REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Używany Peugeot 308 (2007 - 2013)- francuski Golf

Pasjonat motoryzacji, pracownik warsztatu mechanicznego
Peugeot 308. Jedni go kochają, inni nienawidzą. Kontrowersyjna stylistyka przysporzyła 308-ce tyle samo fanów co wrogów. Trwałość? Przeciętna.
Peugeot 308. Jedni go kochają, inni nienawidzą. Kontrowersyjna stylistyka przysporzyła 308-ce tyle samo fanów co wrogów. Trwałość? Przeciętna.
Moto.wieszjak.pl

REKLAMA

REKLAMA

Peugeot 308 powoli ustępuje miejsca swojemu następcy. Zobacz czy warto się nim zainteresować, czy może lepiej poczekać na nowy model.

Peugeot 308 jest produkowany od 2007 roku. Wkrótce zastąpi go nowy model. To dobry moment żeby zainteresować się tym autem.

REKLAMA

Nadwozie

Zobacz też: Renault Megane II

O gustach się nie dyskutuje. Jedni design Peugeota uwielbiają i chwalą za oryginalność oraz odwagę, inni narzekają na ogromne reflektory i „lwią paszczę” charakterystyczną dla tego wozu. Karoserię dobrze zabezpieczono przed korozją, wykwity rdzy mogą się jednak pojawić w okolicach tylnej klapy.

Zobacz też: Saab 9-3

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wnętrze

Po zajęciu miejsca za kierownicą można poczuć się jak w aucie z segmentu premium. Materiały są bardzo dobrze spasowane i miłe w dotyku. Nawet po intensywnej eksploatacji wyglądają świeżo. Zegary są czytelne i eleganckie. Z 308-ki nie chce się wysiadać. Przynajmniej jeśli zajęło się miejsce z przodu. Tam przestrzeni mamy pod dostatkiem. Pasażerowie tylnej kanapy mogą narzekać na ciasnotę. Także bagażnik nie powala. Raptem 348 l pozwala na zabranie dużych zakupów z pod marketu, gorzej jeśli chcemy zapakować coś jeszcze. Lepiej wypada kombi, którego kufer jest jednym z większych w klasie i wynosi 508 litry. To jeden z najlepszych wyników w klasie.

Zobacz też: Subaru Impreza

Silniki

Silniki jakie Peugeot montował w tym modelu to nowoczesne jednostki. Niestety nie zawsze jest to zaleta. Duża część kłopotów związana z eksploatacją tych jednostek wynika z ich rozwiązań konstrukcyjnych, które dopracowywano dopiero na indywidualnych klientach.

Benzynowe

Zobacz też: Seat Toledo II

Spośród benzynowych motorów mamy do wyboru 1.4 VTi o mocy od 95 do 98KM (po liftingu) oraz jednostki 1.6 VTi (120KM) i 1.6 T (od 150 do 200KM) opracowane wspólnie z BMW. Ale po kolei. Najmniejszy silnik zapewnia dość spokojną eksploatację, ale jest po prostu za słaby. Powinien mało palić, ale chcąc jechać dynamicznie musimy zachęcać go do współpracy mocnymi „kopami” gazu w podłogę co bardzo pobudza jego apetyt na paliwo. W rezultacie średnie 6 l/100km to prawie tyle samo ile potrzebuje 1.6 VTi, w dodatku bardzo trudne do uzyskania. 120 koni wykrzesanych z tej pojemności i rodowód z Bawarii nie zapewniają sportowych wrażeń. Dopiero doładowane wersje 1.6 THP pozwalają się cieszyć płynnością jazdy. W zależności od wariantu mocy nasze gałki oczne wędrują mniej lub bardziej w głąb naszej czaszki, jednak przyznać trzeba, że nawet najsłabsza 150-konna odmiana napędza 308-kę bez trudu. Pomimo dobrych osiągów spalanie oscyluje w granicach 8 l/100KM. Wspólnym problemem wszystkich silników benzynowych jest wadliwy napinacz łańcucha rozrządu. Naprawa obejmuje kompleksową wymianę napędu rozrządu i może pochłonąć nawet 2 tys. złotych (koszt poza ASO). Wszystkie jednostki benzynowe zużywają sporo oleju, dlatego należy kontrolować regularnie jego poziom.

Silnik Moc [KM] Moment obrotowy [Nm] 0-100 [s] v-max [km/h] Średnie spalanie [l]
(wersje po liftingu)
1.4 VTi 98 136 12,7 182 6
1.6 VTi 120 160 10,8 195 6,5
1.6 THP 156 240 9 215 7,2
1.6 THP 200 275 7,7 237 7

Diesle

Zobacz też: Używana Kia cee’d: kompakt za rozsądne pieniądze

Silniki wysokoprężne były najczęściej wybierane przy zakupie, dlatego na rynku aut używanych mamy ich największy wybór. Najpopularniejsze są 1.6 HDI. Występowały one w odmianach od 90 do 112 koni mechanicznych. Początkowo montowano w nich 16 zaworowe głowice, po 2010 - 8 zaworowe. Przyzwoite osiągi łączą z niskim zapotrzebowaniem na paliwo. Nęka je kilka usterek, które z czasem starano się eliminować. Najtańsza w obsłudze jest wersja 90 konna(92 po liftingu). Nie ma ona koła dwumasowego, które często jest źródłem dużych wydatków, zastosowano także trwalszą turbinę ze stałą geometrią łopatek. Ta wersja rzadko występuje z filtrem cząstek stałych (FAP), co także jest atutem. W mocniejszej odmianie te wszystkie elementy, po większym przebiegu wygenerują ogromne wydatki. Innymi usterkami trapiącymi 1.6 HDI jest rozszczelnienie wtryskiwaczy, wyciąganie się łańcuszka łączącego wałki rozrządu (nie występuje w odmianie 8 zaworowej), zapychanie się przewodu smarującego turbinę, co prowadzi do jej zatarcia. Jak widać ewentualnych awarii jakie mogą nas zaskoczyć jest sporo. Wielu użytkowników, którzy wymieniają olej częściej niż zaleca producent uniknęło kłopotów. Podobnie rzecz ma się z wtryskiwaczami paliwa. Kontrolując je częściej niż tylko podczas przeglądu, zwiększamy szanse na wykrycie nieszczelności i naprawę mniejszym kosztem. Pamiętajmy, że rozrząd napędzany jest paskiem, z interwałem wymiany co 120 tys. kilometrów (wspomniany łańcuch zastosowano wyłącznie do obsługi zaworów wydechowych).

Zobacz też: Audi A3 I (1996-2003) kontra BMW serii 3 (1998-2005)

Dla osób dużo podróżujących zdecydowanie lepszym wyborem będzie diesel 2.0. Z dwulitrówką pod maską 308 to prawdziwy połykacz kilometrów. Wysoki moment obrotowy dostępny już od 2000 tys. obrotów pozwala na bardzo płynna jazdę i bezproblemowe przyspieszanie. Przyjemny ciąg, który czujemy wciskając gaz, nie powoduje wiru w zbiorniku paliwa i naszym portfelu. 7l/100km to górna granica jaką pokazuje komputer pokładowy. Co ważne, większy diesel w rodzinie HDI jest naprawdę trwały. Usterki podobne jak w 1.6 występują, ale po znacznie większych przebiegach. Niestety koszty ewentualnych napraw również będą odpowiednio wyższe. 

Silnik (po liftingu) Moc [KM] Moment obrotowy [Nm] 0-100 [s] v-max [km/h] Średnie spalanie [l]
1.6 HDI 92 230 12,4 181 4
1.6 HDI 112 270 11,4 193 4,1
2.0 HDI 163 340 8,6 206 5,6

Zawieszenie

Zobacz też: Volkswagen Golf IV – legenda trwa

Peugeota zestrojono dość twardo jak na francuskie auto. Nie oznacza to, że źle się nim jeździ. Wręcz przeciwnie, wydaje się, że to idealny kompromis między pewnością prowadzenia, a komfortem podróżowania. Co do trwałości to jest naprawdę dobrze. Najczęściej do wymiany nadają się łącznik stabilizatora i elementy gumowe, czyli standardowy zestaw na naszych drogach. Bardziej zadbać trzeba o tylną belkę, ale i ona wytrzyma co najmniej 120 tys. kilometrów. Użytkownicy narzekają jednak na nadmierny hałas przedostający się do kabiny podczas pokonywania nierówności. Peugeot ma w zakresie prowadzenia jeden poważny problem. Trapią go awarie hydraulicznej pompy wspomagania kierownicy oraz luzy pojawiające się na samej przekładni. Bardzo niską trwałość mają hamulce. Zdarza się, że tarcze nie wytrzymują nawet 30 tys. przebiegu.

Elektronika

Zobacz też: Używany Ford Focus I: tania niespodzianka

Peugeot posiada dużo elektroniki niezależnie od wersji wyposażeniowej. Nie sprawia ona tak wiele problemów jak w modelu 307. Irytujące usterki wciąż się zdarzają, ale można je usunąć tanim kosztem, ponadto nie unieruchamiają wozu. Często przepalają się żarówki, zdarzają się problemy z radiem lub błędnymi komunikatami wyświetlanymi na desce rozdzielczej.

Skrzynia biegów

Zobacz też: Używany Opel Astra H: solidny i oszczędny

Biegi pracują bardzo lekko, czasami stawiając opór przed wskoczeniem na odpowiednie miejsce. Powód do narzekań daje długi skok lewarka. Silniki sprzężono z różnymi przekładniami. W zależności od silnika do wyboru mamy 5- i 6-biegową skrzynię manualną oraz 6-biegowe „automaty”.

Przykładowe ceny części do silnika 1.6 HDI

części cena w ASO [pln]
turbosprężarka 4935
przewód turbosprężarki 176
filtr FAP 2730

Podsumowanie

Peugeot 308 to dojrzałe i dopracowane auto. Długi czas produkcji sprawił, że większość usterek udało się wyeliminować. Ceny na rynku wtórnym są niższe w stosunku do klasowych rywali, a awaryjność kształtuje się na podobnym poziomie. Dlatego warto się nim zainteresować, zwłaszcza jeśli zależy nam na komforcie jazdy, lecz należy pamiętać, że egzemplarze z początku produkcji borykają się z wieloma niedomaganiami.

Peugeot 308 GTi - tył
Moto.wieszjak.pl
Peugeot 308-wnętrze
Peugeot 308 SW
Peugeot 308 SW Fot. Moto.wieszjak.pl
Peugeot 308 GTI -przód/bok
Maciek Medyj
Peugeot 308 GTI -tył
Maciek Medyj
Peugeot 308 CC wersja kabriolet
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA