Opel Astra F: wymiana czujnika poziomu paliwa

REKLAMA
REKLAMA
Podczas wykonywania tej pracy poziom paliwa w zbiorniku powinien sięgać co najwyżej do dolnej krawędzi czujnika. W innym przypadku dojdzie do wycieku paliwa podczas wyjmowania czujnika. Całą operację przeprowadzamy w dobrze wentylowanym pomieszczeniu, z dala od źródeł ognia.
REKLAMA
Zobacz też: Opel Astra F: wymiana paska rozrządu
Odłączamy przewód masowy od akumulatora i ustawiamy samochód na podstawkach. Podczas wykonywania tej czynności należy zachować szczególną ostrożność. Istnieje duże ryzyko wypadku.
W silniku Diesla należy oznaczyć za pomocą taśmy przewody paliwowe oraz ich króćce. Dzięki temu unikniemy pomyłki podczas montażu. Teraz zakładamy na przewody elastyczne zaciski i luzujemy opaski mocujące po czym ściągamy przewody. Następnie odłączamy od czujnika przewody elektryczne. W modelach z pokrywą ochronną należy ściągnąć pokrywę razem z kostką elektryczną.
Zobacz też: Opel Astra F: wymiana pompy oleju
REKLAMA
Oznaczamy położenie czujnika i wykręcamy go za pomocą specjalnych szczypiec. W warsztatach stosowane jest zazwyczaj specjalne, dedykowane narzędzie. Teraz możemy wyjąć czujnik. W silniku benzynowym wyjmujemy delikatnie czujnik i odłączamy przewód powrotny.
Przystępujemy do montażu. Na początku nakładamy cienką warstwę smaru na uszczelkę gumową i wkładamy ją w rowek na kołnierzu czujnika. Podczas montażu należy zwrócić uwagę, żeby uszczelka nie skręciła się. Wkładamy czujnik i dokręcamy. W silniku benzynowym należy podłączyć wcześnie przewód powrotny i zabezpieczyć za pomocą opaski. Zakładamy przewody paliwowe i również zabezpieczamy je opaskami.
W silniku Diesla zwracamy uwagę na to, żeby nie zamienić kolejności przewodów, ssącego i powrotnego. Teraz nasadzamy na czujnik przewody elektryczne oraz pokrywę. Zdejmujemy zaciski zabezpieczające przewody przed wypłynięciem paliwa i napełniamy zbiornik paliwem. Sprawdzamy szczelność całego układu i podłączamy ujemną klemę akumulatora. Wykonujemy to tylko i wyłącznie przy wyłączonym zapłonie.
Zobacz też: Jak trwałe jest paliwo?
Po przeprowadzonej wymianie zalecamy zatankować samochód „do pełna” w celu sprawdzenia działania czujnika. Zalecamy obserwować czy wraz ze zużyciem paliwa zmienia się położenie wskaźnika na zegarach.
REKLAMA
REKLAMA