REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wakacyjne kontrole autokarów w 2023 r. Powraca akcja bezpieczny autokar

Wakacyjne kontrole autokarów w 2023 r., kontrole autokarów, kontrole autobusów
Wakacyjne kontrole autokarów w 2023 r. Powraca akcja bezpieczny autokar
gov.pl

REKLAMA

REKLAMA

Wakacyjne kontrole autokarów w 2023 roku powoli startują. W ich ramach ITD i policja sprawdzi pojazdy, którymi dzieci będą podróżować na kolonie. Co podlega kontroli i gdzie zgłosić konieczność jej przeprowadzenia?
rozwiń >

Bezpieczny wyjazd to sprawny autokar. Wakacyjne kontrole są bardzo ważne

Rok szkolny dobiega do końca. A to oznacza jedno. Już za kilka dni wystartują wakacyjne wyjazdy. Część dzieciaków pojedzie na odpoczynek z rodzicami. Część natomiast wybierze się na wyjazdy zorganizowane. Bezpieczeństwo? To powinno gwarantować biuro podróży i opiekunowie. I jednym z kluczowych aspektów jest tu często sam przebieg podróży. Jak mieć pewność, że autokar podstawiony przez przewoźnika spełnia wymogi techniczne? To akurat proste. Rodzice zawsze mogą poprosić o pomoc ITD. Inspektorzy sprawdzą pojazd, ale i kierowcę. Po kontroli upewnią się, że przejazd autobusu z dziećmi będzie bezpieczny.

REKLAMA

Co jest sprawdzane podczas wakacyjnej kontroli autokaru?

Podczas kontroli autokaru przed wakacyjnym wyjazdem, w pierwszej kolejności sprawdzany jest sam pojazd. Funkcjonariusze sprawdzają jego dokumenty, a w tym aktualność obowiązkowego ubezpieczenia OC i przeglądu technicznego. Poza tym przyglądają się samemu pojazdowi. Badają czy jego stan techniczny pozwala na kontynuowanie jazdy, a do tego upewniają się, że spełnia wszystkie wymogi związane z wymaganym przepisami wyposażeniem. Kolejnym krokiem jest kontrola kierowcy. Funkcjonariusze weryfikują fakt posiadania przez kierującego uprawnień, a następnie sprawdzają stan jego trzeźwości.

Ważne

Co oznacza kontrola stanu technicznego? Funkcjonariusze sprawdzają podstawowe układy bezpieczeństwa. Przyglądają się oponom, sprawdzają występowanie wycieków, sprawność świateł i szyb, a do tego poziom skorodowania nadwozia.

Autokar do kontroli zgłoś na kilka dni przed wyjazdem

Pozytywne przejście tak wszechstronnej kontroli sprawia, że autokar może zabrać dzieci na wakacyjny wyjazd. Zastrzeżenia mogą się stać podstawą do odebrania kierującemu dowodu rejestracyjnego i wystawienia nakazu wycofania autobusu z ruchu. Niestety sama kontrola wymaga czasu. I funkcjonariusze muszą go mieć. Dlatego tak ważne jest to, aby konieczność sprawdzenia autokaru zgłosić wcześniej, a nie dopiero w momencie, w którym dzieci zaczynają wsiadać do pojazdu. ITD warto poinformować o planowanym wyjeździe z kilkudniowym wyprzedzeniem. To pozwoli funkcjonariuszom zaplanować pracę w taki sposób, aby wyjazd busa odbył się bez zbędnego opóźnienia.

Kontrola autokaru przez policję. Tak, też jest możliwa

Uprawnienia do kontrolowania autobusów wiozących pasażerów na wakacyjny wypoczynek mają nie tylko funkcjonariusze ITD. Dokładnie takie same prerogatywy posiadają policjanci. Właśnie dlatego kilka dni temu rozpoczęli akcję "Bezpieczny autokar". W tym punkcie warto jednak zrobić pewne zastrzeżenie. Identycznie jak w przypadku ITD, tak i tu prośbę o przeprowadzenie kontroli warto skierować do najbliższej komendy nawet kilka dni przed wyjazdem. To pozwoli zorganizować pracę funkcjonariuszy w taki sposób, aby kontrola odbyła się bez zbędnej zwłoki i bez konieczności odczekiwania na przyjazd radiowozu.

Gdzie zgłosić autokar do kontroli?

Najłatwiejszym sposobem zgłoszenia konieczności przeprowadzenia kontroli stanu technicznego autokaru jest skontaktowanie się z terenową jednostką policji lub ITD. Co ważne, nie należy dzwonić na numer alarmowy! On służy do zgłaszania przypadków zagrożenia zdrowia lub życia. W tym przypadku lepiej go zatem nie blokować. Rodzice powinni skontaktować się z konkretną komendą poprzez numer telefonu stacjonarnego. Poniżej dodajemy wykaz numerów kontaktowych w przypadku jednostek policji w całym kraju.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wakacyjne kontrole autokarów w 2023

Wykaz jednostek policji - wakacyjne kontrole autokarów w 2023 r.

Czy autokar przed wakacyjnym wyjazdem można sprawdzić samemu?

REKLAMA

Rodzic dziecka wyjeżdżającego na kolonie, ewentualni podróżny mają mocno ograniczone możliwości. Rzadko mają wystarczającą wiedzę techniczną, aby skontrolować kondycję techniczną pojazdu. Nie ma również jak zweryfikować posiadanie uprawnień przez kierującego czy poziom jego trzeźwości. Może jedynie sprawdzić podstawowe informacje na temat autobusu. To jest możliwe za pośrednictwem serwisu https://bezpiecznyautobus.gov.pl/. Po wpisaniu numeru rejestracyjnego autobusu (który można uzyskać w biurze podróży), serwis wyświetli informacje na temat danych technicznych pojazdu, aktualności przeglądu i polisy OC oraz świadectwo homologacji.

Warto pamiętać o tym, że raport wygenerowany z tego serwisu pokazuje dane "oficjalne". Te w polskim systemie kontrolowania technicznego pojazdów mogą różnić się od realnego stanu. Dlatego zawsze warto poprosić policjantów lub funkcjonariuszy ITD o pomoc. W ten sposób zminimalizowane zostanie ewentualne ryzyko zagrożenia pojawiającego się w czasie podróży.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senne koszmary polskich kierowców: kradzież samochodu lub awaria auta w drodze. A jaka jest rzeczywistość

Awaria na drodze i związane z nią holowanie, kradzież samochodu oraz zderzenie ze zwierzyną  – to największe obawy polskich kierowców. Są na tyle silne, że wielu zamieniają się w koszmary senne. Na szczęście na co dzień przykre zdarzenia związane z autem są zgoła inne.

Branża transportowa ma się coraz gorzej. Co może pomóc?

Kryzys gospodarczy staje się coraz bardziej widoczny. W pierwszych dziewięciu miesiącach 2024 roku liczba ogłoszonych upadłości wzrosła o 14% w porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym, podczas gdy liczba rozpoczętych postępowań restrukturyzacyjnych spadła o 6,9%. Jedna z branż, która ma najtrudniej to branża transportowa.

Czego najbardziej obawiają się kierowcy, a co rzeczywiście im się przytrafia?

Jakie są największe obawy Polaków w związku z samochodem? A co przytrafia się kierowcom najczęściej? Co dziesiąty kierowca nie boi się o swój samochód. Co piątego nic złego na drodze nie spotkało. 

W Warszawie możesz natknąć się na przewoźników bez prawa jazdy

"Przewozy 2024" to akcja policji i funkcjonariuszy Straży Granicznej. Mundurowi skontrolowali kierowców świadczących przewozy na aplikację. 

REKLAMA

Jechał ponad 180 km/h, bo odreagowywał stres, dostał słony mandat

25-latek jechał ponad 180 km/h bo odreagowywał stres. Stracił prawo jazdy, otrzymał mandat w wysokości 5 tys. zł oraz 15 punktów karnych.

89 stacji ładowania pojazdów elektrycznych już jest, w planach 60 nowych. Gdzie?

Kierowcy z Łodzi mają już 89 punktów, w których mogą naładować samochody elektryczne. Łódzki magistrat poinformował, że kolejnych 60 stacji jest w planach. 

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni. Widać to zwłaszcza w zatłoczonych miastach. Z badań wynika także, że kobiety bardziej skupiają się na kwestiach ekologicznych. 

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii, 0,2 promile w Polsce. Jazda pod wpływem powodem 6500 zgonów w UE

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii i Malcie, 0,2 promile w Polsce. Okazuje się, że jazda pod wpływem jest powodem 6500 zgonów w Unii Europejskiej. Państwa planują jednak obniżanie limitów. Gdzie jest całkowity zakaz prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu?

REKLAMA

Nowy samochód dla Polaka: nie elektryk i nie auto z tradycyjnym silnikiem – więc co

Najpierw decyzja Unii Europejskiej o rychłym zaprzestaniu rejestracji i produkcji aut z tradycyjnymi silnikami na benzynę i olej napędowy. Teraz wahanie, i nieoficjalne wiadomości, że z tak radykalnym krokiem trzeba zaczekać. Zamieszkanie na rynku motoryzacyjnym trwa i czy wpływa znacząco na decyzje zakupowe?

Stacje ładowania elektryków w Polsce co 3,3 km (średnio). Maksymalnie 76 km. Mapa zagęszczenia. Kierowcy elektryków czy spalinówek – kto ma lepiej?

Tylko 3,3 km dzieli średnio w Polsce najbliżej sąsiadujące ze sobą stacje ładowania aut elektrycznych – wynika z analizy Powerdot Data Center. Pomimo, że odległość ta jest zdumiewająco mała, to na mapie Polski wciąż jest kilka białych plam ze słabo rozwiniętą infrastrukturą. 

REKLAMA