REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Opel Omega B/B FL: wymiana wtryskiwaczy w silniku benzynowym

Robert Kuśpiel
Uszkodzone wtryskiwacze źle wpływają na pracę silnika
Uszkodzone wtryskiwacze źle wpływają na pracę silnika

REKLAMA

REKLAMA

Uszkodzone wtryskiwacze przekładają się na pracę silnika. Poważna usterka może doprowadzić do unieruchomienia auta. W poradniku tym pokażemy jak wymienić wtryskiwacze silnika benzynowego w modelu Omega B i B FL.

Wtryskiwacze silnika benzynowego są znacznie bardziej wytrzymałe niż w jednostce wysokoprężnej. W przypadku usterki nie należy czekać aż przestanie całkowicie pracować. Profesjonalny test wtryskiwaczy można wykonać w zakładzie zajmującym się naprawą i regeneracją wtryskiwaczy. Standardową kontrolę wykonuje się za pomocą stetoskopu, czyli słuchawek lekarskich.

REKLAMA

Zobacz też: Opel Omega B/B FL: demontaż półosi

Alternatywą pozostaje tradycyjny śrubokręt. Uruchamiamy silnik i pozostawiamy go na biegu jałowym. Należy sprawdzić czy każdy wtryskiwacz wykonuje charakterystyczne kliknięcie, które występuje przy otwieraniu i zamykaniu się dyszy. Jeżeli dochodzące dźwięki będą niewyraźne lub zdecydowanie inne, wówczas należy udać się na profesjonalny test. Można również od razu podjąć się wymiany wtryskiwacza. Jednak zalecamy upewnić się czy to na pewno wina wtryskiwacza.

Zobacz też: Opel Omega B/B FL: demontaż chłodnicy

REKLAMA

Przechodzimy do wymiany. Jeśli chodzi o wtryskiwacze mamy tutaj pewien wybór. Możemy kupić używane lub oddać nasze do regeneracji. Jeżeli mamy dostęp do sprawdzonych, używanych części to warto zdecydować się na taki zakup. W regeneracji należy pamiętać, że wydajność wtryskiwacza zależy zazwyczaj od zakłady, który go regenerował. Wysoka precyzja i dokładność przekładają się na parametry jego pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na początki odpinamy ujemną klemę od akumulatora. Teraz redukujemy ciśnienie w całym układzie. W silnikach V6 demontujemy rynnę odpowiedzialną za odprowadzanie wody. Znajduje się ona pod przednią szybą. Do kolejnej operacji będzie nam potrzebny manometr. Na kolektorze wtryskiwaczy znajduje się specjalny króciec kontrolny. Odkręcamy kapturek ochronny i przykładamy do niego manometr. Paliwo, które wypływa należy wycierać za pomocą suchej szmatki. Zakręcamy kapturek ochronny i w silniku V6 montujemy rynnę odprowadzania wody.

W silniku 16 zaworowym rozpinamy złącza od przewodów czujnika temperatury powietrza dolotowego, czujnika położenia przepustnicy i przepływomierza powietrza. Na głowicy cylindrów znajduje się przewód odpowietrzający skrzynię korbową. Opinamy go po czym luzujemy opaski i zdejmujemy przewód dolotowy z obudowy filtru powietrza oraz obudowy przepustnicy.

Zobacz też: Jak postępować podczas upałów w przypadku awarii układu chłodzenia silnika?

REKLAMA

Na pokrywie głowicy cylindrów jest przewód odpowietrzania silnika, który również demontujemy. Tak samo postępujemy z przewodem podciśnienia na regulatorze ciśnienia paliwa. Na końcu odpinamy przewód masowy od kolektora paliwa. Przytrzymujemy płaskim kluczem króciec i odkręcamy przewód powrotny paliwa. Znajduje się on poniżej przewodu podciśnienia.

Teraz odpinamy cięgno przepustnicy i zdejmujemy złącze z zaworu regulacyjnego biegu jałowego. W silniku OHC odkręcamy od kolektora paliwa przewód pierwotny i dopływowy. Następnie odkręcamy nakrętkę trzymającą przewód masowy na trzpieniu mocującym. Sam trzpień również demontujemy. Odpinamy od listwy złącza wtryskiwaczy. Za pomocą śrubokręta odpinamy klamry mocujące wtryskiwaczy (wciskamy w stronę silnika).

Teraz wyjmujemy listwę złączy i odkręcamy śrubę trzymającą kolektor paliwa. W kolejnym kroku zdejmujemy opaskę, która mocuje łącznik przewodu dopływającego paliwa do wspornika cięgna przepustnicy. Następnie wyjmujemy z kolektora dolotowego kolektor paliwa razem z wtryskiwaczami. Kolejna operacja wymaga od nas szczególnej ostrożności. Montujemy kolektor paliwa w imadle i zdejmujemy klamry mocujące wtryskiwacze. Pamiętajmy o zabezpieczeniu kolektora, podkładając osłonę pomiędzy kolektor a imadło.

Zalecamy przyjrzeć się i zapamiętać w jaki sposób były zamontowane klamry. Podczas montażu będzie nam znacznie łatwiej.

Przechodzimy do montażu. Najważniejszy punkt to pierścienie uszczelniające. Należy bezwzględnie pamiętać o ich wymianie podczas montowania wtryskiwaczy. Zalecamy nałożyć na ich powierzchnię cienką warstwę wazeliny.

Montujemy wtryskiwacze na swoje miejsce i zabezpieczamy je klamrami. Dokładność zapięcia jest bardzo ważna. Jeżeli wykonamy to niepoprawnie to zaczepy listwy złączy nie zostaną zabezpieczone. Pamiętajmy, że złącze elektryczne wtryskiwacza powinno być skierowane ku górze. Instalujemy kolektor paliwa z wtryskiwaczami do kolektora dolotowego. Całość przykręcamy 2 śrubami.

Zobacz też: Opel Omega B/B FL: przegląd i regulacja hamulca ręcznego

Następnie dokręcamy do wspornika cięgna przepustnicy opaskę łącznika przewodu dopływowego paliwa. Teraz montujemy listwę złączy do wtryskiwaczy. Jeżeli wykonaliśmy to prawidłowo powinniśmy usłyszeć charakterystyczne kliknięcie. Możemy teraz przykręcić do łącznika przewód dopływowy paliwa. Zalecamy przytrzymać go za kołnierza za pomocą klucza płaskiego.

Instalujemy cięgno przepustnicy i podłączamy złącze zaworu regulacji biegu jałowego. Powoli zbliżamy się do końca montażu. Na pokrywie głowicy cylindrów montujemy przewód odpowietrzania silnika. Natomiast przewód podciśnienia osadzamy na regulatorze ciśnienia paliwa. Na końcu podpinamy przewód masy do kolektora paliwa. W kolejnym kroku montujemy przewód powrotny paliwa do kolektora paliwa. Przy wykonywaniu tej czynności najlepiej przytrzymać kołnierz łącznika za pomocą płaskiego klucza.

Pozostaje nam podłączyć akumulator i uruchomić silnik. Sprawdzamy przy tym dokładnie czy nie ma żadnych nieszczelności w całym układzie. Wyłączamy silnik i ponownie uruchamiamy, dokonując ponownej kontroli.

Zobacz też: Daewoo Lanos: wymiana półosi

W silnikach V6 wymiana wygląda trochę inaczej. Na początku demontujemy łącznik dolotowy. Teraz wyjmujemy z mocowania złącze przewodów wtryskiwaczy i rozpinamy je. W kolejnym kroku wykręcamy dwie śruby od adaptera. Następnie luzujemy nakrętkę mocującą przewody odpowiedzialne za doprowadzanie i odprowadzanie paliwa. Podczas wykonywania tej czynność zalecamy przytrzymywać kolektor paliwa.

Zdejmujemy osłonę wiązki przewodów (jeśli jest w naszej wersji) i odkręcamy śruby mocujące kolektor paliwa. W tym momencie wyjmujemy kolektor paliwa razem z wtryskiwaczami z łącznika dolotowego.

Przechodzimy do montażu. Na początku instalujemy kolektor paliwa z wtryskiwaczami do łącznika dolotowego. Skręcamy wszystko za pomocą śrub. Należy upewnić się, czy wtryskiwacze zostały poprawnie zamontowane.

Jeżeli występowała osłona przewodów to mocujemy ją na swoje miejsce. Dokręcamy przewody paliwowe oraz dokręcamy adapter. Teraz podłączamy i osadzamy złącze przewodów wtryskiwaczy. Na końcu pozostaje nam zamontowanie łącznika dolotowego.

Uruchamiamy silnik i kontrolujemy czy nie ma żadnych wycieków.

Jak widać wymiana wtryskiwaczy wymaga jest stosunkowo czasochłonna. Podczas wykonywania tej pracy bardzo ważna jest dokładność. Każdy element musi zostać prawidłowo zamontowany.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA