REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Prawo jazdy na kampera. Jest takie?
Prawo jazdy na kampera. Jest takie?

REKLAMA

REKLAMA

Prawo jazdy na kampera, czyli dziś zastanowimy się nad tym, jaki rodzaj uprawnień jest potrzebny do prowadzenia tego typu pojazdu. Sprawdźmy.

Kampery zyskują na popularności w Polsce

Moda na kampery w Polsce trwa. Zaczęła się w czasach pandemicznych, w których kampery tworzyły dla nas przestrzeń do wypoczynku wolną od ograniczeń pandemicznych i... wszystkich innych. I kierowcom się to spodobało. Zanim jednak wybierzecie kampera, wynajmiecie go i ruszycie w drogę, powinniście pomyśleć o jednym. I tym jednym jest prawo jazdy na kampera. Jakie uprawnienia są potrzebne?

REKLAMA

Prawo jazdy na kampera to prawo jazdy kat. B?

Pewnie pomyślicie sobie, że kamper jest takim trochę lepszym vanem. I jest w tym sporo racji. A skoro tak, to pewnie do jego prowadzenia wystarczy zwykłe prawo jazdy kategorii B. I w tym także jest sporo racji. Tyle że tu słowo "sporo" staje się ograniczeniem. Bo nie w przypadku każdego kampera kategoria B jest wystarczająca. A warunkiem granicznym jest tu masa.

Decyduje DMC. To ono określa prawo jazdy na kampera

Ustawa o kierujących pojazdami jasno precyzuje, że prawo jazdy kategorii B uprawnia do kierowania pojazdami samochodowymi o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Zanim kierowca zasiądzie zatem za kierownicą kampera, powinien zajrzeć do jego dowodu rejestracyjnego i rubryki F.2. To tam wpisana jest wartość DMC. Jeżeli wynosi maksymalnie 3500 kg, przy kategorii B wszystko jest ok. Gdy jednak przekracza tą wartość chociażby o 1 kg, kierujący ma poważny problem.

Jedynym wyjątkiem są kampery o napędzie elektrycznym lub wodorowym – jeżeli takie ktoś produkuje. Gdy kierowca ma kat. B powyżej 2 lat, DMC rośnie w takim przypadku do 4,25 tony.

Kiedy do prowadzenia kampera potrzeba kategorii C?

Załóżmy, że kamper ma napęd konwencjonalny, a do tego z uwagi na wyposażenie producent określił jego DMC na 4 tony. W takim przypadku prawo jazdy kategorii B nie wystarczy do jego prowadzenia. Konieczna jest kategoria C. I lepiej nie liczyć na łut szczęścia i brak kontroli drogowej. Bo jeżeli policjanci już zatrzymają pojazd do sprawdzenia, jego kierujący ma naprawdę poważny problem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zbyt ciężki kamper i prawo jazdy kategorii B

Prowadzenie zbyt ciężkiego kampera z prawem jazdy kategorii B oznacza de facto brak wymaganych prawem uprawnień. To wiąże się z mandatem wynoszącym minimum 1500 zł. W sądzie grzywna może sięgnąć nawet 30 tys. zł. To raz. Dwa obligatoryjny w przypadku takiego wykroczenia jest też zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. W skrócie kierowca straci prawo jazdy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

REKLAMA

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

REKLAMA

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

REKLAMA