REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Opel Omega B/B FL: wymiana świec żarowych

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Robert Kuśpiel
Wielu kierowców bagatelizuje regularną wymianę świec żarowych
Wielu kierowców bagatelizuje regularną wymianę świec żarowych

REKLAMA

REKLAMA

Dobry stan świec żarowych w silniku Diesla jest bardzo istotny. W poradniku tym przeprowadzimy wymianę świec żarowych w Oplu Omega B i B FL.

Wielu kierowców bagatelizuje regularną wymianę świec żarowych. Większość z nich zaczyna myśleć o wymianie dopiero w czasie okresu zimowego kiedy silnik naszej Omegi nie chce uruchomić się po nocnym postoju. Wymianę świec przeprowadzamy co dwa lata. Najlepszym sposobem na upewnienie się czy nasze auto wymaga wymiany świec jest przeprowadzenie prostego testu.

REKLAMA

Zobacz też: Opel Omega B/B FL: kontrola manualnej skrzyni biegów

REKLAMA

Oczywiście serwisy samochodowe wyposażone są w komputery diagnostyczne, które pozwalają na odczytanie błędów zapisanych w pamięci. Mimo wszystko nic nie da takiego efektu jak skontrolowanie świec za pomocą próbnika. Uzyskamy w ten sposób informację, czy świece w naszym aucie wymagają wymiany. Na początku należy zdemontować osłonę silnika oraz przewód powietrza doładowującego. Umiejscowiony jest on ponad świecami żarowymi.

W silniku 2.5 o mocy 130km należy odkręcić przewody od świec. Natomiast w jednostkach 2.0 i 2.2 zdejmujemy złącza ze świec. Teraz będzie nam potrzebny próbnik diodowy. Jest on dostępny w sklepach motoryzacyjnych i hipermarketach. Jego koszt to kilka złotych. Warto zakupić takie urządzenie gdyż przyda nam się w wielu pracach przy aucie. Podpinamy go pomiędzy dodatnią klemę akumulatora a świece.

Jeżeli dioda zaświeci się to znak, że świeca nie wymaga wymiany. W taki sposób postępujemy kolejno z każdą świecą. Jeżeli chcemy poznać dokładny pobór mocy to należy posłużyć się amperomierzem (miernik uniwersalny). W przypadku kiedy dioda nie zaświeci się to znak, że dana świeca wymaga wymiany. Zalecamy wymienić wszystkie. Koszt zakupu świecy to wydatek około 40 złotych. Cena uzależniona jest od producenta i miejsca zakupu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Opel Omega B/B FL: wymiana wtryskiwaczy w silniku benzynowym

REKLAMA

Warto podać sprzedawcy numer nadwozia i kod silnika. Pozwoli to na dobranie odpowiednich świec. Przystępujemy do wymiany. W silniku 2.5 130 KM należy zdemontować kolektor dolotowy oraz odkręcić przewody od świec. Teraz przechodzimy do wykręcenia świec żarowych. W każdym silniku operacja przebiega tak samo. Jedynie w jednostce 2.0 i 2.2 jest potrzebna długa końcówka klucza nasadowego.

Przed wykręceniem świec czyścimy dokładnie miejsce montażu. Najlepiej zrobić to za pomocą sprężonego powietrza lub odkurzacza. Najważniejsze, żeby nie wprowadzić zanieczyszczenia do otworu po świecy. Zakładamy klucz i odkręcamy świece. Należy robić to z wyczuciem, żeby jej nie ukręcić. Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności. Świece dokręcamy momentem 25Nm (silniki 2.0 i 2.2 – 10Nm).

Należy przestrzegać tych wytycznych gdyż może dojść do uszkodzenia świecy jeśli przyłożymy znacznie większy moment od dopuszczalnego.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jazda na rowerze staje się ulubionym sportem Polaków

Jazda na rowerze z każdym rokiem zyskuje na popularności. Kolarstwo uchodzi za ulubioną aktywność fizyczną Polaków. Rodacy nie zadowalają się już zwykłym "góralem". Ci, którzy planują w najbliższym czasie zaopatrzyć się w dwa kołka kupują kolejny rower albo wymieniają na lepszy.

Koniec bezkarności rowerzystów i użytkowników hulajnóg! Czas na tablice rejestracyjne i wyższe mandaty

Ze statystyk policyjnych wynika, że rowerzyści są drugą, po kierowcach, grupą sprawców wypadków drogowych. Tymczasem, aby poruszać się po drodze rowerem nie trzeba mieć żadnych uprawnień (po osiągnięciu pełnoletności). Jak można poprawić bezpieczeństwo na drogach?

KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

REKLAMA

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

REKLAMA

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

REKLAMA