Czym jest karta ratownicza pojazdu?
REKLAMA
REKLAMA
- Czym jest karta ratownicza pojazdu?
- Jaką rolę odgrywa karta ratownicza?
- Gdzie zdobyć kartę ratowniczą pojazdu?
- Karta ratownicza pojazdu to jedno. Naklejka na szybę drugie
- Wyszukiwarka kart ratowniczych pojazdu. No to mamy "hoppla"...
Czym jest karta ratownicza pojazdu?
REKLAMA
Czym jest karta ratownicza pojazdu? To nic innego jak zestandaryzowana informacja, która przedstawia schemat konkretnego pojazdu oraz posiada zaznaczone punkty umieszczenia takich elementów, jak wzmocnienia karoserii, poduszki powietrzne i gazowe napinacze pasów bezpieczeństwa, akumulator, zbiornik paliwa i np. LPG czy akumulator trakcyjny. Tak wszechstronna i intuicyjnie rozrysowana informacja jest kluczowa. Pozwala bowiem służbom ratunkowym na zaplanowanie działań. Będą wiedzieli gdzie szybko znaleźć akumulator, aby odciąć pojazd od zasilania czy jak ciąć karoserię, aby nie trafić na jej wzmocnienia.
REKLAMA
Konkretnie na karcie ratowniczej pojazdu zaznaczony jest: generator gazu, poduszka powietrzna, automatyczny system ochrony przed dachowaniem, akumulator niskowoltowy, akumulator wysokowoltowy, sprężyna gazowa, kondensator niskowoltowy, przewód wysokowoltowy, napinacz pasa bezpieczeństwa, wzmocnienie nadwozia, zbiornik paliwa, główny wyłącznik awaryjny układu wysokowoltowego, sterownik SRS, zbiornik gazu, skrzynka bezpieczników, aktywny system ochrony pieszych, zawór bezpieczeństwa, kondensator wysokowoltowy oraz inne elementy wymagające uwagi.
Jaką rolę odgrywa karta ratownicza?
REKLAMA
Karta ratownicza ma potężne znaczenie tak naprawdę z trzech punktów widzenia. Po pierwsze pozwala na zaoszczędzenie każdej sekundy prowadzenia działań ratowniczych. A to może zadecydować o uratowaniu życia jednego z pasażerów lub kierowcy. Po drugie każdy model ma inaczej rozmieszczone elementy konstrukcyjne i wyposażenie istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa, w tym właśnie elementy układu elektrycznego. Podczas akcji ratunkowej lokalizacja poszczególnych arterii może stanowić poważne wyzwanie dla służb.
Po trzecie współczesne samochody mają wiele elementów wzmacniających konstrukcję, jak również coraz częściej są wyposażone w kondensatory oraz przetwornice. Te są bowiem stosowane nie tylko przy napędach elektrycznych oraz hybrydowych, ale również są montowane w celu obsługi np. popularnych systemów start-stop. Wiedza w tym zakresie może uratować nie tylko życie poszkodowanych, ale także ratowników.
Gdzie zdobyć kartę ratowniczą pojazdu?
Bardzo ważne jest to, że karty ratowniczej pojazdu wcale nie trzeba tworzyć samemu czy kupować jej w wyspecjalizowanym sklepie. Dzięki wyszukiwarce stworzonej na potrzeby akcji wystarczy wprowadzić numer rejestracyjny auta, a algorytm autoDNA automatycznie rozpozna podstawowe dane pojazdu: marka, model, rok produkcji, typ paliwa. Po wstępnym rozpoznaniu pojazdu algorytm przeszukuje bazę kart ratowniczych wszystkich importerów, a następnie – jeśli importer ją przygotował – generuje gotową do pobrania i wydrukowania kartę. Alternatywnie kartę można wybrać w sposób manualny, po marce i modelu.
Karta ratownicza pojazdu to jedno. Naklejka na szybę drugie
Kartę pobraną ze strony "https://www.kartyratownicze.pl/wyszukaj-za-darmo/" właściciel pojazdu powinien wydrukować, a następnie umieścić w pojeździe za osłoną przeciwsłoneczną. To miejsce, w którym strażacy prowadzący akcję ratunkową zawsze będą jej szukać. To jednak nie koniec. Kierowca może też nakleić na szybie nalepkę informacyjną. Nalepkę informacyjną należy przykleić od wnętrza pojazdu w lewym dolnym rogu szyby przedniej (od strony kierowcy). Dzięki temu służby ratunkowe przystępując do akcji ratowniczej, będą wiedzieć że w samochodzie znajduje się karta ratownicza.
Skąd wziąć naklejkę informującą o obecności karty ratowniczej? Mapę punktów, w których są one dostępne, można znaleźć na stronie promującej akcję. Wydanie takiej naklejki jest w stu procentach bezpłatne.
Wyszukiwarka kart ratowniczych pojazdu. No to mamy "hoppla"...
W moim przypadku niestety coś poszło nie tak. Nacisnąłem przycisk "pobierz kartę ratowniczą" i zamiast karty... wyskoczyła mi strona producenta samochodu z napisem w języku niemieckim zaczynającym się od słów "hoppla!!". To chyba odpowiednik polskiego "coś poszło nie tak...". W skrócie karty ratowniczej do swojego samochodu pobrać mi się nie udało. Tyle że wyszukiwarka aktualnie to wersja beta. Na jej pełne i sprawniejsze działanie trzeba zatem jeszcze trochę poczekać. To jednak nie oznacza, że karty ratowniczej nie uda mi się zdobyć wcale. Bo stosowny dokument powinien wydać również dealer samochodowy obsługujący markę twojego pojazdu.
Zobacz także: Poduszka powietrzna
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.