REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
opona, koło, bieżnik
opona, koło, bieżnik

REKLAMA

REKLAMA

Dane zebrane przez serwis Allegro pokazują, że polscy kierowcy starają się eksploatować opony jak najdłużej. Zdaniem ekspertów jest to błąd. Dlaczego?

Coraz więcej Polaków zmienia opony

Nie wszyscy kierowcy przywiązują wagę do jakości ogumienia w swoim pojeździe. Traktują wymianę opon letnich na zimowe jako zalecenie wykreowane przez nowoczesny marketing. Niestety w tym przypadku nie mają racji, bowiem różnica w konstrukcji obu rodzaju opon jest drastyczna i wyraźnie odbija się na jakości i pewności prowadzenia.

REKLAMA

Całe szczęście z roku na rok coraz więcej kierowców przywiązuje swoją uwagę do kwestii bezpieczeństwa. Jeszcze pięć lat temu zaledwie 55 proc. Polaków dopasowywało odpowiednie opony do pory roku. Badania przeprowadzone przez serwis Allegro.pl pokazały, że sytuacja znacznie się poprawiła. Ponad 90 proc. ankietowanych zdeklarowało, że w ubiegłym roku poruszali się autem wyposażonym w opony zimowe, a dodatkowe 5 proc. używało w tym okresie opon całorocznych.

Zobacz też: Na którą oś założyć lepsze opony - na przednią czy tylną?

Eksperci jednak ostrzegają. Nawet najdroższa opona zimowa może stać się dla nas niebezpieczna i zawieść w najmniej oczekiwanym momencie. Na co należy zwrócić uwagę?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Nasze badania pokazały, że Polacy starają się użytkować opony jak najdłużej. Ponad 30 proc. ankietowanych zadeklarowało, że użytkuje opony powyżej trzech sezonów, natomiast aż 35 proc. stwierdziło, że ten czas wynosi ponad cztery sezony – opowiada Piotr Ciesielski, opiekun kategorii „Motoryzacja” w serwisie Allegro.pl – Wiąże się to z faktem, że 60 proc. respondentów przy zakupie opon zimowych wybiera komplet fabrycznie nowy, co zawsze jest sporym obciążeniem dla domowego budżetu. Trzeba jednak pamiętać o wytrzymałości technologicznej produktu, jakim jest opona zimowa.

Data zakupu opony a data jej produkcji

REKLAMA

Każda opona ma nabity owal, na którym oznaczona jest data produkcji. Pierwsze dwie cyfry oznaczają numer tygodnia, ostatnie dwie rok produkcji. Zgodnie z polskimi normami granica nowości opony określona jest na trzy lata od daty produkcji. Po pięciu latach od daty produkcji opona zaczyna gwałtownie tracić swoje właściwości. Eksperci radzą, aby nie używać opon mających więcej niż 5-6 lat.

- Oprócz wieku opony warto zwrócić uwagę przede wszystkim na stan i głębokość bieżnika – wyjaśnia Piotr Ciesielski – Polskie prawo mówi, że głębokość bieżnika nie może być mniejsza niż 1,6 mm. Pamiętajmy jednak, że w przypadku „zimówek” te wartości są niewystarczające. Badanie przeprowadzone przez ADAC pokazały, że opony z 7,5 mm bieżnikiem mają zaledwie 60 proc. skuteczności w porównaniu z oponami całkowicie nowymi, które mają 9 mm głębokości bieżnika. Jeszcze gorzej w badaniach wypadły opony z 4 mm bieżnikiem. Ich wynik był dwukrotnie gorszy od uzyskanego przez nowe opony – dodaje.

Zobacz też: Gwóźdź w oponie - czy trzeba ją wymieniać na nową?

Z tego powodu zaleca się, aby wymienić opony na nowe jeśli ich bieżnik jest mniejszy niż 4 mm. Jazda na takich oponach to niepotrzebne ryzyko, które może kosztować nas życie lub zdrowie.

Oprócz głębokości bieżnika warto na bieżąco kontrolować stan techniczny ogumienia. Jeżeli zauważymy wybrzuszenia, przecięcia lub inne uszkodzenia mechaniczne lepiej udać się do serwisu wulkanizacyjnego, w którym profesjonalista zweryfikuje stan techniczny opony i zdecyduje, czy nadaje się ona do użytku.

Źródło: materiały prasowe Allegro.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Uwaga kierowcy! Jest ostrzeżenie przed opadami śniegu i ślizgawicą

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega: dziś w nocy i jutro rano opady deszczu będą zamarzały. Jest duże prawdopodobieństwo oblodzenia. Należy więc zachować szczególną ostrożność na drodze i nie tylko. Śnieg spadnie w niedzielę.

Jakiego samochodu szukają Polacy, gdy chcą wymienić pojazd [RAPORT]

Polacy planujący wymianę samochodu rozglądają się raczej za opcją używaną z silnikiem spalinowym. Tak deklaruje 55 proc. ankietowanych raportu Santander Consumer Multirent. Jakie kwoty mają w planach przeznaczyć?

Nie słabnie popyt na nowe samochody. W listopadzie do grona liderów, w tym Toyoty, dołączył nieoczekiwanie Ford

Popyt na nowe auta – zarówno osobowe jak i dostawcze o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony nie słabnie. W tej drugiej kategorii listopad przyniósł niespodziankę – Renault na fotelu lidera zajmowanym przez tę markę od niepamiętnego czasu zastąpił Ford.

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan!

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan! W ocenie Ministerstwa Infrastruktury, projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym ma zapewnić bezpieczeństwo ruchu drogowego. Projekt trafił do konsultacji.

REKLAMA

Auta autonomiczne na drogach publicznych. MI chce testować

Z projektu noweli ustawy Prawo o ruchu drogowym, opublikowanego w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego (RCL) wynika, że Ministerstwo Infrastruktury chce wprowadzić możliwość testowania pojazdów półautonomicznych i autonomicznych na publicznych drogach.

System RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o włączeniu systemu RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer. Czym jest system RedLight i jak działa? Kto otrzyma mandat?

Lekkie pojazdy elektryczne - co warto o nich wiedzieć

Większe miasto to zakorkowane ulice, duża emisja dwutlenku węgla i przeciętna prędkość jazdy km/h. Ponadto średnia liczba pasażerów w samochodach poruszających się po miastach to zaledwie 1,3 osoby. Czy lekkie pojazdy elektryczne zrewolucjonizują sposób poruszania się po mieście? 

KGP: 99 221 interwencji, 380 wypadków drogowych, 22 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 221 interwencji. Byli wzywani do 380 wypadków drogowych.

REKLAMA

Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

REKLAMA