REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Karta parkingowa dla niepełnosprawnych a opłaty za parking

Karta parkingowa dla niepełnosprawnych a opłaty za parking
Karta parkingowa dla niepełnosprawnych a opłaty za parking
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Karta parkingowa dla niepełnosprawnych a opłaty za parking, a więc czy niepełnosprawni muszą wnosić opłaty w strefie płatnego parkowania? I tak, i nie.

Karta parkingowa: jakie daje przywileje?

Od lat w Polsce bardzo dużo mówi się o ułatwieniach dla osób niepełnosprawnych. Właśnie dlatego zarządcy dróg na mocy ustawy o drogach publicznych zostali zobowiązani m.in. do wyznaczania tzw. niebieskich kopert. Mogą na nich parkować wyłącznie pojazdy przewożące niepełnosprawnych i oznaczone niebieskimi kartami parkingowymi. Aby dodatkowo wyjść w stronę osób cierpiących na schorzenia np. narządów ruchu, postój na tych kopertach został zdjęty spod opłat naliczanych w strefach płatnego parkowania.

REKLAMA

Koperta jest zajęta przez auto bez karty? Niepełnosprawny musi płacić!

Takie podejście do sprawy bez wątpienia zasługuje na uznanie. Niestety jak to w życiu bywa, sytuacja nie zawsze jest tak transparentna. Powód? Nadal nagminnie niebieskie koperty są zajmowanie przez auta, które nie mają do tego uprawnień. A to oznacza, że niepełnosprawni mają poważny problem. Po pierwsze dlatego, że muszą zająć standardowe miejsce parkingowe - które rozmiarem wcale nie ułatwia im opuszczenia kabiny pasażerskiej auta. Po drugie dlatego, że w takim przypadku prawdopodobnie będą musieli za postój zapłacić.

Zwolnienie z opłat za parkowanie: nie w każdym mieście

Powód takiej kuriozalnej sytuacji jest jeden. Zwolnienie z opłat za parkowanie poza niebieskimi kopertami zależy tylko od władz miasta - to w ich gestii pozostaje uchwalenie odpowiednich zapisów. Skutek? W każdym mieście obowiązują inne zasady. W Białymstoku niepełnosprawni mogą parkować za darmo w całej strefie płatnego parkowania - wystarczy że zostawią za szybą niebieską kartę parkingową. W Bielsko-Białej takie uprawnienia dotyczą tylko niebieskich kopert, podczas gdy w Bydgoszczy czy Warszawie do bezpłatnego parkowania poza kopertami konieczny jest dodatkowy identyfikator odpłatnie wydawany przez władze miasta.

Niepełnosprawny musi sprawdzić zasady parkowania przed wyjazdem

A więc co to tak właściwie oznacza dla niepełnosprawnych? Choć zapisy powinny ułatwić im życie, w praktyce jedynie utrudniają. Bo jeżeli osoba taka udaje się do innego miasta np. na badania lekarskie lub z wizytą u lekarza specjalisty, powinna dokładnie sprawdzić zapisy obowiązujące na jego terenie. W przeciwnym razie może się okazać, że zapłaci karę za parkowanie bez wniesienia opłaty. A te nie są niskie... Dla przykładu w Warszawie opłata karna sięga 250 zł!

Zasady powinny być ujednolicone. A to jest właściwie bardzo proste!

Najbardziej bulwersujące w całej sytuacji jest to, że można byłoby rozwiązać ją w bardzo prosty sposób i to bez mocno wymagającego procesu legislacyjnego. Wystarczyłoby poszerzyć listę pojazdów uprawnionych do bezpłatnego korzystania z dróg w Polsce zapisaną we wcześniej wspomnianej ustawie o drogach publicznych. Do art. 13 ust. 3 pkt 1 wystarczyłoby dołożyć adnotację o pojazdach zaopatrzonych w kartę parkingową. Tym bardziej że pojawił się ostatnio w tym punkcie zapis mówiący np. o pojazdach elektrycznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czemu do tej pory nikt nie zwolnił niepełnosprawnych z opłaty?

Czemu do tej pory jeszcze sprawa nie została zatem załatwiona? Bo brakuje jednego elementu - inicjatywy politycznej. I szkoda. Szczególnie że ostatnio bardzo dużo mówi się o tym, aby walczyć z wykluczaniem osób niepełnosprawnych. Szumne slogany pozostają jednak szumne wyłącznie na papierze...

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

REKLAMA