REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Produkcja opon w Polsce. Te liczby robią wrażenie!

Produkcja opon w Polsce
Produkcja opon w Polsce
Produkcja opon w Polsce. Te liczby robią wrażenie!
Firma Oponiarska Dębica S.A.

REKLAMA

REKLAMA

Produkcja opon w Polsce? Choć rodzimych marek już nie ma, w naszym kraju zadomowili się światowi producenci. Dane ich fabryk brzmią imponująco.

Produkcja opon w Polsce istnieje i ma się dobrze!

Produkcja opon w Polsce nie istnieje? Bzdura! Tak, Dębica weszła w skład koncernu Goodyear, a Stomil wraz z Kormoranem zostały sprzedane Michelinowi. Tyle że choć marki rodzimie polskie rzeczywiście zniknęły, w naszym kraju przemysł związany z produkcją ogumienia działa prężnie. Dowód? W sumie działa 6 fabryk i firm handlowych. Te zatrudniają 11 000 osób. To mniej więcej jedna trzecia ilości pracowników największej firmy w Polsce, czyli Orlenu.

REKLAMA

Dane nadal nie są imponujące? A więc powinniście wiedzieć, że hasło produkcja opon w Polsce oznacza, że każdego dnia z krajowych zakładów wyjeżdża ponad 135 tys. sztuk ogumienia. Każda ma napis "made in Poland". Są to opony do samochodów osobowych, ciężarowych, autobusów czy maszyn rolniczych i przemysłowych.

Kto produkuje opony w Polsce?

Dębica i Kormoran przestały być markami z polskim kapitałem. Mimo wszystko ich logo nadal pojawia się na oponach produkowanych w Polsce. Nie tylko ono zresztą! Ogumienie ma też logo nowych właścicieli polskich marek, a więc Michelina i Goodyear`a. Kto jeszcze produkuje opony w Polsce? Potężnym graczem bez wątpienia jest Bridgestone. Japońska firma ma w naszym kraju aż cztery zakłady. W nich produkuje opony do samochodów osobowych, ale i ciężarowych czy autobusów.

Gdzie produkowane są opony w Polsce?

Miejsce produkcji opon w Polsce zależą od firmy, która za tą produkcję odpowiada. Zakłady znaleźć można w takich miejscowościach jak:

  • Stargard Szczeciński – fabryka należąca do marki Bridgestone. Produkuje opony radialne do samochodów ciężarowych i autobusów. Każdego dnia jej linię opuszcza 4 tys. sztuk ogumienia. Co oznacza, że od początku istnienia zakład wysłał w świat blisko 14 mln sztuk.
  • Poznań – fabryka należąca do marki Bridgestone. Wytwarza niemal 500 rodzajów opon, które trafiają w sumie do 44 krajów świata. Zatrudnia 1,7 tys. osób. Każdego dnia zakład opuszcza 30 tys. opon. W sumie od roku 1998 fabryka wyprodukowała blisko 173 mln opon. I to zarówno z logo Bridgestone, jak i Firestone.
  • Olsztyn – to zakład Kormorana, należący obecnie do Michelina. Fabryka jest jedną z większych w portfolio francuskiego koncernu. Zatrudnia ok. 4,5 tys. pracowników. Produkuje opony osobowe i dostawcze, ciężarowe, rolnicze oraz formy do wyrobu opon, kordy i mieszanki gumowe.
  • Dębica – najciekawsza historia dotyczy Goodyear`a i Dębicy. Amerykańska firma stworzyła w tym mieście firmę produkcyjną o nazwie Firma Oponiarska Dębica S.A. Nie chciała najwidoczniej kasować historii polskiej fabryki trwającej od roku 1939. Zakład produkuje opony do samochodów osobowych, dostawczych i ciężarowych. Mają one logo Dębicy, Goodyear`a, Dunlopa, Fuldy czy Sava.
  • Wolsztyn – fabryka marki Bridgestone. Zajmuje się nie tyle produkcją opon, co elementów gumowych.
  • Żarów – fabryka marki Bridgestone. Zajmuje się nie tyle produkcją opon, co elementów gumowych.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Strefa czystego transportu w Warszawie powstanie 1 lipca 2024 r. Jest nowa mapa i kilka poprawek

    Strefa Czystego Transportu w Warszawie powstanie 1 lipca 2024 r. Uchwała w tej sprawie została przegłosowana 7 grudnia 2023 r. przez radę miasta. Zmiany? Wbrew wcześniejszym zapowiedziom strefa okaże się nieco mniejsza.

    Benzyną E10 tych aut nie zatankujesz. Długa lista! Co mają zrobić kierowcy od 1 stycznia 2024 r.?

    Na stacjach pojawi się nowa benzyna E10. Do jakich samochodów lepiej jej nie tankować? Przygotowaliśmy listę pojazdów. Tak, jest też wyszukiwarka opracowana przez ministerstwo klimatu. Ale w tym przypadku najlepiej polegać przede wszystkim na deklaracjach producentów.

    Postęp projektu Izery: fabryka i nowy SUV już w 2025 roku?

    Na konferencji prasowej 7 grudnia 2023 r. prezes spółki ElectroMobility Poland (EMP), Piotr Zaremba, ogłosił znaczący postęp projektu Izery (pierwszego polskiego samochodu elektrycznego), informując o zrealizowaniu planów w 39 procentach. Wizja fabryki w Jaworznie i pierwszych samochodów z niej zjeżdżających staje się coraz bardziej realna. Produkcja samochodów ma ruszyć w tej fabryce pod koniec 2025 roku.

    Toyota Hilux Mild Hybrid 48V. Diesel w pick-up`ie z zastrzykiem 16 koni

    Toyota zdecydowała się poszerzyć gamę silnikową Hiluxa. Teraz 2,8-litrowy diesel w jednej z wersji może otrzymać elektryczne wsparcie. Za to odpowiedzialny jest 16-konny układ Mild Hybrid 48V.

    REKLAMA

    Ile kosztuje elektryczna Astra? Cennik modelu Electric startuje od 197 500 zł

    Pierwsza elektryczna Astra w historii modelu oficjalnie wchodzi do sprzedaży w Polsce. Za model trzeba zapłacić co najmniej 197 500 zł. Co kompaktowy Opel oferuje w zamian?

    Elektryczny SUV Mitsubishi? Japończycy uderzą w segment C

    Mitsubishi, zamiast zwijać biznes w Europie, najwyraźniej planuje go rozwijać. Po dwóch kluczowych debiutach w segmencie aut miejskich Japończycy szykują się do prezentacji elektrycznego SUV-a segmentu C.

    Czy paliwo w samochodzie może zamarznąć?

    Paliwo zamarzło w samochodzie. To hasło podczas porannej próby rozruchu silnika brzmi dla kierowcy jak wyrok. Czy to jest w ogóle możliwe? I jak radzić sobie w takiej sytuacji? O tym właśnie opowiemy w tym poradniku.

    Jaki będzie 2024 rok w branży TSL?

    Sektor TSL przechodzi przez istotne zmiany, które odzwierciedlają ewolucję całej branży. Nowe regulacje oraz kierunki rozwoju, wprowadzone w 2023 roku, jeszcze mocniej uwydatniły dynamiczny charakter branży. Jakie wyzwania i szanse z perspektywy prawa przyniesie ze sobą rok 2024? 

    REKLAMA

    Nowa benzyna E10 od stycznia 2024 r. MKiŚ: Nie wlewaj do baku jeżeli masz stary silnik, bo uszkodzisz układ paliwowy!

    Nowa benzyna 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów (E10) zacznie być sprzedawana na stacjach benzynowych w Polsce już od 1 stycznia 2024 r. - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ). Benzyna E10 zastąpi benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Ale uwaga, nie każdy silnik może pracować na nowej benzynie. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa. Służy do tego wyszukiwarka przygotowana przez MKiŚ.

    Wyższe opłaty za autostrady w Niemczech dla ciężarówek. Skok cen sięga nawet 86 proc.!

    Opłaty za autostrady w Niemczech dla ciężarówek wzrosły nawet o 86 proc. To poważny problem dla firm z branży transportowej. I nie tylko Polskich, ale także pochodzących z innych krajów europejskich.

    REKLAMA