REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Opel Omega B/B FL: wymiana świec żarowych

Robert Kuśpiel
Wielu kierowców bagatelizuje regularną wymianę świec żarowych
Wielu kierowców bagatelizuje regularną wymianę świec żarowych

REKLAMA

REKLAMA

Dobry stan świec żarowych w silniku Diesla jest bardzo istotny. W poradniku tym przeprowadzimy wymianę świec żarowych w Oplu Omega B i B FL.

Wielu kierowców bagatelizuje regularną wymianę świec żarowych. Większość z nich zaczyna myśleć o wymianie dopiero w czasie okresu zimowego kiedy silnik naszej Omegi nie chce uruchomić się po nocnym postoju. Wymianę świec przeprowadzamy co dwa lata. Najlepszym sposobem na upewnienie się czy nasze auto wymaga wymiany świec jest przeprowadzenie prostego testu.

REKLAMA

Zobacz też: Opel Omega B/B FL: kontrola manualnej skrzyni biegów

REKLAMA

Oczywiście serwisy samochodowe wyposażone są w komputery diagnostyczne, które pozwalają na odczytanie błędów zapisanych w pamięci. Mimo wszystko nic nie da takiego efektu jak skontrolowanie świec za pomocą próbnika. Uzyskamy w ten sposób informację, czy świece w naszym aucie wymagają wymiany. Na początku należy zdemontować osłonę silnika oraz przewód powietrza doładowującego. Umiejscowiony jest on ponad świecami żarowymi.

W silniku 2.5 o mocy 130km należy odkręcić przewody od świec. Natomiast w jednostkach 2.0 i 2.2 zdejmujemy złącza ze świec. Teraz będzie nam potrzebny próbnik diodowy. Jest on dostępny w sklepach motoryzacyjnych i hipermarketach. Jego koszt to kilka złotych. Warto zakupić takie urządzenie gdyż przyda nam się w wielu pracach przy aucie. Podpinamy go pomiędzy dodatnią klemę akumulatora a świece.

Jeżeli dioda zaświeci się to znak, że świeca nie wymaga wymiany. W taki sposób postępujemy kolejno z każdą świecą. Jeżeli chcemy poznać dokładny pobór mocy to należy posłużyć się amperomierzem (miernik uniwersalny). W przypadku kiedy dioda nie zaświeci się to znak, że dana świeca wymaga wymiany. Zalecamy wymienić wszystkie. Koszt zakupu świecy to wydatek około 40 złotych. Cena uzależniona jest od producenta i miejsca zakupu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Opel Omega B/B FL: wymiana wtryskiwaczy w silniku benzynowym

REKLAMA

Warto podać sprzedawcy numer nadwozia i kod silnika. Pozwoli to na dobranie odpowiednich świec. Przystępujemy do wymiany. W silniku 2.5 130 KM należy zdemontować kolektor dolotowy oraz odkręcić przewody od świec. Teraz przechodzimy do wykręcenia świec żarowych. W każdym silniku operacja przebiega tak samo. Jedynie w jednostce 2.0 i 2.2 jest potrzebna długa końcówka klucza nasadowego.

Przed wykręceniem świec czyścimy dokładnie miejsce montażu. Najlepiej zrobić to za pomocą sprężonego powietrza lub odkurzacza. Najważniejsze, żeby nie wprowadzić zanieczyszczenia do otworu po świecy. Zakładamy klucz i odkręcamy świece. Należy robić to z wyczuciem, żeby jej nie ukręcić. Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności. Świece dokręcamy momentem 25Nm (silniki 2.0 i 2.2 – 10Nm).

Należy przestrzegać tych wytycznych gdyż może dojść do uszkodzenia świecy jeśli przyłożymy znacznie większy moment od dopuszczalnego.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

REKLAMA

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

Uciekał przed kontrolą drogową, spowodował kolizję. Ale to dopiero początek kłopotów

Kierujący renaultem 46-latek nie zatrzymał się do kontroli drogowej przy jednej ze stołecznych ulic. Uciekając przed patrolem, spowodował kolizję. Okazało się, że był pod wpływem narkotyków i miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

REKLAMA