REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak odebrać prawo jazdy starszej osobie? Da się to zrobić?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Jak odebrać prawo jazdy starszej osobie? Da się to zrobić?
Jak odebrać prawo jazdy starszej osobie? Da się to zrobić?

REKLAMA

REKLAMA

Jak odebrać prawo jazdy starszej osobie? Jest to możliwe. Gdy kierowca nie popełni rażącego wykroczenia, uprawnienia odebrać może tylko... lekarz.

Prawo jazdy bezterminowe to… problem!

Z wiekiem pogarsza się stan zdrowia, a ten ma zasadniczy wpływ na sposób prowadzenia pojazdów. Zdecydowanie opóźnia czas reakcji, sprawia że trudniej jest analizować ewentualne zagrożenia drogowe czy po prostu gorzej obserwuje się otoczenie jezdni. Może się zatem zdarzyć tak, że stan zdrowia prowadzącego zmieni się na tyle, że zacznie on tworzyć za kierownicą realne zagrożenie. A w tym punkcie zasadnicze staje się pytanie: "Jak odebrać prawo jazdy starszej osobie?". Czy są takie możliwości prawne?

REKLAMA

Jak odebrać prawo jazdy starszej osobie? Na początek wydział komunikacji

Odbieranie prawa jazdy osobom starszym w Polsce nie jest łatwe. Powód? Większość kierowców zdobywających uprawnienia lata temu otrzymywała je... bezterminowo! A to oznacza, że nie muszą przechodzić regularnych badań kontrolnych. Tym samym urzędnicy sami z siebie nie dowiedzą się o pogarszającym się stanie zdrowia. To jednak jeszcze nie droga bez wyjścia, bo rodzina seniora zawsze może skierować wniosek do urzędu, który nadał mu uprawnienia do kierowania pojazdami. W nim należy powołać się na pogarszający stan zdrowia oraz poprosić o skierowanie prowadzącego na badania lekarskie lub egzamin sprawdzający kwalifikacje.

Zobacz również: Do jakiego wieku można zdawać na prawo jazdy?

Prawo jazdy osoby starszej: badanie lekarskie lub egzamin

Jeżeli urzędnicy przychylą się do prośby, jest więcej niż prawdopodobne że w czasie kontroli lekarskiej kierowca albo nie otrzyma zaświadczenia stwierdzającego brak przeciwwskazań do kierowania, albo otrzyma zaświadczenie terminowe. A to będzie oznaczać regularną kontrolę lekarską - nawet co roku! Co z egzaminem? Jako że senior zdobywał swoje uprawnienia kilka dekad temu, sprawdzenia kwalifikacji w obecnym kształcie nie przejdzie niemalże ze stuprocentową pewnością. Zbyt mało detali dziś decyduje o tym czy egzamin zakończy się z wynikiem pozytywnym.

Jak odebrać prawo jazdy starszej osobie? Może się nie zgodzić!

I choć rozwiązanie ze zgłoszeniem sprawy do urzędu prezentuje się bardzo sensownie, ma też pewną wadę. Bo urzędnicy nie mogą zmusić kierowcy do kontroli lekarskiej czy sprawdzenia kwalifikacji. Oznacza to mniej więcej tyle, że może on ni zgodzić się z wnioskiem swojej rodziny i odmówić udziału w procedurze sprawdzającej. Skutek? Urzędnicy będą mieli związane ręce. W takim przypadku nie mają żadnych dalszych narzędzi prawnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak odebrać prawo jazdy starszej osobie? Pozostaje jeszcze policja

Czy to zamyka sprawę? Na szczęście nie. Bo jest jeszcze jeden sposób na odebranie prawa jazdy osobie starszej. Jaki? Sprawą musi się zająć wydział ruchu drogowego policji. Ten może zainicjować postępowanie na dwa sposoby. Po pierwsze wtedy, gdy funkcjonariusze w czasie patrolu zauważą, że senior nie radzi sobie z prowadzeniem pojazdu. Po drugie wtedy, gdy wpłynie do nich zgłoszenie - nawet telefoniczne. Co może zrobić policja? Ma prawo złożyć wniosek o skierowanie osoby starszej na powtórne badania lub egzamin.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komunikat CANARD: e-Doręczenia w sprawach o wykroczenia dopiero od 1 października 2029 r.

Mimo postępującej cyfryzacji administracji publicznej, w sprawach o wykroczenia nadal nie obowiązują przepisy ustawy o doręczeniach elektronicznych. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) przypomina, że wdrożenie e-Doręczeń w tym obszarze nastąpi dopiero 1 października 2029 roku.

Już 60 proc. używanych aut w Polsce pochodzi z importu. Dlaczego Polacy wciąż tak chętnie kupują samochody używane z zagranicy?

Ponad połowa używanych samochodów na polskim rynku pochodzi z zagranicy – a liczby te wciąż rosną, zbliżając się do rekordowych poziomów sprzed kilku lat. Prym w imporcie wiodą auta z Niemiec, ale to import z USA notuje najbardziej dynamiczny wzrost. Jednocześnie przeciętny wiek i przebieg sprowadzanych pojazdów są wyraźnie wyższe niż w przypadku transakcji na autach krajowych, co może stanowić wyzwanie dla nabywców.

Przestarzałe przepisy taxi blokują rozwój nowoczesnej mobilności w Europie

Do 2030 roku nawet 190 milionów Europejczyków – niemal 40 proc. populacji – może regularnie korzystać z usług taksówkarskich zamawianych za pośrednictwem aplikacji mobilnych. W ocenie koalicji Shared Mobility Europe, dynamiczny rozwój sektora nowoczesnych przejazdów taksówkarskich jest skutecznie hamowany przez przestarzałe, rozdrobnione i często sprzeczne przepisy krajowe.

Spłata mandatu karnego na raty, a wygaszenie punktów karnych. Resort infrastruktury zajmie się tematem

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił z pismem do ministra infrastruktury Dariusza Klimczaka ws. kierowców, którzy podejmują się spłaty mandatu karnego na raty. Choć działają zgodnie z prawem, są traktowani mniej korzystnie niż ci, którzy opłacili grzywnę jednorazowo.

REKLAMA

KGP: 111 890 interwencji, 440 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 111 890 interwencji. Byli wzywani do 440 wypadków drogowych.

Karta parkingowa w 2025 roku [FAQ]

Kto może otrzymać kartę parkingową w 2025 roku? Co daje taka karta osobie z niepełnosprawnością? Oto kilka odpowiedzi na często zadawane pytania!

Zielone strzałki wracają do gry – czas skończyć z absurdami, które blokują miasta

W ostatnich latach wiele polskich miast zdecydowało się na masowe usuwanie zielonych strzałek warunkowego skrętu. Efekt? Większe korki, mniejsza przepustowość skrzyżowań i rosnąca frustracja kierowców. Tymczasem te niepozorne zielone strzałki mogłyby i powinny poprawiać płynność ruchu, usprawniać komunikację w centrach miast i ograniczać emisję spalin. Pora na zdroworozsądkową korektę.

KGP: 107 596 interwencji, 356 wypadków drogowych, 30 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 107 596 interwencji. Byli wzywani do 356 wypadków drogowych.

REKLAMA

Autogaz mimo wzrostu cen nic nie traci na popularności. Czy Polska pod względem samochodów napędzanych gazem jest wyjątkiem w Europie

Polska jest największym rynkiem autogazu w Europie, z ponad 3,5 milionami pojazdów zasilanych gazem płynnym, wyprzedzając Włochy. Jak wynika z danych rynkowych, autogaz pozostaje jednym z najtańszych i najpowszechniej dostępnych paliw w kraju, oferowanym na 7,4 tys. stacji.

Branża motoryzacyjna w kryzysie, coraz więcej restrukturyzacji

Branża motoryzacyjna w Polsce i Europie przeżywa poważny kryzys – w 2024 roku zlikwidowano 54 tys. miejsc pracy, najwięcej od czasu pandemii. Według raportu MGBI wzrosła też liczba postępowań restrukturyzacyjnych do 141, co pokazuje, że firmy coraz częściej szukają ratunku poza upadłością.

REKLAMA