Parkowanie na chodniku? Raczej zakaz od 21 września 2022 r.
REKLAMA
REKLAMA
- Cicha zmiana mocno uderza w parkowanie na chodniku
- Parkowanie na chodniku po 21 września. Jedno słowo zmienia wszystko!
- A więc można parkować na chodniku czy nie?
- Mandat za parkowanie na chodniku 2022
- Kiedy można zaparkować na chodniku według starych zasad?
Cicha zmiana mocno uderza w parkowanie na chodniku
Bardzo dużo mówi się o wrześniowych zmianach dla kierowców. Pojawi się nowy taryfikator punktów karnych, dwuletni okres przedawnienia punktów i podwójne kary dla recydywistów. Materiały omawiające te kwestie przypominamy poniżej. Na tym jednak zmiany nie kończą się, bo nieco po cichu już 21 września 2022 roku wchodzi kolejna nowelizacja. A ta za sprawą jednego słowa może sprawić, że parkowanie na chodniku przestanie być legalne w Polsce.
REKLAMA
Zobacz również: Przedawnienie punktów karnych 2022. Jak działają nowe przepisy?
Zobacz również: Podwójne mandaty dla recydywistów od 17 września 2022 r.
Zobacz również: Taryfikator punktów karnych 2022. Aktualna tabela!
Parkowanie na chodniku po 21 września. Jedno słowo zmienia wszystko!
Dokładnie 21 września 2022 roku nowe brzmienie dostanie art. 2 pkt 9 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Definicja chodnika zmieni się z "część drogi przeznaczoną do ruchu pieszych (...)" na "część drogi przeznaczoną WYŁĄCZNIE do ruchu pieszych (...)". I choć na pierwszy rzut oka zmiana może się wydawać czysto kosmetyczna, to właśnie kosmetyka – ale już interpretacji przepisów – może sprawić, że za parkowanie na chodniku w sposób, który jeszcze dziś jest legalny, kierujący dostanie mandat. I nie, to nie jest żart.
A więc można parkować na chodniku czy nie?
Nowa definicja pojawiająca się w art. 2 pkt 9 ustawy Prawo o ruchu drogowym jednocześnie nie sprawi jednak, że z prawa zniknie art. 47 w/w ustawy. A ten wyraźnie wskazuje warunki dopuszczalności parkowania pojazdu na chodniku. Dualizm może, ale nie musi przemawiać na korzyść kierujących. Wszystko zależy bowiem od interpretacji stróżów prawa. Część może uznać bowiem, że parkowanie na chodniku nadal jest dopuszczalne. Część może jednak wystawić kierującemu mandat. Mowa w końcu o 100-złotowej grzywnie i 2 punktach karnych (tyle zostanie dopisanych do wykroczenia po 17 września 2022 roku).
Mandat za parkowanie na chodniku 2022
To typowy przykład sytuacji granicznej. Niestety jeżeli policjant lub strażnik miejski uprą się, sprawa może trafić nawet do sądu. I nawet jeżeli kierujący w sądzie wygra, straci całą masę czasu, a do tego nerwów. Czy zatem warto? No właśnie chyba nie do końca. Po 21 września 2022 roku lepiej jednak w miarę możliwości szukać miejsca parkingowego poza chodnikiem.
Kiedy można zaparkować na chodniku według starych zasad?
Uzupełniając ten materiał musimy wspomnieć o jeszcze jednym. W jakich przypadkach art. 47 ust. 1 i 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym dopuszcza możliwość pozostawienia pojazdu na chodniku? Sytuacje takie są trzy.
- Kołami jednego boku lub przedniej osi zatrzymać się może samochód o DMC do 2,5 tony pod warunkiem, że na danym odcinku nie obowiązuje zakaz zatrzymywania się lub postoju, pieszym pozostanie co najmniej 1,5 metra chodnika, pojazd swoim tyłem nie będzie tamował ruchu.
- Samochód czterema koła można zatrzymać na chodniku wtedy, gdy ma DMC do 2,5 tony, na danym odcinku nie obowiązuje zakaz zatrzymywania się lub postoju, dla pieszych zostanie co najmniej 1,5 metra szerokości, a do tego musi on być zatrzymany zaraz przy krawędzi.
- Samochód o DMC powyżej 2,5 tony można zatrzymać czterema kołami na chodniku pod warunkiem, że dane miejsce jest oznaczone właściwym znakiem wskazującym na parking.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.