Prawidłowy korytarz życia. Jak wygląda?

REKLAMA
REKLAMA
- Do czego służy korytarz życia?
- Prawidłowy korytarz życia. Działaj wcześniej!
- Korytarz życia: 2 pasy w każdym kierunku
- Korytarz życia: 3 pasy ruchu w każdym kierunku
- Korytarz życia a pas awaryjny
- Ile wynosi mandat za korytarz życia?
Do czego służy korytarz życia?
Korytarz życia jest niczym innym jak przestrzenią stworzoną na drodze, którą mogą przejechać służby ratunkowe bez zatrzymania się w korku. I pisząc o służbach ratunkowych mamy na myśli nie tylko pogotowie, ale też straż pożarną czy policję. Utworzenie korytarza życia nabiera szczególnego znaczenia na drogach ekspresowych i autostradach. Są oddzielone barierami, a do tego mają często wąskie pasy awaryjne. Pojazdy służb w razie korka znajdują się zatem w potrzasku.
REKLAMA
Prawidłowy korytarz życia. Działaj wcześniej!
Jak utworzyć korytarz życia? Gdy na drodze pojawi się zator, zatrzymując się w nim odruchowo zjedź na bok. W ten sposób zrobisz przejazd środkiem pasów ruchu. I w tym przypadku nie ma znaczenia czy właśnie nadjeżdża karetka. Nawet jak jej nie ma, korytarz życia warto stworzyć na wszelki wypadek. Tak, aby w razie potrzeby nie wykonywać pospiesznie nerwowych manewrów.
Korytarz życia: 2 pasy w każdym kierunku
Zasada tworzenia prawidłowego korytarza życia jest prosta. Pojazd zatrzymujący się na lewym pasie, powinien zjechać maksymalnie na lewo. Auto jadące prawym pasem musi zjechać na prawo. W ten sposób po środku powstaje przestrzeń, którą może przejechać pojazd służb ratunkowych. A gdy jest zbyt wąska, w razie potrzeby samochody na pasie lewym mogą wjechać na pas zieleni, a pasie prawym pas awaryjny.
Korytarz życia: 3 pasy ruchu w każdym kierunku
W tym przypadku zasada tworzenia korytarza życia jest dokładnie taka sama jak poprzednio. Tyle że pojazd zatrzymujący się na lewym pasie, powinien zjechać maksymalnie na lewo, a auta jadące prawym pasem muszą zjechać na prawo. Dzięki temu może się okazać, że np. pas środkowy będzie całkowicie wolny.
Korytarz życia a pas awaryjny
Jak już wspominaliśmy wcześniej, w razie potrzeby i chcąc poszerzyć korytarz życia, bo np. pojazd strażacki nie mieści się w już utworzonym, kierujący mają możliwość wjechania na pas awaryjny. Korytarz życia jest celem nadrzędnym. Nie będzie to zatem traktowane jako wykroczenie.

Korytarz życia 2020 - nowy obowiązek kierowców!
Korytarz życia 2020 - nowy obowiązek kierowców!
Policja
Ile wynosi mandat za korytarz życia?
REKLAMA
Korytarz życia jest tworzony dla służb, które muszą szybko dojechać na miejsce zdarzenia, aby ratować zdrowie i życie innych ludzi. Nie tworzy się go dla "spryciarzy", którzy w ten sposób chcą ominąć korek lub przejechać kilka samochodów do przodu. Kierowcy, którzy złamią ten zapis, popełniają wykroczenie. A to jest obwarowane wysoką karą. Mandat według nowego taryfikatora wynosi od 500 do 2500 zł.
Co więcej, od 17 września 2022 roku, gdy w życie wejdzie nowy taryfikator punktów karnych, popełnienie wykroczenia będzie też jednoznaczne z dopisaniem do konta kierującego 8 punktów karnych.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA