REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Mercedes W210: radzimy jak sprawnie wymienić tylne sprężyny

Robert Kuśpiel
mechanik
mechanik

REKLAMA

REKLAMA

Tylne sprężyny w Mercedesie klasy E mają pewną wadę. Zdarza się, że pękają w dolnej części, w miejscu, gdzie opierają się o wahacz. Pokażemy, jak samemu wymienić taką pękniętą sprężynę.

Co będzie nam potrzebne?
• Podnośnik lub kanał
• Zestaw kluczy
• Nowe sprężyny
• Gumy do górnych kielichów

REKLAMA

Uszkodzoną sprężynę, może być ciężko zobaczyć. Jednak, bez obaw, pęknięta sprężyna wydaje charakterystyczny dźwięk podczas jazdy. Będzie on na pewno słyszalny.
Zaczynamy od zakupu sprężyn. Standardowo, jak w przypadku przednich polecamy kupić oryginalne w serwisie. Oczywiście, nie trzeba przypominać, że najlepiej wymienić po obu stronach. Nowa sprężyna, ma inną charakterystykę niż używana.

Dla tych, którzy chcą zaoszczędzić, można kupić używane sprężyny. Najlepiej, jakby pochodziły z jednego auta. Kiedy mamy już sprężyny, wraz z gumami, możemy przystąpić do wymiany tych elementów. W naszym poradniku skorzystamy z kanału, jednak praca z pozycji podnośnika jest dość podobna. W przypadku kanału, cała operacja zostanie znacznie szybciej wykonana.

Zobacz również: Dlaczego osłony przegubów są takie ważne?

REKLAMA

Zaczynamy od odkręcenia osłony wahacza. W tym celu musimy odkręcić dwie śruby za pomocą klucza 8. Teraz odkręcamy nakrętkę, śruby mocującej amortyzator do wahacza i wyjmujemy tę śrubę. Robimy to w celu rozłączenia amortyzatora od wahacza. Następnie podnosimy tył samochodu i ustawiamy go na kobyłkach. Nie zalecamy pozostawienia na podnośniku, może okazać się mało stabilny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Teraz podkładamy deskę w miejscu mocowania wahacza do tylnych sanek. Za pomocą lewarka unosimy wahacz w tym punkcie. Odciążymy w ten sposób śrubę. Odkręcamy, ją i opuszczamy lewarek, do momentu, aż wyjmiemy sprężynę. Nadszedł czas na montaż nowej sprężyny. Opieramy ją dokładnie na dolnym mocowaniu w wahaczu. W tym momencie podnosimy wahacz lewarkiem, do momentu, aż załapiemy go śrubą mocowania do sanek.

Zobacz również: Jak często wymieniać łożyska kół tylnych?

Zwracajmy też uwagę na to, żeby dobrze umiejscowić sprężynę w górnym gumowym mocowaniu. Odbój musi wejść prawidłowo w otwór. Teraz zostało nam złożenie wszystkiego w odwrotnej kolejności. Tak samo postępujemy ze sprężyną po drugiej stronie auta. Oczywiście można wymienić tylko jedną sprężynę, jednak my radzimy wymienić komplet. Wszystko wykonujemy z dużą ostrożnością, szczególnie jak podnosimy wahacze za pomocą podnośnika. Kanał nie jest wymagany, jak wspominaliśmy z pozycji dwóch podnośników, również możemy wykonać tę naprawę.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

REKLAMA

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

Pierwszy przepadek pojazdu. Zapadł prawomocny wyrok

W Skierniewicach zapadł pierwszy w kraju prawomocny wyrok orzekający przepadek pojazdu, którego kierowca miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Chodzi o przepisy, które weszły w życie 14 marca 2024 r. Kierująca miała ponad 2 promile.

Rozszerzenie strefy płatnego parkowania w Warszawie 3 lutego 2025 r.? Radni zadecydują już w najbliższy czwartek

W czwartek, 29 sierpnia warszawscy radni mają zadecydować, czy strefa płatnego parkowania niestrzeżonego w Warszawie zostanie rozszerzona. Zgodnie z projektem ustawy, rozszerzenie granic strefy płatnego parkowania niestrzeżonego ma nastąpić 3 lutego 2025 r. 

QUIZ Dopasuj model do marki samochodu. 12/12 tylko dla fanów motoryzacji
Dopasujesz poprawnie model do marki? Pytania dotyczą także modeli i marek, które już nie są produkowane.

REKLAMA

10 września 2024 r. wielkie zmiany dla kierowców. Chodzi o prawo jazdy

10 września 2024 r. wejdą w życie wielkie zmiany dla kierowców. Chodzi o zatrzymanie prawa jazdy. Czego konkretnie będą dotyczyły zmiany? Jakie rozwiązania wejdą w życie w pierwszej połowie września? Sprawdź szczegóły.

Konfiskata samochodu i mandat za brak OC. Na to muszą uważać kierowcy

Kierowcy muszą uważać na szereg przepisów drogowych. Wysokość mandatów znacząco wzrosła już od 2022 roku. Jednak to nie wszystko. Bowiem w 2024 roku zostały wprowadzone kolejne ważne zmiany. W niektórych sytuacjach sąd może podjąć decyzję o przepadku auta. Na co należy uważać, by nie dopuścić do takiej sytuacji?

REKLAMA