Apteczka w samochodzie w 2023 r. Za jej brak grozi mandat?
REKLAMA
REKLAMA
- Czy apteczka samochodowa jest obowiązkowa?
- W jakich samochodach apteczka jest konieczna?
- Mandat za brak apteczki w samochodzie w 2023 r.
- W co powinna być wyposażona apteczka?
Po wpisaniu hasła apteczka w sieci znajdziecie informacje mówiące o tym, że powinna się znaleźć w samochodzie, miejscu pracy czy domu. No właśnie, powinna. Ale czy jest obowiązkowa? Bo powinność a obowiązek to dwa różne terminy w sensie prawnym. Sprawdzimy aktualny stan przepisów. Zobaczymy czy te nie zmieniły się i czy nie pojawił się nowy obowiązek nałożony na właścicieli pojazdów.
REKLAMA
Czy apteczka samochodowa jest obowiązkowa?
Aby odpowiedzieć na pytanie o to, czy apteczka jest obowiązkowa, należy zajrzeć do przepisów, a konkretnie par. 11 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. W punktach 13. i 14. opisane zostały podstawowe elementy wyposażenia opisane przez prawo. I pojawiaj się tam trójkąt ostrzegawczy oraz gaśnica. Nic więcej od kierowcy wymagane nie jest. Przynajmniej nie od kierowcy prywatnego samochodu osobowego zarejestrowanego w Polsce i eksploatowanego na terytorium kraju.
Przepisy w zakresie obowiązkowego wyposażenia pojazdów tak właściwie nie zmieniły się od 31 grudnia 2002 roku. Apteczka w samochodzie w 2023 r. nie stała się zatem obowiązkowa i już raczej się nie stanie.
Trzeba jednak pamiętać o tym, że choć apteczka obowiązkowa nie jest, w samochodzie warto ją mieć zawsze. Może pomóc w udzieleniu pierwszej pomocy ofiarom wypadku. A wtedy każda sekunda się liczy. Sprawna reakcja i podstawowa pomoc udzielona przed przyjazdem służb ratunkowych jest w stanie czasami uratować życie!
W jakich samochodach apteczka jest konieczna?
Polskie przepisy przewidują kilka wyjątków, w których apteczka jednak jest konieczna. Musi się ona znaleźć na wyposażeniu takich pojazdów, jak:
- autobusy,
- taksówki,
- samochody ciężarowe do przewozu osób poza kabiną kierowcy,
- pojazdy przeznaczone do nauki jazdy,
- pojazdy przeznaczone do egzaminowania.
Wyjątki są zatem powiązane głównie z transportem osób lub uzyskiwaniem uprawnień do kierowania pojazdami.
Mandat za brak apteczki w samochodzie w 2023 r.
W przypadku samochodów, w których nie istnieje obowiązek wożenia apteczki, kierujący w czasie kontroli drogowej nie może dostać mandatu za jej brak. Kara jest możliwa tylko wtedy, gdy apteczka powinna być obligatoryjna, ale jej nie ma. Podstawą do wymierzenia grzywny stanie się art. 97 ustawy Kodeks wykroczeń. A ten mówi o mandacie wynoszącym od 20 do 3000 zł. Kluczowa w tym przypadku jest inna rzecz. Bo choć przepisy uznają za apteczkę za obowiązkową w niektórych typach pojazdu, tak właściwie nie oznaczają standardu jej wyposażenia. Wystarczy apteczkę mieć. Policjant nie będzie sprawdzał ani jej wyposażenia, ani daty ważności medykamentów.
W co powinna być wyposażona apteczka?
Przepisy nie precyzują w żaden sposób standardu wyposażenia apteczki. Ratownicy często podkreślają jednak, że jest cała lista produktów, które mogą się przydać w czasie udzielania pierwszej pomocy. Na niej warto zapisać m.in.:
- leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe,
- termometr,
- leki na przeziębienie, na kaszel,
- leki przeciwbiegunkowe, na wzdęcia i zaparcia,
- środki do dezynfekcji ran,
- środki stosowane miejscowo w przypadku urazu, takie jak żele na stłuczenia czy obrzęki,
- środki opatrunkowe (gaza opatrunkowa, bandaż, plastry, kompresy jałowe, żelowe kompresy
- jednorazowe rękawiczki,
- nożyczki do cięcia bandaży, opatrunków.
Pomijając powyższą listę wyposażenia podstawowego, kierowca powinien pomyśleć o wyposażeniu apteczki w leki i maści przeciwalergiczne na ukąszenia owadów, środki łagodzące w przypadku lekkich oparzeń słonecznych czy aparat do mierzenia ciśnienia. A dodatkowo warto kontrolować zawartość apteczki tak, aby nie była przeterminowana. Właściciel pojazdu powinien sprawdzać daty ważności leków i materiałów opatrunkowych. Tak, przepisy go to tego nie zobowiązują. Rozsądek jednak już tak.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.