REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile jest fotoradarów w Polsce? A ile w Europie?

Ile jest fotoradarów w Polsce? A ile w Europie?
Ile jest fotoradarów w Polsce? A ile w Europie?

REKLAMA

REKLAMA

Ile jest fotoradarów w Polsce? Dokładnie 587. Jak jednak ta liczba wypada na tle innych krajów Europy? W Wielkiej Brytanii jest ich 10-krotnie więcej.

Ile jest fotoradarów w Polsce?

Polski system fotoradarów zarządzany przez GITD liczy w sumie 587 urządzeń. Liderem w tej kwestii jest województwo mazowieckie. To w nim zlokalizowanych jest aż 105 fotoradarów. Najmniej znajduje się w opolskim. Tamtejsze drogi posiadają tylko 12 urządzeń. A same liczby to dopiero początek. Bo warto też pomyśleć o tym, za co odpowiadają poszczególne urządzenia. Część z nich mierzy prędkość, a część sprawdza np. przejazdy na czerwonym świetle. No i są też odcinkowe pomiary. Tych jest obecnie 58.

REKLAMA

Ile jest fotoradarów w Polsce?

Ile jest fotoradarów w Polsce?

Ile jest fotoradarów w Polsce? A ile w Europie?

Yanosik

Liczba fotoradarów w Polsce będzie rosnąć. Szykuje się modernizacja

Liczba odcinkowych pomiarów prędkości już wkrótce ulegnie zmianie. CANARD oraz GITD mają w planie rozbudowanie tej infrastruktury do 73 nowych urządzeń, które mają się znaleźć na drogach w 13 województwach, w tym również na autostradach. Kwestia fotoradarów również nie pozostanie bez zmian. Już wkrótce ma zostać wymienionych 100 urządzeń, bez zmiany ich lokalizacji. Nowe fotoradary będą działały znacznie lepiej – zdjęcia będą o wiele czytelniejsze, a dodatkowo urządzenie będzie mogło rozróżnić typ pojazdu, a nawet być zsynchronizowane z dodatkowymi kamerami, które umożliwią rejestrację przez urządzenie obrazu tyłu pojazdu – mówi Andrzej Mejer, Yanosik.

Ile jest fotoradarów w Europie?

Liczby na polskich drogach wydają się imponujące? Być może i tak, ale pod warunkiem że nie porównamy ich z europejskimi liderami. W takim przypadku nasz kraj wypada raczej blado... Które kraje w Europie mają najwięcej fotoradarów? To zdecydowanie Włochy i Wielka Brytania. W pierwszym z państw jest aż 7456 mierników prędkości. W drugim 5305. Najsłabiej natomiast wypada Irlandia. Może się pochwalić zaledwie 3 fotoradarami. Polska plasuje się na 13. miejscu w europejskim zestawieniu. To raczej górna część stawki.

Ranking państw europejskich pod względem ilości fotoradarów

1. Włochy – 7 456 fotoradarów
2. Wielka Brytania – 5 305 fotoradarów
3. Niemcy – 4 916 fotoradarów
4. Francja – 3 625 fotoradarów
5. Szwecja – 2 045 fotoradarów
6. Belgia – 1 605 fotoradarów
7. Hiszpania – 1 566 fotoradarów
8. Austria – 1 263 fotoradarów
9. Finlandia – 988 fotoradarów
10. Islandia – 929 fotoradarów
11. Szwajcaria – 786 fotoradarów
12. Czechy – 636 fotoradarów
13. Polska – 587 fotoradarów
14. Grecja – 388 fotoradarów
15. Rumunia – 380 fotoradarów
16. Norwegia – 352 fotoradary
17. Litwa – 337 fotoradarów
18. Białoruś – 313 fotoradarów
19. Chorwacja – 285 fotoradarów
20. Ukraina – 264 fotoradarów
21. Węgry – 257 fotoradarów
22. Bułgaria – 162 fotoradary
23. Portugalia – 100 fotoradarów
24. Słowenia – 104 fotoradary
25. Łotwa – 102 fotoradary
25. Bośnia i Hercegowina – 102 fotoradary
26. Serbia – 77 fotoradarów
26. Estonia – 77 fotoradarów
27. Słowacja – 54 fotoradary
28. Luksemburg – 31 fotoradarów
29. Dania – 18 fotoradarów
30. Islandia – 17 fotoradarów
31. Malta – 16 fotoradarów
32. Liechtenstein – 5 fotoradarów
33. Irlandia – 3 fotoradary

Ile jest fotoradarów w Europie?

Ile jest fotoradarów w Europie?

Ile jest fotoradarów w Polsce? A ile w Europie?

Yanosik

Liczba fotoradarów to jedno. Wysokość mandatów drugie

Ilość fotoradarów to jedno. Jak wygląda porównanie kwestii mandatów za prędkość? Szczególnie w kontekście polskiej podwyżki i nowego taryfikatora mandatów obowiązującego od 1 stycznia 2022 roku?

Zobacz również: Nowy taryfikator mandatów. Kary dla kierowców 2022

Najwyższe mandaty płacą kierowcy w Wielkiej Brytanii. Tutaj przekroczenie dozwolonej prędkości o więcej niż 50 km/h kosztuje nawet 5 500 euro! W Austrii za jazdę o 50 km/h więcej niż wskazuje limit prędkości płaci się mandat w wysokości 500 euro. We Francji kierowców, którzy przekroczyli prędkość o więcej niż 50 km/h, karze się mandatem w wysokości 1 500 euro. W Niemczech to samo przewinienie kosztuje 560 euro. Dla porównania – w Polsce jazda o ponad 50 km/h więcej niż wykazuje obowiązkowy limit kosztuje kierowcę mandat w kwocie 1 500 zł (około 318 euro). – mówi Andrzej Mejer, Yanosik.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Elizas
    2022-08-11 13:51:55
    No proszę, to ja chcę do Irlandii, tam tylko 3 :-)
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jakim samochodem nie wjedziesz do SCT w Warszawie od 1 lipca 2024 r.? Konkretna lista, a na niej ulubieńcy Polaków

W strefie czystego transportu w Warszawie nie ma miejsca dla ulubieńców Polaków. Nie wjedzie do niej ani Passat B5, ani Golf IV. A to dopiero początek zestawienia. Oto długa lista modeli, które 1 lipca 2024 r. dostaną "bana" na centrum Warszawy.

Gołoledź na drogach w tym tygodniu. IMGW ostrzega przed czarnym lodem. Jak go rozpoznać?

Na drogach w Polsce pojawiła się gołoledź. IMGW ostrzega zatem kierowców z 12 województw przed naprawdę trudnymi warunkami. Co oznacza czarny lód na drodze? I jak zachować się podczas jazdy po oblodzonej drodze?

Strefa czystego transportu w Warszawie powstanie 1 lipca 2024 r. Jest nowa mapa i kilka poprawek

Strefa Czystego Transportu w Warszawie powstanie 1 lipca 2024 r. Uchwała w tej sprawie została przegłosowana 7 grudnia 2023 r. przez radę miasta. Zmiany? Wbrew wcześniejszym zapowiedziom strefa okaże się nieco mniejsza.

Benzyną E10 tych aut nie zatankujesz. Długa lista! Co mają zrobić kierowcy od 1 stycznia 2024 r.?

Na stacjach pojawi się nowa benzyna E10. Do jakich samochodów lepiej jej nie tankować? Przygotowaliśmy listę pojazdów. Tak, jest też wyszukiwarka opracowana przez ministerstwo klimatu. Ale w tym przypadku najlepiej polegać przede wszystkim na deklaracjach producentów.

REKLAMA

Postęp projektu Izery: fabryka i nowy SUV już w 2025 roku?

Na konferencji prasowej 7 grudnia 2023 r. prezes spółki ElectroMobility Poland (EMP), Piotr Zaremba, ogłosił znaczący postęp projektu Izery (pierwszego polskiego samochodu elektrycznego), informując o zrealizowaniu planów w 39 procentach. Wizja fabryki w Jaworznie i pierwszych samochodów z niej zjeżdżających staje się coraz bardziej realna. Produkcja samochodów ma ruszyć w tej fabryce pod koniec 2025 roku.

Toyota Hilux Mild Hybrid 48V. Diesel w pick-up`ie z zastrzykiem 16 koni

Toyota zdecydowała się poszerzyć gamę silnikową Hiluxa. Teraz 2,8-litrowy diesel w jednej z wersji może otrzymać elektryczne wsparcie. Za to odpowiedzialny jest 16-konny układ Mild Hybrid 48V.

Ile kosztuje elektryczna Astra? Cennik modelu Electric startuje od 197 500 zł

Pierwsza elektryczna Astra w historii modelu oficjalnie wchodzi do sprzedaży w Polsce. Za model trzeba zapłacić co najmniej 197 500 zł. Co kompaktowy Opel oferuje w zamian?

Elektryczny SUV Mitsubishi? Japończycy uderzą w segment C

Mitsubishi, zamiast zwijać biznes w Europie, najwyraźniej planuje go rozwijać. Po dwóch kluczowych debiutach w segmencie aut miejskich Japończycy szykują się do prezentacji elektrycznego SUV-a segmentu C.

REKLAMA

Czy paliwo w samochodzie może zamarznąć?

Paliwo zamarzło w samochodzie. To hasło podczas porannej próby rozruchu silnika brzmi dla kierowcy jak wyrok. Czy to jest w ogóle możliwe? I jak radzić sobie w takiej sytuacji? O tym właśnie opowiemy w tym poradniku.

Jaki będzie 2024 rok w branży TSL?

Sektor TSL przechodzi przez istotne zmiany, które odzwierciedlają ewolucję całej branży. Nowe regulacje oraz kierunki rozwoju, wprowadzone w 2023 roku, jeszcze mocniej uwydatniły dynamiczny charakter branży. Jakie wyzwania i szanse z perspektywy prawa przyniesie ze sobą rok 2024? 

REKLAMA