REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasady używania świateł mijania i świateł do jazdy dziennej

Łukasz Cybul
Tradycyjne już dla Audi reflektory z obwódką ze świateł LED.
Tradycyjne już dla Audi reflektory z obwódką ze świateł LED.
Audi

REKLAMA

REKLAMA

Czy podczas opadów atmosferycznych w ciągu dnia można stosować światła do jazdy dziennej zamiast świateł mijania? A jakich świateł używać w tunelu?

Od 2007 roku obowiązuje w Polsce nakaz jazdy z włączonymi światłami mijania przez całą dobę. Nowe auta są fabrycznie wyposażone w światła do jazdy dziennej. Starsze często otrzymują dodatkowe oświetlenie LED. Kierowcy pozostałych samochodów używają świateł mijania. Przepisy ściśle określają, w jakich sytuacjach należy korzystać z każdego z powyższych rodzajów oświetlenia.

REKLAMA

Zmiany w przepisach o ruchu drogowym podyktowane są zawsze chęcią osiągnięcia jednego z dwóch celów: zwiększenia bezpieczeństwa na drogach lub poprawienia płynności ruchu drogowego. Obowiązek używania świateł mijania przez całą dobę stara się spełnić pierwszy z powyższych.

Politycy agitujący kilka lat temu za wprowadzeniem tego nakazu przekonywali, że podobne  rozwiązanie sprawdziło się znakomicie np. w krajach skandynawskich, gdzie w krótkim okresie po jego wprowadzeniu odnotowano znaczący spadek wypadków.

– Faktycznie, intencją wprowadzenia całodobowego obowiązku używania świateł mijania, a warunkowo świateł do jazdy dziennej, była chęć poprawienia bezpieczeństwa panującego w ruchu drogowym – twierdzi radca prawny Kamil Kozubek, który dodaje: – Realizacja zamysłu spowodowana była wykazaniem przez znawców praktyki wypadkowej, że pojazd z włączonymi światłami jest lepiej widoczny, zwłaszcza dla pieszego.

Korzyści płynące z obowiązku jazdy na światłach mijania przez całą dobę

REKLAMA

W trakcie debaty przed wprowadzeniem przepisu miał on tylu orędowników, co przeciwników. Do tych drugich należeli obrońcy wolności przekonujący, że kolejny nakaz ograniczy i tak dostatecznie już ograniczoną wolność kierowców. Wśród oponentów znaleźli się również kierowcy zapatrzeni w statystyki spalania, twierdzący, że całodobowe korzystanie z oświetlenia pojazdu spowoduje wzrost zapotrzebowania na benzynę, co z kolei przyczyni się do zwiększenia zanieczyszczenia środowiska.

Pomysłodawcy wprowadzenia nakazu wskazywali z kolei na doświadczenia państw, które skorzystały z proponowanego przez nich rozwiązania, a także przedstawiali statystyki, mające potwierdzić słuszność podążania wyznaczoną przez te państwa drogą.

Jednym z najbardziej przemawiających do wyobraźni argumentów wydawała się być chęć ujednolicenia sytuacji panującej na drogach. – Fakt używania świateł tylko przez niektórych użytkowników, a przez innych nie, mógł stwarzać zagrożenie, gdyż kierujący przyzwyczajeni do lepszej widoczności pojazdów oświetlonych mogli nie zauważyć tych, które nie miały włączonych świateł – wyjaśnia mec. Kozubek.

Osiągnięcie wyższego poziomu bezpieczeństwa było zatem głównym celem proponowanych zmian. Pomysłodawcy nakazu przekonywali, że przyczyni się on do zmniejszenia liczby wypadków. – Porównanie danych statystycznych, dotyczących zderzeń czołowych w okresie przed i po uchwaleniu przedmiotowej nowelizacji pozwala stwierdzić, że liczba ta zmniejszyła się. Wstępnie można zatem ocenić, że jeden z celów wprowadzenia obowiązku jazdy z włączonymi światłami w ciągu dnia został osiągnięty – twierdzi mec. Kozubek.

Zobacz też: Mandat za nieodśnieżony samochód

Światła do jazdy dziennej - wymogi prawne

REKLAMA

Zmiana przepisów postawiła kierowców przed koniecznością zrealizowania nowego obowiązku. Nabywcom nowych samochodów z pomocą przyszli producenci aut, wprowadzając na rynek pojazdy z fabrycznie zamontowanymi światłami do jazdy dziennej. Reszta zaczęła używać świateł mijania. Jak grzyby po deszczu zaczęły pojawiać się na naszych drogach również używane samochody wyposażone w dodatkowe oświetlenie - światła LED. Część z nich, niestety, zamontowanych w sposób nieprawidłowy.

– Lampy i sposób ich zamontowania muszą spełniać pewne rygory. Przedmiotową problematykę regulują rozporządzenie Ministra Infrastruktur oraz regulaminy numer 48 i 87 Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ. Światła powinny być zamontowane na wysokości od 25 do 150 cm nad ziemią, znajdować się maksymalnie 40 cm od bocznego obrysu pojazdu, a odległość między nimi nie powinna być mniejsza, niż 60 cm. Powinny także włączać się automatycznie po włączeniu zapłonu oraz wyłączać po włączeniu świateł mijania, drogowych lub przeciwmgłowych – wyjaśnia podinspektor Sebastian Gleń z zespołu ds. regulacji prawnych Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Wymienione powyżej rozporządzenie dostosowało nasze przepisy do obowiązujących norm europejskich, jednocześnie uwzględniając wcześniej przyjęte u nas zasady, które nie obejmowały kwestii jednoczesnego korzystania z różnego oświetlenia pojazdu.

– W samochodach zarejestrowanych po raz pierwszy do końca 2009 roku dopuszcza się instalację świateł do jazdy dziennej, przy której świecą się również światła pozycyjne oraz oświetlenie tablicy rejestracyjnej. Chodzi o to, aby nie trzeba było dokonywać przeróbek i modyfikacji instalacji w samochodach, w których założono światła do jazdy dziennej według wcześniej obowiązujących w Polsce przepisów – zauważa nadkomisarz Maciej Zdunowski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

Zobacz też: Spłata mandatu w ratach?

Kiedy używać świateł do jazdy dziennej, a kiedy świateł mijania?

Należy w tym miejscu podkreślić, że korzystanie z każdego rodzaju oświetlenia dopuszczalne jest jedynie w ściśle określonych warunkach. Przepisy zobowiązują kierujących do całodobowej jazdy na światłach mijania. Możliwość korzystania ze świateł do jazdy dziennej traktować należy więc jedynie jako wyjątek od ogólnej reguły.

– Zgodnie z zasadą kierujący jest zobowiązany używać świateł mijania podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza. Niemniej w przepisach wyrażony został wyjątek, według którego w czasie od świtu do zmierzchu, przy braku utrudnień w postaci zakłóceń przejrzystości powietrza, kierowca może używać świateł mijania albo świateł do jazdy dziennej - wyjaśnia radca prawny Kamil Kozubek.

Kluczowe jest tutaj ustalenie znaczenia terminu normalna przejrzystość. – Ustawodawca nie zdefiniował tego określenia, więc ocena należy do kierującego. Dla ułatwienia dodam, że czynnikami, powodującymi zmniejszenie przejrzystości powietrza są opady atmosferyczne, zamglenie, dym, czy kurz – zauważa mec. Kozubek.

Nie można zapominać, że poruszając się po drogach bez wymaganego oświetlenia, narażamy się na mandat karny. – Od świtu do zmierzchu - 100 złotych i 2 punkty karne, od zmierzchu do świtu - 200 złotych i 4 punkty karne - przypomina podinspektor Gleń.

Zobacz też: Zbyt wolna jazda autem - mandat i punkty karne

Czy w tunelu trzeba używać świateł mijania?

Problematyczna jest kwestia dotycząca obowiązku używania świateł dziennych/mijania w tunelu, z której jednolitą interpretacją kłopot mają nawet rzecznicy wojewódzkich komend policji. Do niedawna przepisy zobowiązywały bowiem kierującego do używania w tunelu świateł mijania. – Wydaje się jednak, że w obowiązującym stanie prawnym brak jest bezwzględnego przepisu nakładającego na kierowcę takiego obowiązku – uważa mec. Kozubek, który przypomina przy tym o nowelizacji ustawy prawo o ruchu drogowym z 7.03.2007 roku, gdy powyższy zapis wykreślono.

Z taką interpretacją zgadza się podinspektor Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, który jednocześnie zaleca jednak korzystanie ze świateł mijania w tunelu. – Między innymi z uwagi na brak oświetlenia tyłu pojazdu przy włączonych światłach dziennych, a bezwzględnie zalecam włączanie świateł mijania w przypadku tunelu słabo oświetlonego lub bez oświetlenia – wyjaśnia Sebastian Gleń.

Zobacz też: Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi kierowcy - Polska i Europa

Kontrola oświetlenia przez funkcjonariusza policji

Wspomniałem wcześniej o zasadach prawidłowego montowania świateł do jazdy dziennej, który można zweryfikować w najbliższej stacji kontroli pojazdów. Pamiętać należy jednak, że kontroli stanu oświetlenia naszego auta może dokonać również funkcjonariusz policji, który posiada uprawnienia do przeprowadzenia kontroli drogowej.

– Podstawa faktyczna zatrzymania pojazdu do kontroli uzależniona jest od konkretnych sytuacji. Policjant jest uprawniony do sprawdzania stanu technicznego, wyposażenia, ładunku, wymiarów, masy lub nacisku osi pojazdu znajdującego się na drodze. Jeśli poweźmie uzasadnione podejrzenie, iż kontrolowany pojazd może zagrażać bezpieczeństwu ruchu drogowego ze względu na swój stan techniczny lub zachowanie się kierującego, może nawet kierować kontrolowanym pojazdem w zakresie posiadanego uprawnienia do kierowania pojazdami, jeżeli jest to niezbędne dla dokonania sprawdzenia stanu technicznego pojazdu – zauważa mec. Kozubek.

– Podczas kontroli drogowej policjant zatrzyma dowód rejestracyjny pojazdu, które posiada niehomologowane światła lub umieszczone niezgodnie z warunkami technicznymi. Nadto kierowca korzystający z takiego pojazdu popełnia wykroczenie, za które grozi mandat w wysokości do 500 złotych – przestrzega Gleń.

Zobacz też: Kierowca kontra pieszy - kto ma pierwszeństwo i kiedy?

Obrona przed mandatem za brak oświetlenia

– Nie jest możliwe przytoczenie uniwersalnej linii obrony, gdyż zależy ona od okoliczności zaistniałych w danej sytuacji. Można jedynie zwrócić uwagę, że kierowca powinien skupić się przede wszystkim na wykazaniu, iż nie zaszły przesłanki odpowiedzialności., tj. wykazać, że użył właściwego oświetlenia zewnętrznego, zgodnie z ustawą – wyjaśnia Kozubek, który jednocześnie uspokaja wszystkich, którym tuż przed kontrolą przepaliła się żarówka.

– Warto też wskazać, że za wykroczenie nie będzie odpowiadała osoba prowadząca pojazd, w którym w trakcie jazdy zepsuło się oświetlenie, gdy tej awarii kierujący nie mógł zauważyć (np. przepalenie się żarówki). Co prawda osoba taka narusza zakaz poruszania się bez wymaganych prawem świateł, ale nie można jej w tym przypadku przypisać winy – kończy radca prawny Kamil Kozubek.

Zobacz też: Mandat za jazdę środkowym pasem - dlaczego?

Wysokość mandatów związanych z oświetleniem pojazdu

200 złotych i 4 punkty niestosowanie się do obowiązku używania wymaganych świateł od zmierzchu do świtu
200 złotych i 2 punkty niestosowanie się do obowiązku używania wymaganych świateł w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza
100 złotych i 2 punkty niestosowanie się do obowiązku używania wymaganych świateł od świtu do zmierzchu
200 złotych i 4 punkty niestosowanie się do obowiązku używania wymaganych świateł w tunelu, niezależnie od pory roku
100 złotych i 2 punkty naruszenie warunków dopuszczalności używania świateł przeciwmgłowych przednich
200 złotych i 3 punkty zakrywanie świateł
200 złotych i 3 punkty niezgodne z przepisami używanie świateł drogowych
zatrzymanie dowodu rejestracyjnego i grzywna 50 - 200 złotych umieszczenie niehomologowanego lub niewłaściwego źródła światła lub lampy, nieprawidłowe rozmieszczenie świateł, ich barwa lub połączenie z instalacją pojazdu

Volvo S60 T6 AWD Polestar 2014 światła dzienne
Kamil Fraszkiewicz
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moto
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kondycja branży motoryzacyjnej. Kto będzie budować samochody przyszłości?

  Branżę motoryzacyjną czeka szereg wyzwań. Wraca do normalności po okresie pandemii, a do tego stoi u progu transformacji. I w tym punkcie warto spojrzeć na nią, ale od strony HR-u. Jak wygląda dostępność wykwalifikowanej kadry w tym sektorze?

  Jak odpalić silnik z kabli? Kierowca musi pamiętać o kolejności

  Jak odpalić silnik z kabli? To pytanie, które jest szczególnie aktualne o tej porze roku. A odpowiedź dotyczy kolejności podłączania przewodów do obydwu akumulatorów. Ta jest najważniejsza.

  MAN TGE po liftingu. Model 2024 otrzyma jakby luksusowe wnętrze

  MAN TGE przechodzi właśnie drobny lifting. I ten w stu procentach skupi się na kabinie pasażerskiej. Unowocześni multimedia, ale i systemy bezpieczeństwa. Stąd nazwa Next Level. Co konkretnie się zmieni po modernizacji?

  Paliwo E10. Wyszukiwarka z szeregiem błędów. Pozwala nawet na tankowanie benzyną... diesla

  W sieci pojawiła się rządowa wyszukiwarka, w której można sprawdzić, czy twój pojazd jest kompatybilny z paliwem E10. A lista jest naprawdę ciekawa! Czasami silnik 1,6 FSI znosi nowy typ benzyny, a czasami nie. Program zaleca nawet stosowanie benzyny E10 w... dieslu. A to nie koniec błędów.

  REKLAMA

  Miesiącami szukano sprawcy dziurawienia opon. Odkrycie, kto za tym stoi było zaskakujące

  We włoskim miasteczku od kilku miesięcy szukano sprawcy dziurawienia opon w samochodach. Odkrycia dokonano dzięki nagraniom z kamer monitoringu. Okazało się, że był to pies. Jak to się stało, że zniszczył tyle samochodów?

  Nowy Opel Corsa Hybrid. MHEV pojedzie nawet kilometr na samym prądzie

  Opel Corsa po liftingu po raz pierwszy w historii modelu otrzymał lekką hybrydę. MHEV w niemieckim hatchbacku może mieć 100 lub 136 koni mocy. A to nie koniec dobrych informacji na temat tego auta.

  Opony całoroczne a zimowe. Które są lepsze?

  Opony na zimę to opony zimowe? Dziś to już nie jest takie oczywiste. Zwłaszcza że na rynku pojawił się szereg opon całorocznych. Czy wielosezonówka może stanowić realną alternatywę?

  Mandat za jazdę nieodśnieżonym samochodem w 2023 r. Kara może być liczona w tysiącach

  Jazda nieodśnieżonym samochodem stanowi wykroczenie. A w 2023 r. na kierowców czeka wyjątkowo surowa kara. Bo gdy policjanci zaczną podliczać kolejne składowe wykroczenia, uzbiera się kilka tysięcy złotych. Ładna sumka!

  REKLAMA

  Płatność za paliwo samochodem, czyli aplikacja Skody Pay to Fuel

  Płatność za paliwo samochodem to nowy pomysł Skody. Kierowca po zatankowaniu pojazdu może uruchomić aplikację Pay to Fuel, wsiąść do auta i po prostu odjechać. Płatność dokona się automatycznie i w pełni zdalnie. Jak działa ten system? I jakie są jego wymagania?

  Ukrainiec ukarany za brak prawa jazdy. Choć prawo jazdy miał...

  Ukrainiec został ukarany przez polski sąd za brak prawa jazdy. Dokument wydany w Ukrainie posiadał, ale ten stracił ważność. To jednak mogło nie mieć znaczenia w świetle ustawy przedłużającej jego ważność w Polsce. Tego sąd jednak nie sprawdził. RPO wystąpił z kasacją.

  REKLAMA