REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Połączenie dróg a skrzyżowanie. Wiesz, jaka jest różnica?

Połączenie dróg a skrzyżowanie, jaka jest różnica między skrzyżowaniem a połączeniem dróg, skrzyżowanie
Połączenie dróg a skrzyżowanie. Wiesz, jaka jest różnica?
Google Maps

REKLAMA

REKLAMA

Wiesz, jaka jest różnica między skrzyżowaniem a połączeniem dróg? Zasadnicza! Na tyle zasadnicza, że gruntownie zmienia się kwestia pierwszeństwa przejazdu czy nawet wyprzedzania. Dziś przygotowaliśmy zatem tabletkę wiedzy na ten temat.
rozwiń >

Czym jest skrzyżowanie?

Definicję skrzyżowania można znaleźć w art. 2 pkt 10 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Mówi ona wyraźnie, że jest to "część drogi będącą połączeniem dróg albo jezdni jednej drogi w jednym poziomie, z wyjątkiem połączenia drogi o nawierzchni twardej z drogą o nawierzchni gruntowej lub z drogą wewnętrzną".

REKLAMA

Najważniejsza w tym punkcie jest tak naprawdę definicja drogi twardej. To nic innego, jak jezdnia o nawierzchni bitumicznej, betonowej, kostkowej, klinkierowej lub brukowcowej oraz z płyt betonowych lub kamienno-betonowych, jeżeli długość jej nawierzchni przekracza 20 m.

Zasady ruchu na skrzyżowaniu. Przepisy są jasne

Na zasady ruchu na skrzyżowaniu wskazuje art. 25 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Stwierdza on w pierwszym ustępie, że kierujący zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność. To podstawowy wymóg. Co z pierwszeństwem? Tu pojawiają się pierwsze schody. Wszystko zależy bowiem od organizacji ruchu.

 1. Jeżeli na skrzyżowaniu nie ma znaków drogowych, to staje się równorzędne. W efekcie kierujący jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, a jeżeli skręca w lewo także jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo.
 2. Gdy na skrzyżowaniu pojawią się znaki drogowe, to one będą regulować kolejność przejeżdżania pojazdów. Pierwszeństwo może przebiegać równolegle lub w sposób łamany.
 3. Nadrzędny charakter nad zasadą prawej dłoni i znakami ma sygnalizacja świetlna, ewentualnie polecenia wydawane przez osobę uprawnioną do kierowania ruchem. W takim przypadku to te właśnie sygnały decydują o pierwszeństwie przejazdu.

Poza tym na skrzyżowaniu kierujący powinien pamiętać o tym, że zabrania mu się:

 • wjeżdżania na skrzyżowanie, jeżeli na skrzyżowaniu lub za nim nie ma miejsca do kontynuowania jazdy,
 • rozdzielania kolumny pieszych,
 • wyprzedzania pojazdu silnikowego jeżeli nie jest to skrzyżowanie o ruchu okrężnym lub na którym ruch jest kierowany.
Ważne

Warto również pamiętać o tym, że skrzyżowanie odwołuje znaki zakazu. Mowa o zakazie wyprzedzania, zakazie używania sygnałów dźwiękowych, ograniczeniu prędkości wyznaczonym znakiem B-33, zakazie postoju i zakazie zatrzymywania się.
 

Czym jest połączenie dróg?

Połączenie dróg będzie automatycznie wszystkim tym, co w powyższą definicję się nie łapie. Mówimy zatem o sytuacji, w której przecina się droga asfaltowa z drogą o nawierzchni gruntowej, ewentualnie droga asfaltowa z drogą wewnętrzną. Odebranie połączeniu dróg statusu skrzyżowania sprawia, że przestaje tu obowiązywać zasada prawej dłoni. Nie ma też mowa o pierwszeństwie dla wyjeżdżającego np. z drogi polnej. Z drugiej strony na takim odcinku drogi kierowca jadący po nawierzchni asfaltowej może np. legalnie wyprzedzić inny pojazd silnikowy czy zatrzymywać się na wysokości takiego połączenia dróg w razie pojawienia się zatoru drogowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Ważne

Definicja połączenia dróg mówi o drodze wewnętrznej. Warto zatem pamiętać, że jednym z rodzajów drogi wewnętrznej jest np. strefa ruchu.

Co jest, a co nie jest skrzyżowaniem?

REKLAMA

Skrzyżowaniem z całą pewnością nie jest łączenie się dróg, z których jedna ma nawierzchnię gruntową, ewentualnie jedna z nich jest drogą wewnętrzną lub strefą ruchu. W efekcie skrzyżowaniem nie będzie np. wjazd na drogę główną z parkingu przy markecie, parkingu przed blokiem czy terenu stacji benzynowej.

Skrzyżowaniem będzie natomiast każde przecięcie co najmniej dwóch dróg twardych, z których żadna nie ma statusu drogi wewnętrznej. Kluczowe jest to, że przecinające się drogi wcale nie muszą być dwukierunkowe. Skrzyżowaniem będzie też połączenie jednej drogi z drugą dołączającą.

Połączenie dróg i zasady ruchu

W przypadku połączenia dróg kluczowe zasady są podzielone na dwa bloki. W sytuacji, w której:

 • kierowca jedzie drogą asfaltową, która nie ma charakteru drogi wewnętrznej, ma pierwszeństwo przejazdu. Na połączeniu dróg można również wyprzedzać.
 • kierowca jedzie drogą gruntową lub taką, która stanowi drogę wewnętrzną, dojeżdżając do połączenia dróg, włącza się do ruchu. Musi zatem ustąpić pierwszeństwa wszystkim tym, którzy jadą drogą główną i w razie skręcania w lewo tym, którzy jadą z przeciwnego kierunku jazdy prosto.

Połączenie dróg a skrzyżowanie. Kilka ważnych pytań

W charakterze uzupełnienia powyższego materiału wybrałem jeszcze kilka pytań internautów i postanowiłem na nie odpowiedzieć. Tak, aby nie mieć już żadnych wątpliwości w kwestii różnicy między skrzyżowaniem a połączeniem dróg.

 • Czy rozwidlenie drogi to skrzyżowanie? Jeżeli łączące się jezdnie mają nawierzchnię asfaltową, a do tego nie mają statusu drogi wewnętrznej, jak najbardziej tak. To typowy przykład skrzyżowania. Na skrzyżowaniu nie musi bowiem dochodzić do przecięcia się dróg. Co więcej, rozwidlenie może mieć równie dobrze np. charakter jednokierunkowy.
 • Czy zjazd z drogi jest skrzyżowaniem? W tym przypadku występują identyczne wymogi jak powyżej. Jeżeli zjazd ma nawierzchnię twardą i nie stanowi drogi wewnętrznej, kierujący może mówić o skrzyżowaniu.
 • Czy zjazd z wiaduktu to skrzyżowanie? Ponownie zastosowanie mają identyczne kryteria jak powyżej. Zjazd z wiaduktu może być zatem skrzyżowaniem, jeżeli ma nawierzchnię twardą i nie stanowi drogi wewnętrznej.
 • Czy rondo to skrzyżowanie? Przepisy mówiąc o rondzie, zazwyczaj używają nazwy skrzyżowanie o ruchu okrężnym. Zatem tak, rondo to idealny przykład skrzyżowania i to pomimo faktu, że ruch w tym przypadku odbywa się dookoła wyspy.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]
Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

Polski rynek ze wzrostami sprzedaży w 2024 r. Auta osobowe drożeją, a dostawcze... tanieją

Blisko 50 tys. fabrycznie nowych aut osobowych. Na tyle został wyceniony rynek w Polsce w marcu. Lider? Ten jest tylko jeden. Pozycję zachowuje Toyota.

REKLAMA

Polskie Porsche 911. Na świecie jest tylko jeden egzemplarz

Wiedzieliście o tym, że Polacy tworzą unikalne Porsche 911? Zajmuje się tym firma Indecent. Jej nowe auto o oznaczeniu 005 powstało na bazie generacji 991. To jedyny taki egzemplarz na świecie.

Przegląd roweru na wiosnę. Co trzeba sprawdzić i jak przygotować rower do sezonu?

Wiosna to czas, w którym z garaży i piwnic kierowcy wyprowadzają rowery. Przed rozpoczęciem eksploatacji jednośladu warto jednak upewnić się, że jest on gotowy na sezon. Co trzeba sprawdzić w rowerze na wiosnę? Oto opis przeglądu krok po kroku.

Nowa Dacia Spring to elektryk i jedno z najtańszych aut na rynku w Polsce!

Marka zaprezentowała cennik nowej Dacii Spring. Ten startuje od 76 900 zł. Przy tej cenie Spring jest nie tylko najtańszym elektrykiem w Polsce. To także jeden z najtańszych fabrycznie nowych samochodów w kraju.

Nawet 100 tys. zł za każdego pasażera na gapę. Tyle kosztuje przewóz nielegalnych imigrantów do Wielkiej Brytanii

Nawet 50 tys. zł za każdego nielegalnego imigranta. Tyle zapłaci zarówno kierowca, jak i jego pracodawca. Co gorsze, drakońską karę może zapłacić także ten przewoźnik, który przewiezie "pasażera" nieświadomie. Choć jest sposób na zmniejszenie kary.

REKLAMA

Umowa leasingu tylko na piśmie? To już przeszłość. No może prawie... Czy zmieni się też kwestia wykupu auta?

Umowę leasingu musi być spisana na piśmie. Pod rygorem nieważności. Takie przepisy obowiązują od 24 lat. I teraz mogą się zmienić. Pojawił się projekt ustawy, który zezwoli na elektroniczne zawieranie takich umów. To oznacza sporo większą wygodę transakcji.

Komu, komu... Ostatnie egzemplarze GR Yaris do wzięcia w Polsce. Pula powoli się kończy

Nowa Toyota GR Yaris tania nie jest. Kosztuje co najmniej 214 900 zł. Powstaje jednak w limitowanej serii, a do tego oferuje 280-konny silnik. To prawdziwy sportowiec! Zakup tego auta może zatem stanowić gratkę. A jest ku temu jeszcze okazja. Być może ostatnia.

REKLAMA