REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo na drodze

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wyprzedzanie – zasady

Wyprzedzanie jest trudnym manewrem, zwłaszcza na drodze jednojezdniowej. Przepisy regulujące ten manewr mają za zadanie zapobiec nieszczęściu.

Używanie świateł zewnętrznych

Użycie świateł samochodowych podlega regulacjom – to kiedy i jakich świateł należy używać zależy zazwyczaj od warunków pogodowych.

Używanie klaksonu

W klakson wyposażony jest każdy samochód – nie można go jednak nadużywać

Kolejność obowiązywania znaków i sygnałów drogowych

W sytuacji, w której dochodzi do np. awarii sygnalizacji  świetlnej, należy znać hierarchię znaków i sygnałów na skrzyżowaniu

REKLAMA

Osoby niepełnosprawne- ułatwienia w ruchu

Osoby niepełnosprawne, oraz osoby przewożące niepełnosprawnych mogą (z zachowaniem zasad ostrożności) nie stosować się do wybranych znaków drogowych.

Zasady ruchu na przejeździe kolejowym i tramwajowym

Przejazd przez przejazd kolejowy może być niebezpieczny- zwłaszcza na przejeździe niestrzeżonym. Warto zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa. Pomocne w tym zakresie są przepisy ustawy prawo o ruchu drogowym.

Jak należy parkować samochód?

Poza miejscami parkingowymi (gdzie miejsce do zatrzymania samochodu jest zazwyczaj właściwie oznaczone)- postój samochodu powinien być dostosowany bądź do znaków drogowych bądź do ogólnych zasad.

Holowanie

Holowanie samochodu lepiej zostawić odpowiednim służbom czy firmom. Jeśli jednak chcemy komuś pomóc – warto wiedzieć jak nie narazić się przy okazji na mandat.

REKLAMA

Zatrzymanie pojazdu

Wózek inwalidzki

 

Taksówka

Uczestnik ruchu

Samochód

Pojazdy

 

Nacisk osi

 

Masa własna

 

Kierowca i kierujący

 

Jezdnia

Droga

 

Chodnik

 

Autobus

 

Jakie są korzyści z wezwania Policji na miejsce stłuczki?

Co prawda w sytuacji, w której nikt nie został ranny w wypadku – Policji nie trzeba wzywać- często jest to jednak korzystne.

Co to jest oświadczenie sprawcy wypadku?

W przypadku stłuczki nie jest konieczne wzywanie Policji. Jak w takim wypadku zabezpieczyć swoje roszczenie odszkodowawcze.

Jak ustawić trójkąt ostrzegawczy?

Właściwe oznakowanie miejsca wypadku pozwoli uniknąć dalszych kolizji na drodze.

Postępowanie po wypadku

Zabezpieczenie miejsca wypadku powinno umożliwić zachowanie możliwości ruchu innych pojazdów a przede wszystkim bezpieczeństwo uczestników wypadku.

Stłuczka czy wypadek?

Różnica w tym, czy mamy do czynienia ze stłuczką czy wypadkiem – zależy od tego czy w wypadku ktoś został poszkodowany.

Nietrzeźwi sprawcy wypadków

10 % wszystkich wypadków i 10 % wszystkich ofiar śmiertelnych to skutek prowadzenia samochodu na podwójnym gazie.

Wypadki spowodowane przez pieszych

Wina nie zawsze leży po stronie kierowcy. W wielu sytuacjach część lub zupełną winę za wypadek ponosi pieszy. Trudno to jednak wykazać.

Ofiary wypadków drogowych

Dużą grupę ofiar wypadków drogowych stanowią piesi – jako osoby nie chronione przed skutkami kolizji. Największa liczbę ofiar stanowią jednak kierowcy i pasażerowie samochodów.

Które miejsca na drodze są najbardziej niebezpieczne?

Statystyki policji są nieubłagane. Najwięcej wypadów ma miejsce na… prostym odcinku drogi. Wynika to głównie ze zbyt dużej prędkości.

Jakie są najczęstsze przyczyny wypadków?

Statystyki Policji wskazują, iż najczęstszą przyczyną wypadków jest (niestety standardowo) – niedostosowanie prędkości do warunków ruchu.

Jakie drogi są najbardziej niebezpieczne

 Statystyka wskazuje, iż najgorszymi drogami są drogi dwukierunkowe- jedno jezdniowe. Przypada na nie 88 % wszystkich wypadków.

Nie zapłaciłeś mandatu- nie zdziw się mniejszym zwrotem podatku

Pierwszy kwartał roku to okres rozliczeń z urzędem skarbowym. Nie zdziwmy się jednak jeśli kwota uzyskanego zwrotu będzie mniejsza niż wynika to z wyliczeń… mniejsza o wartość nie zapłaconego mandatu.

Jak przedawniają się punkty karne?

Zbliżam się do granicy 24 punktów karnych - słyszałem jednak że przedawniają się po roku - czy to znaczy, że w przyszłym roku będę miał czyste konto?

Kiedy samochód może być usunięty z drogi przez policję i straż miejską?

Samochód pozostawiony w miejscu niedozwolony, zagrażającym, bądź uniemożliwiającym ruch innych samochodów, lub pieszych może zostać odholowany na koszt właściciela.

Jakie są prawa ofiar wypadków samochodowych?

Nawet jeśli dopiero po kilku latach od wypadku dowiemy się, że należało nam się jakieś świadczenie z polisy OC komunikacyjnego, nie wszystko musi być już stracone. Terminy przedawnienia roszczeń z takich umów wynoszą nawet do dziesięciu lat od dnia wypadku.

Prawa ofiar wypadków samochodowych

Nawet gdy po kilku latach od wypadku dowiemy się, że należało nam świadczenie z polisy OC komunikacyjnego, nie wszystko jest stracone. Terminy przedawnienia roszczeń z takich umów wynoszą nawet do dziesięciu lat od dnia wypadku. Jako ofiara wypadku samochodowego mamy określone prawa.

Czy kierowca może odmówić przyjęcia mandatu

Kierowca może odmówić przyjęcia mandatu - o czym powinien go pouczyć zatrzymujący go policjant. Odmowa przyjęcia wiąże się jednak ze wszczęciem postępowania przed sądem grodzkim.

Zamontowanie radia CB a pozwolenie

CB Radio, służące kierowcom do porozumiewania się na dystans, nie wymaga od kierowcy żadnego pozwolenia, o ile spełnia kryteria formalne dotyczące swoich parametrów.

Co trzeba zrobić po stłuczce?

Wypadki i kolizje na naszych drogach zdarzają się na co dzień. W razie wypadku należy przede wszystkim zabezpieczyć miejsce zdarzenia i udzielić niezbędnej pomocy ewentualnym ofiarom wypadku.

Jak zmniejszyć liczbę punktów karnych?

Kierowcy ze stażem dłuższym niż 1 rok mogą zmniejszyć liczbę punktów karnych biorąc udział w kursie, który pozwoli im usunąć 6 punktów.

Jak przebiega kontrola kierowców?

Policjant, w celu przeprowadzenia kontroli kierowcy i samochodu, ma prawo wydawać polecenia i sygnały. Te polecenia i sygnały może wydawać policjant: pieszy; znajdujący się w pojeździe lub na pojeździe; jadący wierzchem lub rowerem czy też ten znajdujący się w helikopterze.

REKLAMA