REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zregenerować turbinę w 1.9 TDI? cz. II

Robert Kuśpiel
Skoda Octavia Family Plus
Skoda Octavia Family Plus
Skoda

REKLAMA

REKLAMA

Silniki 1.9TDI są najbardziej popularne na naszych drogach. Wyeksploatowana turbina może odebrać przyjemność z jazdy turbo dieslem. Poniżej druga część poradnika, w którym opisujemy jak samemu przeprowadzić regenerację turbiny w 1.9TDI.

Przystępujemy do ostatniego etapu, czyli demontażu kolektora, przykręconego na sześć śrub kluczem nasadowym 12mm. Dobry sposób na zlokalizowanie ich to wyczucie z tyłu silnika i wykręcanie jedna po drugiej. Najwięcej problemu stwarza ostatnia śruba znajdująca się najbliżej filtra powietrza ze względu na sąsiedztwo innych elementów.

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli został już wyjęty kolektor ssący to mamy dostęp do kolektora wydechowego i turbosprężarki, która jest z nim połączona. Turbo będziemy wyjmować z samochodu razem z kolektorem, najlepiej zrobić to od góry. Nie ma konieczności odłączania plastikowej rury idącej od filtra powietrza do turbosprężarki, można ją wyjąć razem z turbo. Jednak zanim to zrobimy należy odkręcić kilka mocowań.

Przechodzimy do odkręcenia kolektora wydechowego. Pierwszy krok to dokładne polanie 8 śrub mocujących za pomocą WD40. Należy odczekać około 5 minut i ponownie polać śruby WD40. Śruby kolektora są bardzo zapieczone z uwagi na temperaturę, jaka tam panuje. Odkręcamy je i zostawiamy dwie nakrętki delikatnie poluzowane, żeby kolektor trzymał się delikatnie głowicy.

W narożu kolektora znajduje się nakrętka trzymająca blaszkę mocującą przewód olejowy do smarowania turbosprężarki. W tym momencie należy uważać szczególnie. Istnieje bardzo duże ryzyko ukręcenia tego przewodu. Próba odkręcenia jego najczęściej kończy się uszkodzeniem. Koszt nowego to wydatek ok. 200zł. Można też użyć zamiennika.

Zobacz też: Jak zregenerować turbinę w 1.9 TDI? cz. I

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Kolejny krok to demontaż osłony przegubu. Wchodzimy pod samochód i odkręcamy dwie śrubki mocujące osłonę przegubu. Zdejmujemy ją po czym odkręcamy trzy nakrętki mocujące rurę wydechową. Przed wykonaniem tej czynności zalecamy popsikać śruby WD40. Może być problem z wykręceniem skorodowanych śrub. Po wykręceniu wszystkich śrub mocujących odchylamy rurę od kolektora.

Następnie odkręcamy powrotny przewód olejowy z bloku silnika. W tym celu należy delikatnie odchylić mocowanie turbo przy bloku silnika. Wystarczy Odkręcić śrubę mocującą łapę do bloku. Teraz luzujemy śrubę łapy przy turbo i mamy dostęp do przewodu olejowego. Podczas wyjmowania tej śruby zalecamy podłożyć drugą rękę w celu złapania miedzianych uszczelek.

Pozostaje nam zdjąć oring gumowej rury biegnącej od turbosprężarki do intercoolera. Pamiętajmy, że demontujemy ją tylko od strony intercoolera. W tym momencie możemy wyjąć turbinę z samochodu i przejść do jej czyszczenia – regeneracji.

Regeneracja – czyszczenie turbiny

Pierwszy krok po wymontowaniu turbosprężarki to odkręcenia siłownika sterującego kierownicami. Dodatkowo nie zapominamy o zdjęciu zawleczki blokującej sztangę. Nie należy regulować długości dźwigni, jest to definitywnie zabronione. Farba, która znajduje się na nakrętce mówi nam o fabrycznym wyregulowaniu długości tej sztangi. Przechodzimy do zdjęcia korpusu turbiny.

Dobrym rozwiązaniem jest wykonywanie zdjęć wnętrza turbiny przy każdym z etapów demontażu. Mamy w ów czas pewność, jak fabrycznie były złożone wszystkie elementy.

Zalecamy oznaczyć punkty na części powietrznej i spalinowej, żeby uniknąć nieprawidłowego złożenia. Odkręcamy korpus i zdejmujemy go delikatnie tak, żeby nie uszkodzić łopatek powietrza zasysanego so silnika. Teraz odkręcamy śruby mocujące korpus części wylotowej.

Zobacz też: Jak zregenerować turbinę w 1.9 TDI? cz. III

Następnie musimy dostać się do kierownic turbiny. W tym celu odkręcamy trzy śruby Torx T20. Zazwyczaj są one tak zapieczone, że nie dają się swobodnie wykręcić. Zalecamy poleć je dobrym penetratorem np. WD40 i odczekać kilka minut. Po wykręceniu śrub mamy już rozebraną całą turbinę. Przystępujemy do dokładnego czyszczenia. Wszystkie elementy myjemy dokładnie w nafcie i czyścimy papierem ściernym o gradacji 400 i 600.

Każda część musi być dokładnie umyta i wyczyszczona. Każde zabrudzenie, jakie pozostawimy na powierzchni turbiny przełoży się na jej nieodpowiednią pracę. Jeżeli wykonujemy tą czynność po raz pierwszy to może zająć to nam kilka godzin. Pamiętajmy, że dokładność wykonania jest bardzo ważna.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA