REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak odebrać prawo jazdy starszej osobie? Da się to zrobić?

Jak odebrać prawo jazdy starszej osobie? Da się to zrobić?
Jak odebrać prawo jazdy starszej osobie? Da się to zrobić?

REKLAMA

REKLAMA

Jak odebrać prawo jazdy starszej osobie? Jest to możliwe. Gdy kierowca nie popełni rażącego wykroczenia, uprawnienia odebrać może tylko... lekarz.

Prawo jazdy bezterminowe to… problem!

Z wiekiem pogarsza się stan zdrowia, a ten ma zasadniczy wpływ na sposób prowadzenia pojazdów. Zdecydowanie opóźnia czas reakcji, sprawia że trudniej jest analizować ewentualne zagrożenia drogowe czy po prostu gorzej obserwuje się otoczenie jezdni. Może się zatem zdarzyć tak, że stan zdrowia prowadzącego zmieni się na tyle, że zacznie on tworzyć za kierownicą realne zagrożenie. A w tym punkcie zasadnicze staje się pytanie: "Jak odebrać prawo jazdy starszej osobie?". Czy są takie możliwości prawne?

REKLAMA

Jak odebrać prawo jazdy starszej osobie? Na początek wydział komunikacji

Odbieranie prawa jazdy osobom starszym w Polsce nie jest łatwe. Powód? Większość kierowców zdobywających uprawnienia lata temu otrzymywała je... bezterminowo! A to oznacza, że nie muszą przechodzić regularnych badań kontrolnych. Tym samym urzędnicy sami z siebie nie dowiedzą się o pogarszającym się stanie zdrowia. To jednak jeszcze nie droga bez wyjścia, bo rodzina seniora zawsze może skierować wniosek do urzędu, który nadał mu uprawnienia do kierowania pojazdami. W nim należy powołać się na pogarszający stan zdrowia oraz poprosić o skierowanie prowadzącego na badania lekarskie lub egzamin sprawdzający kwalifikacje.

Zobacz również: Do jakiego wieku można zdawać na prawo jazdy?

Prawo jazdy osoby starszej: badanie lekarskie lub egzamin

Jeżeli urzędnicy przychylą się do prośby, jest więcej niż prawdopodobne że w czasie kontroli lekarskiej kierowca albo nie otrzyma zaświadczenia stwierdzającego brak przeciwwskazań do kierowania, albo otrzyma zaświadczenie terminowe. A to będzie oznaczać regularną kontrolę lekarską - nawet co roku! Co z egzaminem? Jako że senior zdobywał swoje uprawnienia kilka dekad temu, sprawdzenia kwalifikacji w obecnym kształcie nie przejdzie niemalże ze stuprocentową pewnością. Zbyt mało detali dziś decyduje o tym czy egzamin zakończy się z wynikiem pozytywnym.

Jak odebrać prawo jazdy starszej osobie? Może się nie zgodzić!

I choć rozwiązanie ze zgłoszeniem sprawy do urzędu prezentuje się bardzo sensownie, ma też pewną wadę. Bo urzędnicy nie mogą zmusić kierowcy do kontroli lekarskiej czy sprawdzenia kwalifikacji. Oznacza to mniej więcej tyle, że może on ni zgodzić się z wnioskiem swojej rodziny i odmówić udziału w procedurze sprawdzającej. Skutek? Urzędnicy będą mieli związane ręce. W takim przypadku nie mają żadnych dalszych narzędzi prawnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak odebrać prawo jazdy starszej osobie? Pozostaje jeszcze policja

Czy to zamyka sprawę? Na szczęście nie. Bo jest jeszcze jeden sposób na odebranie prawa jazdy osobie starszej. Jaki? Sprawą musi się zająć wydział ruchu drogowego policji. Ten może zainicjować postępowanie na dwa sposoby. Po pierwsze wtedy, gdy funkcjonariusze w czasie patrolu zauważą, że senior nie radzi sobie z prowadzeniem pojazdu. Po drugie wtedy, gdy wpłynie do nich zgłoszenie - nawet telefoniczne. Co może zrobić policja? Ma prawo złożyć wniosek o skierowanie osoby starszej na powtórne badania lub egzamin.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

REKLAMA

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

REKLAMA

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

Chińskie samochody podbijają rynki – teraz także polski, Czy decyduje tylko cena

Chińskie auta nie bez powodu są znacznie tańsze od europejskich. Oczywiście chodzi tutaj przede wszystkim o zdobycie rynku, a najlepszym argumentem do tego jest przystępna cena. Dla nabywcy zresztą przyczyny są najmniej ważne, liczy się dobra cena.

REKLAMA