REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy zmienić opony na zimowe? Jak i gdzie je przechowywać?

Kiedy zmienić opony na zimowe? Jak i gdzie je przechowywać?
Kiedy zmienić opony na zimowe? Jak i gdzie je przechowywać?
Oponeo.pl

REKLAMA

REKLAMA

Kiedy zmienić opony na zimowe? Jak i gdzie je przechowywać? A to tylko dwa pierwsze pytania, na które odpowiemy w tym materiale.

Pierwsze pytanie: wybrać opony zimowe czy wielosezonowe?

Opony zimowe pozwalają na idealne dopasowanie właściwości ogumienia do wymogów sezonu chłodnego. Niestety kierowcy mają z nimi dwa problemy. Po pierwsze muszą aż dwa razy w roku jeździć na wulkanizację. A to wymaga czasu i... pieniędzy. Po drugie problemem jest wyznaczenie momentu idealnego na wymianę. Tak, specjaliści uznają za granicę moment, w którym temperatura na zewnątrz utrzymuje się poniżej 7 stopni Celsjusza. Tylko że czasami jednego dnia może być chłodno, a drugiego pojawić się słońce i podgrzać temperaturę do kilkunastu stopni...

REKLAMA

No dobrze, kiedy zatem kierowca z czystym sumieniem może kupić opony wielosezonowe? Przede wszystkim wtedy, gdy nie pokonuje dużej ilości kilometrów. Co więcej, dobrze aby dystans ten dotyczył przede wszystkim tras miejskich, gdzie warunki zimowe co do zasady nie są tak drastycznie złe.

Kiedy zmienić opony na zimowe? Jak i gdzie je przechowywać?

Kiedy zmienić opony na zimowe? Jak i gdzie je przechowywać?

Kiedy zmienić opony na zimowe? Jak i gdzie je przechowywać?

Materiały prasowe Würth Polska

Jak i gdzie je przechowywać opony?

REKLAMA

Jeżeli kierowca zdecyduje się na ogumienie sezonowe, powinien wiedzieć jak i gdzie je przechowywać. Czemu to takie ważne? Bo wybór nieodpowiedniego miejsca może np. przyspieszyć proces starzenia się gumy. W efekcie ogumienie już po dwóch, trzech sezonach może nadawać się wyłącznie do wyrzucenia! Jakie są zatem generalne zasady? Zdjęte opony letnie należy trzymać w zacienionym, suchym miejscu, o stałej i najlepiej niewysokiej temperaturze.

Opony pozbawione felg nie powinny leżeć na sobie, bo układanie stosu grozi odkształceniami, szczególnie tych opon, które leżą na samym jego dole. Należy je zatem postawić obok siebie i od czasu do czasu obracać. Dużo więcej opcji ma kierowca zmieniający koła kompletami. Opona z felgą może wisieć na wieszaku, stać na stojaku lub leżeć na stosie.

Kiedy zmienić opony na zimowe? Jak i gdzie je przechowywać?

Kiedy zmienić opony na zimowe? Jak i gdzie je przechowywać?

Kiedy zmienić opony na zimowe? Jak i gdzie je przechowywać?

Materiały prasowe Würth Polska

Przechowywanie opon to jedno. Dbanie o nie drugie!

Prawidłowe przechowywanie opon jest jednym z kluczy do sukcesu. Kierowca powinien jednak wiedzieć też o tym, że dbając o ogumienie warto np. konserwować gumę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zarówno opony trzymane w domowej piwnicy, jak i te oddawane do profesjonalnej przechowalni wymagają odpowiedniej troski. W obu przypadkach polecana jest pianka do konserwacji opon, która chroni tworzywo przed promieniami UV, ozonem lub spękaniem spowodowanym upływem czasu. Taki preparat wypiera kurz i zanieczyszczenia oraz pozwala zachować oponom właściwy wygląd. Piankę rozpyla się równomiernie na oczyszczonej powierzchni opony, a potem wystarczy poczekać aż wyschnie – mówi Jacek Wójcik, Product Manager Würth Polska.

Kiedy zmienić opony na zimowe? Jak i gdzie je przechowywać?

Kiedy zmienić opony na zimowe? Jak i gdzie je przechowywać?

Kiedy zmienić opony na zimowe? Jak i gdzie je przechowywać?

Materiały prasowe Würth Polska

Konserwacja wymaga preparatu. Jaki jeszcze sprzęt jest wykorzystywany?

REKLAMA

Sprawna praca zakładu wulkanizacyjnego wymaga posiadania odpowiedniego sprzętu. A jednym z pierwszych punktów jest np. odpowiednia łyżka. Poza tym przydaje się chociażby kreda do oznaczania opon, ale taka która jest odporna na działanie wody.

Kluczem do efektywnej zmiany opon jest odpowiednia łyżka. Najlepsze narzędzia tego typu są wykonane z wytrzymałej stali chromowo-wanadowej, a część z nich dodatkowo wyposażona jest w zabezpieczającą powłokę z tworzywa sztucznego. Kolejnymi produktami umożliwiającymi bezproblemową pracę jest pasta oraz odpowiedni pędzel do niej. Właściwa pasta do montażu opon nie może wchodzić w reakcję z gumą i obręczą koła. Powinna też zachowywać miękkość gumy oraz zapewniać szczelność połączenia – tłumaczy Jacek Wójcik z Würth Polska.

Źródło: Materiały prasowe Würth

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

Uciekał przed kontrolą drogową, spowodował kolizję. Ale to dopiero początek kłopotów

Kierujący renaultem 46-latek nie zatrzymał się do kontroli drogowej przy jednej ze stołecznych ulic. Uciekając przed patrolem, spowodował kolizję. Okazało się, że był pod wpływem narkotyków i miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Zima zaskoczyła? Czyli śniegowy chaos obnażył urzędnicze zaniedbania

Intensywne opady śniegu w sobotę 11 i niedzielę 12 stycznia, które sparaliżowały wiele regionów naszego kraju, obnażyły braki w przygotowaniu do zimy. Choć meteorolodzy ostrzegali przed trudnymi warunkami, które nadchodzą, rzeczywistość okazała się jeszcze bardziej dotkliwa. Zamiast cieszyć się zimowymi krajobrazami, kierowcy zmagali się z nieodśnieżonymi drogami.

REKLAMA

Rekordowa sprzedaż samochodów w grudniu. Toyota i Renault wciąż obiektami największego pożądania

Specjalne oferty na koniec roku oraz widmo wyższych cen od nowego roku spowodowały historyczny miesiąc w polskim przemyśle motoryzacyjnym. Zarejestrowano najwięcej samochodów od początku notowań, a wszystkie marki samochodów osobowych z TOP 20 odnotowały wzrost rejestracji.

Problemy z serwisem odstraszają Polaków od zakupu samochodów elektrycznych

Obawy dotyczące kosztów serwisowania i dostępności odpowiednich usług skłaniają część Polaków do odkładania decyzji o zakupie samochodu elektrycznego. Jak wynika z Barometru Nowej Mobilności, co 11. Polak podziela te wątpliwości. Bartosz Jeziorański, założyciel i dyrektor generalny EV Repair, podkreśla, że serwis samochodów elektrycznych, mimo początkowych obaw, nie różni się znacząco od serwisu aut spalinowych, a często bywa tańszy.

43 nowe urządzenia odcinkowego pomiaru prędkości. Gdzie? Od kiedy? [LISTA]

Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował, że projekt rozbudowy systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym wchodzi w kolejny etap. Podpisano umowę na dostawę i montaż 43 nowych urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości.

KGP: 92 589 interwencji, 311 wypadków drogowych, 20 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 92 589 interwencji. Byli wzywani do 311 wypadków drogowych.

REKLAMA

Bierz 40 tysięcy złotych dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego i premię za zezłomowanie starego auta

Program Mój Elektryk wkracza w nową fazę. Już za kilka tygodni, począwszy od 1 lutego można na zakup samochodu elektrycznego otrzymać bezprecedensową dotację. Dodatkową premią objęta jest też czynność zezłomowania starego auta.

Prowadzisz samochód w okularach? Zapłacisz mandat od 1,5 tys. do nawet 5 tys. zł [i możesz stracić uprawnienia], jeżeli masz to w swoim prawie jazdy. To samo tyczy się soczewek kontaktowych

Osoby mające wadę wzroku, w stosunku do których lekarz – w orzeczeniu lekarskim – stwierdził konieczność korekty lub ochrony wzroku podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych – na rewersie swojego prawa jazdy (w rubryce nr 12) – mają wpisany specjalny kod, który wprowadza dla nich ściśle określone ograniczenie w korzystaniu z uprawnienia do kierowania pojazdami. Kierowcę niewłaściwie stosującego się do ww. ograniczenia – czekają poważne konsekwencje.

REKLAMA