REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Uprawnienia straży miejskiej 2022
Uprawnienia straży miejskiej 2022
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Uprawnienia straży miejskiej 2022, czyli kiedy strażnik miejski może zatrzymać pojazd do kontroli, a kiedy pieszego. Czy straż miejska może legitymować?

Uprawnienia straży miejskiej 2022. Czy coś się zmieniło?

Uprawnienia straży miejskiej w roku 2022, ale i poprzednich latach, są dużo węższe niż np. uprawnienia funkcjonariuszy policji. To jednak zrozumiałe. Straż ma wspierać działania policji, a nie przejmować część jej obowiązków. Zakres kompetencji strażników został szczególnie mocno opisany w dwóch aktach prawnych. Pierwszym jest ustawa Prawo o ruchu drogowym. Drugim ustawa o strażach gminnych. Co wynika z tych aktów? Podzieliliśmy materiał na część dotyczącą kierowców pojazdów i pieszych.

REKLAMA

Uprawnienia straży miejskiej w ruchu drogowym

Jakie są uprawnienia straży miejskiej w ruchu drogowym? A więc strażnicy mogą wykonać kontrolę drogową z zatrzymaniem pojazdu w trzech przypadkach:

  • kierującego pojazdem niestosującego się do zakazu ruchu w obu kierunkach, określonego odpowiednim znakiem drogowym,
  • uczestnika ruchu naruszającego przepisy o zatrzymaniu lub postoju pojazdów,
  • uczestnika ruchu naruszającego przepisy o ograniczeniu ruchu w strefie czystego transportu lub nacisku osi.

W powyższych przypadkach strażnicy gminni mogą wylegitymować kierowcę zaparkowanego pojazdu, a nawet zatrzymać samochód do kontroli drogowej. Poza tym mają możliwość wystawienia mandatu karnego.

Ważny wyjątek od powyższych zasad dotyczy art. 12 ust. 1 pkt 3 ustawy o strażach gminnych. W głos tego zapisu strażnik gminny lub miejski może również "ująć osoby stwarzające w sposób oczywisty bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego, a także dla mienia". Jednocześnie powinien je niezwłocznie doprowadzić do najbliższej jednostki policji. Jaki przypadek wyczerpuje znamiona opisane w w/w akcie prawnym? To chociażby jazda pod wpływem alkoholu lub środka działającego podobnie.

Czego nie wolno straży miejskiej?

Mając powyższy akapit na uwadze pewnie zastanawiacie się nad tym czego nie wolno straży miejskiej. W więc pomijając popełnienie powyższych wykroczeń, w żadnym innym przypadku nie wolno im zatrzymać pojazdu. Nie mogą zatem przeprowadzić kontroli drogowej z uwagi na zbyt szybką jazdę, złamanie zakazu wyprzedzania czy najechanie na linię na drodze.  A to jednocześnie oznacza, że strażnik miejski z uwagi na popełnienie któregoś z tych wykroczeń, nie może wystawić kierującemu mandatu karnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uprawnienia straży miejskiej w stosunku do pieszych

REKLAMA

Strażnik miejski może zatrzymać pieszego. Art. 129b ustawy Prawo o ruchu drogowym mówi bowiem wyraźnie że "Strażnicy gminni (miejscy) są uprawnieni do wykonywania kontroli ruchu drogowego wobec uczestnika ruchu naruszającego przepisy o ruchu pieszych oraz osób poruszających się przy użyciu urządzeń wspomagających ruch". To oznacza, że mogą zatrzymać pieszego na drodze, wylegitymować go, a nawet ukarać mandatem karnym.

Strażnicy miejscy mają również podobnie szerokie uprawnienia w stosunku do uczestnika ruchu naruszającego przepisy o ruchu motorowerów, rowerów, wózków rowerowych, hulajnóg elektrycznych, urządzeń transportu osobistego, pojazdów zaprzęgowych oraz o jeździe wierzchem lub pędzeniu zwierząt.

Czy straż miejska może legitymować?

W przypadku uprawnienia strażników miejskich do kontrolowania pieszych ważne jest pytanie o możliwość legitymowania. Czy przepisy są przewidziały? Jak najbardziej. Art. 12 ust. 1 pkt 3 ustawy o strażach gminnych wyraźnie stwierdza, że "Strażnik (...) ma prawo do legitymowania osób w uzasadnionych przypadkach w celu ustalenia ich tożsamości". Jeżeli zatem funkcjonariusz poprosi was o dowód osobisty lub inny dokument tożsamości, macie obowiązek mu go pokazać.

Czy straż miejska może dokonać osobistej kontroli? Możliwość taka pojawia się tylko w jednym przypadku. Wtedy, gdy ujęta została osoba stwarzająca w sposób oczywisty bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego, a także dla mienia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Odcinkowe pomiary prędkości nielegalne? Sprawdzamy. Co grozi kierowcom i kiedy mogą nie przyjąć mandatu?

Odcinkowe pomiary prędkości to coraz popularniejszy w Polsce sposób na wychwytywanie i karanie kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów prawa o ruchu drogowym w zakresie dopuszczalnych prędkości. Nowe urządzenia rejestrujące, służące do automatycznej kontroli średniej prędkości na wyznaczonym odcinku drogi, wyrastają jak grzyby po deszczu, a wraz z nimi mnożą się pytania kierowców o legalność tej formy pomiarów prędkości. Jak się okazuje – wątpliwości te są uzasadnione.

Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

REKLAMA

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

Pierwszy przepadek pojazdu. Zapadł prawomocny wyrok

W Skierniewicach zapadł pierwszy w kraju prawomocny wyrok orzekający przepadek pojazdu, którego kierowca miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Chodzi o przepisy, które weszły w życie 14 marca 2024 r. Kierująca miała ponad 2 promile.

Rozszerzenie strefy płatnego parkowania w Warszawie 3 lutego 2025 r.? Radni zadecydują już w najbliższy czwartek

W czwartek, 29 sierpnia warszawscy radni mają zadecydować, czy strefa płatnego parkowania niestrzeżonego w Warszawie zostanie rozszerzona. Zgodnie z projektem ustawy, rozszerzenie granic strefy płatnego parkowania niestrzeżonego ma nastąpić 3 lutego 2025 r. 

REKLAMA

QUIZ Dopasuj model do marki samochodu. 12/12 tylko dla fanów motoryzacji
Dopasujesz poprawnie model do marki? Pytania dotyczą także modeli i marek, które już nie są produkowane.
10 września 2024 r. wielkie zmiany dla kierowców. Chodzi o prawo jazdy

10 września 2024 r. wejdą w życie wielkie zmiany dla kierowców. Chodzi o zatrzymanie prawa jazdy. Czego konkretnie będą dotyczyły zmiany? Jakie rozwiązania wejdą w życie w pierwszej połowie września? Sprawdź szczegóły.

REKLAMA