Strefa zamieszkania i brak wyznaczonych miejsc do parkowania
REKLAMA
REKLAMA
- Czym jest strefa zamieszkania?
- Zasady w strefie zamieszkania
- W strefie zamieszkania parking trzeba wyznaczyć!
- Brak wyznaczonych miejsc parkingowych? To będzie mandat!
Czym jest strefa zamieszkania?
Strefa zamieszkania ma dość prostą rolę. Za znakiem D-40 kierujący wie, że wjeżdża do... królestwa pieszego. Pieszy ma tutaj pierwszeństwo w każdej sytuacji, nawet wtedy gdy pojawi się na jezdni. Skąd taki pomysł? Chodzi o szczególną ochronę najsłabszych uczestników ruchu drogowego na osiedlach mieszkaniowych, w centrach miast czy w okolicy szkół. Kierowca jest ostrzegany o tej sytuacji, powinien zwolnić i jeszcze uważniej obserwować otoczenie drogi.
REKLAMA
Zasady w strefie zamieszkania
Pierwszeństwo pieszych to nie jedyne zasady, które obowiązują w strefie zamieszkania. Maksymalna prędkość pojazdów wynosi 20 km/h, zarządca nie musi wyznaczać przejść dla pieszych, a do tego nie ma konieczności ostrzegania o progach spowalniających. Strefa zamieszkania oznacza jednak jeszcze jedną rzecz. Kierowcy mogą zatrzymać samochód tylko w miejscu do tego wyznaczonym za pomocą znaku D-18 "Parking".
W strefie zamieszkania parking trzeba wyznaczyć!
Strefa zamieszkania i brak wyznaczonych miejsc do parkowania? To scenariusz tragiczny dla kierowcy. Oznacza bowiem, że do momentu minięcia znaku D-41 "Koniec strefy zamieszkania", możliwości zaparkowania nie ma wcale. Zatrzymanie i pozostawienie pojazdu staje się wykroczeniem. Co ważne, interwencję służby mogą w takim przypadku podjąć po zgłoszeniu lub w czasie patrolu.
Brak wyznaczonych miejsc parkingowych? To będzie mandat!
Czemu w strefach zamieszkania nie zawsze są wyznaczone miejsca do parkowania? Czasami to rozmyślna technika, a czasami... niedopatrzenie zarządcy. Bez względu na ten fakt kierującemu grozi mandat. Ten wynosi 100 zł i 1 punkt karny. Co więcej, istnieje możliwość odholowania pojazdu zaparkowanego w strefie zamieszkania w miejscu, które ogranicza ruch lub zagraża jego bezpieczeństwu.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.