Produkcja opon w Polsce. Te liczby robią wrażenie!
REKLAMA
REKLAMA
- Produkcja opon w Polsce istnieje i ma się dobrze!
- Kto produkuje opony w Polsce?
- Gdzie produkowane są opony w Polsce?
Produkcja opon w Polsce istnieje i ma się dobrze!
Produkcja opon w Polsce nie istnieje? Bzdura! Tak, Dębica weszła w skład koncernu Goodyear, a Stomil wraz z Kormoranem zostały sprzedane Michelinowi. Tyle że choć marki rodzimie polskie rzeczywiście zniknęły, w naszym kraju przemysł związany z produkcją ogumienia działa prężnie. Dowód? W sumie działa 6 fabryk i firm handlowych. Te zatrudniają 11 000 osób. To mniej więcej jedna trzecia ilości pracowników największej firmy w Polsce, czyli Orlenu.
REKLAMA
Dane nadal nie są imponujące? A więc powinniście wiedzieć, że hasło produkcja opon w Polsce oznacza, że każdego dnia z krajowych zakładów wyjeżdża ponad 135 tys. sztuk ogumienia. Każda ma napis "made in Poland". Są to opony do samochodów osobowych, ciężarowych, autobusów czy maszyn rolniczych i przemysłowych.
Kto produkuje opony w Polsce?
Dębica i Kormoran przestały być markami z polskim kapitałem. Mimo wszystko ich logo nadal pojawia się na oponach produkowanych w Polsce. Nie tylko ono zresztą! Ogumienie ma też logo nowych właścicieli polskich marek, a więc Michelina i Goodyear`a. Kto jeszcze produkuje opony w Polsce? Potężnym graczem bez wątpienia jest Bridgestone. Japońska firma ma w naszym kraju aż cztery zakłady. W nich produkuje opony do samochodów osobowych, ale i ciężarowych czy autobusów.
Gdzie produkowane są opony w Polsce?
Miejsce produkcji opon w Polsce zależą od firmy, która za tą produkcję odpowiada. Zakłady znaleźć można w takich miejscowościach jak:
- Stargard Szczeciński – fabryka należąca do marki Bridgestone. Produkuje opony radialne do samochodów ciężarowych i autobusów. Każdego dnia jej linię opuszcza 4 tys. sztuk ogumienia. Co oznacza, że od początku istnienia zakład wysłał w świat blisko 14 mln sztuk.
- Poznań – fabryka należąca do marki Bridgestone. Wytwarza niemal 500 rodzajów opon, które trafiają w sumie do 44 krajów świata. Zatrudnia 1,7 tys. osób. Każdego dnia zakład opuszcza 30 tys. opon. W sumie od roku 1998 fabryka wyprodukowała blisko 173 mln opon. I to zarówno z logo Bridgestone, jak i Firestone.
- Olsztyn – to zakład Kormorana, należący obecnie do Michelina. Fabryka jest jedną z większych w portfolio francuskiego koncernu. Zatrudnia ok. 4,5 tys. pracowników. Produkuje opony osobowe i dostawcze, ciężarowe, rolnicze oraz formy do wyrobu opon, kordy i mieszanki gumowe.
- Dębica – najciekawsza historia dotyczy Goodyear`a i Dębicy. Amerykańska firma stworzyła w tym mieście firmę produkcyjną o nazwie Firma Oponiarska Dębica S.A. Nie chciała najwidoczniej kasować historii polskiej fabryki trwającej od roku 1939. Zakład produkuje opony do samochodów osobowych, dostawczych i ciężarowych. Mają one logo Dębicy, Goodyear`a, Dunlopa, Fuldy czy Sava.
- Wolsztyn – fabryka marki Bridgestone. Zajmuje się nie tyle produkcją opon, co elementów gumowych.
- Żarów – fabryka marki Bridgestone. Zajmuje się nie tyle produkcją opon, co elementów gumowych.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA