REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak sprawdzić punkty karne w internecie?

Łukasz Kuźmiuk
Jak sprawdzić punkty karne w internecie?/fot.Shutterstock
Jak sprawdzić punkty karne w internecie?/fot.Shutterstock
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wielu kierowców nie wie ile dokładnie ma punktów karnych na swoim koncie. Jak sprawdzić punkty karne w internecie?

Do sprawdzenia punktów karnych w internecie potrzebny jest profil zaufany, który pozwala potwierdzić tożsamość w internecie. Dzięki niemu nikt nie może się podszyć pod inną osobę. Instrukcję założenia profilu można znaleźć tutaj: Jak założyć profil zaufany (eGO) przez internet?

REKLAMA

Jak sprawdzić punkty karne w internecie?

  1. Wejdź na stronę obywatel.gov.pl i wybierz dział "Kierowcy i pojazdy".
  2. Kliknij przycisk "Sprawdź swoje punkty karne".
  3. System przeniesie cię na stronę profilu zaufanego. Zaloguj się na swoje konto.
  4. Po zalogowaniu system przeniesie cię z powrotem do serwisu obywatel.gov.pl.
  5. Informacja o punktach karnych wyświetli się od razu.
  6. Możesz ją pobrać w formacie PDF i wydrukować — jeśli chcesz. Taki wydruk ma charakter informacyjny — nie jest to dokument urzędowy. Oznacza to, że sąd albo urząd może nie uznać takiego dokumentu (na przykład jako dowód w sprawie).

Jeśli potrzebujesz urzędowego zaświadczenia o punktach karnych, dostaniesz je w komisariacie policji. Szczegóły znajdziesz w opisie załatwienia sprawy w komisariacie policji. Baza danych jest aktualizowana raz dziennie, więc wyświetlona informacja może się zmienić, dlatego jeżeli masz wątpliwości, sprawdź swoje punkty karne jeszcze raz, na przykład następnego dnia.

Po jakim czasie punkty karne znikają z konta?

  • po roku od dnia popełnienia naruszenia (naruszenie się przedawni),
  • po ukończeniu szkolenia, które pozwala zmniejszyć liczbę punktów karnych — jeśli przed jego rozpoczęciem kierowca ma mniej niż 24 punkty karne (mniej niż 20 punktów karnych — jeżeli to pierwsze prawo jazdy i kierowca posiada je krócej niż rok). Takie szkolenia organizuje Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego (WORD). Warto pamiętać, że w szkoleniu można uczestniczyć nie częściej niż raz na 6 miesięcy. Po szkoleniu suma aktywnych punktów karnych zmniejszy się o 6 najstarszych punktów.

Wyjątkowo punkty karne nie znikną z konta w 2 wymienionych przypadkach — jeżeli suma tymczasowych punktów karnych i aktywnych punktów karnych przekracza dozwolony limit 24 punktów (20 punktów karnych — jeżeli to pierwsze prawo jazdy i kierowca posiada je krócej niż rok).

Tymczasowe punkty karne to punkty z naruszeń, za które nie przyjęto mandatu — nie są jeszcze naliczone na konto, czekają na orzeczenie sądu.

Aktywne punkty karne to punkty, które są już na koncie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co się dzieje po przekroczeniu maksymalnej liczby punktów karnych?

  • jeśli kierowca ma prawo jazdy ponad rok i mana koncie więcej niż 24 punkty karne, to dostanie od starosty skierowanie na egzamin sprawdzający kwalifikacje (taki sam egzamin, jak ten na prawo jazdy) oraz na badanie psychologiczne. Jeżeli nie zaliczy egzaminu lub badań, starosta cofnie uprawnienia do prowadzenia pojazdów,
  • jeśli to pierwsze prawo jazdy kierowcy i ma je krócej niż rok oraz będzie mieć na koncie więcej niż 20 punktów karnych — starosta od razu cofnie wszystkie uprawnienia do prowadzenia pojazdów.

Ile kosztuje sprawdzenie punktów karnych przez internet?

Usługa jest bezpłatna.

Źródło: obywatel.gov.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senne koszmary polskich kierowców: kradzież samochodu lub awaria auta w drodze. A jaka jest rzeczywistość

Awaria na drodze i związane z nią holowanie, kradzież samochodu oraz zderzenie ze zwierzyną  – to największe obawy polskich kierowców. Są na tyle silne, że wielu zamieniają się w koszmary senne. Na szczęście na co dzień przykre zdarzenia związane z autem są zgoła inne.

Branża transportowa ma się coraz gorzej. Co może pomóc?

Kryzys gospodarczy staje się coraz bardziej widoczny. W pierwszych dziewięciu miesiącach 2024 roku liczba ogłoszonych upadłości wzrosła o 14% w porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym, podczas gdy liczba rozpoczętych postępowań restrukturyzacyjnych spadła o 6,9%. Jedna z branż, która ma najtrudniej to branża transportowa.

Czego najbardziej obawiają się kierowcy, a co rzeczywiście im się przytrafia?

Jakie są największe obawy Polaków w związku z samochodem? A co przytrafia się kierowcom najczęściej? Co dziesiąty kierowca nie boi się o swój samochód. Co piątego nic złego na drodze nie spotkało. 

W Warszawie możesz natknąć się na przewoźników bez prawa jazdy

"Przewozy 2024" to akcja policji i funkcjonariuszy Straży Granicznej. Mundurowi skontrolowali kierowców świadczących przewozy na aplikację. 

REKLAMA

Jechał ponad 180 km/h, bo odreagowywał stres, dostał słony mandat

25-latek jechał ponad 180 km/h bo odreagowywał stres. Stracił prawo jazdy, otrzymał mandat w wysokości 5 tys. zł oraz 15 punktów karnych.

89 stacji ładowania pojazdów elektrycznych już jest, w planach 60 nowych. Gdzie?

Kierowcy z Łodzi mają już 89 punktów, w których mogą naładować samochody elektryczne. Łódzki magistrat poinformował, że kolejnych 60 stacji jest w planach. 

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni. Widać to zwłaszcza w zatłoczonych miastach. Z badań wynika także, że kobiety bardziej skupiają się na kwestiach ekologicznych. 

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii, 0,2 promile w Polsce. Jazda pod wpływem powodem 6500 zgonów w UE

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii i Malcie, 0,2 promile w Polsce. Okazuje się, że jazda pod wpływem jest powodem 6500 zgonów w Unii Europejskiej. Państwa planują jednak obniżanie limitów. Gdzie jest całkowity zakaz prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu?

REKLAMA

Nowy samochód dla Polaka: nie elektryk i nie auto z tradycyjnym silnikiem – więc co

Najpierw decyzja Unii Europejskiej o rychłym zaprzestaniu rejestracji i produkcji aut z tradycyjnymi silnikami na benzynę i olej napędowy. Teraz wahanie, i nieoficjalne wiadomości, że z tak radykalnym krokiem trzeba zaczekać. Zamieszkanie na rynku motoryzacyjnym trwa i czy wpływa znacząco na decyzje zakupowe?

Stacje ładowania elektryków w Polsce co 3,3 km (średnio). Maksymalnie 76 km. Mapa zagęszczenia. Kierowcy elektryków czy spalinówek – kto ma lepiej?

Tylko 3,3 km dzieli średnio w Polsce najbliżej sąsiadujące ze sobą stacje ładowania aut elektrycznych – wynika z analizy Powerdot Data Center. Pomimo, że odległość ta jest zdumiewająco mała, to na mapie Polski wciąż jest kilka białych plam ze słabo rozwiniętą infrastrukturą. 

REKLAMA