Obowiązki policjanta podczas kontroli drogowej
REKLAMA
REKLAMA
- Kontrola drogowa. Prewencyjna i represyjna
- Jakie są obowiązki policjanta podczas kontroli drogowej?
- Obowiązki umundurowanego policjanta podczas kontroli drogowej
- Obowiązki nieumundurowanego policjanta podczas kontroli drogowej
Kontrola drogowa. Prewencyjna i represyjna
Podstawowym obowiązkiem policji, w tym drogowej, jest zapobieganie przestępstwom i wykroczeniom przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w ruchu drogowym. Tak twierdzi ustawa o policji. To sprawia, że kontrola drogowa może działać zarówno represyjnie, poprzez wystawienie mandatu za wykroczenie, jak i prewencyjnie, w celu wylegitymowania kierowcy i skontrolowania np. poziomu trzeźwości.
REKLAMA
Jakie są obowiązki policjanta podczas kontroli drogowej?
Uprawnienie do kontroli drogowej jest podstawowym, jakie daje ustawa o policji. Tyle że aby móc z niego skorzystać, policjant musi pamiętać o swoich obowiązkach. A podstawowy dotyczy miejsca zatrzymania pojazdu. To musi być bezpieczne dla ruchu drogowego w danym miejscu. W efekcie auto powinno zostać sprowadzone z drogi lub zatrzymane na poboczu. W przypadku opcji drugiej funkcjonariusz powinien poprosić kierującego o włączenie świateł awaryjnych.
Obowiązki umundurowanego policjanta podczas kontroli drogowej
REKLAMA
Obowiązki policjanta podczas kontroli drogowej to też kwestia tego, co stanie się po zatrzymaniu pojazdu. Funkcjonariusz ubrany w służbowy mundur po podejściu do pojazdu powinien przedstawić się, podać swój stopień służbowy, nazwę jednostki, w której jest zatrudniony oraz powód zatrzymania. W razie prośby kierującego, musi wskazać również podstawę prawną zatrzymania. Co z okazaniem legitymacji służbowej? Policjant w mundurze nie musi jej pokazywać, chyba że poprosi o to kierujący.
Co ważne, okazanie legitymacji służbowej musi się odbyć w taki sposób, aby kierujący mógł przeczytać zapisane w niej dane, a nawet je zanotować. Nie może po prostu mignąć legitymacją kierowcy przed oczami.
Obowiązki nieumundurowanego policjanta podczas kontroli drogowej
Obowiązki policjanta podczas kontroli drogowej zmieniają się w sytuacji, w której policjant jest w stroju cywilnym. Brak munduru nadal sprawia, że musi się przedstawić, podać swój stopień służbowy, nazwę jednostki, w której jest zatrudniony oraz powód zatrzymania (oraz w razie potrzeby podstawę prawną). Tyle że w tym przypadku powinien równocześnie okazać legitymację służbową. Zasada jej okazania jest dokładnie taka sama jak poprzednio. Kierowca musi mieć możliwość odczytania danych w niej zapisanych, a nawet zanotowania ich.
Obowiązki nieumundurowanego policjanta podczas kontroli drogowej dotyczą też miejsca zatrzymania. Może on zatrzymać pojazd do kontroli tylko w terenie zabudowanym i to bez względu na porę dnia czy stopień oświetlenia drogi.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA