Przejazd przez odcinkowy pomiar prędkości bez mandatu
REKLAMA
REKLAMA
- OPP w Polsce. 95 tys. mandatów w 6 miesięcy
- Jak działa odcinkowy pomiar prędkości?
- Przejazd przez odcinkowy pomiar prędkości bez mandatu
- Aż 39 nowych odcinkowych pomiarów prędkości już wkrótce
- Czy odcinkowy pomiar prędkości ma wpływ na bezpieczeństwo?
OPP w Polsce. 95 tys. mandatów w 6 miesięcy
Tylko w pierwszej połowie roku 2022 odcinkowy pomiar prędkości posłużył do wystawienia 95 tys. mandatów. A warto w tym punkcie wspomnieć o tym, że w tym czasie w całej Polsce pracowały tylko 32 urządzenia. To oznacza, że każde z nich zarejestrowało w sumie 3 tys. wykroczeń. Dla porównania w tym samym czasie liczba wykroczeń przypadających na fotoradar wyniosła zaledwie 770. To prawie czterokrotnie mniej!
REKLAMA
Jednym z bardziej skutecznych OPP jest ten w tunelu Południowej Obwodnicy Warszawy, na drodze S2. W pierwszej połowie roku 2022 zarejestrował 26,8 tys. wykroczeń.
Jak działa odcinkowy pomiar prędkości?
Odcinkowy pomiar prędkości jest wyjątkowo skuteczną bronią ITD. I o tym wszyscy specjaliści mówią od lat. Dzieje się tak dlatego, że charakter pomiaru prowadzi nie do punktowego, a odcinkowego spowolnienia ruchu. I wynika to z istoty działania OPP. Na wjeździe i wyjeździe z odcinka testowego montowana jest kamera. Rejestruje ona czas przejazdu auta. Następnie na tej podstawie system wylicza średnią prędkość. Jeżeli jest ona wyższa od obowiązującej na danym odcinku, właściciel pojazdu dostaje informację o wykroczeniu. Gdy nie, zdjęcia są kasowane.
Przejazd przez odcinkowy pomiar prędkości bez mandatu
Zatem jak przejechać przez odcinkowy pomiar prędkości bez mandatu? Zasada jest bardzo prosta. Wystarczy pamiętać o dwóch rzeczach. Po pierwsze kierujący musi myśleć o tym, że pomiar wykonywany jest odcinkowo, a nie punktowo. Przejechanie przed okiem kamery wcale nie oznacza, że prędkość można zwiększyć. Po drugie kluczowe jest też oczywiście utrzymywanie prędkości wskazanej znakami. Przy czym ta w trakcie trwania odcinka pomiarowego może zostać zmieniona przez zarządcę drogi właściwymi znakami drogowymi.
Aż 39 nowych odcinkowych pomiarów prędkości już wkrótce
Pamiętanie o powyższych zasadach jest o tyle kluczowe, że szykuje się drogowa rewolucja. Dziś w Polsce są 32 odcinkowe pomiary prędkości na długości nieco ponad 171 km. Ta liczba już niedługo się jednak zwiększy. W ciągu kilkunastu miesięcy liczba OPP zwiększy się o 39 nowych punktów. To oznacza, że w sumie obejmie już 427,7 km tras. W efekcie wzrośnie prawdopodobieństwo takiego właśnie pomiaru prędkości w czasie jazdy.
Czy odcinkowy pomiar prędkości ma wpływ na bezpieczeństwo?
REKLAMA
Bardzo często mówi się o tym, że odcinkowy pomiar prędkości jest maszynką do zarabiania pieniędzy. I może być w tym nieco prawdy. A widać to po statystykach mandatów i ich porównaniu z ilością grzywien wystawianych przez fotoradary. Tyle że nie tylko taki cel udaje się osiągnąć. Bo jest też pewna praca wykonana na polu bezpieczeństwa.
W ubiegłym roku policja odnotowała prawie 23 tys. wypadków na drogach publicznych. Od lat najważniejsze przyczyny wypadków to nieustąpienie pierwszeństwa i nadmierna prędkość. Według CANARD, liczba wypadków na odcinkach dróg objętych kontrolą OPP spadła o 57 proc., co przełożyło się na 71 proc. mniej ofiar śmiertelnych i o 56 proc. mniej rannych w wypadkach. – mówi Aleksander Dębski, Kierownik Produktów ITS w Sprint S.A.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.