REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile jest fotoradarów w Polsce? A ile w Europie?

Ile jest fotoradarów w Polsce? A ile w Europie?
Ile jest fotoradarów w Polsce? A ile w Europie?

REKLAMA

REKLAMA

Ile jest fotoradarów w Polsce? Dokładnie 587. Jak jednak ta liczba wypada na tle innych krajów Europy? W Wielkiej Brytanii jest ich 10-krotnie więcej.

Ile jest fotoradarów w Polsce?

Polski system fotoradarów zarządzany przez GITD liczy w sumie 587 urządzeń. Liderem w tej kwestii jest województwo mazowieckie. To w nim zlokalizowanych jest aż 105 fotoradarów. Najmniej znajduje się w opolskim. Tamtejsze drogi posiadają tylko 12 urządzeń. A same liczby to dopiero początek. Bo warto też pomyśleć o tym, za co odpowiadają poszczególne urządzenia. Część z nich mierzy prędkość, a część sprawdza np. przejazdy na czerwonym świetle. No i są też odcinkowe pomiary. Tych jest obecnie 58.

REKLAMA

Ile jest fotoradarów w Polsce?

Ile jest fotoradarów w Polsce?

Ile jest fotoradarów w Polsce? A ile w Europie?

Yanosik

Liczba fotoradarów w Polsce będzie rosnąć. Szykuje się modernizacja

Liczba odcinkowych pomiarów prędkości już wkrótce ulegnie zmianie. CANARD oraz GITD mają w planie rozbudowanie tej infrastruktury do 73 nowych urządzeń, które mają się znaleźć na drogach w 13 województwach, w tym również na autostradach. Kwestia fotoradarów również nie pozostanie bez zmian. Już wkrótce ma zostać wymienionych 100 urządzeń, bez zmiany ich lokalizacji. Nowe fotoradary będą działały znacznie lepiej – zdjęcia będą o wiele czytelniejsze, a dodatkowo urządzenie będzie mogło rozróżnić typ pojazdu, a nawet być zsynchronizowane z dodatkowymi kamerami, które umożliwią rejestrację przez urządzenie obrazu tyłu pojazdu – mówi Andrzej Mejer, Yanosik.

Ile jest fotoradarów w Europie?

Liczby na polskich drogach wydają się imponujące? Być może i tak, ale pod warunkiem że nie porównamy ich z europejskimi liderami. W takim przypadku nasz kraj wypada raczej blado... Które kraje w Europie mają najwięcej fotoradarów? To zdecydowanie Włochy i Wielka Brytania. W pierwszym z państw jest aż 7456 mierników prędkości. W drugim 5305. Najsłabiej natomiast wypada Irlandia. Może się pochwalić zaledwie 3 fotoradarami. Polska plasuje się na 13. miejscu w europejskim zestawieniu. To raczej górna część stawki.

Ranking państw europejskich pod względem ilości fotoradarów

1. Włochy – 7 456 fotoradarów
2. Wielka Brytania – 5 305 fotoradarów
3. Niemcy – 4 916 fotoradarów
4. Francja – 3 625 fotoradarów
5. Szwecja – 2 045 fotoradarów
6. Belgia – 1 605 fotoradarów
7. Hiszpania – 1 566 fotoradarów
8. Austria – 1 263 fotoradarów
9. Finlandia – 988 fotoradarów
10. Islandia – 929 fotoradarów
11. Szwajcaria – 786 fotoradarów
12. Czechy – 636 fotoradarów
13. Polska – 587 fotoradarów
14. Grecja – 388 fotoradarów
15. Rumunia – 380 fotoradarów
16. Norwegia – 352 fotoradary
17. Litwa – 337 fotoradarów
18. Białoruś – 313 fotoradarów
19. Chorwacja – 285 fotoradarów
20. Ukraina – 264 fotoradarów
21. Węgry – 257 fotoradarów
22. Bułgaria – 162 fotoradary
23. Portugalia – 100 fotoradarów
24. Słowenia – 104 fotoradary
25. Łotwa – 102 fotoradary
25. Bośnia i Hercegowina – 102 fotoradary
26. Serbia – 77 fotoradarów
26. Estonia – 77 fotoradarów
27. Słowacja – 54 fotoradary
28. Luksemburg – 31 fotoradarów
29. Dania – 18 fotoradarów
30. Islandia – 17 fotoradarów
31. Malta – 16 fotoradarów
32. Liechtenstein – 5 fotoradarów
33. Irlandia – 3 fotoradary

Ile jest fotoradarów w Europie?

Ile jest fotoradarów w Europie?

Ile jest fotoradarów w Polsce? A ile w Europie?

Yanosik

Liczba fotoradarów to jedno. Wysokość mandatów drugie

Ilość fotoradarów to jedno. Jak wygląda porównanie kwestii mandatów za prędkość? Szczególnie w kontekście polskiej podwyżki i nowego taryfikatora mandatów obowiązującego od 1 stycznia 2022 roku?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Nowy taryfikator mandatów. Kary dla kierowców 2022

Najwyższe mandaty płacą kierowcy w Wielkiej Brytanii. Tutaj przekroczenie dozwolonej prędkości o więcej niż 50 km/h kosztuje nawet 5 500 euro! W Austrii za jazdę o 50 km/h więcej niż wskazuje limit prędkości płaci się mandat w wysokości 500 euro. We Francji kierowców, którzy przekroczyli prędkość o więcej niż 50 km/h, karze się mandatem w wysokości 1 500 euro. W Niemczech to samo przewinienie kosztuje 560 euro. Dla porównania – w Polsce jazda o ponad 50 km/h więcej niż wykazuje obowiązkowy limit kosztuje kierowcę mandat w kwocie 1 500 zł (około 318 euro). – mówi Andrzej Mejer, Yanosik.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA