Czego nie może policjant podczas kontroli drogowej?
REKLAMA
REKLAMA
- Uprawnienia policjantów w czasie kontroli drogowej
- Czasami policjant nie może zatrzymać auta. Liczy się strój!
- Czego nie może policjant podczas kontroli drogowej?
- Policjant nie może przeszukać auta podczas kontroli drogowej?
Uprawnienia policjantów w czasie kontroli drogowej
Ustawa o policji daje funkcjonariuszom w czasie kontroli drogowej potężne możliwości. To oni będą wydawać kierowcy polecenia dotyczące zachowania, mają możliwość przeszukania samochodu czy też ukarania kierującego mandatem karnym. I choć o ich uprawnieniach napisaliśmy już szereg poradników, dziś skupimy się na innej kwestii. Wskażemy czego nie może policjant podczas kontroli drogowej.
REKLAMA
Czasami policjant nie może zatrzymać auta. Liczy się strój!
REKLAMA
Pierwsze z ograniczeń dotyczy... stroju funkcjonariusza. Policjant w ubraniu cywilnym nie wszędzie może zatrzymać samochód do kontroli drogowej. Nie ma takiej możliwości chociażby poza terenem zabudowanym. I to bez względu na porę dnia czy okoliczności. Ktoś w stroju cywilnym macha wam za znakiem D-42 "obszar zabudowany"? Możecie go zatem zignorować. Polecenia wydawane nawet tarczką czy latarką nie będą wiążące.
Właśnie dlatego nawet w nieoznakowanych radiowozach jeżdżą policjanci w mundurach. W przeciwnym razie nie mogliby oni zatrzymać kierowcy popełniającego wykroczenie poza terenem zabudowanym. Liczy się bowiem nie znakowanie radiowozu, a fakt posiadania założonego munduru przez policjanta.
Czego nie może policjant podczas kontroli drogowej?
Czego nie może policjant podczas kontroli drogowej? Tak naprawdę czasami nie może nawet przeprowadzić samej kontroli. A stanie się tak przede wszystkim w dwóch przypadkach.
- Policjant w mundurze powinien na początku przedstawić się, podać stopień służbowy, nazwę jednostki, w której jest zatrudniony oraz powód zatrzymania. Na prośbę kierowcy powinien okazać też legitymację służbową – musi to zrobić w taki sposób, aby kontrolowany mógł przeczytać zapisane w niej dane, a nawet je zapisać. Bez tego nie ma mowy o kontroli drogowej.
- Policjant bez munduru powinien na początku przedstawić się, podać stopień służbowy, nazwę jednostki, w której jest zatrudniony, powód zatrzymania i bez prośby kierowcy okazać legitymację służbową – musi to zrobić w taki sposób, aby kontrolowany mógł przeczytać zapisane w niej dane, a nawet je zapisać. Bez tego nie ma mowy o kontroli drogowej.
Policjant nie może przeszukać auta podczas kontroli drogowej?
REKLAMA
Bardzo często w dyskusjach na temat tego, czego nie może policjant podczas kontroli drogowej, pojawia się informacja mówiąca o tym, że może przeszukać auto, ale walizek leżących w bagażniku już nie. To jednak nie do końca prawda. Istnieje bowiem art. 15 ust. 1 pkt 5 ustawy o policji, a ten daje możliwość "dokonywania kontroli osobistej, a także przeglądania zawartości bagaży i sprawdzania ładunków w portach i na dworcach oraz w środkach transportu lądowego, powietrznego i wodnego".
Tak, ustawa przewiduje warunki przeszukania. Mowa o istnieniu uzasadnionego podejrzenia, że w pojeździe może znajdować się broń, przedmioty, których posiadanie jest zabronione lub mogące stanowić dowód w postępowaniu. A takie podejrzenie może występować zawsze...
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.