kara za brak przeglądu. Mandaty czy zatrzymanie dowodu rejestracyjnego?

    Samochód oznacza wygodę. To jednak też obowiązek. I kierowca musi pamiętać nie tylko o polisie OC, ale także ważnym przeglądzie technicznym. Jaka jest kara za brak przeglądu w samochodzie?

    Jakie diesle wjadą do strefy czystego transportu? Te silniki oznaczają spokój na lata

    Nie wszystkie diesle nie będą mogły wjechać do stref czystego transportu. Są takie, których właściciele nie muszą się obawiać zakazu wjazdu do SCT przez długie lata! Co jednak z cenami diesli?

    Zmiany dla kierowców w 2024 r. Lista jest długa. Szykuje się kolejna rewolucja w przepisach

    Pojawią się strefy czystego transportu, konfiskata samochodu pijanych kierowców oraz obowiązkowa kamera na kierownicy i czarna skrzynka w aucie. A to dopiero początek zmian dla kierowców, które przyniesie 366 dni 2024 r. W tym materiale znajdziesz pełną listę nowości.

    REKLAMA

    Mandat za brak płynu do spryskiwaczy w 2023 r. Czy płyn jest obowiązkowy?

    Czy mandat za brak płynu do spryskiwaczy jest jedynie mitem kreowanym przez kierowców? I czym sam płyn do spryskiwaczy jest obowiązkowy w aucie? To dwa kluczowe pytania, które zostały postawione przed tym materiałem.

    Jak zrobić odmrażacz do szyb w domu? To proste i tanie

    Odmrażacze do szyb samochodowych biją rekordy popularności wśród kierowców zimą. Temu nie można się dziwić. Jedno psiknięcie wystarczy, aby szron zniknął. Bez skrobania! Czy taki płyn można jednak zrobić w domu? Sposób jest bardzo prosty, ale i tani.

    Kondycja branży motoryzacyjnej. Kto będzie budować samochody przyszłości?

    Branżę motoryzacyjną czeka szereg wyzwań. Wraca do normalności po okresie pandemii, a do tego stoi u progu transformacji. I w tym punkcie warto spojrzeć na nią, ale od strony HR-u. Jak wygląda dostępność wykwalifikowanej kadry w tym sektorze?

    Jak odpalić silnik z kabli? Kierowca musi pamiętać o kolejności

    Jak odpalić silnik z kabli? To pytanie, które jest szczególnie aktualne o tej porze roku. A odpowiedź dotyczy kolejności podłączania przewodów do obydwu akumulatorów. Ta jest najważniejsza.

    REKLAMA

    MAN TGE po liftingu. Model 2024 otrzyma jakby luksusowe wnętrze

    MAN TGE przechodzi właśnie drobny lifting. I ten w stu procentach skupi się na kabinie pasażerskiej. Unowocześni multimedia, ale i systemy bezpieczeństwa. Stąd nazwa Next Level. Co konkretnie się zmieni po modernizacji?

    Paliwo E10. Wyszukiwarka z szeregiem błędów. Pozwala nawet na tankowanie benzyną... diesla

    W sieci pojawiła się rządowa wyszukiwarka, w której można sprawdzić, czy twój pojazd jest kompatybilny z paliwem E10. A lista jest naprawdę ciekawa! Czasami silnik 1,6 FSI znosi nowy typ benzyny, a czasami nie. Program zaleca nawet stosowanie benzyny E10 w... dieslu. A to nie koniec błędów.

    REKLAMA