Zasada ograniczonego zaufania. Drogowy obowiązek czy raczej możliwość?
REKLAMA
REKLAMA
- Zasada ograniczonego zaufania – podstawa prawna
- Czym jest zasada ograniczonego zaufania?
- Czy można dostać mandat za zasadę ograniczonego zaufania na drodze?
Przepisy drogowe bardzo jasno wskazują zasady obowiązujące na drodze. Pokazują co wolno kierowcom, a czego im nie wolno. Rozstrzygają również kwestię pierwszeństwa oraz hierarchii znaków czy poszczególnych użytkowników dróg. Przepisy są na tyle przewidujące, że zajmują się nawet potencjalnym nierespektowaniem zasad. To rola przypisana zasadzie ograniczonego zaufania.
REKLAMA
Zasada ograniczonego zaufania – podstawa prawna
Zasada ograniczonego zaufania, zwana też zasadą względnej ufności, została opisana w art. 4 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Zapis ten wyraźnie mówi o tym, że "uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze mają prawo liczyć, że inni uczestnicy tego ruchu przestrzegają przepisów ruchu drogowego, chyba że okoliczności wskazują na możliwość odmiennego ich zachowania".
Czym jest zasada ograniczonego zaufania?
REKLAMA
Zasada ograniczonego zaufania stanowi rodzaj swoistego ostrzeżenia czy też pouczenia. Przypomina kierowcy o tym, że inni użytkownicy drogi mogą nie stosować się do przepisów. Mogą je łamać świadomie lub z uwagi na niewiedzę. I warto być przygotowanym na taką sytuację. Co więcej, zasada względnej ufności zachęca kierującego do wyjątkowego ustąpienia pierwszeństwa. Może to zadziałać w sytuacji, w której kierowca w wyniku szczególnej ostrożności widzi pojazd, który raczej nie zastosuje się do ustąpienia pierwszeństwa lub zmienia pas ruchu bez obserwowania otoczenia.
Zasada ograniczonego zaufania oznacza ustępstwo. Cel tego ustępstwa jest jednak wyższy. Ma sprawić, że nie dojdzie do kolizji drogowej lub wypadku. W efekcie kierowcy nie będą się musieli liczyć ze stratami, a poziom bezpieczeństwa drogowego się poprawi. A przecież to nie koniec zalet stosowania się do tej zasady. Bo w jej wyniku rośnie też poziom kultury drogowej czy uprzejmości.
Czy można dostać mandat za zasadę ograniczonego zaufania na drodze?
Zasada ograniczonego zaufania nie mówi wprost o tym, że gdy kierowca dostrzeże pojazd, który nie stosuje się do przepisów, powinien ustąpić mu pierwszeństwa. Takiego zapisu być nawet nie mogło. Stosowanie ograniczonego zaufania podczas jazdy jest zatem jedną z opcji czy możliwości, a nie obowiązkiem. Kierowca nie ma obowiązku ustępowania pierwszeństwa w sytuacji, w której to w sposób oczywisty wynika z zasad ruchu drogowego. Tym bardziej że może nawet czasami nie zwrócić uwagi na zachowania innych kierujących. A to oznacza, że za niezastosowanie zasady względnej ufności mandatu dostać nie można. Nie ma takiej kary w kodeksie wykroczeń.
Przegląd prasy i portali na INFOR.PL Subskrybuj nas na YOUTUBE!
- art. 4 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz.U.2023.1047 t.j.).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.