REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wakacyjne kontrole autokarów w 2023 r. Powraca akcja bezpieczny autokar

Wakacyjne kontrole autokarów w 2023 r., kontrole autokarów, kontrole autobusów
Wakacyjne kontrole autokarów w 2023 r. Powraca akcja bezpieczny autokar
gov.pl

REKLAMA

REKLAMA

Wakacyjne kontrole autokarów w 2023 roku powoli startują. W ich ramach ITD i policja sprawdzi pojazdy, którymi dzieci będą podróżować na kolonie. Co podlega kontroli i gdzie zgłosić konieczność jej przeprowadzenia?
rozwiń >

Bezpieczny wyjazd to sprawny autokar. Wakacyjne kontrole są bardzo ważne

Rok szkolny dobiega do końca. A to oznacza jedno. Już za kilka dni wystartują wakacyjne wyjazdy. Część dzieciaków pojedzie na odpoczynek z rodzicami. Część natomiast wybierze się na wyjazdy zorganizowane. Bezpieczeństwo? To powinno gwarantować biuro podróży i opiekunowie. I jednym z kluczowych aspektów jest tu często sam przebieg podróży. Jak mieć pewność, że autokar podstawiony przez przewoźnika spełnia wymogi techniczne? To akurat proste. Rodzice zawsze mogą poprosić o pomoc ITD. Inspektorzy sprawdzą pojazd, ale i kierowcę. Po kontroli upewnią się, że przejazd autobusu z dziećmi będzie bezpieczny.

REKLAMA

Co jest sprawdzane podczas wakacyjnej kontroli autokaru?

Podczas kontroli autokaru przed wakacyjnym wyjazdem, w pierwszej kolejności sprawdzany jest sam pojazd. Funkcjonariusze sprawdzają jego dokumenty, a w tym aktualność obowiązkowego ubezpieczenia OC i przeglądu technicznego. Poza tym przyglądają się samemu pojazdowi. Badają czy jego stan techniczny pozwala na kontynuowanie jazdy, a do tego upewniają się, że spełnia wszystkie wymogi związane z wymaganym przepisami wyposażeniem. Kolejnym krokiem jest kontrola kierowcy. Funkcjonariusze weryfikują fakt posiadania przez kierującego uprawnień, a następnie sprawdzają stan jego trzeźwości.

Ważne

Co oznacza kontrola stanu technicznego? Funkcjonariusze sprawdzają podstawowe układy bezpieczeństwa. Przyglądają się oponom, sprawdzają występowanie wycieków, sprawność świateł i szyb, a do tego poziom skorodowania nadwozia.

Autokar do kontroli zgłoś na kilka dni przed wyjazdem

Pozytywne przejście tak wszechstronnej kontroli sprawia, że autokar może zabrać dzieci na wakacyjny wyjazd. Zastrzeżenia mogą się stać podstawą do odebrania kierującemu dowodu rejestracyjnego i wystawienia nakazu wycofania autobusu z ruchu. Niestety sama kontrola wymaga czasu. I funkcjonariusze muszą go mieć. Dlatego tak ważne jest to, aby konieczność sprawdzenia autokaru zgłosić wcześniej, a nie dopiero w momencie, w którym dzieci zaczynają wsiadać do pojazdu. ITD warto poinformować o planowanym wyjeździe z kilkudniowym wyprzedzeniem. To pozwoli funkcjonariuszom zaplanować pracę w taki sposób, aby wyjazd busa odbył się bez zbędnego opóźnienia.

Kontrola autokaru przez policję. Tak, też jest możliwa

Uprawnienia do kontrolowania autobusów wiozących pasażerów na wakacyjny wypoczynek mają nie tylko funkcjonariusze ITD. Dokładnie takie same prerogatywy posiadają policjanci. Właśnie dlatego kilka dni temu rozpoczęli akcję "Bezpieczny autokar". W tym punkcie warto jednak zrobić pewne zastrzeżenie. Identycznie jak w przypadku ITD, tak i tu prośbę o przeprowadzenie kontroli warto skierować do najbliższej komendy nawet kilka dni przed wyjazdem. To pozwoli zorganizować pracę funkcjonariuszy w taki sposób, aby kontrola odbyła się bez zbędnej zwłoki i bez konieczności odczekiwania na przyjazd radiowozu.

Gdzie zgłosić autokar do kontroli?

Najłatwiejszym sposobem zgłoszenia konieczności przeprowadzenia kontroli stanu technicznego autokaru jest skontaktowanie się z terenową jednostką policji lub ITD. Co ważne, nie należy dzwonić na numer alarmowy! On służy do zgłaszania przypadków zagrożenia zdrowia lub życia. W tym przypadku lepiej go zatem nie blokować. Rodzice powinni skontaktować się z konkretną komendą poprzez numer telefonu stacjonarnego. Poniżej dodajemy wykaz numerów kontaktowych w przypadku jednostek policji w całym kraju.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wakacyjne kontrole autokarów w 2023

Wykaz jednostek policji - wakacyjne kontrole autokarów w 2023 r.

Czy autokar przed wakacyjnym wyjazdem można sprawdzić samemu?

REKLAMA

Rodzic dziecka wyjeżdżającego na kolonie, ewentualni podróżny mają mocno ograniczone możliwości. Rzadko mają wystarczającą wiedzę techniczną, aby skontrolować kondycję techniczną pojazdu. Nie ma również jak zweryfikować posiadanie uprawnień przez kierującego czy poziom jego trzeźwości. Może jedynie sprawdzić podstawowe informacje na temat autobusu. To jest możliwe za pośrednictwem serwisu https://bezpiecznyautobus.gov.pl/. Po wpisaniu numeru rejestracyjnego autobusu (który można uzyskać w biurze podróży), serwis wyświetli informacje na temat danych technicznych pojazdu, aktualności przeglądu i polisy OC oraz świadectwo homologacji.

Warto pamiętać o tym, że raport wygenerowany z tego serwisu pokazuje dane "oficjalne". Te w polskim systemie kontrolowania technicznego pojazdów mogą różnić się od realnego stanu. Dlatego zawsze warto poprosić policjantów lub funkcjonariuszy ITD o pomoc. W ten sposób zminimalizowane zostanie ewentualne ryzyko zagrożenia pojawiającego się w czasie podróży.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA