REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Skoda Octavia I: wymiana sprzęgła.

Robert Kuśpiel

REKLAMA

REKLAMA

Wymiana sprzęgła jest czasochłonną naprawą, jednak bez problemu można wykonać ją samemu. W poradniku tym pokażemy jak wymienić sprzęgło w Skodzie Octavii I.

Wymiana sprzęgła po przejechaniu pewnego dystansu nie ominie żadnego samochodu. Najczęściej jego trwałość wynosi ponad 100 000 kilometrów. Niestety, nie ma możliwości podania dokładnego przebiegu. Wszystko uzależnione jest od stylu jazdy i warunków eksploatacji samochodu. Okazuje się, że przebiegi rzędu 250 000 kilometrów na jednym sprzęgle są do osiągnięcia.

REKLAMA

W samochodach z turbosprężarką występuje koło dwumasowe. Wyjątkiem jest silnik o mocy 90 KM. Jest ono odpowiedzialne za tłumienie drgań wytwarzanych przez silnik. Jednocześnie redukowany jest poziom hałasu w dolnym zakresie obrotów.

Zobacz też: Skoda Octavia I: demontaż półosi

Cała operację można podzielić na dwie grupy: na silniki o pojemności 1.6 i silniki od pojemności 1.8. Na początku zostanie przedstawiona grupa silników zaczynająca się od pojemności 1.8.

Pierwszy krok to demontaż skrzyni biegów. Opis tej czynności znajduje się w osobnym poradniku. Po wymontowaniu przekładni należy zablokować koło zamachowe. W warsztatach stosowany jest do tego specjalny przyrząd. My posłużymy się tradycyjnym śrubokrętem i trzpieniem. Za pomocą tych dwóch narzędzi zblokujemy koło, żeby nie obracało się podczas odkręcania śrub.

Zobacz też: Skoda Octavia I: wymiana żarówek

REKLAMA

Teraz luzujemy śruby mocujące cały zespół dociskowy. Robimy to naprzemiennie, luzując je o około 1 obrót do momentu, aż zlikwidujemy naprężenie tarczy. Nie należy odkręcać śrub od razu do końca. Może to doprowadzić do uszkodzenia sprężyny tarczowej. Wykręcamy je całkowicie dopiero po poluzowaniu. Wyjmujemy zespół dociskowy oraz tarczę sprzęgła. Podczas wykonywania tej czynności należy uważać, żeby nie upadł żaden z tych elementów.

Kolejny krok to sprawdzenie wszystkich elementów. Pozwoli nam to na wyselekcjonowanie dobrych podzespołów. W ten sposób obniżymy koszty naprawy. Na początku sprawdzamy czy na tarczy dociskowej sprzęgła nie ma pęknięć i wyżłobień. Następnie kontrolujemy sprężynę tarczową pod kątem zużycia - nie powinno być większe niż połowa grubości sprężyny. Sprawdzamy połączenie sprężyny między tarczą dociskową a pokrywą pod względem pęknięć i czy nity nie są poluzowane.

Zobacz też: Skoda Octavia I: odpowietrzenie sprzęgła

Oglądamy tarcze dociskową pod kątem pęknięć i śladów przegrzania oraz czy nie ma widocznych znaków zużycia. Jeżeli tarcza jest wygięta do wewnątrz, to nie można jej ponownie zamontować. Kontrolujemy również koło zamachowe pod względem pęknięć i wyżłobień. Sprawdzamy łożysko oporowe poprzez lekkie ściśnięcie i jednoczesny obrót. Łożysko powinno się obracać bez jakichkolwiek oporów.

Przystępujemy do montażu. Jeżeli montujemy nowe podzespoły to należy się upewnić, że są dedykowane do naszego auta. Zanim zamontujemy tarczę dociskową, należy wyczyścić ją ze smaru antykorozyjnego z powierzchni współpracującej z tarczą sprzęgła. Nie należy wycierać innych miejsc. Kontrolujmy, czy kołki ustalające są solidnie osadzone w kole zamachowym. Teraz czyścimy dokładnie wielowypust tarczy sprzęgła.

Zobacz też: Skoda Octavia I: demontaż tylnych sprężyn i amortyzatorów

REKLAMA

Nakładamy na niego cienką warstwę smaru na bazie dwusiarczku Molibdenu. Tarczę przesuwamy w obie strony na wałku sprzęgłowym, do momentu aż piasta zacznie się lekko poruszać na wałku. Nadmiar smaru należy usunąć. W czasie montażu tarczy sprzęgła należy uważać, żeby sprężyny tłumiące pozostały skierowane w stronę zespołu dociskowego. Pamiętajmy, że nie dotyczy to aut z kołem dwumasowym. W tych modelach montujemy sprzęgło tak, żeby okładziny cierne przylegały do koła zamachowego. Piasta nie powinna przylegać do koła zamachowego.

Teraz ustawiamy współśrodkowo tarczę sprzęgła. W warsztatach stosuje się specjalny trzpień. W naszym przypadku wykorzystamy zużyty wałek sprzęgłowy. Pamiętajmy, że jeśli tarcza sprzęgła nie jest ustawiona współśrodkowo, to włożenie wałka sprzęgłowego może być kłopotliwe. Następnie osadzamy cały zespół dociskowy na odpowiednich kołkach ustalających.

Tarcza dociskowa powinna dotykać całą powierzchnią do koła zamachowego i nie powinna być ustawiona ukośnie. W takiej konfiguracji zostaną uszkodzone kołki ustalające oraz otwory centrujące. Śruby mocujące wkręcamy po odpowiednim ustawieniu tarczy dociskowej. Nie należy dosuwać tarczy dociskowej do koła zamachowego za pomocą śrub. W ten sposób uszkodzimy otwory tarczy i kołki ustalające koła zamachowego.

Zobacz też: Skoda Octavia I: wymiana przednich sprężyn i amortyzatorów

Kolejny krok to wkręcenie śrub mocujących zespół dociskowy. Robimy to naprzemiennie o 1 obrót. Moment dokręcania to 20NM, dla aut z kołem dwumasowym – 13Nm. Wyjmujemy trzpień centrujący i montujemy skrzynię biegów.

Silniki 1.6

W drugiej części poradnika zaprezentujemy wymianę sprzęgła w silniku 1.6. Pierwszy krok pozostaje taki sam jak w pierwszej grupie aut - demontujemy skrzynię biegów (zgodnie z opisem z innego poradnika). Teraz odkręcamy koło zamachowe. Przed tym blokujemy je za pomocą śrubokręta i trzpienia, żeby nie obracało się podczas odkręcania śruby mocującej.

Następnie luzujemy śruby mocujące cały zespół dociskowy. Robimy to naprzemiennie, luzując je o około 1 obrót do momentu, aż zlikwidujemy naprężenie tarczy. Nie należy odkręcać śrub od razu do końca. Może to doprowadzić do uszkodzenia sprężyny tarczowej. Wykręcamy je całkowicie dopiero po poluzowaniu. Wyjmujemy zespół dociskowy oraz tarczę sprzęgła. Podczas wykonywania tej czynności należy uważać, żeby nie upadł żaden z tych elementów.

Zobacz też: Skoda Octavia I: wymiana linki hamulca ręcznego

Za pomocą śrubokręta podważamy z otworów pierścień mocujący tarczy wyciskowej i wyjmujemy go. Teraz demontujemy tarczę wyciskową i odkręcamy zespół dociskowy od wału korbowego. W tym celu musimy przytrzymać cały zespół dociskowy za pomocą śrubokręta i trzpienia. Sprawdzanie wszystkich elementów odbywa się w taki sam sposób, jaki został opisany powyżej.

Przystępujemy do montażu. Jeżeli montujemy nowe podzespoły to należy się upewnić, że są dedykowane do naszego auta. Zanim zamontujemy tarczę dociskową, należy wyczyścić ją ze smaru antykorozyjnego z powierzchni współpracującej z tarczą sprzęgła. Nie należy wycierać innych miejsc. Instalujemy zespół dociskowy oraz przekładkę z blachy na wale korbowym. Należy zwrócić uwagę na położenie przekładki po zamontowaniu. Zgrubienie powinno być odwrócone od zespołu dociskowego. Wkręcamy nowe śruby mocujące i blokujemy zespół w taki sam sposób jak podczas wymontowania.

Zobacz też: Skoda Octavia I: wymiana tylnych hamulców

Dokręcamy zespół dociskowy za pomocą klucza dynamometrycznego momentem 60Nm i na koniec obracamy śruby za pomocą tradycyjnego klucza o ¼ obrotu. Montujemy tarczę wyciskową i ustalamy ją w zespole dociskowym pierścieniem mocującym. Obydwa końce pierścienia wsuwamy w otwory zespołu dociskowego. Teraz czyścimy dokładnie wielowypust tarczy sprzęgła.

Nakładamy na niego cienką warstwę smaru na bazie dwusiarczku Molibdenu. Tarczę przesuwamy w obie strony na wałku sprzęgłowym do momentu aż piasta zacznie się lekko poruszać na wałku. Nadmiar smaru należy usunąć. Sprawdzamy czy kołki ustalające są mocno osadzone w kole zamachowym i w razie potrzeby wymieniamy luźne kołki. Montujemy tarczę sprzęgła i koło zamachowe w zespole dociskowym. Koło zamachowe wkładamy kołkami ustalającymi w odpowiednie otwory.

Wkręcamy śruby mocujące koło zamachowe i dokręcamy je naprzemiennie o 1 obrót. Na końcu pozostaje nam zamontować skrzynię biegów. Czynność tą wykonujemy zgodnie z opisem przedstawionym w oddzielnym poradniku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moto
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wybory 2023: Ile będzie kosztować transport wyborców do komisji wyborczych?

  40 mln zł będzie kosztować transport wyborców do komisji wyborczych. Suma po części wynika ze skali przejazdów, a po części faktu, że ministerstwo... nie opracowało stawek, na podstawie których można byłoby taki transport realizować. Oto szczegóły programu "taksówka+".

  Obwodnica Pułtuska. Jest ZRID, zaraz startują prace

  Pułtusk jest pięknym miastem o mocnym akcencie historycznym. Nie ma się zatem co dziwić, że rząd postanowił zainwestować w nie 442 mln zł. A właściwie to nie tyle w nie, co w jego okolice. Bo powstanie obwodnica Pułtuska. Trasa otrzymała właśnie ZRID.

  Kara więzienia za brak OC? Od 1 października 2023 r. nowe przepisy

  Kierowcy w przypadku braku OC boją się szczególnie kary wlepionej przez UFG. 1 października 2023 r. pojawi się nowelizacja przepisów. W jej głos 7200 zł opłaty karnej straci na znaczeniu. Bo sankcja w skrajnym przypadku rozszerzy się do kary więzienia.

  UE wprowadza normę Euro 7. Surowsze warunki homologacji samochodów i silników

  Rada Unii Europejskiej przyjęła 25 września 2023 r. swoje stanowisko negocjacyjne w sprawie projektu rozporządzenia dotyczącego homologacji pojazdów (w tym samochodów) i silników. Chodzi o wprowadzenie normy Euro 7. Celem projektu jest obniżenie emisji substancji zanieczyszczających powietrze w transporcie drogowym.

  REKLAMA

  Czy jest możliwe odebranie samochodu za przekroczenie prędkości?

  Czy policjant może zabrać kierowcy samochód za przekroczenie prędkości? Może! Tyle że na razie policjant, ale nie w Polsce. Pójście w tym kierunku w naszym kraju jest jednak możliwe. Trzeba oczywiście na to jeszcze nieco poczekać.

  Prawo jazdy kat. B+. Rodzaj pojazdów, zakres uprawnień

  UE chce majstrować przy prawie jazdy. Nowy pomysł polega na podzieleniu obecnej kategorii B na kategorię B i B+. Stopniowanie uprawnień ma być sposobem na poprawę bezpieczeństwa. Tyle że pomysł wcale bezpiecznie nie brzmi. Sprawdźcie szczegóły.

  Przełomowy projekt Polaka ma szansę pojawić się na ścieżkach rowerowych na całym świecie!

  Uczestnicy ruchu drogowego cieszą się z innowacji, która ma potencjał zmienić ich codzienne podróże i uczynić je bardziej bezpiecznymi. Odpowiedzią na ich rosnące potrzeby jest BikeWatch. Urządzenie to jest skierowane głównie do włodarzy gmin, którzy przekształcają przestrzeń publiczną w celu zwiększenia bezpieczeństwa i komfortu korzystających z niej mieszkańców. Oficjalna premiera BikeWatch odbyła się 21 września 2023 r. 

  Ile kosztuje kurs redukujący 6 punktów karnych?

  Kurs redukujący 6 punktów karnych powrócił. Kierowcy rzucili się do ośrodków ruchu drogowego w całym kraju, ale zszokowała ich jedna rzecz. Cena szkolenia wzrosła 3-krotnie. WORD-y chyba postanowiły odbić sobie chude lata.

  REKLAMA

  Konfiskata samochodu za przekraczanie prędkości - czy to możliwe?

  Zbliża się termin wejścia w życie przepisów umożliwiających konfiskatę pojazdów za prowadzenie w stanie nietrzeźwości. Podczas gdy władze mają czas na przyjrzenie się ewentualnym konsekwencjom tej nowelizacji, ustawa przegłosowana przez Sejm wciąż wzbudza wiele emocji. Niektórzy właściciele pojazdów obawiają się, że z czasem ten rodzaj kary będzie miał znacznie szersze zastosowanie. Czy w przyszłości może dojść do wprowadzenia w Polsce konfiskaty aut za przekroczenie prędkości, skoro takie przepisy obowiązują od lat w innych krajach Europy?

  Za co zabierają prawo jazdy na 3 miesiące?

  W Polsce są przepisy pozwalające na odbieranie kierowcom prawa jazdy na 3 miesiące. Te działają jednak w ściśle określonych przypadkach. Scenariusze są tak naprawdę trzy. Dziś każdy z nich dokładnie omówię w tym poradniku.

  REKLAMA