Czy jeden policjant może zatrzymać do kontroli?
REKLAMA
REKLAMA
- Czy jeden policjant może zatrzymać do kontroli? Może. Zawsze!
- Kiedy jeden policjant zatrzyma pojazd do kontroli?
- Gdzie jeden policjant może zatrzymać do kontroli?
- Jak powinna wyglądać kontrola w wykonaniu jednego policjanta
Czy jeden policjant może zatrzymać do kontroli? Może. Zawsze!
Ustawa o policji w żaden sposób nie określa tego, że do kontroli drogowej pojazd mogą zatrzymać tylko dwaj policjanci. To raczej kwestia wewnętrznych reguł bezpieczeństwa funkcjonariuszy. Ci nigdy nie wiedzą kogo zatrzymują na drodze. W razie sytuacji krytycznej lepiej jest mieć zatem wsparcie już na miejscu, a nie czekać na jego dotarcie. A więc czy jeden policjant może zatrzymać do kontroli? Oczywiście, że tak. Z punktu widzenia przepisów jest to jak najbardziej możliwe.
REKLAMA
Kiedy jeden policjant zatrzyma pojazd do kontroli?
Czy jeden policjant zatrzymuje pojazdy do kontroli? Dzieje się tak przede wszystkim w dwóch przypadkach. Po pierwsze wtedy, gdy nie ma innej możliwości, a kierujący drastycznie łamie przepisy lub jest podejrzenie, że może znajdować się pod wpływem alkoholu. Po drugie wtedy, gdy policjant samotnie prowadzi patrol. Z uwagi na braki kadrowe w policji takie sytuacje zdarzają się coraz częściej. Tyle że patrole takie są ustawiane głównie na porę w ciągu dnia. Nie zdarzają się raczej nocą.
Gdzie jeden policjant może zatrzymać do kontroli?
Jeden policjant może zatrzymać pojazd do kontroli drogowej praktycznie wszędzie. W mieście i poza nim, za dnia czy w nocy. Oczywiście pod warunkiem, że jest w mundurze służbowym. I liczy się mundur służbowy, a nie znakowanie radiowozu. To oznacza, że dokładnie takie same uprawnienia ma funkcjonariusz w mundurze jadący nieoznakowanym pojazdem. Policjant ubrany po cywilnemu ma możliwość zatrzymania samochodu wyłącznie w terenie zabudowanym. Tyle że tu pora dnia również nie odgrywa żadnej roli.
Jak powinna wyglądać kontrola w wykonaniu jednego policjanta
W sytuacji, w której na kontrolę drogową zdecyduje się jeden policjant, sama procedura wygląda identycznie. Musi się on przedstawić kierowcy, podać stopień służbowy, nazwę jednostki, w której jest zatrudniony oraz powód zatrzymania pojazdu do kontroli drogowej. Jeżeli ma na sobie mundur, ma obowiązek pokazania legitymacji służbowej dopiero na prośbę kierującego. Policjant bez munduru musi ją pokazać od razu. Przy czym powinien to zrobić w sposób, który umożliwia kierującemu przeczytanie zapisanych w niej danych, a nawet ich zapisanie.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.