REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Naprawa samochodu na własną rękę, czy z ubezpieczenia?

Liberty Direct
Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.
lakiernik, naprawa, rysy Fot. Fotolia
lakiernik, naprawa, rysy Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Naprawiać samochód na własną rękę czy skorzystać z ubezpieczenia, ryzykując utratę zniżek? Jak pokazują badania przeprowadzone przez firmę Liberty Direct i Polską Izbę Motoryzacji, zdecydowana większość ankietowanych wykorzystuje swoje polisy OC i AC do sfinansowania naprawy powstałej szkody.

Aż 70% kierowców decyduje się na naprawę auta w ramach ubezpieczenia OC lub AC, podczas gdy 28,2% klientów serwisów dokonuje napraw powypadkowych na własny rachunek. Rodzi się więc pytanie, dlaczego Polacy tak niechętnie wyciągają pieniądze z własnej kieszeni? Odpowiedzi może być wiele – albo nie stać nas w danym momencie na poniesienie jakiegokolwiek dodatkowego kosztu (ponad 50% kosztów napraw warsztatowych wynosi od 2 do 5 tys. zł, a 20,5% to koszty przekraczające 5 tys. zł), albo posiadane auto jest jeszcze na gwarancji, albo w końcu dlatego, że po prostu bardziej nam się to opłaca. Zdarza się, że po dokonaniu kalkulacji wychodzi nam, że taniej wyjdzie skorzystać z ubezpieczenia, niż dalej obniżać składki „niewykorzystanymi zniżkami”.

REKLAMA

Zobacz też: Jak usunąć ślady po gradobiciu?

REKLAMA

Badanie PIM i Liberty Direct pokazuje, że blisko 30% kierowców decydujących się na naprawę samochodu na własną rękę zgłasza się do warsztatów z drobnymi uszkodzeniami. Na prywatne reparacje klienci warsztatów decydują się najczęściej w przypadku uszkodzeń blacharskich. Na naprawę takiego uszkodzenia auta przeciętny kierowca wydaje do 1 tys. zł. W ten sposób naprawiana jest 1/3 tego typu zniszczeń. Taka sama część uszkodzeń pokrywana jest z tytułu ubezpieczenia OC, najrzadziej usterki blacharskie pokrywane są z polisy AC.

Z punktu widzenia warsztatów w samochodach najczęściej uszkadzane są błotniki i zderzaki, stanowiące aż 38,4% wszystkich naprawianych przez warsztaty szkód. Zniszczenia karoserii to 19,5%, układów zawieszeń –  12,6%, szyb – 11,6%, układów chłodzenia i klimatyzacji –  9,2% łącznej ilości zgłaszanych do naprawy szkód. Stosunkowo rzadko uszkadzane są lusterka boczne (7,6%). Najwięcej aut w warsztatach pojawia się tam po kolizji lub wypadku drogowym (82,5%). Niecałe 14% serwisowanych samochodów uległo szkodzie na parkingu z winy nieznanego sprawcy. Najrzadziej zdarzają się uszkodzenia spowodowane siłami natury, takimi jak np. gradobicie.

Zobacz też: Pęknięty zderzak - naprawić, czy wymienić element?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Z badania przeprowadzonego na ponad 400 warsztatach na terenie całej Polski wynika, że najczęstszymi gośćmi u mechanika są mężczyźni (72%) oraz osoby w przedziale wiekowym 31 – 40 lat (60,8%). Ku zdziwieniu wielu mężczyzn, kobiety stanowią zaledwie 28% odwiedzających warsztaty osób. Najrzadziej swoje auta naprawiają kierowcy powyżej 51 roku życia (2,4%) oraz najmłodsi użytkownicy dróg – osoby przed ukończeniem 20 roku życia (1,2%).

Właściciele warsztatów utrzymują, że ponad 70% ich klientów przy naprawach z ubezpieczenia wybiera wariant bezgotówkowy. Kierowcy zlecają naprawę, a koszt naprawy finansowany jest przez ubezpieczyciela w ramach polisy ubezpieczeniowej na podstawie faktur przedstawionych przez serwis. Na metodę kosztorysową, czyli bezpośrednie podjęcie gotówki od zakładu ubezpieczeń i samodzielne rozliczanie się z warsztatem, decyduje się średnio co trzecia osoba. W przeciwieństwie do bezgotówkowego rozliczenia z tytułu OC lub AC, przy rozliczeniach prywatnych kierowcy najczęściej płacą gotówką (74,7%). Na płatność przelewem decyduje się 14,5% respondentów, a kartą płatniczą zaledwie 10,8% badanych.

Zobacz też: Używana Skoda Octavia II (2004 - ) - pojemna "Czeszka"

Dowiedz się, przed czym dokładnie chroni Cię ubezpieczenie AC i OC  na stronie Liberty Direct.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA