REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czym się różni opona zimowa od letniej?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Paulina Samoraj
jesień opony koło felga Fot. Fotolia
jesień opony koło felga Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Mamy późną jesień. Według badań blisko 91% kierowców zmienia w tym okresie opony letnie na zimowe. Zatem jaka jest różnica pomiędzy ,, zimówkami” a oponami letnimi? Przekonajmy się.

Opony zimowe przede wszystkim zbudowane są z innej mieszanki. Zawierają one więcej krzemionki. Dzięki temu są bardziej elastyczne. Zachowują miękkość i nie twardnieją podczas niskich temperatur. Zapewnia to lepszą przyczepność. Opony letnie w takiej sytuacji zbyt szybko twardnieją, a  ich przyczepność drastycznie spada.

REKLAMA

Zobacz też: Co to są zamienniki opon, jak je wybrać?

REKLAMA

Różnicą, którą można dostrzec gołym okiem to kształt bieżnika. Wynika to z różnych założeń projektantów. Każda opona ma specjalne rowki – lamelki. Przeciwdziała to zjawisku aquaplaningu, czyli utracie kontaktu opony z asfaltem wskutek wjechania z dużą prędkością w kałużę. Dzięki tym rowkom woda jest usuwana spod koła. Opona letnia ma mniej lamelek i nacięć.  Spowodowane jest to tym, że głównie użytkowana jest na suchej powierzchni, a w takiej sytuacji im większa powierzchnia ma kontakt z podłożem tym lepsza jest przyczepność. Ponadto wyposażona jest w specjalne kanały, które mają za zadanie odprowadzanie wody. ,,Zimowki” w przeciwieństwie to opon letnich posiadają znacznie większą ilość lamelek i nacięć. Dzięki temu mają lepszą przyczepność.  Wyposażona jest również w  szerokie rowki centralne, które odprowadzają wodę i błoto pośniegowe.
Głębokość bieżnika w oponach letnich nie może być mniejsza niż 1,6mm. Opony zimowe pod tym względem są bardziej wymagające. Specjaliści zgodnie twierdzą, że ,,zimówka” powinna być wymieniana na nową jeżeli głębokość bieżnika będzie mniejsza niż 4mm.  

Należy jednak pamiętać, że nawet najlepsza opona zimowa nie sprawdzi się na drodze pokrytej lodem . Jedyną alternatywą są łańcuchy przeciwśnieżne, ale nigdy nie dadzą stuprocentowej gwarancji nie wpadnięcia w poślizg.

Zobacz też: Opony deszczowe - co to jest?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przed zakupem kompletu opon, niezależnie od rodzaju, powinnyśmy znać ich parametry, czyli  rozmiar, klasę i indeks prędkości. Te informacje możemy znaleźć w instrukcji pojazdu. ,,Zimówki” muszą mieć nabity symbol M+S. Świadczy to o tym, że taka opona nadaje się do jazdy po śniegu i błocie pośniegowym. Pamiętajmy, żeby nie kierować się ceną. Akurat w tym wypadku im droższa i lepsza marka, tym lepiej opona spełnia swoje funkcje.

Źródło: Materiały prasowe allegro.pl

Opony deszczowe
Oponeo.pl
opony Fot. Fotolia
opony Fot. Fotolia
Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jazda na rowerze staje się ulubionym sportem Polaków

Jazda na rowerze z każdym rokiem zyskuje na popularności. Kolarstwo uchodzi za ulubioną aktywność fizyczną Polaków. Rodacy nie zadowalają się już zwykłym "góralem". Ci, którzy planują w najbliższym czasie zaopatrzyć się w dwa kołka kupują kolejny rower albo wymieniają na lepszy.

Koniec bezkarności rowerzystów i użytkowników hulajnóg! Czas na tablice rejestracyjne i wyższe mandaty

Ze statystyk policyjnych wynika, że rowerzyści są drugą, po kierowcach, grupą sprawców wypadków drogowych. Tymczasem, aby poruszać się po drodze rowerem nie trzeba mieć żadnych uprawnień (po osiągnięciu pełnoletności). Jak można poprawić bezpieczeństwo na drogach?

KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

REKLAMA

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

REKLAMA

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

REKLAMA