REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Połączenie dróg a skrzyżowanie. Wiesz, jaka jest różnica?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Połączenie dróg a skrzyżowanie, jaka jest różnica między skrzyżowaniem a połączeniem dróg, skrzyżowanie
Połączenie dróg a skrzyżowanie. Wiesz, jaka jest różnica?
Google Maps

REKLAMA

REKLAMA

Wiesz, jaka jest różnica między skrzyżowaniem a połączeniem dróg? Zasadnicza! Na tyle zasadnicza, że gruntownie zmienia się kwestia pierwszeństwa przejazdu czy nawet wyprzedzania. Dziś przygotowaliśmy zatem tabletkę wiedzy na ten temat.
rozwiń >

Czym jest skrzyżowanie?

Definicję skrzyżowania można znaleźć w art. 2 pkt 10 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Mówi ona wyraźnie, że jest to "część drogi będącą połączeniem dróg albo jezdni jednej drogi w jednym poziomie, z wyjątkiem połączenia drogi o nawierzchni twardej z drogą o nawierzchni gruntowej lub z drogą wewnętrzną".

REKLAMA

Najważniejsza w tym punkcie jest tak naprawdę definicja drogi twardej. To nic innego, jak jezdnia o nawierzchni bitumicznej, betonowej, kostkowej, klinkierowej lub brukowcowej oraz z płyt betonowych lub kamienno-betonowych, jeżeli długość jej nawierzchni przekracza 20 m.

Zasady ruchu na skrzyżowaniu. Przepisy są jasne

Na zasady ruchu na skrzyżowaniu wskazuje art. 25 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Stwierdza on w pierwszym ustępie, że kierujący zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność. To podstawowy wymóg. Co z pierwszeństwem? Tu pojawiają się pierwsze schody. Wszystko zależy bowiem od organizacji ruchu.

  1. Jeżeli na skrzyżowaniu nie ma znaków drogowych, to staje się równorzędne. W efekcie kierujący jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, a jeżeli skręca w lewo także jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo.
  2. Gdy na skrzyżowaniu pojawią się znaki drogowe, to one będą regulować kolejność przejeżdżania pojazdów. Pierwszeństwo może przebiegać równolegle lub w sposób łamany.
  3. Nadrzędny charakter nad zasadą prawej dłoni i znakami ma sygnalizacja świetlna, ewentualnie polecenia wydawane przez osobę uprawnioną do kierowania ruchem. W takim przypadku to te właśnie sygnały decydują o pierwszeństwie przejazdu.

Poza tym na skrzyżowaniu kierujący powinien pamiętać o tym, że zabrania mu się:

  • wjeżdżania na skrzyżowanie, jeżeli na skrzyżowaniu lub za nim nie ma miejsca do kontynuowania jazdy,
  • rozdzielania kolumny pieszych,
  • wyprzedzania pojazdu silnikowego jeżeli nie jest to skrzyżowanie o ruchu okrężnym lub na którym ruch jest kierowany.
Ważne

Warto również pamiętać o tym, że skrzyżowanie odwołuje znaki zakazu. Mowa o zakazie wyprzedzania, zakazie używania sygnałów dźwiękowych, ograniczeniu prędkości wyznaczonym znakiem B-33, zakazie postoju i zakazie zatrzymywania się.
 

Czym jest połączenie dróg?

Połączenie dróg będzie automatycznie wszystkim tym, co w powyższą definicję się nie łapie. Mówimy zatem o sytuacji, w której przecina się droga asfaltowa z drogą o nawierzchni gruntowej, ewentualnie droga asfaltowa z drogą wewnętrzną. Odebranie połączeniu dróg statusu skrzyżowania sprawia, że przestaje tu obowiązywać zasada prawej dłoni. Nie ma też mowa o pierwszeństwie dla wyjeżdżającego np. z drogi polnej. Z drugiej strony na takim odcinku drogi kierowca jadący po nawierzchni asfaltowej może np. legalnie wyprzedzić inny pojazd silnikowy czy zatrzymywać się na wysokości takiego połączenia dróg w razie pojawienia się zatoru drogowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Ważne

Definicja połączenia dróg mówi o drodze wewnętrznej. Warto zatem pamiętać, że jednym z rodzajów drogi wewnętrznej jest np. strefa ruchu.

Co jest, a co nie jest skrzyżowaniem?

REKLAMA

Skrzyżowaniem z całą pewnością nie jest łączenie się dróg, z których jedna ma nawierzchnię gruntową, ewentualnie jedna z nich jest drogą wewnętrzną lub strefą ruchu. W efekcie skrzyżowaniem nie będzie np. wjazd na drogę główną z parkingu przy markecie, parkingu przed blokiem czy terenu stacji benzynowej.

Skrzyżowaniem będzie natomiast każde przecięcie co najmniej dwóch dróg twardych, z których żadna nie ma statusu drogi wewnętrznej. Kluczowe jest to, że przecinające się drogi wcale nie muszą być dwukierunkowe. Skrzyżowaniem będzie też połączenie jednej drogi z drugą dołączającą.

Połączenie dróg i zasady ruchu

W przypadku połączenia dróg kluczowe zasady są podzielone na dwa bloki. W sytuacji, w której:

  • kierowca jedzie drogą asfaltową, która nie ma charakteru drogi wewnętrznej, ma pierwszeństwo przejazdu. Na połączeniu dróg można również wyprzedzać.
  • kierowca jedzie drogą gruntową lub taką, która stanowi drogę wewnętrzną, dojeżdżając do połączenia dróg, włącza się do ruchu. Musi zatem ustąpić pierwszeństwa wszystkim tym, którzy jadą drogą główną i w razie skręcania w lewo tym, którzy jadą z przeciwnego kierunku jazdy prosto.

Połączenie dróg a skrzyżowanie. Kilka ważnych pytań

W charakterze uzupełnienia powyższego materiału wybrałem jeszcze kilka pytań internautów i postanowiłem na nie odpowiedzieć. Tak, aby nie mieć już żadnych wątpliwości w kwestii różnicy między skrzyżowaniem a połączeniem dróg.

  • Czy rozwidlenie drogi to skrzyżowanie? Jeżeli łączące się jezdnie mają nawierzchnię asfaltową, a do tego nie mają statusu drogi wewnętrznej, jak najbardziej tak. To typowy przykład skrzyżowania. Na skrzyżowaniu nie musi bowiem dochodzić do przecięcia się dróg. Co więcej, rozwidlenie może mieć równie dobrze np. charakter jednokierunkowy.
  • Czy zjazd z drogi jest skrzyżowaniem? W tym przypadku występują identyczne wymogi jak powyżej. Jeżeli zjazd ma nawierzchnię twardą i nie stanowi drogi wewnętrznej, kierujący może mówić o skrzyżowaniu.
  • Czy zjazd z wiaduktu to skrzyżowanie? Ponownie zastosowanie mają identyczne kryteria jak powyżej. Zjazd z wiaduktu może być zatem skrzyżowaniem, jeżeli ma nawierzchnię twardą i nie stanowi drogi wewnętrznej.
  • Czy rondo to skrzyżowanie? Przepisy mówiąc o rondzie, zazwyczaj używają nazwy skrzyżowanie o ruchu okrężnym. Zatem tak, rondo to idealny przykład skrzyżowania i to pomimo faktu, że ruch w tym przypadku odbywa się dookoła wyspy.
Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jazda na rowerze staje się ulubionym sportem Polaków

Jazda na rowerze z każdym rokiem zyskuje na popularności. Kolarstwo uchodzi za ulubioną aktywność fizyczną Polaków. Rodacy nie zadowalają się już zwykłym "góralem". Ci, którzy planują w najbliższym czasie zaopatrzyć się w dwa kołka kupują kolejny rower albo wymieniają na lepszy.

Koniec bezkarności rowerzystów i użytkowników hulajnóg! Czas na tablice rejestracyjne i wyższe mandaty

Ze statystyk policyjnych wynika, że rowerzyści są drugą, po kierowcach, grupą sprawców wypadków drogowych. Tymczasem, aby poruszać się po drodze rowerem nie trzeba mieć żadnych uprawnień (po osiągnięciu pełnoletności). Jak można poprawić bezpieczeństwo na drogach?

KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

REKLAMA

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

REKLAMA

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

REKLAMA