Co zrobić ze starymi oponami? Są sposoby
REKLAMA
REKLAMA
Czy można wyrzucić opony do śmietnika? No właśnie nie!
Nowy komplet opon stanowi spory wydatek. Na tym jednak nie kończą się zmartwienia stawiane przed kierowcą, który pojawia się w zakładzie wulkanizacyjnym. Bo co zrobić ze starymi oponami, które nie nadają się już do jazdy? Wielu kierowców pomyśli, że można je wrzucić po prostu do... śmietnika. To jednak poważny błąd. I nie pomoże nawet umieszczenie ich w koszu na plastiki. Opony nie są typowym odpadem. Warto zawsze o tym pamiętać!
REKLAMA
Czy stare opony można wyrzucić do śmietnika?
Po pierwsze kierujący może zostawić stare opony u wulkanizatora, u którego montuje nowe. Nie wszystkie punkty zbierają stare ogumienie i czasami za jego pozostawienie wymagane jest wniesienie opłaty dodatkowej. Często to kilka do kilkunastu złotych za sztukę. Po drugie dobrą metodą jest zaniesienie starych opon do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów. Czasami oddawanie opon do takiego punktu wymaga podania danych identyfikacyjnych – bo pozbywanie się ogumienia może być limitowane np. do czterech sztuk rocznie.
Co zrobić ze starymi oponami?
Po trzecie nie tyle kierowca, co zakład wulkanizacyjny może się zgłosić ze starymi oponami do Centrum Utylizacji Opon. Czemu wulkanizator, a nie kierowca? Bo CUO zbiera tylko dużej ilości zużytego ogumienia. W przypadku modeli przeznaczonych do aut osobowych minimalna ilość to 250 szt. Po czwarte opony czasami można wyrzucić nie w śmietniku, a koło niego. Opony mogą być objęte programem zbierania odpadów trudnych lub wysokogabarytowych. Warto sprawdzić tą informację w spółdzielni lub u zarządcy obiektu – wtedy też kierowca dostanie wiadomość na temat ewentualnej daty takiej zbiórki.
Stare opony: jak się je recyklinguje?
Opony są jednym z tych odpadów, które nie podlegają naturalnej biodegradacji. A nawet jeżeli, to musiałoby to trwać setki, jak nie tysiące lat. Co się dzieje z oponami oddawanymi na jeden z czterech powyższych sposobów? Są recyklingowane. Czasami wykorzystuje się je np. jako wysokoenergetyczne paliwo w cementowniach, a czasami oddziela od siebie typy materiałów i przekazuje do dalszego użycia. tak czy tak nie zalegają i nie zatruwają środowiska.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.