Obowiązek zakładania opon zimowych w Polsce 2022
REKLAMA
REKLAMA
- Obowiązek zakładania opon zimowych w Polsce. Co na to przepisy?
- Jak miałby wyglądać obowiązek zakładania opon zimowych w Polsce?
- Obowiązku jazdy na oponach zimowych nie ma. To kwestia rozsądku
- Brak opon zimowych a ubezpieczenie auta
Obowiązek zakładania opon zimowych w Polsce. Co na to przepisy?
Środowisko związane z Polskim Związkiem Przemysłu Oponiarskiego i Polskim Związkiem Przemysłu Motoryzacyjnego od lat postuluje konieczność wprowadzenia w Polsce obowiązku zmiany opon na zimowe. Legislatorzy pozostają jednak głusi na tą kwestię. I przepisy w tym zakresie ani nie zmieniły się, ani nie zmienią się w najbliższym czasie. I choć w tym przypadku motywacja pomysłu jest jedna – chodzi o bezpieczeństwo, problem z takim zapisem dotyczyłby szeregu innych kwestii.
REKLAMA
Jak miałby wyglądać obowiązek zakładania opon zimowych w Polsce?
Problem z wprowadzeniem obowiązku opon zimowych w Polsce jest mocno złożony. Bo nie do końca wiadomo np. jak miałyby wyglądać ramy czasowe jego obowiązywania. Legislatorzy mieliby ustalić daty obowiązywania czy może wskazać na warunki pogodowe? Tego nikt nie wie. Szczególnie że dochodzi sprawa związana z coraz lżejszymi zimami i coraz mniejszą ilością dni z zalegającym śniegiem. A zmiany klimatu w tym zakresie raczej będą postępować.
Obowiązku jazdy na oponach zimowych nie ma. To kwestia rozsądku
Skoro w Polsce nie ma obowiązku jazdy na oponach zimowych, nie ma też możliwości otrzymania mandatu za opony letnie w czasie zimowych warunków drogowych. Tyle że to jeszcze nie oznacza dobrej informacji dla kierującego. Opony letnie w czasie niskiej temperatury i pojawienia się na drodze śniegu oznaczają praktycznie zerową trakcję. Każde hamowanie może zakończyć się kolizją lub wypadkiem. A to prowadzi do jednego wniosku. Stosowanie opon zimowych to kwestia pewnej odpowiedzialności za kierownicą.
Brak opon zimowych a ubezpieczenie auta
Pomijając kwestię bezpieczeństwa, brak opon zimowych może oznaczać spowodowanie kolizji. W efekcie kierujący z własnej kieszeni będzie musiał naprawić własny samochód i z polisy OC pojazd poszkodowanego. To oznacza spory wydatek i utratę zniżek. I w tym przypadku kierowcy przed kosztami nie uchroni nawet polisa AC. Bo brak opon zimowych może się stać okolicznością, którą ubezpieczyciel wykorzysta do obniżenia wypłaty odszkodowania.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.