REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Strefa zamieszkania i brak wyznaczonych miejsc do parkowania

Strefa zamieszkania i brak wyznaczonych miejsc do parkowania
Strefa zamieszkania i brak wyznaczonych miejsc do parkowania
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Strefa zamieszkania i brak wyznaczonych miejsc do parkowania. Co to oznacza dla kierowcy? Informacja nie jest dobra...

Czym jest strefa zamieszkania?

Strefa zamieszkania ma dość prostą rolę. Za znakiem D-40 kierujący wie, że wjeżdża do... królestwa pieszego. Pieszy ma tutaj pierwszeństwo w każdej sytuacji, nawet wtedy gdy pojawi się na jezdni. Skąd taki pomysł? Chodzi o szczególną ochronę najsłabszych uczestników ruchu drogowego na osiedlach mieszkaniowych, w centrach miast czy w okolicy szkół. Kierowca jest ostrzegany o tej sytuacji, powinien zwolnić i jeszcze uważniej obserwować otoczenie drogi.

REKLAMA

Zasady w strefie zamieszkania

Pierwszeństwo pieszych to nie jedyne zasady, które obowiązują w strefie zamieszkania. Maksymalna prędkość pojazdów wynosi 20 km/h, zarządca nie musi wyznaczać przejść dla pieszych, a do tego nie ma konieczności ostrzegania o progach spowalniających. Strefa zamieszkania oznacza jednak jeszcze jedną rzecz. Kierowcy mogą zatrzymać samochód tylko w miejscu do tego wyznaczonym za pomocą znaku D-18 "Parking".

W strefie zamieszkania parking trzeba wyznaczyć!

Strefa zamieszkania i brak wyznaczonych miejsc do parkowania? To scenariusz tragiczny dla kierowcy. Oznacza bowiem, że do momentu minięcia znaku D-41 "Koniec strefy zamieszkania", możliwości zaparkowania nie ma wcale. Zatrzymanie i pozostawienie pojazdu staje się wykroczeniem. Co ważne, interwencję służby mogą w takim przypadku podjąć po zgłoszeniu lub w czasie patrolu.

Brak wyznaczonych miejsc parkingowych? To będzie mandat!

Czemu w strefach zamieszkania nie zawsze są wyznaczone miejsca do parkowania? Czasami to rozmyślna technika, a czasami... niedopatrzenie zarządcy. Bez względu na ten fakt kierującemu grozi mandat. Ten wynosi 100 zł i 1 punkt karny. Co więcej, istnieje możliwość odholowania pojazdu zaparkowanego w strefie zamieszkania w miejscu, które ogranicza ruch lub zagraża jego bezpieczeństwu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

REKLAMA

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA