REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Uprawnienia straży miejskiej 2022
Uprawnienia straży miejskiej 2022
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Uprawnienia straży miejskiej 2022, czyli kiedy strażnik miejski może zatrzymać pojazd do kontroli, a kiedy pieszego. Czy straż miejska może legitymować?

Uprawnienia straży miejskiej 2022. Czy coś się zmieniło?

Uprawnienia straży miejskiej w roku 2022, ale i poprzednich latach, są dużo węższe niż np. uprawnienia funkcjonariuszy policji. To jednak zrozumiałe. Straż ma wspierać działania policji, a nie przejmować część jej obowiązków. Zakres kompetencji strażników został szczególnie mocno opisany w dwóch aktach prawnych. Pierwszym jest ustawa Prawo o ruchu drogowym. Drugim ustawa o strażach gminnych. Co wynika z tych aktów? Podzieliliśmy materiał na część dotyczącą kierowców pojazdów i pieszych.

REKLAMA

Uprawnienia straży miejskiej w ruchu drogowym

Jakie są uprawnienia straży miejskiej w ruchu drogowym? A więc strażnicy mogą wykonać kontrolę drogową z zatrzymaniem pojazdu w trzech przypadkach:

  • kierującego pojazdem niestosującego się do zakazu ruchu w obu kierunkach, określonego odpowiednim znakiem drogowym,
  • uczestnika ruchu naruszającego przepisy o zatrzymaniu lub postoju pojazdów,
  • uczestnika ruchu naruszającego przepisy o ograniczeniu ruchu w strefie czystego transportu lub nacisku osi.

W powyższych przypadkach strażnicy gminni mogą wylegitymować kierowcę zaparkowanego pojazdu, a nawet zatrzymać samochód do kontroli drogowej. Poza tym mają możliwość wystawienia mandatu karnego.

Ważny wyjątek od powyższych zasad dotyczy art. 12 ust. 1 pkt 3 ustawy o strażach gminnych. W głos tego zapisu strażnik gminny lub miejski może również "ująć osoby stwarzające w sposób oczywisty bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego, a także dla mienia". Jednocześnie powinien je niezwłocznie doprowadzić do najbliższej jednostki policji. Jaki przypadek wyczerpuje znamiona opisane w w/w akcie prawnym? To chociażby jazda pod wpływem alkoholu lub środka działającego podobnie.

Czego nie wolno straży miejskiej?

Mając powyższy akapit na uwadze pewnie zastanawiacie się nad tym czego nie wolno straży miejskiej. W więc pomijając popełnienie powyższych wykroczeń, w żadnym innym przypadku nie wolno im zatrzymać pojazdu. Nie mogą zatem przeprowadzić kontroli drogowej z uwagi na zbyt szybką jazdę, złamanie zakazu wyprzedzania czy najechanie na linię na drodze.  A to jednocześnie oznacza, że strażnik miejski z uwagi na popełnienie któregoś z tych wykroczeń, nie może wystawić kierującemu mandatu karnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uprawnienia straży miejskiej w stosunku do pieszych

REKLAMA

Strażnik miejski może zatrzymać pieszego. Art. 129b ustawy Prawo o ruchu drogowym mówi bowiem wyraźnie że "Strażnicy gminni (miejscy) są uprawnieni do wykonywania kontroli ruchu drogowego wobec uczestnika ruchu naruszającego przepisy o ruchu pieszych oraz osób poruszających się przy użyciu urządzeń wspomagających ruch". To oznacza, że mogą zatrzymać pieszego na drodze, wylegitymować go, a nawet ukarać mandatem karnym.

Strażnicy miejscy mają również podobnie szerokie uprawnienia w stosunku do uczestnika ruchu naruszającego przepisy o ruchu motorowerów, rowerów, wózków rowerowych, hulajnóg elektrycznych, urządzeń transportu osobistego, pojazdów zaprzęgowych oraz o jeździe wierzchem lub pędzeniu zwierząt.

Czy straż miejska może legitymować?

W przypadku uprawnienia strażników miejskich do kontrolowania pieszych ważne jest pytanie o możliwość legitymowania. Czy przepisy są przewidziały? Jak najbardziej. Art. 12 ust. 1 pkt 3 ustawy o strażach gminnych wyraźnie stwierdza, że "Strażnik (...) ma prawo do legitymowania osób w uzasadnionych przypadkach w celu ustalenia ich tożsamości". Jeżeli zatem funkcjonariusz poprosi was o dowód osobisty lub inny dokument tożsamości, macie obowiązek mu go pokazać.

Czy straż miejska może dokonać osobistej kontroli? Możliwość taka pojawia się tylko w jednym przypadku. Wtedy, gdy ujęta została osoba stwarzająca w sposób oczywisty bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego, a także dla mienia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

REKLAMA

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA